Reklama
pomagamy w odbudowie sosnowieckiej katedry
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wystosowało apel do biskupów diecezjalnych o wsparcie prac przy odbudowie i restauracji sosnowieckiej katedry. „Wspólnie wesprzyjmy dzieło odbudowy katedralnej bazyliki w Sosnowcu, zwłaszcza ze względu na zbliżającą się zimę” - czytamy w apelu.
Dziś, z sercem przepełnionym bólem, piszę do Was, bo wiem, że Wasze serca zawsze były wrażliwe na potrzeby tych, którzy znajdowali się w trudnej sytuacji. Pożar strawił naszą katedrę.
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wystosowało 31 października 2014 r. apel do biskupów diecezjalnych o wsparcie prac przy odbudowie i restauracji sosnowieckiej katedry.
4-5
z Watykanu
6
z Polski
Uroczysta inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się 28 października br.
Z apelem o zweryfikowanie decyzji podjętej w sprawie prof. Bogdana Chazana oraz o przywrócenie go na stanowisko dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny zwrócili się do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Stefan Regmunt i krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. prof. Stanisław Warzeszak.
7
z ostatniej chwili
Spot, zamówiony przez MSZ, miał promować Polskę, a stał się przedmiotem sporej kontrowersji. Polska pokazana jest bez elementów chrześcijańskich, w tym bez krzyży. Spot trwa minutę.
Nie po raz pierwszy polski wymiar sprawiedliwości i opinia publiczna zajmują się Romanem Polańskim i jego nieosądzonym czynem sprzed ponad 30 lat - uprawianiem seksu z 13-letnią modelką. I tym razem powód dyskusji - wniosek USA o ekstradycję reżysera, który pojawił się w Warszawie na otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich - jest taki sam.
Sąd Najwyższy nie zajmie stanowiska w sprawie procesu, który toczy się wokół działań Antoniego Macierewicza jako likwidatora WSI.
9
temat numeru: 9 XI 2014 - modlitwa za Kościół Prześladowany
- Chrześcijanie w Syrii muszą wybierać między dwoma gorzkimi kielichami: umrzeć lub odejść - powiedział Samir Nassar, maronicki arcybiskup Damaszku. - Nasi katolicy po zakończonej Eucharystii żegnają się przed kościołem ze łzami w oczach, bo nie wiedzą, czy kiedykolwiek będzie im dane zobaczyć się po raz kolejny.
Ojciec Święty Benedykt XVI pisał: „Bliski Wschód zajmuje szczególne miejsce w sercach wszystkich chrześcijan, ponieważ właśnie tam Bóg pierwszy dał się poznać naszym ojcom w wierze”. Podkreślając zaś olbrzymi wkład w budowanie wzajemnych relacji muzułmańsko-chrześcijańskich, stwierdził: „Bliski Wschód bez chrześcijan lub z dużo mniejszą liczbą chrześcijan już nie będzie tym samym «Bliskim Wschodem»”.
Odwiedzając chorych, uświadomiłem sobie, że człowiek unieruchomiony przez chorobę może mieć przed oczyma mapę świata i modlić się za prześladowanych chrześcijan w innych krajach.
Pragnę zachęcić wspólnotę Apostolstwa Chorych oraz innych chorych do włączenia się w modlitwę i w ofiarowanie swojego cierpienia za współcześnie prześladowanych chrześcijan.
10-13
mówi abp Tadeusz Kondrusiewicz
Spotykam abp. Tadeusza Kondrusiewicza w sobotni wieczór 18 października. Kilka godzin wcześniej był w Auli Synodalnej w Watykanie i uczestniczył w głosowaniu nad ostateczną wersją dokumentu synodu.
14-15
22-23
wiara i życie
Cykl homiletyczny bp. Ignacego Deca „Siejba słowa” liczy już 30 tomów. Dwa najnowsze: 29. - obejmujący homilie z pierwszych czterech miesięcy 2012 r. oraz 30. - zawierający homilie z maja i czerwca 2012 r. dotarły właśnie do naszej redakcji.
Dziś z dawnej jerozolimskiej świątyni pozostał tylko jeden mur, zwany Ścianą Płaczu. Przybywają tu Żydzi z całego świata, by opłakiwać upadek świątyni.
31
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według świętego Jana (J 2, 13-22)
Stajemy dzisiaj wobec konkretnego, a zarazem uniwersalnego znaku, jakim jest wspólnota w drodze - Kościół Jezusa Chrystusa. Duchowo pielgrzymujemy do Rzymu, do Bazyliki św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.
32-33
34
36-37
fakty • opinie
W stosunkach z Ukrainą potrzeba mniej emocji, a więcej roztropności
38
z prasy zagranicznej
39
felietony
Wystarczy posłuchać, porozmawiać, popatrzeć wokoło, by mieć obraz Polski goniącej Zachód, często jak na zatracenie. Czy w ten sposób staramy się nadrobić lata PRL-u i zmarnowane szanse tzw. III RP, po 1989 r.?
40
Po raz pierwszy do unijnych wyliczeń włączono przychody m.in. z prostytucji i handlu narkotykami.
W Polsce rządzą oligopole, czyli wielkie koncerny duszące zwykłych przedsiębiorców i pracowników.
41
11 XI • Narodowe Święto Niepodległości
Zainteresowanie historią Polski przeżywa renesans. Także dlatego, że w prezentowaniu przeszłości martyrologia nie odgrywa już, jak dawniej, głównej roli
W ostatnim i najbliższym czasie dojdzie do zbiegu wielu okrągłych a ważnych rocznic. 22 stycznia, 1 sierpnia, 15 sierpnia, 31 sierpnia, 1 września, 11 listopada, 22 grudnia. Nie przeprowadzałbym jakiejś ich klasyfikacji, o wszystkich trzeba pamiętać, mówić, bo to jest okazja, pretekst do mówienia o naszej przeszłości.
Renesans historii jest faktem. Ale jest to przede wszystkim powrót do historii żywej, dziejącej się.
42-44
46-47
rodzina • poradnik
Świat postrzegamy tak, jak o nim myślimy. Innymi słowy - jeśli będziesz dostrzegał wszędzie wokół siebie jedynie niedociągnięcia, oszustwa, złą wolę innych ludzi, to świat będzie stawał się dla ciebie coraz mniej przyjaznym miejscem, a ty ulegniesz w końcu zniechęceniu i oddasz się poczuciu bezsensu.
Pan Niedziela przeczytał nieznany esej o Jezusie nieżyjącego już wybitnego polskiego filozofa. Pomijając sprawę wiary w bóstwo Chrystusa i odrzucając niepoważne sądy na temat Mistrza z Nazaretu, filozof odniósł się do jego podstawowego przesłania o królestwie Bożym.
48
Niedziela Młodych
Ten tekst składa się ze słów. Bo też o słowach będzie. Trochę także o tym, dlaczego szanuję po części hip-hop i dlaczego nie całkiem. Ale w tym wszystkim tak naprawdę chodzi o życie. O jakość, szczęście i być może zmianę. Zmianę, która zacząć się może od języka, a skończyć w samym środku serca. Albo całkiem na odwrót
W przeciętnym sklepie muzycznym próżno szukać półki z napisem „muzyka chrześcijańska”. Jednak wśród setek wykonawców w dziale rocka, gdzieś pomiędzy Lennym Kravitzem i „Limp Bizkit”, fani grania z ewangelicznym przesłaniem bez trudu odnajdą najnowszy krążek zespołu „Luxtorpeda”.
50-53
Trzeba mieć sporo okien w sobie i patrzeć przez nie, by dostrzec tych rozbitków, których nie ratuje nikt, choć mógłby, gdyby tylko zrobił ku nim krok, modląc się o to, by Bóg zrobił następne dziewięćdziesiąt dziewięć.
Może być nadziewana owocami lub kiszoną kapustą albo - po polsku - z kaszą gryczaną. Niezależnie od tego, jak jest przyrządzana, 11 listopada powinna się znaleźć na naszych stołach - uważają propagatorzy akcji „Gęsina na św. Marcina”.
55-56
Niedziela bielsko-żywiecka
Blisko 70 osób uczestniczyło w październikowym spotkaniu integracyjnym wolontariuszy diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży.
Nasza diecezja solidaryzuje się z Kościołem prześladowanym na Wschodzie. Co jakiś czas odbywają się różne akcje mające pokazać tę solidarność oraz nieść pomoc.
Z ks. Stanisławem Budziakiem, diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych, rozmawia Jarosław Jesionka.
Niedziela częstochowska
Słowo „ochotnik” należy do tych, które zajaśniały na polskim firmamencie, gdy otwierały się możliwości dojścia do niepodległości Ojczyzny.
Z Arturem Warzochą, kandydatem (PiS) na prezydenta Częstochowy, rozmawia Katarzyna Woynarowska.
Charytatywny Punkt Wydawania Leków „Communio in Christo” w parafii pw. św. Jacka w Częstochowie powstał w 1991 r.
Niedziela podlaska
Postulat „powrotu do źródeł” pojawia się bardzo często nie tylko w kontekście poszukiwań historycznych, ale również w odniesieniu do życia społecznego i oznacza oczyszczenie z różnych naleciałości, które chociażby niszczą poprawny obraz małżeństwa i rodziny.
W tym roku przypada 20-lecie działalności Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Okazją do dziękczynienia Bogu i ludziom za wszelkie otrzymane i wyświadczone dobro była uroczysta gala, która odbyła się w Drohiczynie w niedzielę 19 października.
11 października ponad 400 członków Żywego Różańca z dekanatów: bielskiego, brańskiego, ciechanowieckiego, hajnowskiego, sarnackiego i siemiatyckiego zebrało się w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu na czuwaniu modlitewnym.
Niedziela kielecka
Patriotyzm jeszcze rok temu był marginalizowany i niemodny. Liczyła się europejskość, tak bardzo podkreślana na szczytach władzy. Dziś, w zmieniającej się dynamicznie międzynarodowej sytuacji dyskusja o patriotyzmie jest ze wszech miar potrzebna i na miejscu.
Msza św. w bazylice, biegi niepodległościowe, musztry, parady, koncerty i kwesta dla polskich dzieci w Wilnie tak zapowiadają się uroczystości 11 listopada w Kielcach, organizowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego i Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich
Kościół w Bejscach posiada skarb, dziś nieco zapomniany, a w przeszłości bardzo czczony cudowny wizerunek Maryi z Dzieciątkiem
Niedziela małopolska
Szkoła Muzyczna I stopnia w Mikluszowicach w powiecie bocheńskim otrzymała imię wybitnego współczesnego polskiego kompozytora Juliusza Łuciuka.
Przed nami wybory samorządowe. Na co, jako chrześcijanie, powinniśmy zwrócić uwagę, głosując 16 listopada? Pytamy o to ks. Bogusława Mielca, teologa moralistę.
Pewnego popołudnia do naszej redakcji zadzwonił telefon. W słuchawce odezwał się męski głos, który w kilku zdaniach wyjaśnił cel swojego telefonu, wykonanego aż z Ameryki.
Niedziela lubelska
Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie, założone 8 października 1714 r., świętuje 300-lecie istnienia. Przez cały rok 2014 wspólnota seminaryjna wyraża wdzięczność Bogu i ludziom za dar dziejów, wypełnionych pięknymi kartami, służącymi rozwojowi miasta oraz regionu
W naszej archidiecezji trwają rekolekcje ewangelizacyjne i peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Krzyża Świętego. 18 października bezcenne relikwie ze łzami w oczach żegnali mieszkańcy parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kraśniczynie.
Koncert poetycko-muzyczny „Rapsodia Maryjna Totus Tuus”, przygotowany w związku z kanonizacją Jana Pawła II to jedno z wielu przedsięwzięć artystycznych i religijnych w repertuarze „Theatrum Mundi”. W październiku br. ok. 50 osób przyjechało do Lublina, by w archikatedrze wystawić ten niezwykły spektakl.
Niedziela legnicka
W sobotę 25 października odbyło się spotkanie Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich diecezji legnickiej. W spotkaniu wziął udział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.
Krzeszowską bazylikę Matki Bożej Łaskawej z roku na rok odwiedza coraz więcej pielgrzymów i turystów. Nic w tym dziwnego, bowiem z dnia na dzień nabiera coraz większego blasku.
Młodzież z parafialnej grupy „PO-Ziomki” z Lubomierza wraz ze swoim duszpasterzem ks. Piotrem Olszówką 25 października wzięła udział w kolejnym Małym Spotkaniu Młodych.
Niedziela łódzka
Po raz piąty łodzianie mają okazję uczestniczyć w Tygodniu Patriotycznym. Sprzątanie nagrobków, pamięć o bohaterach, gry miejskie, pograjka, koncerty, śpiew pieśni patriotycznych i Bieg Niepodległości to tylko część wydarzeń, które przygotowało kilkanaście organizacji z terenu Łodzi.
Tu starość jawi się jako coś naturalnego, nieodłącznego naszemu życiu. Dom pomocy społecznej tylko dla kobiet. Jedyny taki w Łodzi. I najstarszy w naszym mieście.
Dekretem wydanym przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy władzy udzielonej przez Ojca Świętego Franciszka św. Anna została ogłoszona patronką Brzezin
Niedziela przemyska
Początek roku szkolnego już dawno za nami, ale przez cały rok troszczymy się, by dzieci bezpiecznie poruszały się po drogach naszych miast. Dostrzegając potrzebę edukacji najmłodszych Caritas Archidiecezji Przemyskiej zorganizowała dla uczniów szkół podstawowych spotkanie edukacyjne pt. Bezpieczna Droga do Szkoły.
W Przemyślu na Cmentarzu Głównym 20 października br. odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie pod opiekę przemyskiej młodzieży nagrobków odremontowanych staraniem Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu.
Dzwony w kościołach chrześcijańskich zwykle służą do zasygnalizowania wiernym pory udania się do kościoła na Mszę św., ślub, pogrzeb lub nabożeństwo.
Niedziela rzeszowska
W Ośrodku Caritas w Myczkowcach 18 października odbyły się VIII Spotkania Ekumeniczne przy Centrum Kultury Ekumenicznej, połączone ze szczególnym świętem 20. urodzinami Ośrodka.
Niezliczona ilość powstałych przez stulecia obrazów ukazuje św. Marcina okrywającego połową swojego płaszcza napotkanego przypadkiem żebraka.
19 października br. w nowo powstającym kościele akademickim pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie bp Jan Wątroba poświęcił kaplicę Matki Bożej Pompejańskiej oraz św. Józefa Rzemieślnika.
Niedziela sandomierska
W kościele seminaryjnym bp Edward Frankowski 26 października poświęcił strój duchowny alumnom III rocznika sandomierskiego seminarium.
W okolicach daty 11 listopada to pytanie wraca jak bumerang. Co to jest patriotyzm? Czy jesteś patriotą? Czym jest dla Ciebie Polska? Czy jesteś dumny z tego, że jesteś Polakiem? Odpowiedzi czasem dziwią, bywa, że zastanawiają
W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej 22 października spotkali się członkowie Legionu Maryi z okolicznych prezydiów dekanatu janowskiego, modliborskiego i niżańskiego.
Niedziela sosnowiecka
Dzieci z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Sosnowcu doskonale przygotowały się do pasowania na ucznia. Do grona szkolnej społeczności przyjmował ich sam bp Grzegorz Kaszak podczas uroczystości, która odbyła się 24 października.
To największa wystawa poświęcona św. Janowi Pawłowi II, jaka kiedykolwiek została zorganizowana w naszej diecezji. Ekspozycję „Nasze spotkania z Janem Pawłem II” otwarto 25 października, a przygotowało ją Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.
Parafia pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sosnowcu-Kazimierzu Górniczym przeżywała 26 października uroczystość konsekracji kościoła i ołtarza, której dokonał biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.
Niedziela świdnicka
Kiedy przychodzi nam żegnać kogoś bardzo bliskiego, niezwykle przyjaznego i dobrego, brakuje nam słów, by wyrazić to, co czuje serce. Bo jakie słowa mogą zastąpić uścisk dłoni, uśmiech czy ciepłe spojrzenie? Co powiedzieć, jeśli już się wie, że przyjaciel nie odpowie, nie odwzajemni uśmiechu, nie doda otuchy?
Nigdy nie walczył z ludźmi, ale walczył o ludzi, bronił godności, stał zawsze po stronie prawdy.
Żegnamy młodego kapłana w 35. roku życia i 9. roku kapłaństwa. Takie pogrzeby są trudne. Cisną się wówczas pytania, dlaczego już, dlaczego tak szybko, dlaczego taka choroba? Tyle było modlitwy, tyle odprawionych Mszy św. Dlaczego Bóg nie przyjął próśb tak wielu ludzi?
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Dnia 25 października br. parafia pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Świnoujściu otrzymała relikwie błogosławionego kapłana męczennika, ks. Jerzego Popiełuszki.
W sobotę 18 października podczas uroczystej Eucharystii z rąk abp. Andrzeja Dzięgi przyjęliśmy strój duchowny.
Pamięć o przeszłości jest istotną cechą szacunku dla dziedzictwa narodowego. Dotyka ona przede wszystkim zachowania wszystkich ważnych przekazów historycznych oraz trwałych materialnych pamiątek świadczących o życiu, kulturze i wyznawanej religii przez naszych przodków.
Niedziela toruńska
Pokolenia naszych przodków 123 lata walczyły o wyrwanie Polski z rąk zaborców. Udało się to w 1918 r. Na pamiątkę tego wydarzenia 11 listopada został ustanowiony Narodowym Świętem Niepodległości.
Z Dominiką Piechą, dyrektor administracyjną Szpitala Powiatowego w Chełmży, inicjatorką pochówków dzieci zmarłych przed urodzeniem w Chełmży, rozmawia Wojciech Wichnowski.
Wspólnota Apostolska św. Elżbiety to stowarzyszenie wiernych świeckich żyjących ideałami sióstr elżbietanek. Duchowość elżbietanek opiera się na przykładzie św. Elżbiety Węgierskiej, znanej w średniowieczu z ascetycznego trybu życia i pełnionych dzieł miłosierdzia.
Niedziela warszawska
Już tylko dni, godziny i sekundy dzielą nas od wyborów samorządowych. Wybierając radnych, prezydentów i burmistrzów musimy uważać, żeby to był właściwy wybór. Nadchodząc z pomocą w tej arcyważnej czynności, zamieszczamy alfabet wyborów.
W Święto Niepodległości usłyszymy wiele nawiązań do naszej historii. A przecież opowieść najważniejszą tę o polskim umiłowaniu wolności mieliśmy także zobaczyć w Warszawie.
Większość produktów jest TU „eko” i „bio”, choć są też „zwykłe” warzywa, które można kupić taniej niż gdzie indziej.
Niedziela wrocławska
Polskie orły Agnieszka Jurlewicz wyszywa starannym krzyżykowym haftem już od czasów maturalnych.
Grupa Dobrego Łotra powstała w 2008 r.we Wrocławiu. Jedna ze studentek związanych z FDA „Antoni” Joanna Jakus dostrzegła potrzebę modlitwy za tych, których wolimy omijać szerokim łukiem.
Kolorowo, radośnie, patriotycznie. Piłsudski na bryczce, kawalerowie na koniach, wojskowa orkiestra, a za nią kilka tysięcy przebranych dzieci i młodzieży, wrocławianie z kotylionami tutaj historia dzieje się na żywo.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Kamila Maśluszczak pochodzi z Hrubieszowa i jest wolontariuszką Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco. 27 lipca z rąk ks. Marka Giergiela, proboszcza parafii pw. Ducha Świętego, otrzymała krzyż misyjny.
Przez kilkanaście godzin szliśmy przez roztoczańskie lasy, łąki i pola. W końcu, po całonocnym marszu harcerskim stanęliśmy na zamojskim rynku, aby tam o godzinie 6.00 rano uczcić apelem kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Sympozjum zorganizowane pod koniec października w Zespole Szkół Katolickich św. Ojca Pio w Zamościu było pogłębieniem tegorocznego tematu Tygodnia Wychowania pt. „Wychowywać do prawdy”.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, na cmentarzach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbyły się uroczyste procesje i modlitwy za zmarłych, a w wielu miejscach odprawiono Msze św.
Podążając po ziemiach naszej diecezji śladami cystersów, trafiłem na... centrum konferencyjno-szkoleniowe nawiązujące w swej nazwie do zakonników. Ma się ono znajdować na miejscu dawnego opactwa cysterskiego w Mironicach.