Reklama
obserwator
5-8
9
temat numeru
Choć życie w zakonie zawsze różniło się od życia świeckiego, dawniej oba te światy łączyły: szacunek, zrozumienie i życzliwość. Teraz zakonnicy mierzą się z fałszywymi stereotypami. A do nieporozumień dochodzi nawet wtedy, gdy odwołujemy się do tych samych pojęć.
Miały różne marzenia i plany, ale wybrały drogę życia konsekrowanego. Dziś czują się spełnionymi kobietami, które w swojej pracy służą drugiemu człowiekowi i świadczą o miłości Boga.
10-15
treści wiary
Drugi dzień lutego to dla nas czas szczególny, choć obecnie, niestety, nie tak ważny jak chociażby dla pokolenia wcześniej. Cóż, życie nas pogania, zmusza do takiego tempa, że sprawy duchowe pozostają coraz bardziej w tyle. Może warto więc tego dnia zatrzymać się i rozejrzeć wokół?
W czasie niektórych egzorcyzmów diabeł jest „zmuszony” ujawnić „prawdziwy katechizm”, tak jak w czasach Jezusa wyjawiał Jego tożsamość.
16-20
moim zdaniem
21
życie kościoła
Rok św. Józefa może stać się dla nas szansą na lepsze poznanie tajemniczego Opiekuna Jezusa. Przywróci też naszej zbiorowej pamięci rozmaite formy kultu i pobożności józefowej, które przez wieki towarzyszyły codzienności katolików.
W Argentynie w przedostatnim dniu 2020 r., w szczycie pandemii COVID-19 uchwalono prawo do swobodnego zabijania dzieci nienarodzonych.
22-25
punkt widzenia
Pierwsza fala mrozów, a w większych miastach smog i awaria za awarią systemów ciepłowniczych. Prywatyzacja miejskiej sieci ciepłowniczej nie sprawdza się w Polsce.
Trudno znaleźć aktywnego użytkownika mediów społecznościowych, którego nie dotknęła cenzura ze strony internetowych koncernów. Choć dyskusja o jawnej i ukrytej cenzurze toczy się od dawna, to dopiero po zablokowaniu konta na Twitterze prezydenta USA sprawa zrobiła się głośna na całym świecie. – Co nie jest zabronione, jest dozwolone. Także w internecie. Nie ma i nie może być zgody na cenzurę. Ani państwową – taką jak kiedyś w PRL, ani prywatną, którą próbuje się wprowadzać dziś – podkreśla premier Mateusz Morawiecki. – Polska będzie zawsze stała na straży demokratycznych wartości, w tym wolności słowa. Właściciele portali społecznościowych nie mogą działać ponad prawem.
PGE, Tauron Polska Energia i Enea powołają spółkę, by razem budować morskie elektrownie wiatrowe. – Wiatr na polskim Bałtyku będzie służył polskiej energetyce – podkreśla Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.
27-29
kochane życie
30
niedziela z kulturą
Portret królewicza Władysława Wazy i zbroja Zygmunta II Augusta znów stały się naszą własnością.
Rówieśnik powojennego jazzu w Polsce, wybitny saksofonista, gawędziarz i prezenter radiowy. Kto nie zna Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego?
31-37
nasze sprawy
Są wśród nas ludzie, którzy mają problem, by porozumieć się z otoczeniem. Coraz częściej słyszy się więc o komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Czym ona jest – tłumaczy Agnieszka Pilch, specjalista AAC z ponad 26-letnim stażem pracy z osobami z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną, zwłaszcza z dziećmi mającymi trudności w porozumiewaniu się.
Bohaterem współczesności nie jest żołnierz w misji pokojowej, covidowy lekarz czy celebryta z okładki pisma, ale kobieta, która sama wychowuje dzieci i utrzymuje rodzinę.
„Nie sprzedajemy wyrobów nikotynowych nieletnim” – pod takim hasłem ruszyła jesienią 2020 r. kampania #ZEROKOMPROMISÓW. Jej celem jest uświadomienie społeczeństwu, jak ważne jest przestrzeganie przez sprzedawców ustawowego zakazu sprzedaży wyrobów zawierających nikotynę nieletnim.
38-43
44-45
46-47
Kącik dla dzieci
50-51
moim zdaniem
53
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Odżywianie i nawadnianie osób starszych jest szczególnie istotne. Wiąże się ono przede wszystkim ze zmianami, które zachodzą w organizmie po 65. roku życia.
Przewlekła choroba bliskiej osoby i konieczność pielęgnowania jej w łóżku to dla rodziny trudne wyzwanie.
To nowatorski model opieki skupionej na pacjencie. Zakłada wprowadzenie opieki koordynowanej na poziomie POZ, czyli objęcie przez lekarza rodzinnego długoterminową opieką każdego pacjenta chorego przewlekle.
Domowy susz z jabłek przygotowywany w niskiej temperaturze jest nie tylko najzdrowszy, ale dostarcza znacznie mniej kalorii niż słodzony susz jabłkowy dostępny w handlu.
Celem codziennych kontroli miejsc, w których mogą przebywać bezdomni, jest pomoc i namówienie ich na skorzystanie z noclegowni.
Dziecięce dramaty mogą się zakończyć tragicznie, jeśli w porę nie nadejdzie pomoc.
56-59
rodzina rodzinie
Od nowego roku zwiększa się zasięg największego polskiego programu pomocy zagranicznej.
63
Niedziela z kulturą
64
prasa zagraniczna
64
moim zdaniem
65
europa christi
I-VIII
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Marka (Mk 1, 21-28)
Na niedzielną Mszę św. przychodzimy ze świata naznaczonego głębokim kryzysem, który dotyka także nas i nasze rodziny. Jest on spowodowany w głównej mierze pandemią COVID-19 i jej skutkami, które próbuje się złagodzić i przezwyciężyć.
W obecnym roku liturgicznym towarzyszy nam Ewangelia według św. Marka. W poprzednią niedzielę słyszeliśmy o powołaniu przez Jezusa pierwszych uczniów: byli to rybacy znad jeziora Genezaret. Dopełnieniem tamtej sceny jest lekcja, której Jezus udzielił im podczas wizyty w synagodze w Kafarnaum. Jego kazanie i krzyk opętanego: „Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: święty Boga!”.
Mam problem. Zakochałam się i jestem zaręczona, ale mój narzeczony deklaruje, że jest osobą niewierzącą, choć ochrzczono go w Kościele katolickim. Mówi, że Bóg nie istnieje. Jak mam mu udowodnić, że się myli?
Święty Błażej, przebywając w lochu więziennym, miał cudownie uleczyć syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość, uniemożliwiając mu oddychanie. To dlatego jest czczony jako święty od chorób gardła. 3 lutego, tam gdzie zachował się taki zwyczaj, udziela się błogosławieństwa św. Błażeja.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Nie odbuduje Kościoła ktoś, kto w nim nie jest – powiedział w Hałcnowie o. Andrzej Zając, franciszkanin, opowiadając o św. Franciszku.
Mieczysław Jakuczek, rocznik 1928, oświęcimianin, należy do nielicznego grona świadków, którzy widzieli, jak powstawała fabryka śmierci KL Auschwitz i jak wyglądała przestrzeń obozowa Birkenau wkrótce po tym, kiedy za drutami nie było już więźniów.
Późnobarokowe ołtarze z drewnianego kościoła św. Wawrzyńca w Grojcu zostały poddane renowacji.
Niedziela częstochowska
Wierni archidiecezji częstochowskiej pomogli Chorwatom poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi. Tysiące z nich musiało opuścić swe domy.
Msza św. o jedność chrześcijan i ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego złożyły się na program Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej.
W encyklice Laudato si papież Franciszek przynagla każdego z nas do „nawrócenia ekologicznego”. Na jego wezwanie twórczo odpowiedziało Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie.
Niedziela podlaska
Wciąż żywe pragnienie św. Maksymiliana Kolbego przyświeca twórcom i propagatorom rekolekcji ODDANIE33. 33-dniowe ćwiczenia duchowe przygotowują do oddania swojego życia Matce Bożej, a przez Nią Jezusowi.
W niepublikowanych dotychczas wspomnieniach Weroniki Podsiadlik otrzymujemy świadectwo powstawania i działalności wspólnoty Dzieci Maryi na terenie parafii Hajnówka w okresie bolszewickiego terroru, a następnie okupacji hitlerowskiej.
Poświęcenia się Bogu i rezygnacji z życia rodzinnego na rzecz większej Miłości nie da się zrozumieć bez Chrystusa – mówi Magdalena Murawska, dziewica konsekrowana.
Niedziela kielecka
To ogromna spuścizna historii i wiary – jubileusz 900 lat norbertanów, a więc i Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Regularnych Zakonu Premonstratensów w Imbramowicach.
Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów księża z ministrantami nie idą od domu do domu, od rodziny do rodziny z wizytą duszpasterską. Życie w pandemii wymusza inne rozwiązania. Nie zawsze gorsze.
Stowarzyszenie Grono Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach liczy blisko pięć tysięcy osób, które codziennie modlą się za seminarzystów oraz wspierają ich materialnie swymi ofiarami – mówi prezes Stowarzyszenia, prefekt WSD ks. Szymon Górski w rozmowie z Katarzyną Dobrowolską.
Niedziela małopolska
W sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zostało odprawione centralne nabożeństwo ekumeniczne.
Może i jest to trudna praca, może bez reszty absorbująca, ale zapewniam, że piękna – powiedział dr Jan Gładysz – organista, odznaczony przez papieża Franciszka złotym medalem Benemerenti z okazji jubileuszu 40-lecia pracy w tuchowskim sanktuarium.
Dobiega końca akcja „Nazaret moim domem”. Przez 40 dni czciciele Maryi modlą się w intencji pokoju i miłości w swoich rodzinach. Inicjatorami przedsięwzięcia są m.in. ks. Dominik Chmielewski oraz ks. Teodor Sawielewicz z kanału YouTube „Teobańkologia”.
Niedziela lubelska
Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” w Lublinie działa już od 30 lat.
W ubogich i potrzebujących widzą Chrystusa. Niezależnie od sytuacji niosą pomoc. O działalności Caritas Archidiecezji Lubelskiej mówi dyrektor ks. Wiesław Kosicki.
Kościół przygarnia dzieci najbardziej potrzebujące troski i miłości.
Niedziela legnicka
Już wkrótce będzie można odbyć wirtualny spacer po zabytkach krzeszowskiej Bazyliki.
Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego siostry ze Zgromadzenia św. Elżbiety z Domu Opieki Zdrowotnej w Miłkowie podzieliły się wspomnieniami o swojej drodze zakonnej.
20 stycznia, we wspomnienie św. Sebastiana męczennika, w Polkowicach, w kościele Matki Bożej Łaskawej została odprawiona Msza św. odpustowa ku czci świętego.
Niedziela łódzka
W archidiecezji łódzkiej jest ich 18. Prawie drugie tyle przygotowuje się do tego stanu życia. Kim jest dziewica konsekrowana? Jaki jest sens takiego powołania?
Za nami kolejny tydzień poświęcony modlitwie o jedność chrześcijan, której prekursorów nie brakowało już w XIX wieku. Jednym z nich jest bł. Bolesława Lament (1862 – 1946), córka łódzkiej ziemi.
Z oblatem o. prof. Wojciechem Klujem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego o religii wyznawców Allaha rozmawia o. Sebastian Wiśniewski, oblat.
Niedziela przemyska
W styczniu odbyła się pierwsza edycja rekolekcji dla bierzmowanych on-line „Wake-up”, w której wzięło udział ponad 50 uczestników.
Wśród licznych dzieł bp. Pelczara zgromadzenie sióstr sercanek zajmuje poczesne miejsce. Nosił je święty biskup głęboko w sercu, poświęcał im wiele uwagi, czasu i energii. Dziś to one niosą na cały świat chwałę Serca Jezusowego i wieść o biskupie z Przemyśla, który porywał młode dziewczyny do służby Chrystusowi.
Wiadomość o śmierci ks. prał. Mariana Rajchla szybko obiegła miasto. To imię i nazwisko znane jest nie tylko mieszkańcom Jarosławia, w którym kapłan mieszkał i pracował od 45 lat, ale również wielu ludziom, którzy korzystali z jego kapłańskiej posługi w różnym wymiarze.
Niedziela rzeszowska
Zgodnie z wolą założyciela św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi pracują wśród ubogich i cierpiących, ale nie tylko.
O funkcjonowaniu parafii w czasie pandemii mówi ks. Zbigniew Irzyk, dziekan dekanatu Jasło-Wschód, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle w rozmowie z Natalią Janowiec.
Dom Księży im. Jana Pawła II, redakcja Niedzieli, Radio Jasna Góra to tylko niektóre z miejsc posługi ks. prał. Ludwika Warzyboka.
Niedziela sandomierska
Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił kaplicę sióstr św. Józefa w Domu Rekolekcyjnym na Radnej Górze.
O początkach zgromadzenia, inspiracji płynącej od Maryi do rozpoczęcia działalności oraz charyzmacie Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej z s. Ewą Janek, przełożoną prowincjalną, rozmawia ks. Wojciech Kania.
Ludzie w życiu inwestują w różne rzeczy. Niektórzy składają duże kwoty na koncie bankowym wierząc, że określony procent przyniesie dodatkowy zysk. Inni lokują swój kapitał w papierach wartościowych, handlują akcjami, indeksami, walutami na różnych giełdach.
Niedziela sosnowiecka
Wspólnota parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej została zawierzona opiece Oblubieńca Maryi.
Wystarczy tylko chcieć – starania młodych w celu poprawy stanu naszego środowiska będzie nagradzać diecezjalna Caritas.
Ukazał się starannie wydany album Katedra sosnowiecka. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, zawierający setki kolorowych, artystycznych fotografii, także wykonywanych z drona.
Niedziela świdnicka
Kilkoro uczniów z Dzierżoniowa wysłało listy z życzeniami bożonarodzeniowymi do Afryki. Teraz otrzymali z Zambii odpowiedź.
Nielegalna posługa kapłańska, wykonywana przez osadzonych w obozie księży, podtrzymywała na duchu uwięzionych i dawała im nadzieję i siłę na przetrwanie – czytamy pod jednym ze zdjęć stałej wystawy w muzeum w Rogoźnicy.
Od czterech miesięcy wykorzystuje swoje umiejętności na Ukrainie, wcześniej jednak była mocno związana z diecezją świdnicką.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Fundacja Donum Vitae podsumowała kolejny rok swojej działalności.
Na stronach fundacji „Stowarzyszenie ZmieniaMY Wieś” trwa zbiórka na leczenie chorego na nowotwór ks. Tomasza Kuryłowicza.
>Zmarłego na początku stycznia ks. Piotra Leśniaka wspomina Norbert Śliwa, muzyk od lat zaangażowany w działalność wspólnoty neokatechumenalnej w Stargardzie.
Niedziela toruńska
Czy czas pandemii to dobry czas na kontakt z Bogiem i Kościołem? A może to czas izolacji i w rezultacie osamotnienia?
Do franciszkańskich kościołów w Brodnicy i Toruniu przyciąga atmosfera wielu wieków modlitwy. Pamiętają one prośby i podziękowania zanoszone do Pana i za wstawiennictwem Jego świętych. 5 lutego wierni zbierają się, by prosić o modlitwę św. Agatę.
Styczeń kojarzy nam się z wizytami kolędowymi w naszych domach. Pandemia wiele zmieniła w dotychczasowych praktykach, ale nie zabrała nam całkowicie tego doświadczenia.
Niedziela warszawska
W centrum stolicy jest miejsce, gdzie cisza, skupienie i kontemplacja Stwórcy wpisane są w codzienne życie. To klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych przy ul. Wolskiej
Kiedy działalność zawiesiły osiedlowe i parafialne kluby seniora, a relacje rodzinne w dużej mierze uległy zamrożeniu, ludzie starsi jak nigdy przedtem potrzebują naszej pomocy.
Pandemia koronawirusa spowodowała, że na wizyty duszpasterskie, do jakich przywykliśmy, możemy liczyć w przyszłym roku.
Niedziela wrocławska
W Obornikach Śląskich pożegnano salwatorianina ks. Jacka Wawrzyniaka, proboszcza parafii św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego. Wierni dziękując za posługę w sakramencie pokuty i pojednania, udekorowali jego konfesjonał.
W Kościele rozpoczął się Rok Święty Jakubowy. Po odpust nie trzeba iść do Santiago de Compostela, choć to piękna wędrówka, można go uzyskać w jednym z kościołów stacyjnych. W regionie dolnośląskim, w sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach.
Najpierw była audycja w Radio Rodzina, później wypowiedziane na antenie słowa zostały przelane na papier. Pod koniec 2020 r. nakładem wydawnictwa TUM ukazała się książka Biblijne romanse.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Tomaszowskie sanktuarium jest miejscem niezwykłym na mapie diecezji, z wielu racji, zarówno w wymiarze unikatowego zabytku, jak i centrum duchowego regionu.
16 stycznia obchodziliśmy 30. rocznicę reaktywowania przez św. Jana Pawła II katolickiej hierarchii na Ukrainie. Po raz pierwszy po zakończeniu II wojny światowej papież powołał biskupów na osierocone stolice we Lwowie, Kamieńcu Podolskim i Żytomierzu.
Czas pandemii uniemożliwia radosne świętowanie nie tylko wielkich uroczystości, ale też naszych prywatnych świąt, takich jak imieniny czy urodziny. 19 stycznia imieniny obchodził bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Kilka tygodni temu do domu Ojca odeszli bp Antoni Stankiewicz i bp Adam Dyczkowski. Obaj na trwałe zapisali się w historii naszej diecezji, ale najbardziej w ludzkich sercach i pamięci. Jak wspominają ich nasi duchowni i świeccy? Poprosiliśmy kilku z nich, by podzielili się swoimi wspomnieniami o obu biskupach.
Gdy 21 stycznia 2002 r. w katedrze gorzowskiej rozpoczynał się proces beatyfikacyjny bp. Wilhelma Pluty, wspomnieniami ze wspólnej posługi podzielił się były sufragan gorzowski, później pierwszy biskup koszalińsko-kołobrzeski bp Ignacy Jeż. Dziś to bezcenne świadectwo.
„Ponad przeciętność” – to cykl comiesięcznych spotkań dla mężczyzn przy sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu.