Reklama
edytorial
W Polsce przebywał niedawno kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kiedyś bliski współpracownik św. Jana Pawła II, Benedykta XVI, a obecnie – papieża Franciszka. Czytelnicy „Niedzieli” mieli okazję już wcześniej zapoznać się z jego poglądami dotyczącymi sensu ludzkiego życia i filozofii istnienia świata
Liczymy kolejne niedziele Wielkiego Postu, aż wreszcie dochodzimy do najważniejszej – Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. To wędrowanie ku Wielkanocy dzieje się każdego roku, trwa przez lata i wieki. Jest naznaczone refleksją, pokutą, nawróceniem, powrotem do Domu Ojca.
3
z Watykanu
4
ze świata
5
z Polski
7
z Jasnej Góry
8
temat numeru: Zmartwychwstanie
Wiemy, że Jezus jako człowiek naprawdę istniał, wierzymy, że zmartwychwstał. Czy to wystarczy, by na Wielkanoc radośnie i szczerze zaśpiewać „Surrexit Dominus vere. Alleluia!”? Wiara i wiedza powinny się uzupełnić, by dać pewność, a potem zrodzić działanie. Na ile fakt zmartwychwstania jest w stanie przemienić dziś życie tego, kto wierzy?
Zmartwychwstały Pan właśnie tymi słowami zwrócił się do Apostołów, których wcześniej wybrał, by głosili Dobrą Nowinę i udzielali chrztu św. wszystkim narodom (por. Mk 16, 15nn. oraz Mt 28, 19n.). Gdzie zatem udali się najbliżsi Mu uczniowie?
10-13
14-15
1050. rocznica Chrztu Polski
Z Markiem Piekarczykiem – wokalistą zespołu TSA, odtwórcą roli Jezusa w rock operze „Jesus Christ Superstar” – rozmawia Przemysław Terleck
16-17
18-19
pamięć • ks. prof. Patrick de Laubier
Odszedł niezwykły człowiek, łączący prostą wiarę religijną z głęboką wiedzą naukową i zaangażowaniem w życie społeczne. 28 lutego 2016 r. w genewskim szpitalu zmarł ks. prof. Patrick de Laubier
20-21
walka o życie
W ostatnich miesiącach coraz częściej pojawiają się, zarówno jako doniesienia medialne, jak i świadectwa konkretnych osób, pracowników szpitali, informacje o okrutnych praktykach postępowania względem dzieci urodzonych żywymi pomimo próby przerwania ciąży.
26
po obejrzeniu „Niewinnych"
Z żalem trzeba stwierdzić, że szansa na dobre potraktowanie niesłychanie interesującego i ważnego tematu została zmarnowana.
28-29
rekolekcje w „Niedzieli"
30
wiara i życie
Wykładający teologię biblijną na Uniwersytecie Wrocławskim w latach 1916-20 pastor Rudolf Bultmann twierdził, że wiele historii o życiu Jezusa opisanych w Ewangeliach zostało wymyślonych przez uczniów nazaretańskiego Nauczyciela
31
liturgia tygodnia
Ponoć najkrótsze kazanie w Niedzielę Wielkanocną brzmiało: „Jezus Chrystus żył, umarł i zmartwychwstał, ale wy i tak w to nie wierzycie. Amen”.
32-33
Wrocław światową stolicą chirurgii robotowej
Stolica Dolnego Śląska gościła światowej sławy chirurgów z kilku krajów Europy i USA. W dniach 4-5 marca 2016 r. we Wrocławiu odbył się II Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej i I Polsko-Włoskie Sympozjum Chirurgii Robotowej w Onkologii
36-37
fakty • opinie
Niemcy traktują UE przede wszystkim jako narzędzie do realizacji swoich interesów
Wróciło SLD. Niestety, uwagi dziennikarzy nie przykuł żaden genialny pomysł programowy lewicy, ale odebranie przez PKW części subwencji budżetowej za rok 2014. Komentując w konwencji filmowej: nie był to „powrót Jedi”, ale raczej „powrót do przeszłości”
38
z prasy zagranicznej
39
felietony
Nawet najbardziej oddaleni od wiary, praktyk religijnych wiedzą, że są Wielki Post, Droga Krzyżowa, Wielki Piątek i Wielkanoc. Wszyscy robią świąteczne porządki, zakupy, dekoracje; kupują kwiaty, bazie, palmy, aby było kolorowo, wiosennie, ale przecież to tylko oprawa, tło prawdziwej istoty tych świąt – największego, najważniejszego wydarzenia w dziejach ludzkości – Zmartwychwstania
Historia naszego kraju jest historią umierania i zmartwychwstawania. Powstaliśmy poprzez chrzest 1050 lat temu. Po blisko dwóch wiekach – przy decydującym udziale Kościoła w rozwoju organizmu państwowego – nastąpiło rozbicie dzielnicowe.
Starość w UE nie jest bezpieczna. Ukryte problemy, także emerytalne, prowadzą do coraz częstszych procederów tzw. ubogacania godnej starości, czyli wprowadzania eutanazji.
42-43
rodzina • poradnik
Bracie, a czy ty masz swojego skrzydłowego? Czy masz kogoś, kto walczyłby zamiast ciebie, kiedy opadniesz z sił?
48
prezentacje
49
Niedziela Młodych
Wielki Post za nami. Konfrontowanie się z tym, co nas tworzy, a co często uwiera, nie pozwala normalnie żyć, warto podsumować niestandardowo. Wielkanocnie zapraszamy więc do… TAŃCA :)
Z raperem Arkadio, ambasadorem ŚDM w Krakowie, rozmawia ks. Roman Sikoń
50-53
Niedziela bielsko-żywiecka
W sobotę 12 marca o poranku, w deszczowej pogodzie kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży wraz z ks. Łukaszem Gąsiorkiem wyruszyła na ulice Cieszyna w Drogę Krzyżową na wzór EDK
Miną Święta Wielkanocne, a dla maturzystów rozpocznie się ostatni miesiąc intensywnej nauki. Wśród maturzystów są też ci, którzy przygotowują się nie tylko poprzez naukę, ale i poprzez modlitwę, rekolekcje, a także udział w zbliżającej się Diecezjalnej Pielgrzymce na Jasną Górę
Dywanik pod amboną, na którym bawiły się małe dzieci, przewijak w zakrystii, szereg wózków dziecięcych i matki, które wsłuchiwały się w słowo duszpasterza – tak wyglądały rekolekcje dla mam, jakie odbywały się 10-12 marca w parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie.
Niedziela częstochowska
W księgarni „Niedzieli” 14 marca br. w ramach „Poniedziałków kulturalnych” drugi już raz spotkali się członkowie Nieoficjalnej Akademii Miłośników Polskiej Kultury – bo w końcu po burzliwych dysputach taką ostatecznie przyjęli nazwę.
Po wyborze na Stolicę Piotrową Polaka Jana Pawła II w Polsce nastąpiło niezwykłe ożywienie społeczne. Polacy nabrali pewności siebie i zaczęli głośno mówić o sprawach Kościoła.
– Pierwszy egzemplarz mojej kolekcji znalazłem na śmietniku, w worku, z którego wystawały tylko klawisze – opowiada Roman Kryst z Częstochowy. – Zajrzałem do środka i zobaczyłem akordeon w częściach.
Niedziela podlaska
Mając na uwadze dobro i rozwój młodego pokolenia, Stowarzyszenie Rozwoju Sportu i Młodzieży w Węgrowie po raz kolejny zorganizowało turniej szachowy, który w drugiej połowie lutego odbył się w Węgrowskim Ośrodku Kultury.
Z piasku Iraku na Monte Cassino” – tak zatytułowano wystawę poświęconą armii gen. Władysława Andresa, którą można było zobaczyć w Sokołowskim Ośrodku Kultury.
W dniach 26-28 lutego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 i w Miejskim Przedszkolu nr 4 „Leśna Kraina” w Sokołowie Podlaskim odbył się 4. Zlot Zuchów „Kuchcik”, zorganizowany przez Namiestnictwo Zuchowe Hufca ZHP im. Janusza Korczaka z okazji Imienin Zucha, przypadających 29 lutego.
Niedziela kielecka
Z bp. Marianem Florczykiem o tym, jak wspomina wizytę Jana Pawła II w Masłowie rozmawiała Katarzyna Dobrowolska
W parafii Świętej Rodziny w Busso w Czadzie powstaje pierwsza studnia, na którą przekazane zostały pieniądze uzyskane ze sprzedaży zbieranej w diecezji kieleckiej makulatury. To pierwsza „inwestycja” sfinansowana z programu „Makulatura na Misje”
Czym nasza, katolicka i polska Wielkanoc, poza rozbieżnym zazwyczaj terminem, różni się od Paschy w prawosławiu? Domyślamy się, że długością, bo obrzędy Kościoła Wschodniego celebrowane są długo
W poranek wielkanocny dzwony z wieży kościoła św. Jana Apostoła i Ewangelisty oznajmią wszystkim mieszkańcom Pińczowa wieść o Zmartwychwstaniu Pańskim i wezwą na modlitwę i świętowanie. I tak od wielu wieków.
Niedziela małopolska
„Witam. Mam na imię Małgosia. Mieszkam w małopolskiej wiosce Kasinka Mała (k. Mszany Dolnej). Jestem szczęśliwą żoną i matką 6-letniej Mileny Antoniny. Lekarze mówią o mnie «chodzący cud»”.
Z Maciejem Sikorskim, inicjatorem i jednym z autorów spektaklu rozmawia Agnieszka Konik-Korn.
Aktualnie jest ich w Polsce 57. W Oknach Życia uratowano prawie 90 noworodków!
Niedziela lubelska
W niedzielę 13 marca z okazji 3. rocznicy wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową, abp Stanisław Budzik sprawował uroczystą Mszę św. w archikatedrze. W dziękczynnej Liturgii uczestniczyli rzemieślnicy z Lubelszczyzny, którzy przeżywali swoje patronalne święto.
W drodze na uroczystości w Gnieźnie, związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski, 9 marca Lublin odwiedził abp Światosław Szewczuk.
Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” w Lublinie świętuje 25-lecie swojej działalności.
Niedziela legnicka
Ponad 100-osobowa grupa członków Ruchu Szensztackiego z diecezji legnickiej uczestniczyła w ogólnopolskim nocnym czuwaniu Rodziny Szensztackiej na Jasnej Górze w Częstochowie, które odbyło się 5 marca.
41 osób wzięło udział w etapie okręgowym Konkursu Filozofii Klasycznej. Zmagania konkursowe młodych filozofów odbyły się 10 marca w Centrum Spotkań Jana Pawła II w Legnicy.
W eliminacjach Turnieju Piłki Halowej Służby Liturgicznej Diecezji Legnickiej z rejonu jeleniogórsko-kamiennogórskiego, które odbyły się 12 marca w Kamiennej Górze, wzięło udział 13 drużyn.
Niedziela łódzka
Woda, ogień i biel szaty – te symbole chrzcielne były głównymi motywami wielkopostnych rekolekcji ewangelizacyjnych prowadzonych przez grupę kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.
Abp Marek Jędraszewski odwiedził pracowników Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, by złożyć im wielkanocne życzenia.
Spotykając się z łódzkimi POW-iakami i słuchając ich relacji i wspomnień z marszu nie sposób nie zarazić się tą ideą i nie pozazdrościć im wspaniałej przygody, w której od lat uczestniczą.
Niedziela przemyska
Nie wiem, ilu Czytelników podjęło zeszłotygodniową propozycję. W ten radosny dzień chciałbym zaprosić na spotkanie z innym Ablem z Księgi Sędziów, z rozdziałów 6 i 7. Izrael niewolony jest przez Madianitów.
Mieszkańcy Przeworska ufundowali kolejną studnię dla ludności Madagaskaru. Woda w Afryce to dar i szansa na życie.
Jego to zabili, zawiesiwszy na drzewie. Bóg wskrzesił Go trzeciego dnia” (Dz 10, 34a. 37-43); „Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu (J 20, 1-9).
Niedziela rzeszowska
Święta Wielkiej Nocy uroczyście obchodzono w polskich, szlacheckich dworach. Podobnie, na miarę możliwości, święta obchodzili mieszczanie i mieszkańcy wsi.
Z prof. Bogdanem Chazanem rozmawia Iwona Kosztyła.
Szukasz przyjaznej szkoły, w której uczeń nie będzie anonimowy i będzie mógł rozwijać swoje zdolności, przyjdź do nas. W dniach od 1 do 30 kwietnia 2016 r. rusza rekrutacja do Publicznego Gimnazjum im. Pauli Montal Sióstr Pijarek w Rzeszowie.
Niedziela sandomierska
W naszym środowisku pojawia się coraz więcej ludzi nieochrzczonych. Wielu spośród nich szuka sensu życia i z tą potrzebą przychodzi do Kościoła.
Niedawno pisaliśmy o „Cichych Aniołach”, dziewczynach ze Stalowej Woli i tworzonym przez nie projekcie w ramach konkursu „Zwolnieni z Teorii”. Dziś chcemy wskazać na inną grupę dziewcząt, tym razem uczennic sandomierskiego LO Collegium Gostomianum: Alicję Cichoń, Ewę Gawlak i Klaudię Miller.
W Bojanowie miała miejsce 4 marca konferencja podsumowująca pierwszy etap realizacji projektu pod nazwą „Linia wsparcia”, którego wykonawcą jest Caritas Diecezji Sandomierskiej.
Niedziela sosnowiecka
Z bp. Grzegorzem Kaszakiem o zmartwychwstaniu i świętach rozmawiała Agnieszka Raczyńska-Lorek
Ks. Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu zainaugurował 7. edycję Diecezjalnej Akademii Rodziny. Pierwsze tegoroczne spotkanie odbyło się 12 marca, tradycyjnie w auli Wydziału Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu.
Minął rok od uroczystego otwarcia Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w sosnowieckiej dzielnicy Klimontów
Niedziela świdnicka
Każdy z nas poszukuje szczęścia, ale problem polega na tym, że nie zawsze rozumiemy, co to jest. Wśród rzeczy upragnionych wymienia się najczęściej rodzinę, dom, wykształcenie, majątek. I nieraz można się w tym wszystkim zagubić, zapomnieć, o co tak naprawdę w życiu chodzi.
Z o. Zdzisławem Świniarskim – sercaninem białym ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi (SSCC), odpowiedzialnym w Zgromadzeniu za misje i rekolekcje, także za rekolekcje w klasztorze Chrystusa Króla w Polanicy-Zdroju – rozmawia ks. Ireneusz Skubiś.
Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! – oto orędzie poranka wielkanocnego. Ewangelia dzisiejszej uroczystości prowadzi nas do grobu Chrystusa.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Biblia przedstawia zmartwychwstanie jako przebudzenie się z głębokiego snu. Jezus Chrystus nawiązuje do tego wyobrażenia, gdy wskrzesza córkę Jaira, młodzieńca z Nain i gdy przywraca do życia Łazarza.
Baranki, powszechnie hodowane w starożytnej Palestynie, które jak żadne inne zwierzęta dają się same prowadzić na zabicie, były zwierzętami najczęściej składanymi w ofierze.
„Recz. Fantastycznie” – pod takim hasłem świętowano w dniach 4-5 marca br. kolejną, 71. już rocznicę ostatecznego zdobycia Recza w 1945 r., po wyjątkowo brzemiennej w skutki bitwie czołgów, która rozegrała wówczas się w przestrzeni miasta i zebrała swoje okrutne żniwo w postaci 70% jego zniszczenia.
Niedziela toruńska
Na Golgocie pusty krzyż. Jeszcze mamy przed oczami Twoje, Panie, rozpostarte nad światem ramiona, wyciągnięte w kształt krzyża. Trzymają je gwoździe naszych grzechów.
Właściciel największego serca w diecezji toruńskiej waży 7,5 tony, a wzrostu ma 2,20 m, z koroną licząc.
Do tych imponujących danych należy dodać jeszcze fakt, że urodził się w 1500 r.
Światowe Dni Młodzieży to odbywające się co 2, 3 lata spotkania młodych katolików z całego świata. Jak to wydarzenie wspomina uczestniczka ŚDM w Madrycie i Rio de Janeiro, opowiada Laurine Depta, Polka wychowana w Niemczech, która w tym roku będzie brała udział w ŚDM jako wolontariuszka
Niedziela warszawska
Ogłoszenie kanonizacji o. Stanisława Papczyńskiego, to ważne wydarzenie dla Polski i Mazowsza. A szczególnie dla Księży Marianów. Nowy Święty to założyciel ich Zgromadzenia.
Tuż obok nas żyją ludzie samotni, bezdomni, ubodzy, dla których śniadanie wielkanocne nierzadko kojarzy się z suchą bułką zjedzoną gdzieś na ławce w parku.
Mówi zrozumiałym i obrazowym językiem, który trafia do ludzi, szczególnie młodych. To jeden z powodów, że na kazania i rekolekcje ks. Piotra Pawlukiewicza ściągają tłumy wiernych. Z daleka.
Niedziela wrocławska
W Środę Popielcową papież Franciszek rozesłał na cały świat 1140 misjonarzy miłosierdzia, w tym ponad 60 do Polski. Na czym polega ich posługa, z kogo mają czerpać wzorce oraz o spowiedzi z Jozafatem Gohly, franciszkaninem, rozmawia Adrianna Sierocińska.
Wielkanoc to bardzo rodzinne święta. Niestety, nie każdemu z nas dane jest świętować Zmartwychwstanie Jezusa w rodzinnym gronie. Nie każdy rodzinę ma. Są jednak ludzie pragnący w ten wyjątkowy czas w roku być dla innych rodziną
19 marca, we wspomnienie św. Józefa, Wrocław otrzymał nowego biskupa pomocniczego.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Wielka Niedziela – cud Zmartwychwstania jest fundamentem naszej wiary. Każdy, kto chce pogłębić wiarę, musi przychodzić do pustego grobu Chrystusa i na nowo przeżywać spotkanie z Nim
Od wieków Pismo Święte stanowiło i stanowić będzie dla artystów niewyczerpane źródło inspiracji twórczych. Najczęściej motywem malarskim czy poetyckim jest Jezus Chrystus, Matka Boska oraz zastępy świętych i aniołów
Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży. W tym wydarzeniu nie może zabraknąć młodych z naszej diecezji. W parafiach trwają zapisy na ŚDM w Krakowie – podkreśla w rozmowie z Joanną Suszko ks. Sylwester Zwolak, dyrektor Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Filii nr 1 Biblioteki Norwida w Zielonej Górze 16 marca odbył się panel dyskusyjny pt. „Filozofia ks. Józefa Tischnera z okazji 85. rocznicy urodzin”.
Klerycy IV roku przebywają aktualnie na praktykach w parafiach, gdzie na własnej skórze przekonują się, jak wygląda codzienne życie księdza. Praktyki rozpoczęły się 8 lutego i potrwają do 6 czerwca.
O rekolekcjach dla małżonków, tych początkujących i tych ze stażem, z Ireną i Waldemarem Trypuckimi ze Zbąszynka rozmawia ks. Adrian Put.