Reklama
listy
niedziela 95 lat temu
2
obserwator
Przez media w Polsce i na świecie przetoczyła się wielka fala oburzenia po tym, jak serwis internetowy YouTube zablokował kanał z transmisją Adoracji Najświętszego Sakramentu z Niepokalanowa.
5-8
9
temat numeru
Młodzi ludzie coraz częściej patrzą na powołanie do kapłaństwa jak na wolontariat – mówią rektorzy seminariów duchownych
Gdy mówimy o powołaniach, nie możemy zapominać o rodzinach – to w nich wszystko się zaczyna.
Różne są drogi powołania kapłańskiego. Jedni odpowiadają na Jezusowe wezwanie „pójdź za Mną!” zaraz po maturze, inni trochę, a może nawet znacznie później...
10-15
w oczekiwaniu na beatyfikację
Wiara jest łaską, skarbem; klejnotem przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Jak przekazać ją swym dzieciom? Ważne jest, by rodzice wspólnie dążyli do tego samego celu, którym jest zbawienie.
20-21
życie kościoła
Jak spłacić dług miłości tak wielkiej, że ludzkie serce nie jest w stanie jej pomieścić? Tak potężnej, że nie mieści się w ludzkich dłoniach? Tak wspaniałomyślnej, że ludzki rozum nie jest w stanie jej pojąć? Sposób na to znalazł św. Jan Paweł II – trzeba oddać wszystko!
Technologia produkcji szczepionek wektorowych przeciw COVID-19 stosowanych w Polsce ma niemoralną genezę, ale wierni Kościoła mogą je stosować – to główne wnioski z dokumentu Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP.
22-25
punkt widzenia
Palenie „śmieciami”, marnotrawstwo energii elektrycznej, nadmierne wykorzystywanie samochodów, wycinanie zdrowych drzew, „bo nam przeszkadzają” – to tylko niektóre z przykładów, w jaki sposób człowiek, bez refleksji, przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza.
Motoryzacja elektryczna może być szansą dla polskiej gospodarki. Rozwój elektromobliności jest też częścią programu walki o czyste powietrze
26-29
kochane życie
30
niedziela z kulturą
..,w bazylice w Saint Louis (USA) znajduje się jedna z największych kompozycji mozaik sakralnych na świecie?
„Klasztor ten, założony i uposażony przez dawnych polskich książąt Sambora, Mszczuja i Świętopełka, tak wspaniałe i ozdobne miał budowle, że budził podziw wszystkich ludzi”.
31-43
44-45
Kącik dla dzieci
50-51
moim zdaniem
53
listy
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Filety opłukać i wysuszyć, aby usunąć nadmiar wilgoci, zmielić 2 razy. Por oczyścić i wypłukać, drobno posiekać. Chleb wymoczyć, aż całkowicie zmięknie, mokry dodać do masy i jeszcze raz wszystko zmielić.
Kwiecień to najlepszy czas na zbiór korzeni mniszka lekarskiego.
Podstawą sukcesu w leczeniu cukrzycy są: wiedza pacjenta na temat choroby, jego wewnętrzna motywacja i zaangażowanie w terapię. Te elementy muszą zadziałać jednocześnie.
Jeśli nasze dorosłe już dziecko jest uzależnione od substancji psychoaktywnych lub ma zdiagnozowaną chorobę psychiczną, a jednocześnie odmawia leczenia, czy jesteśmy całkowicie bezradni, czy możemy coś zrobić?
56-59
Niedziela z kulturą
64
prasa zagraniczna
64
moim zdaniem
65
Europa Christi
I-VIII
niedziela liturgiczna
Począwszy od Wielkiej Nocy w kolejne niedziele odkrywamy bogactwo darów, które Kościół otrzymał od zmartwychwstałego Pana. Najpierw – dar Miłosierdzia, potem – słowa Bożego. W IV Niedzielę Wielkanocną myślimy szczególnie o pasterzach. Powód takiego stanu rzeczy jest oczywisty – odczytujemy fragment Ewangelii, w którym Jezus nazywa siebie Dobrym Pasterzem.
Ewangelia wg św. Jana ukazuje w sposób wyraźny Jezusa jako dobrego Pasterza. Ale już u synoptyków można spotkać zarys tego tematu.
Szczęść Boże, mój dalszy sąsiad od jakiegoś czasu rozdaje Komunię św. podczas Mszy św. w naszym parafialnym kościele. Chciałbym zapytać o to, czy każdy może to robić? Z góry dziękuję za odpowiedź. Stanisław
To od tego świętego Karol Wojtyła wziął nie tylko swoje zawołanie Totus Tuus, ale nauczył się, na czym polega nabożeństwo do Maryi
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
O pasterskich tradycjach i współczesnym wypasie owiec z Józefem Michałkiem, prezesem Związku Podhalan Oddział Górali Śląskich, rozmawia Mariusz Rzymek.
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego Elżbieta i Andrzej Georgowie z parafii św. Klemensa w Ustroniu wygłosili zdalnie ostatni wykład w ramach cyklu „Wielkanoc w sztuce plastycznej religijnej i sakralnej”.
Górale Beskidzcy z Trójwsi Beskidzkiej gościli w TVP1.
Niedziela częstochowska
Kto czyta, nie błądzi. To powiedzenie nabiera szczególnej wagi w przypadku Pisma Świętego. Aby uwrażliwić wiernych na jego znaczenie, parafia św. Jana Chrzciciela w Poczesnej aktywnie przeżywa tydzień biblijny.
Na jakim fundamencie młodzi chcą budować przyszłość życia? Jak funkcjonuje szkoła w czasie pandemii? Odpowiedzi na te pytania dostarcza uroczystość z życia Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK w Częstochowie.
Z listu abp. Wacława Depo na IV Niedzielę Wielkanocną, czyli Niedzielę Dobrego Pasterza.
Niedziela podlaska
Czuwanie Maturzystów Diecezji Drohiczyńskiej z racji obostrzeń przybrało inną formę.
W Ewangelii według św. Jana Jezus mówi dwukrotnie, że jest Dobrym Pasterzem i podaje cechy takiej postawy: oddać życie za owce, znać owce i pozwolić, żeby owce poznały pasterza (por. J 10,11.14). Są to wytyczne, do których powinien dążyć każdy powołany, kapłan i zakonnik w swojej pracy duszpasterskiej.
Biskup Piotr Sawczuk zachęcał do pokornego przyznania się do swoich słabości i grzechów, aby móc otworzyć się na Boże łaski związane ze Świętem Miłosierdzia Bożego.
Niedziela kielecka
Św. Józef Rzemieślnik patronuje uroczej Kaplicy na Wodzie w Ojcowie. Nazwa jest zasadna, bo tak w istocie, nad nurtem rzeki, ta ciekawa świątynia jest zbudowana.
Nowy budynek Hospicjum im. Brata Alberta w Busku--Zdroju służy pacjentom od października 2020 r. Wcześniej opieka hospicyjna była realizowana w zaadaptowanej w tym celu części Szpitala Rejonowego.
Z ks. dr. Karolem Zeganem, dyrektorem Wydziału Katechetycznego, rozmawia Katarzyna Dobrowolska.
Niedziela małopolska
Od 1996 r. 14 kwietnia obchodzony jest Dzień Ludzi Bezdomnych. Wciąż musimy rozprawiać się ze stereotypami, które narosły wokół tych osób – mówi Wioleta Zielińska z krakowskiego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.
Jeśli rodzic kocha dziecko, to chce mu przekazać wszystko, co najlepsze. To znaczy, najpierw będzie mu chciał przekazać wiarę – mówi Dorota Zaręba o przygotowaniach dzieci do I Komunii Świętej.
Trzeba pamiętać, że księża nie spadają z księżyca – stwierdza w rozmowie z Niedzielą ks. Andrzej Tarasiuk.
Niedziela lubelska
Kto trzyma się Chrystusa, jest zawsze nowoczesny, bo to, co głosi Kościół, nigdy nie jest przestarzałe.
Kraśniczanie stanowczo przeciwstawili się idei miasta bez Boga. Za wierność krzyżowi zapłacili wysoką cenę.
Pierwszym miejscem posługi kapłańskiej jest parafia, ale jest wiele miejsc, gdzie są potrzebni księża.
Niedziela legnicka
Mamy papieża! A dokładnie jego relikwie.
Blisko 6 tys. zł udało się zebrać podczas Wielkiego Postu w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.
Podczas uroczystości 11 kwietnia w kościele ojców pijarów znalazły się 2 nowe obrazy: św. Jana Pawła II i św. Józefa Kalasancjusza.
Niedziela łódzka
I Festiwal Organowy w parafii św. Jana Pawła II.
Święty Wojciech jest jednym z trzech głównych patronów Polski. Należy do najpopularniejszych świętych naszego kraju. Ku jego czci wzniesiono ok. 170 kościołów i kaplic. W Łodzi świątynia św. Wojciecha znajduje się przy ul. Rzgowskiej 242.
Oprócz eksterminacji duchowieństwa polityka hitlerowskich Niemiec skupiona była także na niszczeniu obiektów sakralnych.
Niedziela przemyska
Społeczność młodych Replay.Panama ubogacona doświadczeniem adwentowych czuwań, kontynuowała modlitewne spotkania, tym razem jako Wielkopostne Czuwania Młodych.
O życiu w seminaryjnej formacji, modlitwie, nauce, duchowym i intelektualnym dojrzewaniu opowiada jeden z diakonów.
Oznacza to wyjście poza sobie znany świat, wejrzenie i zrozumienie wewnętrznego stanu drugiego, wejście na ścieżkę współodczuwania. Wraz z nim ujawni się nam obraz współczesnego świata, mniej lub bardziej podkręcony przez globalnych kreatorów, który noszą w sobie ludzie pozbawieni Dobrej Nowiny.
Niedziela rzeszowska
Każdego roku w IV niedzielę wielkanocną, zwaną także Niedzielą Dobrego Pasterza, obchodzimy Światowy Dzień Modlitw o Powołania.
Od 2005 r. w okresie wielkanocnym Czytelnicy Niedzieli Rzeszowskiej pielgrzymowali do Rzymu. Pandemia sprawiła, że w tym roku pielgrzymki nie było.
W weekendowym numerze gazety codziennej Nowiny z 20-22 listopada ub.r., a także w wielu tytułach w całej Polsce, opublikowany został wywiad redaktora Romana Laudańskiego z Panią teolog – czy też jak sama siebie określa „teolożką” – Zuzanną Radzik, felietonistką Tygodnika Powszechnego, zatytułowany: Opowieść o tym, jak Kościół traci wiernych
Niedziela sandomierska
Jezus Chrystus jest przykładem Dobrego Pasterza i wszyscy, którzy pracują w Jego owczarni, powinni być tak uformowani, aby nie być najemnikami.
Nie tak dawno przeżywaliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Mimo obostrzeń związanych z pandemią, jego obchody zostały również zorganizowane w Tarnobrzegu w niecodziennej formie.
O drodze do kapłaństwa opowiada kl. Przemysław Kotuła z drugiego roku sandomierskiego seminarium w rozmowie z ks. Wojciechem Kanią.
Niedziela sosnowiecka
Pan Jezus i 12 Apostołów – to nowa polichromia w kościele św. Mikołaja w Targoszycach. Została namalowana w prezbiterium, na ścianach i suficie.
W diecezji rozstrzygnięto dwa konkursy w ramach projektu Ekologia integralna encykliki Laudato Si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych – skierowane do szkolnych kół oraz parafialnych zespołów Caritas.
Miłośnicy Dróg św. Jakuba w naszej diecezji mimo pandemii starają się uczcić Rok św. Jakuba.
Niedziela świdnicka
Czwarta niedziela wielkanocna obchodzona jest w Kościele jako niedziela Dobrego Pasterza.
Z biskupem świdnickim Markiem Mendykiem rozmawia ks. Mirosław Benedyk.
W 81. rocznicę zbrodni katyńskiej w stolicy diecezji oddano hołd ofiarom sowieckiego mordu. Podczas Mszy św. w katedrze świdnickiej biskup senior Ignacy Dec modlił się zarówno za pomordowanych, jak i ich oprawców.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Inaugurując cykl, który ukaże kult św. Józefa w naszej archidiecezji, warto choć w skrócie, pochylić się nad głębokim w swoim przesłaniu listem papieża Franciszka.
Naszą wędrówkę po świątyniach noszących imię patrona obecnego roku, czyli św. Józefa, rozpoczynamy od niewielkiego kościoła filialnego w Czarnówku.
Sam stroi organy, dba o ich dobry stan techniczny, o ich serce. O swojej organowej pasji opowiada Czesław Matuszewski.
Niedziela toruńska
Gdzie może znaleźć schronienie udręczony? Gdzie uleczenie znajdzie zraniony? Gdzie przebaczenie dla grzesznika? W ranach Jezusa jest ratunek dla każdego. Jego miłosierdzie rozlewa się na cały świat.
Pierwsze dni uwięzienia prymasa Stefana Wyszyńskiego, spędzone właśnie w Rywałdzie, były niezwykle trudne zarówno dla niego samego, jak i Kościoła w Polsce.
Nie znajdzie się chyba nikt, kto nie pokochałby Chełmna od pierwszego wejrzenia – w końcu nie na darmo się mówi, że to Miasto Zakochanych. To nie tylko gotyckie mury i mnóstwo bujnej zieleni. Wysiadamy z autobusu i zaraz rzuca nam się w oczy… dworzec?
Niedziela warszawska
O warszawskich śladach św. Józefa, jego wstawienniczych „specjalnościach” i wyjątkowej osobistej więzi ze swoim patronem, z ks. prof. Józefem Naumowiczem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Dzielnicowa Biblioteka Publiczna przygotowała projekt, który ma na celu przypomnienie postaci o. Józefa Bocheńskiego i propagowanie jego twórczej myśli filozoficznej.
Kto powiedział, że gdy się skończy 80 lat wygasa chęć zadawania pytań i pogłębiania wiedzy nawet na trudne tematy? Klub Symeona i Anny przy parafii św. Jana Pawła II udowadnia, że jest inaczej.
Niedziela wrocławska
Kursy dla narzeczonych to możliwość rozeznania swojego powołania czy smutny i nudny obowiązek, po to aby zdobyć upragniony „papierek”?
Niedziela Dobrego Pasterza przypomina nam o potrzebie modlitwy o wierne i święte powołania kapłańskie.
Z s. Judytą od Jezusa Eucharystycznego, Karmelitanką Dzieciątka Jezus – o powołaniu i życiu za klasztornym murem – rozmawia Marzena Cyfert.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
„Raz wybrawszy, codziennie wybierać muszę” – to słowa św. Augustyna, który doskonale wiedział, czym jest piękno i trud powołania.
„Głos Mistrza z Nazaretu nie milknie od wieków” – te słowa wyczytałem w Niedzieli ponad 20 lat temu. Powracam do nich w Niedzielę Dobrego Pasterza w rozmowie z ks. Dariuszem Babiakiem, diecezjalnym referentem duszpasterstwa powołań.
Fundacja Gaudium et Spes w Biłgoraju rozstrzygnęła konkurs plastyczny na kartkę wielkanocną z Prymasem Stefanem Kard. Wyszyńskim w 120. rocznicę jego urodzin i 40. rocznicę śmierci.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W parafii Ducha Świętego odbyło się czuwanie modlitewne z cyklu Spotkać Zmartwychwstałego. To pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie tego typu.
Ogromnym darem dla Kościoła diecezjalnego jest modlitwa w intencji powołań i powołanych. A ta już od ponad 15 lat jest na ustach członków Wspólnoty Przyjaciół Paradyża w parafii Ducha Świętego w Słubicach.
Zamknąłem oczy, żeby bardziej wczuć się w panującą atmosferę oczekiwania. Nagle poczułem zapach róż. W pierwszej chwili pomyślałem, że pewnie ktoś coś rozpyla lub któraś z pań wylała na siebie wiadro perfum. Otworzyłem oczy, wszyscy byli w bezruchu, a koło mnie nikogo nie było – swoim świadectwem dzieli się Bartłomiej Bartczak, burmistrz Gubina.