Reklama
edytorial
Męskie sprawy to główny temat bieżącego numeru „Niedzieli”. Przeżywamy bowiem Rok św. Józefa w diecezji kaliskiej, w której mieści się słynne sanktuarium poświęcone Opiekunowi Jezusa i Maryi, a 23 czerwca będziemy obchodzić Dzień Ojca
3
z Watykanu
4
dookoła świata
5
dookoła Polski
6-7
8
40. rocznica wyboru Jana Pawła II
Z kard. Paulem Josefem Cordesem – niemieckim współpracownikiem Jana Pawła II – rozmawia Włodzimierz Rędzioch.
10-11
z Różańcem ulicami Rzymu
12-13
książka z aktualnym przesłaniem
14-15
25-lecie Kapelanii Lotniska Chopina
16-17
temat numeru: męskie sprawy
Każdy może być ojcem, ale trzeba być kimś wyjątkowym, by być tatą.
W Dzień Ojca, 23 czerwca br., Jasna Góra znowu będzie przeżywała oblężenie. Członkowie męskich wspólnot katolickich, ale też wierzący kawalerowie, mężowie, ojcowie i kapłani będą szturmować modlitewnie jasnogórski tron.
18-21
ludzie - Anna Rastawicka
22-23
psychodrama
26
patroni dzieci i młodzieży
28
wspomnienie
29
nauka i formacja
30
31
liturgia tygodnia
Jednym z podstawowych elementów rzeczywistości jest wzrost. Rosną ludzie, wzrastają społeczności, rozwijają się idee i rzeczy. W dzisiejszych czytaniach mowa jest o wspaniałym cedrze, który wyrasta z małej gałązki, o ziarnku gorczycy, z którego wyrasta okazały krzew.
32-33
34
felieton
35
rozmawiamy o Polsce
O przyczynach i skutkach braku szacunku dla języka ojczystego z aktorem Janem Kulczyckim rozmawia Wiesława Lewandowska
36-37
fakty opinie
Odciął się od tych, którzy nie dopuścili do ingresu arcybiskupa warszawskiego.
38
z prasy zagranicznej
39
felietony
W niemieckim Urzędzie ds. Migracji i Uchodźców doszło do nadużyć. Funkcjonariusze mieli sprzedawać imigrantom prawo do azylu
42-43
muzycznie
46
poradnik rodzina
48
Niedziela Młodych
50-53
kultura
54
bliżej świata - Nikaragua
55
56
różne
57
Niedziela bielsko-żywiecka
Kolorowe stroje z różnych regionów świata, spotkanie z misjonarką pracującą w Afryce, zabawy, konkursy, misyjny i zołoleczniczy sklepik – to lista atrakcji, jakie przygotowano w Trzebini k. Żywca w ramach Rodzinnego Festynu Misyjnego.
Z ks. Sławomirem Pietraszko, neoprezbitrem z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie, o powołaniu rozmawia ks. Piotr Bączek.
Nieprzerwanie od 2011 r. gromadzimy się w tym szczególnym miejscu i po raz 8. sprawujemy tutaj Eucharystię.
Niedziela częstochowska
Przeżywamy 100-lecie naszej niepodległości. Chlubimy się już 227. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Historycy przypominają nam różne ważne wydarzenia i okoliczności, wskazują na ludzi wielkich i tych, którzy zapisali w historii niechlubną kartę
W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II 29 maja odbył się II Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji św. Jana Pawła II.
Przed nami wakacje i urlopy! Upragniony czas na odpoczynek i zregenerowanie swoich sił. Ludziom wierzącym już chyba nie trzeba przypominać, że nawet jeśli mamy wakacje od szkoły i dni wolne od pracy, to nie mamy wolnego od Pana Boga.
Niedziela podlaska
9 czerwca br. przeżywaliśmy Diecezjalny Dzień Wspólnoty Wspólnot z Janem Pawłem II pod hasłem „Jesteśmy Napełnieni Duchem Świętym”.
Kolejny już rok Caritas Diecezji Drohiczyńskiej organizuje festyny skierowane do rodzin, mające na celu ich integracje.
W Stoczku 2 czerwca br. odbył się II Parafialno-Gminny Maraton Rodzinny, zorganizowany przy współpracy miejscowej parafii i urzędu gminy.
Niedziela kielecka
Minister Beata Kempa, prezydent Kielc Wojciech Lubawski i biskup Jan Piotrowski 28 maja w Kielcach podpisali porozumienie dotyczące pomocy dla zrujnowanej wojną Syrii.
Stojący na zboczu wzgórza niepozorny, mały kościół kryje w sobie prawdziwe dzieła sztuki. Do najpiękniejszych należy pomnik Dembińskich znajdujący się po północnej stronie kościoła.
Mówi Bp Andrzej Kaleta.
Niedziela małopolska
Bóg wie, że potrzebujemy uzdrowienia. Jezus przyszedł, aby was dotknąć, aby was uzdrowić, i podzielić się Dobrą Nowiną – mówił podczas wieczoru uwielbienia w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie-Nowej Hucie katolicki, świecki misjonarz i ewangelizator z Malezji, Jude Antoine.
Z jej prezesem, Haliną Czerwińską, rozmawia Lucyna Ruchała.
Chcemy pokazać radosne oblicze Kościoła, który ma odwagę uwielbiać Jezusa w przestrzeni publicznej – mówi ks. Paweł Mikulski.
Niedziela lubelska
Spotkania członków Towarzystwa Przyjaciół Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie odbywają się raz w roku.
W parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Babinie zakończyły się rekolekcje ewangelizacyjne „Źródło”.
W maju do jednej z najmniejszych parafii w naszej archidiecezji – parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Grabowie-Cukrowni, od ponad 2 dekad przybywa rzesza uczestników Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria”.
Niedziela legnicka
„Encyklika «Humanae vitae» po 50 latach” – pod takim tytułem odbyła się w Legnicy 9 czerwca konferencja naukowa poświęcona encyklice papieża Pawła VI.
Po raz kolejny młodzież z parafii w Męcince wzięła udział w odbywającym się już po raz XXII Spotkaniu Młodych na Polach Lednickich.
Od kilku już lat, zawsze na początku czerwca, w okolicach kolejnej rocznicy ozdobienia przez Jana Pawła II ikony Matki Bożej Łaskawej koronami papieskimi (2 czerwca 1997 r.), odbywają się spotkania Rodziny Radia Maryja z całej metropolii wrocławskiej.
Niedziela łódzka
Maja, Hania, Maja, Weronika, Martynka, Natalka, Wiktoria, Oliwka, Hania, Ania, Agatka, Ola, Hania – to imiona trzynastu dziewczynek, które w tym roku przystąpiły do swojej Pierwszej Komunii św., a które można nazwać prawdziwymi bohaterkami.
Hosanna – taką od niedawna nazwę nosi dziecięco-młodzieżowa schola przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Moszczenicy.
Gdzie są dzieci komunijne z Lublinka? Jakie są ich drogi? Jakie jest ich życie? Jak przebiega to, co zaczęło się w tym po raz pierwszy zasłyszanym słowie „Ciało Chrystusa” i zapewne pełnej radości odpowiedzi: „Amen”.
Niedziela przemyska
W niedzielę 3 czerwca w archikatedrze przemyskiej wierni modlili się w intencji poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przywołujemy ważne wydarzenia z przeszłości, które w znacznym stopniu przyczyniły się do przywrócenia utraconej wolności.
Z ks. Łukaszem Jastrzębskim, ceremoniarzem archidiecezji przemyskiej, sekretarzem Metropolity Przemyskiego, rozmawia ks. Zbigniew Suchy (cz. 1).
Niedziela rzeszowska
Pierwszy dzień festiwalu był zorganizowany głównie z myślą o młodzieży. Ojciec Adam Szustak OP, główny gość finału Festiwalu Wiary, wygłosił dwie konferencje. Punktem wyjścia pierwszej konferencji była Ewangelia opisująca powołanie celnika Mateusza
Już po raz piętnasty, w słoneczne niedzielne popołudnie 27 maja 2018 r. zebrały się chóry, by oddać cześć Świętej Trójcy, a także Matce Najświętszej, Królowej Pokoju na górze Liwocz k. Jasła.
Ks. prał. Ireneusz Folcik w tym roku obchodzi 50 lat kapłaństwa. Z tej okazji 10 czerwca br. Dostojny Jubilat odprawił w kościele św. Józefa w Rzeszowie-Staromieściu dziękczynną Mszę św.
Tak naprawdę nazywał się Fernando i nie pochodził z Padwy, gdzie spędził jedynie ostatni rok swego życia. Przełomem w jego biografii było pamiętne kazanie we włoskiej katedrze w Forli w 1222 r.
Niedziela sandomierska
Głównym organizatorem Marszu dla Życia i Rodziny w Tarnobrzegu było Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie.
W ramach obchodu 200-lecia diecezji sandomierskiej przyszedł też czas na świętowanie rodzin. Uroczystości zostały zorganizowane 2 czerwca w Ostrowcu Świętokrzyskim i połączone zostały z centralnymi obchodami Powiatowego Roku Rodziny.
Dnia 4 czerwca odbył się VIII Diecezjalny Konkursu Pieśni Patriotyczno-Religijnej oraz Rodzinny Dzień Dziecka w Potoczku.
Niedziela sosnowiecka
Gorąco jest na zewnątrz, gorący to czas dla tegorocznych maturzystów, którzy przystępują do egzaminów na wyższe uczelnie, gorący dla tych, którzy stają przed wyborem życiowej drogi, bo to już ostatni dzwonek na decyzję.
Przez moment Sosnowiec był jednym z najbezpieczniejszych miast w kraju. Wszystko za sprawą uroczystej inauguracji i poświęcenia placu budowy nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu przy ul. Janowskiego.
Tegoroczny Dzień Dziecka wypadł tuż po uroczystości Bożego Ciała, podczas przypadającego tzw. długiego weekendu, kiedy to szkolna dziatwa od czwartku 31 maja do niedzieli 3 czerwca miała dni wolne od zajęć.
Niedziela świdnicka
Ks. Tadeusz Faryś, diecezjalny dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych, oraz ks. Tadeusz Duda, proboszcz parafi i pw. św. Mikołaja w Świerkach, otrzymali ostatnio Złote Krzyże Zasługi.
Codziennie od godz. 9 do godz. 13, a więc w godzinach urzędowania Świdnickiej Kurii Biskupiej w jej holu można zobaczyć niecodzienną wystawę, której otwarcia w piątkowy poranek 25 maja dokonał biskup świdnicki Ignacy Dec.
W parafii pw. Zbawiciela Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej w Strzegomiu uroczystość Trójcy Przenajświętszej była dniem szczególnym, bowiem tego dnia obchodzono jubileusze małżeńskie.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Z ks. dr. Jarosławem Staszewskim SChr, proboszczem i kustoszem sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, rozmawia Leszek Wątróbski.
26 maja, w przeddzień patronalnego święta, abp Andrzej Dzięga konsekrował kościół pw. Trójcy Świętej w Miękowie.
Od wielu już lat nasza archidiecezja bardzo pokornie na kolanach prosi Boga o dar nowych, licznych, świętych i gorliwych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.
Niedziela toruńska
Od dziewięciu lat Jabłonowu Pomorskiemu patronuje bł. Maria Karłowska, założycielka Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.
W dniach 25-27 maja w Grębocinie po raz kolejny, już ósmy, odbyło się Spotkanie Młodych Taizé organizowane przez Wspólnotę Słowo Życia i parafię pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Trwa Jubileuszowy Rok św. Ojca Pio związany ze 100-leciem otrzymania przez niego stygmatów oraz 50-leciem jego śmierci.
Niedziela warszawska
Tysiące osób wyszły na ulicę Warszawy, by wyrazić swoje poparcie dla ochrony życia oraz naturalnej rodziny.
Są misjonarzami w korporacjach, na uczelniach i wielu innych środowiskach, ale przede wszystkim uwielbiają Pana i modlą się o dary Ducha Świętego.
Z ks. Romanem Trzcińskim, duszpasterzem akademickim, założycielem wspólnoty „Woda Życia”, rozmawia Magdalena Kowalewska.
Niedziela wrocławska
16 czerwca mija piąty rok od ingresu abp. Józefa Kupnego do archikatedry wrocławskiej i objęcia metropolii wrocławskiej. O pięciu latach posługi we Wrocławiu, planach i nadziejach na przyszłość z abp. Józefem Kupnym rozmawia Anna Buchar.
Wszystko w życiu parafian w Żernikach Wrocławskich zaczęło się w 1958 r. od dekretu ówczesnego abp. Bolesława Kominka, który w małej osadzie na południu dużego miasta powołał do życia nową parafię – mówił w powitaniu Dariusz Lewera.
– Przy tym ołtarzu ślubowało sobie „miłość, wierność i uczciwość małżeńską...” już ponad 1000 par z Dolnego Śląska, innych regionów, a także z zagranicy. Rocznie przybywa ok. 40 kolejnych – mówi ks. Ryszard Staszak, proboszcz parafii w Sulistrowicach.
Niebo przeszyła błyskawica i zaraz wybrzmiał grzmot. Zawtórowały mu głośne okrzyki dzieci, które zaczęły wdrażać plan ewakuacji z podwórka.
Masz oddać Bogu to, co należy do Boga (zob. Mt 22, 21). Bogu należy się chwała na pierwszym miejscu. A przez co człowiek oddaje największą chwałę Bogu?
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Od 19 lat diecezja zamojsko-lubaczowska ma swojego błogosławionego. Kim jest i jakie znaczenie ma wyniesienie do chwały ołtarzy bł. ks. Zygmunta Pisarskiego z ks. Mariuszem Rybińskim, proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdeszynie, rozmawia ks. Krzysztof Hawro
Siedmiomiesięczna Lenka Medyńska z Lubaczowa choruje na Zespół Pradera-Williego. O symptomach tej choroby, skutkach i leczeniu Lenki z rodzicami dziewczynki – Joanną i Bartłomiejem Medyńskimi – rozmawia Alicja Magura.
Szkoła Podstawowa w Woli Radzięckiej obchodziła niedawno jubileusz 10. rocznicy nadania imienia Papieża Jana Pawła II. Na jubileusz zapraszali: dyrektor placówki, grono pedagogiczne, rada rodziców i cała uczniowska społeczność.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Jesteśmy za życiem” – takie hasło nieśli na transparentach uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny, który 10 czerwca przeszedł ulicami Zielonej Góry.
Tegoroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna posiada szczególny wymiar. Czerwcowe uroczystości rozpoczynają obchody 350. rocznicy rokitniańskiego sanktuarium.
Zgodnie z ubiegłorocznym dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 18 czerwca przypada uroczystość Patronki naszej diecezji – Najświętszej Maryi Panny z Rokitna.