Reklama

Kapłaństwo i nauka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Książka bp. Kazimierza Romaniuka pt. „Kapłaństwo i nauka” jest świadectwem ścierania się w jego biografii dwóch powołań: do kapłaństwa i do pracy naukowej. Autor jest jednym z najwybitniejszych polskich biblistów –

Biblia Warszawsko-Praska, którą przetłumaczył z języków oryginalnych, jest pierwszym, od czasów ks. Jakuba Wujka, przekładem Biblii na język polski przez jednego tłumacza. Był bliskim współpracownikiem kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Józefa Glempa, pełnił wiele funkcji w komisjach Episkopatu Polski. W 1992 r. został pierwszym biskupem i tworzył zręby nowo powołanej diecezji warszawsko-praskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tym ciekawsze jest prześledzenie jego biografii – od najmłodszych, spędzonych na podlaskiej wsi lat, przez czas okupacji, kiedy kształcił się na tajnych kompletach, naukę w seminarium, po drogę kapłańską. Jego dorobek naukowy – 70 książek i ponad 450 artykułów naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych – jest imponujący.

Wielu czytelników sięgnie po książkę, by poznać bliżej autora tych publikacji, wielu będzie w niej szukać skutecznej recepty na pogodzenie tak licznych obowiązków. Chociaż autor nie podaje gotowej recepty, z treści książki wynika, że polega ona przede wszystkim na jasnym określeniu celu swojego życia już we wczesnych latach. Autor postanowił zostać kapłanem w czasach ministranckich i, jak podkreśla, ta dziecięca decyzja nie ulegała żadnym kryzysom czy zmianom. Słowa: „Mam być księdzem”, były kotwicą, która pozwoliła mu przetrwać okupację, ujść z łapanek i zdać maturę. Przyzwyczajony od dzieciństwa do pokonywania trudności pracował intensywnie i poważnie ze świadomością, że – jak napisał w książce – w „byciu kapłanem motywem pierwszoplanowym musi być zawsze dobro, i to dobro nadprzyrodzone drugiego człowieka”. Cenne, że jeden z rozdziałów książki został poświęcony kapłaństwu księży, którzy są wykładowcami i prowadzą działalność naukową. Analizując to zagadnienie, bp Romaniuk podkreśla, że ksiądz wykładowca jest jednocześnie wychowawcą i jest niejako skazany na ukazywanie swojej duchowości kapłańskiej.

Wiele faktów przytoczonych w książce bp. Kazimierza Romaniuka to materiał do refleksji nad tym, jak odkryć w swoim życiu i jak poprawnie pielęgnować dwa powołania: kapłańskie i naukowe.

Bp Kazimierz Romaniuk, „Kapłaństwo i nauka”, Wydawnictwo M, ul. Kanonicza 11, 31-002 Kraków, tel. 12 259 00 03; e-mail: zamowienia@wydawnictwo.pl .

2018-06-13 09:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeżywajmy chwile radosne i trudne razem z Bogiem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 16, 16-20.

Czwartek, 29 maja. Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

2025-05-28 14:02

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

dekrety

zmiany personalne

Karolina Krasowska

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, w środę 28 maja br. odebrali dekrety nominacyjne

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, w środę 28 maja br. odebrali dekrety nominacyjne

Bp Tadeusz Lityński 28 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze wręczył niektórym kapłanom naszej diecezji dekrety, kierujące ich do posługi duszpasterskiej w nowych parafiach.

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, w środę 28 maja br. odebrali dekrety nominacyjne. Poniżej publikujemy listę tegorocznych zmian personalnych w diecezji. Proboszczowie i administratorzy parafii obejmują urząd 1 sierpnia, natomiast wikariusze parafialni – 25 sierpnia (ewentualne inne terminy podano przy nazwiskach). Zestawienie nie obejmuje parafii prowadzonych przez zgromadzenia zakonne.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie ws. naruszenia nietykalności cielesnej jednego z uczniów przez księdza

2025-05-30 09:13

[ TEMATY ]

oświadczenie

Diecezja Drohiczyńska

Diecezja drohiczyńska

Kuria Diecezjalna w Drohiczynie została poinformowana o zajściu, do jakiego doszło w Zespole Oświatowym im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu podczas lekcji religii prowadzonej przez księdza katechetę. Ksiądz dopuścił się naruszenia nietykalności cielesnej jednego z uczniów - brzmi początek oświadczenia kurii w Drohiczynie.

Kuria Diecezjalna w Drohiczynie została poinformowana o zajściu, do jakiego doszło w Zespole Oświatowym im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu podczas lekcji religii prowadzonej przez księdza katechetę. Ksiądz dopuścił się naruszenia nietykalności cielesnej jednego z uczniów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję