Reklama
z Watykanu
4
konferencja zorganizowana przez Ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej
Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) przygotowuje spotkanie biskupów i polityków na temat przyszłości integracji naszego kontynentu, które odbędzie się w Watykanie w dniach 27-29 października br.
5
dookoła świata
6
u Polaków w USA
To jedyny taki dzień w roku, kiedy najsłynniejszą ulicą świata – Piątą Aleją na Manhattanie w Nowym Jorku przechodzi biało-czerwony korowód. Ten dzień należy do Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy Paradą Pułaskiego rozpoczynają miesiąc polskiego dziedzictwa
7
abp Marek Jędraszewski - nałożenie paliusza
8
dookoła Polski
9
Ruch "Europa Christi"
– Jest taka potrzeba, żebyśmy my, chrześcijanie, odezwali się, że jeszcze jesteśmy w Europie, że jeszcze żyjemy i chcemy innej Europy – Chrystusowej
11
12-13
Ruch "Europa Christi"
13
14
rozmawiamy o papieżu Franciszku
Gian Franco Svidercoschi jest jednym z najbardziej znanych watykanistów świata. Pracował dla włoskiej agencji prasowej ANSA i w watykańskim dzienniku „L’Osservatore Romano”.
16-17
temat numeru: uroczystość Wszystkich Świętych
Uroczystość Wszystkich Świętych, jak podpowiada mszalna prefacja z 1 listopada, pozwala nam czcić Boże „święte miasto Jeruzalem, które jest naszą matką”
Początek listopada – a wraz z nim uroczystość Wszystkich Świętych – skłania nas do postawienia sobie ważnych pytań o świętość. Czym ona jest? W jaki sposób ją osiągnąć? Czy przeznaczona jest dla każdego? A może traktuję ją jako ekskluzywny towar zarezerwowany tylko dla niewielu?
Człowiek często stawia sobie pytanie o sens swojego życia, o to, co będzie po śmierci, o wieczność każdego człowieka
18-21
z życia wzięte
25
75 lat Instytutu Prymasa Wyszyńskiego
Uroczystość Wszystkich Świętych ma wyjątkowy charakter. Kościół oddaje tego dnia cześć znanym i nieznanym żołnierzom Bożym, którzy radują się chwałą nieba i pomagają nam w drodze do świętości.
28-29
wiara i życie
Kościół reformuje się wówczas, gdy ochrzczeni bardziej stanowczo dążą do świętości, pozwalając, by moc Ducha Świętego stwarzała ich na nowo, na podobieństwo Boga. Jedynie zaraźliwość świętości może przemieniać Kościół od wewnątrz.
W książce „Etyka wartości i nadziei” ks. Józef Tischner pisał: „Człowiek jest jak płynąca poprzez czas – pieśń. Kto gra ową pieśń? Sam człowiek jest tu instrumentem i artystą”. Wykonanie Tischnerowskiej pieśni polega m.in. na praktykowaniu przykazania miłości Boga i człowieka, zgodnie z zasadą: „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego” (Mt 22, 39)
31
liturgia tygodnia
Dzisiejsza niedziela w wielu świątyniach w Polsce jest obchodzona jako uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła własnego. Przy tej okazji możemy zapytać. Po co budujemy kościoły, a później gromadzimy się w nich na Mszy św., sprawowaniu innych sakramentów, na słuchaniu słowa Bożego czy modlitwie?
32-33
felieton
Dwa zdjęcia. Na jednym młoda, elegancka kobieta. Siedzi w salonie. Entourage rozległego pałacu zdradza, że jest arystokratką. Obok fotografia zrobiona pięć lat później. Ta sama kobieta stoi z kosturem w ręku, we franciszkańskim habicie
35
ROZMAITOŚCI
40
z prasy zagranicznej
41
felietony
Obecność unijnej flagi „godzi w laicki charakter państwa” – odkrył niedawno lider francuskiej skrajnej lewicy Jean-Luc Mélenchon
44-45
wokół „zielonej encykliki"
47
rodzina - poradnik
Z nadejściem jesieni nastały ciężkie dni dla tych, którym jest ciągle zimno. Jeśli również zaliczasz się do tej grupy, to pewno już odliczasz tygodnie do wiosny. Zanim jednak przyjdzie odwilż (a wcześniej mrozy i zawieje), trzeba się jakoś ratować przed skostnieniem.
48
prezentacje
49
Niedziela Młodych
Po co nam święci? Jak wywiązują się z przypisanych im zadań ;)? Czy bardzo balują w niebie? A co się dzieje z tymi, którzy jeszcze tam nie dotarli?
W perspektywie wielowiekowej tradycji Kościoła, z jego spuścizną, męczennikami i świętymi, z zabytkowymi pięknymi kościołami, 10-lecie istnienia kościoła wydaje się małym wydarzeniem. Ale kiedy pochylimy się nad tym miejscem, zobaczymy, że jak każde, które służy Bogu i ludziom, jest ważne, i jak każda mała część składa się na większą całość...
50-53
kultura
54
bliżej świata - Chiny
W ogłaszanie przez prezydenta i lidera chińskich komunistów nowej, globalnej ery Chin wsłuchiwano się na całym świecie. Szczególnie uważnie w USA
55
różne
MAGDALENA BARTOSZEWICZ: – Ma Pani wspólną pasję z mężem – chodzenie po górach. Skąd się wzięła ta pasja? Co jest ważnego w chodzeniu po górach i czy jakieś miejsca są dla Was szczególnie ważne?
56-57
Targi Pol-Eco System
„Gospodarka obiegu zamkniętego dla człowieka i przyrody” to hasło Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska Pol-Eco System w Poznaniu.
IV-V
Bruksela oskarża Polskę
VI-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Bp Tadeusz Rakoczy przewodniczył uroczystościom 250. rocznicy kanonizacji św. Jana Kantego. 15 października pierwszy ordynariusz diecezji, której patronem jest krakowski profesor, celebrował Eucharystię w Kętach
Po wakacyjnej przerwie w pw. parafii św. Klemensa w Ustroniu ruszyły spotkania z cyklu: „Podróż życia”.
Poświęcenie figury Matki Bożej połączone z procesją na rynek miasta złożyło się na pierwsze nabożeństwo fatimskie w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie, odprawione 13 października – w 100. rocznicę objawień fatimskich.
Niedziela częstochowska
Jesteśmy w okresie Wszystkich Świętych. Tą uroczystością Kościół pragnie uczcić miliony tych wszystkich, którzy nie są beatyfikowani czy kanonizowani, ale którzy żyli przecież w bliskości Boga.
21 października br. oficjalnie rozpoczął się nowy rok studiów akademickich w Wyższym Instytucie Teologicznym im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości.
Miasto potrzebowało nowego miejsca sprawowania kultu. Przez kilka wieków jedynym kościołem parafialnym była świątynia pw. św. Zygmunta.
Niedziela podlaska
12 października uroczysta gala i otwarcie nowoczesnej wystawy zainicjowały obchody jubileuszu 55-lecia działalności Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny przypominają nam o przemijalności naszego życia oraz wzywają do odpowiedzialności za powierzony nam czas.
Dzień Tradycji Katolickiej już po raz trzeci odbył się w Hajnówce 14 października. Jak co roku miał on określoną formułę, którą rozpoczynała uroczysta Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, tzw. trydencka, którą odprawił o. Cuthbert Brogan, opat benedyktyński z Farnborough w Anglii.
Niedziela kielecka
W 2016 r. kwestującym na kieleckich cmentarzach udało się zebrać 54 tys. zł, choć w poprzednich latach wynik był nieco lepszy.
... czyli Dom Przyjaciół – tak zobrazował to szczególne miejsce ks. Krzysztof Banasik – zastępca dyrektora Caritas Kielce w homilii podczas Mszy św. w kaplicy kieleckiego Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty.
2 października biskup kielecki Jan Piotrowski przewodniczył uroczystościom oddania do użytku hospicjum stacjonarnego i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w obrębie buskiego Szpitala Powiatowego.
Niedziela małopolska
Aktorzy-amatorzy z podropczyckiego Ostrowa przypomnieli wydarzenia z Fatimy. Na scenie, którą był miejski stadion, wystąpiło ponad 50 osób w różnym wieku.
Zabytkowa kapliczka pw. Świętej Rodziny stoi przy skrzyżowaniu ruchliwych ulic – Krakowskiej i św. Floriana w Lusinie.
Kiedy dowiedziałem się o zabójstwie młodej, polskiej misjonarki w miejscowości Cochabamba, postanowiłem, że jeśli kiedykolwiek udam się jeszcze do Ojczyzny, to pierwszym miejscem, które odwiedzę, będzie właśnie miasto, z którego pochodziła Helenka i gdzie znajduje się jej grób.
Niedziela lubelska
Na rogu ulic Głębokiej i Raabego w Lublinie, obok cmentarza, znajduje się skwer Ofiar Wołynia. Jeszcze w tym roku stanie tam monument upamiętniający Polaków zamordowanych podczas zbrodni wołyńskiej.
W ostatnich latach Medjugorie stało się duchowym centrum świata. Z różnych krajów przybywają tu pielgrzymi, którzy chcą uczestniczyć w nadzwyczajnych wydarzeniach i doświadczyć łaski nawrócenia.
Uroczyste zakończenie 21. Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby 2017 odbyło się 16 października w kościele pw. Świętej Rodziny.
Niedziela legnicka
Podczas Mszy św. odprawionej 21 października w Legnickim Polu bp Zbigniew Kiernikowski ustanowił Kapitułę św. Jadwigi Śląskiej. Tym samym bazylikę pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi podniósł do rangi kolegiaty.
Starałem się zrozumieć człowieka” – tak brzmi książki o kard. Henryku Gulbinowiczu. 13 października w sali multimedialnej hotelu im. Jana Pawła II we Wrocławiu, odbyła się prezentacja książki Waldemara Niedźwieckiego, poświęcona kard. Henrykowi Gulbinowiczowi.
We wrześniu br. w Olszynie zainaugurowała swoją posługę Poradnia Rodzinna im. Świętej Rodziny.
Niedziela łódzka
Już po raz kolejny na zabytkowym Starym Cmentarzu przeprowadzona zostanie zbiórka na rzecz ratowania zabytków tej najstarszej łódzkiej nekropolii.
Przyjechaliśmy do Matki, aby doświadczyć i prosić o matczyną miłość dla nas i naszych bliskich, aby prosić o tę matczyną miłość dla każdej kobiety i każdego mężczyzny, dzieci i młodzieży, ludzi w podeszłym wieku.
Łódź znalazła się pod okupacją niemiecką od 8 września 1939 r. Polaków planowano wysiedlić, a na ich miejsce sprowadzić Niemców. Zniszczono pomniki, spalono synagogi, zamknięto polskie szkoły, teatry, muzea, do dyspozycji wiernych pozostały jedynie trzy kościoły.
Niedziela przemyska
Patrząc oczyma wiary na zakątek ziemi, jakim jest archidiecezja przemyska, możemy powiedzieć, że od wschodu do zachodu i od północy do południa posiada wiele cennych szlaków, którymi pielgrzymując, odkrywamy wiele odcieni duchowości.
„Przywiązali linę do krzyża i ściągnęli go. Potem wieżę rozciągali linami i spychaczami.Myśmy patrzyli i płakali” – wspominała Józefa Szydłowska zburzenie kościoła w Wołkowyi.
W parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Moszczanach-Łazach uroczyście obchodzono 50-lecie działalności Ochotniczej Straży Pożarnej. Mszy św. odpustowej przewodniczył abp Adam Szal
Niedziela rzeszowska
Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzimy 1 listopada. Dzień ten kojarzy nam się przede wszystkim z płonącym zniczem, nagrobnymi kwiatami oraz mogiłami osób bliskich. Dawniej jednak celebrowano go zupełnie inaczej.
W bieżącym roku mija okrągła 360. rocznica męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli. Męczennik za wiarę często nazywany „apostołem Polesia” 15 lat temu został ogłoszony patronem Polski.
Życie i posłannictwo naszego rodaka kard. Adama Kozłowieckiego, pochodzącego z podkarpackiej Huty Komorowskiej, zostało przedstawione w nowoczesnej szacie graficzno-multimedialnej podczas wystawy na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie, zatytułowanej „In nomine Domini.
Niedziela sandomierska
W przeddzień liturgicznego wspomnienia św. Łukasza, patrona służby zdrowia, w Nowej Dębie przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego spotkali się przedstawiciele placówek medycznych z terenu diecezji.
Z ks. Grzegorzem Kasprzyckim – misjonarzem z diecezji sandomierskiej posługującym w diecezji Kimbe na należącej do Papui-Nowej Gwinei największej wyspie w Archipelagu Bismarcka, rozmawia Barbara Kubicka.
Rozpoczęto kolejny rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu – uczelni, która od prawie 200 lat kształtuje kapłanów do pracy w diecezji.
Niedziela sosnowiecka
Od maja do października w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu, co miesiąc ks. proboszcz Stanisław Łyp organizował nabożeństwa fatimskie.
Bp Grzegorz Kaszak poświęcił na terenie koksowni należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej tablicę upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
W 100. rocznicę objawień fatimskich do portugalskiego sanktuarium przybywa – także z naszej diecezji – wiele pielgrzymek samolotowych i autokarowych.
Niedziela świdnicka
W dniach 6-8 października 2017 r. w Świdnicy odbył się 7. Ogólnopolski Kongres Małżeństw zwany przez kongresowiczów „małżeńską randką”.
Cztery lata temu w diecezji świdnickiej zorganizowano pierwsze otwarte rekolekcje pomyślane jako Nowa Ewangelizacja wśród wszystkich stanów.
Msza św. odpustowa odprawiona w dzień liturgicznego wspomnienia Świętych Aniołów Stróżów w parafii kolegiackiej w Wałbrzychu oraz uroczyste zakończenie nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z Góry Objawień Gargano.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie miało miejsce diecezjalne zakończenie Roku Maryjnego, któremu w asyście licznie przybyłych kapłanów oraz zgromadzonych wiernych przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński
Po wakacyjnej przerwie wracamy na szlak peregrynacji Krzyża św. Ottona oraz Relikwii Krzyża Świętego.
Bogata przeszłość, dynamiczna teraźniejszość i optymistyczna przyszłość. Te trzy wątki przewijały się ze sobą podczas wyjątkowego odpustu ku czci św. Stanisława Kostki, przeżywanego w Korytowie po raz pierwszy jako Stanisławki Korytowskie.
Niedziela toruńska
Zakończyła się 2. edycja Festiwalu Muzyki Sakralnej Musica Vera, odbywającego się w Toruniu pod hasłem: „Muzyka nowych świątyń”.
W parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Toruniu wierni wraz z kapłanami i gośćmi świętowali szczególny, bo potrójny jubileusz: 35. rocznicę kanonizacji św. Maksymiliana, 35. rocznicę wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła oraz 15. rocznicę jego konsekracji
Kult św. Ojca Pio w diecezji toruńskiej rozwija się od 13 lat, szczególnie poprzez Grupy Modlitwy Ojca Pio, których jest 20. Gospodarzem 8. Diecezjalnego Kongresu Grup Modlitwy Ojca Pio, który odbył się 7 października, była parafia pw. św. Józefa Oblubieńca w Grudziądzu.
Niedziela warszawska
Cmentarz Bródzieński to jedna z najstarszych warszawskich nekropolii i trzecia pod względem wielkości w Polsce. W ciągu 133 lat pochowano tu ok. 1 mln 800 tys. osób
Parafia św. Wincentego a Paulo słynie z dwóch kościołów. Jeden z nich to zabytkowa drewniana świątynia na terenie Cmentarza Bródzieńskiego, drugi to kościół murowany z wnętrzem w zakopiańskim stylu
Możemy różnić się w wielu sprawach. Ale ostatecznie, jako chrześcijanie, chcemy wypełniać nakaz misyjny Chrystusa – powiedział o. prof. Dariusz Kowalczyk SJ podczas specjalnej debaty „Dziedzińca Dialogu”.
Niedziela wrocławska
To już tradycja. W odpowiedzi na obchodzenie Halloween w wielu miejscach w Polsce organizuje się Noce Świętych, białe bale, procesje z relikwiami i czuwania w kościołach. To nie tylko działanie przeciw, ale znakomity sposób promocji chrześcijańskiego stylu życia.
Znany benedyktyn i kawaler Orderu Uśmiechu, wierzący obywatel i praktykujący prawnik oraz małżeństwo wychowujące 10 dzieci byli gośćmi 8. konferencji „Kocham, więc wychowuję”.
Mija właśnie okrągła rocznica istnienia Klubu Spotkanie i Dialog, który był i jest miejscem dyskusji środowisk konserwatywnych Wrocławia i – co niezwykłe – miejscem pewnym, bo przez te lata nie odwołano żadnego spotkania. Z Lechem Stefanem rozmawia Krzysztof Kunert
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Zbliżająca się uroczystość Wszystkich Świętych kieruje naszą uwagę na niebo. I dobrze. Jest to przypomnienie naszego chrześcijańskiego powołania do świętości. Wydaje się, że wszyscy wiedzą, czym jest świętość i na czym ona polega.
Nazaproszenie pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej przybyło małżeństwo – Janina i Stanisław Trafalscy ze Stefkowej, tak blisko związanymi z tym krzyżem.
Poświęcają swój czas, nie boją się strzykawki i igły, oddają krew. Honorowi Dawcy Krwi – bo o nich mowa – dzielą z innymi swoim życiem, cennym darem, krwią, będącej jedynym lekiem, której człowiek nie jest w stanie wyprodukować w warunkach laboratoryjnych
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Księża nie tylko modlą się za innych. Bardzo ważna jest w ich życiu także modlitwa za nich samych. Okazją ku temu były diecezjalne obchody Dnia Modlitw o Świętość Kapłanów, które odbyły się 21 października w Rokitnie.
Po zakończeniu drugiej wojny światowej należało zorganizować struktury Kościoła katolickiego na Ziemiach Odzyskanych.
Ze Zdzisławem Marczenią rozmawia Kamil Krasowski.