Reklama
ZE ŚWIATA
5
6
Z POLSKI
7
REWELACYJNA BIOGRAFIA JANA PAWŁA II
Wspaniały prezent na kanonizację Jana Pawła II dali nam księża pauliści, wydając po polsku biografię Ojca Świętego pióra wybitnego włoskiego historyka i publicysty Andrei Riccardiego.
10-11
12
27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA JANA PAWŁA II
Bł. Jan Paweł II, do którego kanonizacji zostało zaledwie kilkanaście dni, był bez wątpienia jednym z nielicznych papieży czasów nowożytnych propagujących i uprawiających sport
13
NA DRODZE KRZYŻOWEJ
14-15
16
KSIĄŻKI BIBLIOTEKI „NIEDZIELI” NA KANONIZACJĘ
W oczekiwaniu na kanonizację Jana Pawła II proponujemy wyjątkową książkę Włodzimierza Rędziocha, rzymskiego korespondenta „Niedzieli”, ukazującą drogę Papieża Polaka na ołtarze.
Tygodnik „Niedziela” towarzyszył Janowi Pawłowi II od momentu zamachu na jego życie 13 maja 1981r. wtedy ukazał się 1. numer tygodnika po wznowieniu do jego śmierci.
Ukazująca się w przededniu kanonizacji Jana Pawła II książka ks. Ireneusza Skubisia pt. „Zachowaj wiarę w Boga, by nie zagubić się we współczesnym świecie...” to zbiór refleksji nad priorytetami życia Polaków.
17
18-19
ŚWIATOWY DZIEŃ MŁODZIEŻY
W dniu 13 kwietnia 2014 r. polska młodzież otrzyma od Ojca Świętego Franciszka Krzyż Światowych Dni Młodzieży. Krzyż ten ma bardzo ciekawą historię.
Przed ogłoszeniem Jana Pawła II świętym mieszkańcy Polski zjednoczą się w modlitwie przy Ogniu Miłosierdzia z Łagiewnik.
20-21
KOPIA CUDOWNEGO OBRAZU MATKI BOŻEJ „SALUS POPULI ROMANI"
Obok krzyża Światowych Dni Młodzieży, od Niedzieli Palmowej 2003 r. pielgrzymuje ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” (Ocalenie Ludu Rzymskiego).
22-23
NIEDZIELA MŁODYCH
Jesteśmy dzisiaj blisko osoby bł. Jana Pawła II. Minęła 9. rocznica jego śmierci. Pamiętam ten wieczór na Jasnej Górze, kiedy krótko po Apelu Jasnogórskim przyszła wiadomość, że przestało bić serce wielkiego Papieża.
Kiedyś w pośpiechu ozdabiałam moją skromną palemkę żywymi żonkilami, nie było czasu dłużej się jej przyglądać, czas naglił, trzeba już wychodzić na Mszę. Z dzieciństwa zostało mi, że gałązki wierzby, czyli bazie, muszą być tylko lekko rozwinięte, żadne inne mnie nie zadowolą. (Pamiętam wyprawy z koleżanką po najpiękniejsze w okolicy).
Jeszcze niedawno była pustynia. Sucha i bez widoku na horyzont. Kilka razy zdarzyło mi się po mozolnej wędrówce stanąć w tym samym miejscu, co poprzednio. Nie wzywałam pomocy, wiedząc, że i tak nikt mnie nie usłyszy. Kiedy już zmęczona przytulałam policzek do rozgrzanego piachu, czułam coś, jak bicie serca.
25-28
CYKL: PRZEZ KRZYŻ I MĘKĘ ŚWIAT ODKUPIĆ RACZYŁ
Wielki Tydzień to czas niepowtarzalny w życiu Kościoła. Obejmuje on okres od Niedzieli Palmowej do praktycznie Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Po raz kolejny vwspominamy najważniejsze zbawcze wydarzenia związane z naszą wiarą.
30-31
32-33
FELIETONY
Media donoszą o perfidnych sposobach oszukiwania ludzi starszych, bezradnych. Takich przypadków jest bardzo dużo.
35
36-37
13 KWIETNIA - DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
Piękną, wzruszającą opowieść filmową pt. „Z nieba do Nieba” o Janinie Lewandowskiej jedynej kobiecie zamordowanej przez Sowietów w Katyniu, lotniczce, córce gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego stworzyli reżyser Zbigniew W. Kowalewski oraz współautor scenariusza Sławomir M. Kozak
38-39
ŚWIADECTWA
43
PROSTO I JASNO
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 maja br. Polskę w kolejnej 5-letniej kadencji reprezentować będzie 51 europosłów w 766-osobowym parlamencie. Nie muszę dodawać, jak ważne są obecne wybory, ponieważ odbywają się w niezwykle trudnym momencie: cały wolny świat patrzy, jak zachowa się Unia Europejska wobec agresji Rosji na Ukrainę. Czy UE i NATO obronią integralność terytorialną Ukrainy? Czy nie skończy się jak w dowcipie: Rosja zajęła Krym, a UE przygotowała ważne stanowisko!
44
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
45
Pierwsze bezpośrednie wybory do Parlamentu Europejskiego zorganizowano 35 lat temu. Niektórzy z wówczas wybranych europosłów zasiadają w Brukseli i Strasburgu nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.
46
PAMIĘĆ - JANUSZ KURTYKA
Koniec zimy. Wczesna wiosna uśmiecha się słońcem, śpiewem ptaków i nadzieją, że będzie dobrze i szczęśliwie. Każdy uwija się wokół własnych spraw.
47
PREZENTACJE
We wrześniu 2014 r. pierwszoklasiści mają otrzymać darmowy podręcznik
Oryginalnym i pożytecznym wypełnieniem czasu oczekiwania na dzień kanonizacji bł. Jana Pawła II okazała się tegoroczna V edycja Przeglądu Teatrów Szkolnych Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, który odbył się w dniach 18-21 marca br. w Częstochowie.
50-51
PAMIĘĆ
Odszedł do niebiańskiej chwały ks. inf. Józef Wójcik niestrudzony przewodnik, kapłan i „prawdziwy wyznawca”, jak go określił w 2006 r. Ojciec Święty Benedykt XVI, wyrażając tym samym swoją wdzięczność dla jego ogromnych zasług.
52
56
RÓŻNE
57
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę, zwane powszechnie święconką lub święconym, jest tradycją sięgającą w Polsce XIV wieku. Początkowo święcono tylko chlebowego baranka, potem dodawano inne pokarmy.
58
Z ZAKONNEJ KUCHNI • WIELKANOC
Cebule obrać, pokroić w piórka, przełożyć na patelnię z rozgrzaną oliwą i smażyć chwilę, aby się zeszkliła. Przyprawić łyżeczką vegety, wymieszać i przełożyć do żaroodpornego naczynia. Zalać ¼ szklanki wody. Na cebuli ułożyć kiełbaski nie przecinając pętek, każdą z nich nakłuć szpikulcem lub wykałaczką.
Dodatek10-Dodatek9
Niedziela bielsko-żywiecka
W wielu miejscach naszej diecezji czas Wielkiego Postu to także próba przełożenia Męki Pańskiej na język teatru. Pasyjne misteria wystawiano m.in. w oświęcimskiej parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, w Strumieniu, Rajczy.
W siedzibie Kurii Diecezjalnej w Bielsku-Białej 31 marca biskup senior Tadeusz Rakoczy mówił o latach spędzonych u boku Jana Pawła II w Watykanie oraz o pielgrzymce papieskiej na Podbeskidzie. Biskupie wspomnienia poprzedziła Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu
Bóg jest miłością. To jest przesłanie tych rekolekcji, żebyśmy pamiętali, że Bóg nas kocha i nigdy nas nie odtrąci - mówił ks. prał. Franciszek Skórkiewicz w Skoczowie podczas szkoły wiary.
Niedziela częstochowska
Jakże wyjątkowa jest Niedziela Palmowa A.D. 2014! Jesteśmy bowiem w przededniu kanonizacji wielkich papieży - bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II.
Rozmowa z prezes Rodziny Katyńskiej w Częstochowie, wnuczką por. Mikołaja Rudenko, oficera Korpusu Ochrony Pogranicza, więźnia Kozielska zamordowanego w Katyniu
W parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Panny Maryi, w sanktuarium Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia, 31 marca odbyło się spotkanie Rodziny Radia Maryja.
Niedziela podlaska
Kto chciałby widzieć ostatnią niedzielę Wielkiego Postu wyłącznie przez pryzmat konkursów na najpiękniejszą i największą palmę, może doznać rozczarowania, ponieważ Kościół konsekwentnie przypomina nam, że jest to też niedziela Męki Pańskiej.
Życiorys biskupa nomionata Tadeusza Pikusa
Pierwsze wrażenia po otrzymaniu informacji o nominacji na stanowisko biskupa drohiczyńskiego.
Niedziela kielecka
Zwyczaj święcenia zielonych gałązek wprowadzono do liturgii kościelnej w XI wieku. Niedziela Palmowa była też zwana Kwietną lub Wierzbną, gdyż w Kościele katolickim wierzba była uważana za symbol Zmartwychwstania.
„Czy jest w dyecezji kieleckiej drugi kościół, któryby swoim obszarem dorównał młodzawskiemu?” - pytał na początku ubiegłego wieku ks. Stefan Stuczeń, szybko dodając, iż żadna świątynia ówczesnej diecezji sięgającej aż do Dąbrowy Górniczej nie może się równać z urodą młodzowskiego sanktuarium.
Z Leszkiem Bukowskim, naczelnikiem Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach - o poszukiwaniu autorytetów przez młodych ludzi wśród Wyklętych, o niezgodzie na gloryfikację minionego sytemu i trudnej drodze do prawdy historycznej, rozmawia Agnieszka Dziarmaga
Niedziela małopolska
Dla chrześcijanina zbliżający się czas to najważniejsze chwile w roku. Ich centrum stanowi osoba Jezusa Chrystusa. „Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski, pokorny - jedzie na osiołku” (Za 9,9)
Całe dnie spędza w Szpitalu Uniwersyteckim, wspiera duchowo dzieci i rodziców, wprowadza pokój, jest Bożym promieniem słońca i nadziei, krzepi rozmową, w miarę możliwości wspiera także materialnie, pamięta o dzieciach, których nikt nie odwiedza (...).
Historia s. Benedykty (takie imię przyjęła Wanda Nogaj, wstępując do klasztoru Benedyktynek w Staniątkach), to kolejny dowód, że życie pisze najciekawsze scenariusze
Niedziela lubelska
Rozmowa z dyrektorem Festiwalu Muzyka Plastyka - „Tempus Paschale”
Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Klesztowie jako pierwsza - po parafii katedralnej - przeżywała rekolekcje ewangelizacyjne i czas nawiedzenia przez kopię Krzyża Trybunalskiego
Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie już od kilku lat jest organizatorem Ogólnopolskiego Przeglądu Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II.
Niedziela legnicka
Biskup Jubilat przewodniczył Mszy św., którą koncelebrowali: legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk, księża dziekani, wykładowcy i przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego, pracownicy kurii i przedstawiciele duszpasterzy z diecezji.
Eucharystia została odprawiona 1 kwietnia w parafii pw. Chrystusa Króla w Bolesławcu z okazji 100. rocznicy powstania Ruchu Szensztackiego.
O przygotowaniach do intronizacji obrazu Jezusa Miłosiernego w katedrze legnickiej.
Niedziela łódzka
Rozmowa ztkaczką z Uniontexu, która w zakładzie przepracowała 33 lata, obecną na spotkaniu z Papieżem 13 czerwca 1987 r.
Prawo do pracy należy do najbardziej podstawowych praw człowieka. Jeżeli tego prawa człowiekowi się odmawia, to uderza się w jego godność - stwierdził abp Marek Jędraszewski podczas marcowej edycji „Dialogów w katedrze”.
Mszą św. sprawowaną w kaplicy Ośrodka Rekolekcyjno-Konferencyjnego Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach rozpoczęło się łódzkie spotkanie Zespołu Biskupów Polski i Litwy ds. Wzajemnych Kontaktów, z udziałem biskupów z Łotwy i Białorusi.
Niedziela przemyska
w oddalonej o kilkanaście kilometrów od Łańcuta Markowej, mówiło się o jednym - okrutnym mordzie na rodzinie Ulmów i ukrywanych przez nich Żydach. W sumie zginęło 17 osób.
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w kościele pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Przemyślu, po raz drugi miała miejsce Msza św. w intencji rodziców dzieci utraconych.
Wybitny francuski matematyk i myśliciel z osiemnastego wieku, znany skądinąd ze swojego słynnego zakładu filozoficznego - Blaise Pascal, powiedział, że „Gdybyśmy wiedzieli, czym jest Msza święta, umarlibyśmy od tak silnego wstrząsu”...
Niedziela rzeszowska
Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. W godzinach porannych tego dnia daje się zauważyć niezwykła cisza. Milkną dzwony i milczą świątynie. Nie sprawuje się w nich Eucharystii.
O odpowiedzialności spoczywającej na osobach zaproszonych, by pełnić rolę rodziców chrzestnych, z ks. dr. Janem Kocem, kustoszem sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu rozmawia Katarzyna Dziedzic
Spotykając się ze swoimi uczniami w Wieczerniku w Wielki Czwartek, Jezus prócz najcenniejszego daru jaki pozostawił Apostołom, ustanawiając Eucharystię, wykonał gest, który zadziwił, a nawet zawstydził uczniów.
Niedziela sandomierska
W Samorządowym Ośrodku Kultury (SOK) 29 marca miało miejsce otwarcie wystawy bieszczadzkiego artysty Zdzisława Pękalskiego pt. „Bieszczadzkie sacrum”.
To chyba najbardziej oryginalny monument ku czci ofiar zbrodni stalinowskiej. W Parku Katyńskim pod Klimontowem upamiętniono dziesiątki osób związanych z regionem świętokrzyskim, które zginęły „na nieludzkiej ziemi”. W tym roku mija piąta rocznica utworzenia tego miejsca.
Rozpoczęła się kolejna edycja Festwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. W tym roku przewodnią myślą wielu szkolnych prezentacji jest osoba i nauczanie bł. Jana Pawła II, w związku z Jego kanonizacją.
Niedziela sosnowiecka
W 2013 r. w stolicy diecezji gościła kopia obrazu Matki Bożej z Guadalupe. 31 marca do Sosnowca ponownie - za sprawą Rycerzy Kolumba - przybyła Matka Boża, tym razem w kopii obrazu Maryi Niepokalanej z Katedry Notre-Dame w Quebec (Kanada).
Nadzwyczajni szafarze Komunii świętej z naszej diecezji, ustanowieni decyzją biskupa Grzegorza Kaszaka w listopadzie ub.r. - na zakończenie Roku Wiary w diecezji sosnowieckiej, spotkali się po raz pierwszy, po czterech miesiącach posługiwania, na wielkopostnym dniu skupienia
Na trasie VII pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1999 r. znalazł się Sosnowiec, gdzie 14 czerwca na placu Papieskim Ojciec Święty spotkał się z wiernymi Zagłębia Dąbrowskiego.
Niedziela świdnicka
Już od września rodzice, którym na sercu leży dobre wychowanie swoich dzieci, będą mieć do wyboru pierwsze w naszym mieście katolickie gimnazjum. O nadziejach związanych z nową placówką z dyrektor Anną Kośny rozmawia ks. Sławomir Marek.
Parafianie, sztandary górniczy i szkolny, wspólnoty religijne, kapłani z tej parafii i okolicy, siostry niepokalanki i franciszkanki Rodziny Maryi oraz goście przywitali uroczyście 19 marca w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP na wałbrzyskim Sobięcinie bp. Ignacego Deca, który przybył do tej świątyni z okazji o obchodzonego odpustu.
Kard. Karol Wojtyła jako papież Jan Paweł II stał się przez prawie dwadzieścia siedem lat pierwszym nauczycielem całego Kościoła powszechnego.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
28 marca 2014 r. przed obliczem Matki Bożej Jasnogórskiej czuwali maturzyści archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Pod hasłem „Genderyzm za czy przeciw rodzinie?” w dniu 22 marca 2014 r. w auli bł. Jana Pawła II na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się konferencja zorganizowana przez szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Teologicznego.
W czwartek 20 marca o godz. 10 w Auli Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbył się wykład prof. Gabriele Kuby z Niemiec na temat ideologii gender, zatytułowany „Od homo sapiens do homogender”.
Niedziela toruńska
Coroczne pielgrzymowanie wpisało się już w tradycję uczelni. Od 7 lat studenci i pracownicy WSKSiM podążają do sanktuarium, by promować życie ludzkie i bronić go. Tym razem również nie zawiedli.
Wszystko zaczęło się od ogromnej radości, kiedy został wybrany papieżem Jan Paweł II. Każda pielgrzymka Ojca Świętego do Polski, każda transmisja telewizyjna czy radiowa to było wielkie przeżycie.
W parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Toruniu 20?marca odbyło się kolejne spotkanie biblijne. Tym razem organizatorzy poprosili o wygłoszenie konferencji dr Barbarę Strzałkowką, wykładowcę z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Niedziela warszawska
W podziemiach kościoła seminaryjnego odbył się ponowny pogrzeb zakonników i świeckich z XVII i XVIII wieku. Pochowano ok. 500 ludzkich szczątków.
Jak przygotować się do kanonizacji? - to pytanie zadaje sobie wielu Polaków. W stolicy możemy wybierać w przedsięwzięciach popularyzujących Jana Pawła II
Nie pierwszy raz zetknęła się z cudem. Ale tym razy cud był wyraźny i mogła go szczegółowo opisać. Dziennikarka telewizyjna Elżbieta Ruman starała się zbadać przypadek Kostarykanki, wybrany na cud kanonizacyjny Jana Pawła II
Niedziela wrocławska
W Polce 14 kwietnia obchodzimy Dzień Ludzi Bezdomnych. Święto to zainicjował twórca stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot - Marek Kotański. Dzień ten ma zwrócić uwagę całego społeczeństwa na problemy ludzi bezdomnych.
Karol Wojtyła odwiedzał Wrocław wielokrotnie. Jego papieskie wizyty udokumentowane są bardzo dobrze. Jednak dużo słabiej znana jest historia jego kontaktów z Wrocławiem przed wyborem na Stolicę Piotrową. A były one bardzo bogate.
Nie tylko Wrocław obfituje w wydarzenia przygotowujące do kanonizacji bł. Jana Pawła II. Na terenie całej archidiecezji nie brakuje inicjatyw podejmowanych wspólnie przez urzędy miejskie oraz tamtejsze parafie - prezentujemy państwu kilka z nich.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W pierwszym rozdziale Księgi Rodzaju, przy opisie stworzenia świata i człowieka, wiele razy jest podkreślone, że to, co Bóg stworzył, „było dobre”, czyli harmonijne i wzajemnie podporządkowane wspólnemu dobru. Dotyczy to także człowieka, który w tym harmonijnym i przepięknym świecie zajmował wyjątkową pozycję.
Przeżywana przez nas dziś niedziela kończy okres czterdziestodniowego postu i wprowadza nas w obchody tygodnia związanego z ostatnimi ziemskimi dniami życia Jezusa.
O potrzebie ogarnięcia modlitwą więźniów, zwłaszcza tych, którzy żyją daleko od Boga, nie widzą sensu nawrócenia lub którym brakuje ufności w Miłosierdzie Boże, opowiada naczelny kapelan więziennictwa w Polsce ks. prał. Paweł Wojtas
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Dziewięciu alumnów trzeciego roku diecezjalnego seminarium przyjęło 6 kwietnia strój duchowny i posługę lektoratu. W tym szczególnym czasie towarzyszył im bp Tadeusz Lityński.
Przed nami wyjątkowy czas. Najważniejsze wydarzenie w chrześcijaństwie. Będziemy już niebawem przeżywać pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. By ten czas był naprawdę wyjątkowy, warto uczestniczyć w Triduum Paschalnym
Rozmowa z marianinem i misjonarzem w Kamerunie