Reklama
Z WATYKANU
4
ZE ŚWIATA
5
Z POLSKI
6-7
8
60. ROCZNICA OSOBISTEGO ODDANIA MARYI
Wezwanie do oddania się Matce Bożej kard. Stefan Wyszyński ponawiał wielokrotnie. Dzielił się z innymi tajemnicą swego serca doświadczeniem głębokiego związku z Maryją. Miał świadomość, jak wspaniałe owoce przynosi oddanie się Matce Bożej, i pragnął, aby stały się one udziałem wszystkich wiernych, całego narodu i świata.
Święta Maryjo, Bogurodzico Dziewico, obieram sobie dzisiaj Ciebie za Panią, Orędowniczkę, Patronkę, Opiekunkę i Matkę moją.
12-13
95. URODZINY O. JERZEGO TOMZIŃSKIEGO OSPPE
Ojciec Jerzy Tomziński urodził się 24 listopada 1918 r. w Przystajni k. Częstochowy. Do Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika wstąpił w 1935 r. Święcenia kapłańskie otrzymał na Jasnej Górze 16 kwietnia 1944 r.
15
WIZERUNKI MARYI KORONOWANE PRZEZ KARD. WYSZYŃSKIEGO
Wśród radosnych tajemnic Różańca niejednokrotnie rozważamy „Ukoronowanie Matki Bożej”… Jednak nie wszyscy wiedzą, że przełom listopada i grudnia 2013 r. stwarza nam okazję do nieco innego przeżycia tej tajemnicy, na razie w Częstochowie, ale wkrótce również w innych miejscach.
16
DOKĄD ZMIERZA UKRAINA
Manifestacje i protesty, które przetaczają się przez Ukrainę, mogą ale nie muszą spowodować trwałą zmianę polityczną w tym kraju. Wiele zależy od determinacji protestujących w Kijowie.
18-19
WE LWOWIE
Ingres abp. Mieczysława Mokrzyckiego był pierwszym po wojnie uroczystym wprowadzeniem pasterza do tej prastarej świątyni, a uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku odnowionego budynku Kurii jest znakiem wielkości tej archidiecezji i jej wielkiej historii”.
20-21
POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI"
Kiedy w ubiegłym roku obchodzony był w Polsce Rok ks. Piotra Skargi, narzekałam, że przebiega zbyt skromnie i bez należytego rozgłosu.
22
HISZPAŃSKIE SPOTKANIA
Z ks. Alfonso Guillamón de los Reyesem proboszczem parafii w hiszpańskim mieście Murcja, pianistą i organistą rozmawia prof. dr hab. Cezary Taracha
24-25
KSIĄŻKA Z WYSOKIEJ PÓŁKI
26
27
28-29
CYKL ADWENTOWY: W DRODZE DO BETLEJEM
Wszyscy kochamy Boże Narodzenie. Zwyczaje świąteczne tak nas jednak absorbują, że tracimy z oczu Boga, który na świat przychodzi. Zamiast ciszy Adwentu słuchamy kolęd. Zamiast czekać na Wigilię „objadamy się” wrażeniami i marzeniami.
30
WIARA I ŻYCIE
31
LITURGIA TYGODNIA
Adwent to czas czuwania i gotowości. To czas na to, by zatrzymać się i podjąć refleksję nad własnym życiem. Czy potrafię czuwać?
32-33
POMAGAMY KATOLIKOM NA WSCHODZIE
Warto uświadomić sobie, że posługa poprzez modlitwę i pomoc materialną płynie wprost z Ewangelii mówi bp Antoni Pacyfik Dydycz, przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
34
FELIETONY
Do niedawna prezentowano wystawę w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, której integralną częścią był film Jacka Markiewicza „Adoracja Chrystusa”.
Nieodżałowany Stanisław Lem zwykł mówić, że światem rządzi chaos i przypadek, ponieważ nikt nie jest w stanie ogarnąć strumienia, oceanu informacji, które bez przerwy atakują nasze oczy, uszy i mózg. To prawda. Nawet komputery przyczyniają się raczej do produkcji kolejnych informacji niż do selekcjonowania dotychczasowych
35
36-37
38-39
BYLIŚMY U KS. WOJCIECHA GILA - RELACJA BEZ MANIPULACJI
To moje pierwsze spotkanie z ks. Wojciechem Gilem, posądzonym i obrzuconym błotem michalitą, którego bardzo chciałam poznać.
40-41
FAKTY I KOMENTARZE
Zatrzymała się klimatyczna karuzela, czyli dziewiętnasta Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP19. Odbywała się ona w Warszawie i trwała 2 tygodnie.
42
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
43
44-45
SPOTKANIE W AULI „NIEDZIELI"
„Niedziela” kontynuuje cykl warsztatów edukacyjno-medialnych adresowanych do rodziców, katechetów i nauczycieli. Warsztaty pt. „Co wciąga twoje dziecko?” prowadzi Małgorzata Więczkowska.
46
UZALEŻNIENIA
Siedziba „Betanii” we Mstowie to niewielka posesja z dwoma domami, położona przy ul. Leśnej. I rzeczywiście las zagląda do niej na odległość niewielkiej asfaltowej drogi. Dwa domy dalej są już rozległe pola. Za drewnianym płotem krzątanina. Jesienny wiatr unosi z ziemi liście, skrzętnie zgrabiane przez młodych mężczyzn, właściwie chłopców.
Jak pomóc uzależnionym w zachowaniu abstynencji? Jak rozpoznawać nawroty u osób uzależnionych? Czy kryzys może być szansą dla osób uzależnionych? Tym zagadnieniom poświęcone zostało dwudniowe Sympozjum Duszpasterzy Katolickich Ośrodków i Wspólnot Pomagających Ludziom Uzależnionym, które odbywało się na Jasnej Górze w połowie listopada.
50-51
52
KATOLICKA PRASA DLA NAJMŁODSZYCH
„Moje Pismo Tęcza” od 20 lat służy pomocą w wychowaniu religijnym dziecka. Oferta czasopisma i wskazówki dla rodziców stanowią inspirację do pracy z dzieckiem, zakorzeniania jego codzienności w Bogu.
53
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54
NIEDZIELA MŁODYCH
O tym, że nie wszystko jest „great” i że warto cieszyć się życiem, które daje Bóg opowiada Ewa Uryga, wokalistka jazzowa i gospelowa, wyróżniająca się rozległą skalą i wielką siłą głosu.
55-58
Nowe filmy Aliny Czerniakowskiej będą dostępne na stronie internetowej „Niedzieli”
67
Z ZAKONNEJ KUCHNI
Dodatek 02-Dodatek 16
Niedziela bielsko-żywiecka
W Ustroniu-Hermanicach świętowano 1 grudnia 30-lecie erygowania parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Z tej okazji prowadzoną przez dominikanów wspólnotę odwiedził biskup Tadeusz Rakoczy.
Trzydziestogodzinny kurs pisania ikon zorganizowała parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach.
Monika Walaszczyk, wokalistka hardrockowego zespołu „Paxtowar” zaśpiewa utwór poświęcony Matce Bożej Wicyńskiej. Solowe prawykonanie pieśni, uznawanej przez długi czas za zaginioną, odbędzie się w Bielsku-Białej podczas Światowego Zjazdu Wicynian, w dniach 30 maja 1 czerwca przyszłego roku.
Niedziela częstochowska
Kiedyś usłyszałam świadectwo młodej kobiety, która marzyła o własnej rodzinie i zamiast, jak wielu wokół, narzekać na swoje staropanieństwo, na zły los, pytała Boga, jakie ma być jej powołanie.
Całe życie chrześcijanina rozgrywa się w światłach wiary. Czy to życie rodzinne, czy praca zawodowa, społeczna, czy edukacja, czy tzw. czas wolny na wszystko nakłada się spojrzenie chrześcijańskich oczu.
Trzeba pomyśleć o tych, którym gorzej się wiedzie w życiu. O rodzinach, których nie tylko nie stać na prezenty dla dzieci, ale nawet na jedzenie. O samotnych, bezdomnych, odrzuconych, dla których Boże Narodzenie to czas podwójnie trudny.
Urodzony w Ożarowie k. Wielunia (1955). Człowiek różnych pasji. Pierwsze miejsce wśród nich zajęła jednak rzeźba w drewnie. Zamiłowanie do pracy z drewnem, jak mówi, odziedziczył po ojcu, który był kołodziejem, stolarzem, snycerzem oraz po pradziadku, który był cieślą, budowniczym domów i wiatraków.
Niedziela podlaska
Przegląd pieśni religijnej został utworzony 10 lat temu z inicjatywy ówczesnej dyrektor Hanny Puchalskiej wraz z kilkoma nauczycielami.
Tradycja gry na instrumentach pasterskich już po raz 33. została zapisana w historii ziemi ciechanowieckiej w formie konkursu.
W niedzielę 24 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata święto patronalne Akcji Katolickiej, oddział AK przy parafii konkatedralnej (pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny) w Sokołowie Podlaskim świętował swoje 15-lecie.
Niedziela kielecka
Na zakończenie Roku Wiary, w uroczystość Chrystusa Króla biskup kielecki Kazimierz Ryczan konsekrował kościół św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, w 30. rocznicę powstania parafii.
W Kielcach w największej parafii w mieście i w diecezji pw. św. Józefa Robotnika, powstanie wkrótce sanktuarium diecezjalne św. Józefa Opiekuna Rodzin.
Opactwu w Jędrzejowie przysługuje wyjątkowy tytuł: archiopactwa, który oznacza, że tutaj w Jędrzejowe dawnej Brzeźnicy powstała pierwsza na ziemiach polskich cysterska wspólnota braci, inspirując zarazem powstanie miasta.
Obecność Kanoników Stróżów Świętego Grobu Bożego w Miechowie, skutkowała jesiennymi obchodami jubileuszowymi, ale i piękną, dopracowaną merytorycznie i edytorsko publikacją albumową pt. „Z Ziemi Świętej do Polski. Dzieje Zakonu Bożogrobców” autorstwa dr. Mariana Małeckiego.
Niedziela małopolska
Uroczystości, związane ze 140. rocznicą urodzin gen. Andrzeja Galicy, odbyły się w Zakopanem, Białym Dunajcu, Ludźmierzu i Nowym Targu 27 listopada br.
Odkryli pasje i chcą nimi zarazić innych! Klerycy z krakowskiego seminarium 27-30 grudnia zapraszają na rekolekcje pod hasłem: „Żyj z pasją”.
Ta inicjatywa łączy lokalne środowisko. Zainteresowanych aktywizuje przed Bożym Narodzeniem, bawiąc, ucząc i wychowując.
Niedziela lubelska
Nerses Bedros XIX, patriarcha Kościoła ormiańskokatolickiego w Cylicjii, 4 grudnia przebywał z wizytą w Lublinie.
W Kolonii Zbędowice na cmentarzu 24 listopada odbyły się uroczystości patriotyczno-żałobne, upamiętniające bohaterskie, a zarazem tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej.
Wspólnie zdobywajcie świat dla Chrystusa, niech wasze apostolstwo przynosi dobre owoce to przesłanie abp. Stanisława Budzika, z jakim zwrócił się do członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej z racji ich patronalnego święta.
Niedziela legnicka
Miejscem szczególnej modlitwy za górników, hutników i skalników w diecezji legnickiej w dniu św. Barbary stał się kościół pw. św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie.
W ostatnią niedzielę roku liturgicznego 24 listopada wspólnota parafii pw. Chrystusa Króla w Bolesławcu zgromadziła się na Mszy św. odpustowej, aby podziękować Panu Bogu za dobro i łaski otrzymane w Roku Wiary.
„Dylematy dotyczące ludzkiej płodności” to tytuł sympozjum, które odbyło się 16 listopada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który jednocześnie był jednym z organizatorów sympozjum.
Niedziela łódzka
W niedzielę 24 listopada Mszą św. wieczorną w łódzkiej bazylice archikatedralnej zakończyły się obchody Roku Wiary w archidiecezji łódzkiej. Uroczystości przewodniczył i słowo Boże wygłosił metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski.
Do maja 2014 r. można w Muzeum Tradycji Niepodległości oglądać wystawę pt. „Tam rodziła się Niepodległość.
Jubileusz 30-lecia istnienia, połączony z uroczystością odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia, świętowała 17 listopada wspólnota parafii Miłosierdzia Bożego w Łodzi-Teofilowie.
Niedziela przemyska
W tym roku 80 lat kończy piosenka żołnierska „Serce w plecaku”. Śpiewana przez młodszych i starszych pomagała również przetrwać trudne chwile żołnierzom na frontach, stając się muzycznym przebojem II wojny światowej.
W uroczystość Chrystusa Króla w archikatedrze przemyskiej odbyło się zakończenie Roku Wiary.
Sztuka nie jest li tylko domeną ludzi świeckich. Do dziś zachwycają dzieła, które wyszły spod ręki wielu duchownych, wspaniałych artystów w habitach, takich jak średniowieczny Fra Angelico czy przedstawiony niedawno na łamach „Niedzieli Przemyskiej”, utalentowany siedemnastowieczny bernardyn, Franciszek Lekszycki.
Niedziela rzeszowska
Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata i tym samym Patronalne Święto Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej, zwieńczone zostały oficjalną deklaracją młodych ludzi, którzy zdecydowali się służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.
W rzeszowskim Muzeum Etnograficznym im. Franciszka Kotuli, od niedawna prezentowana jest unikalna wystawa pt. „Bernardyni zgodnie z regułą”.
Ksiądz Paweł Samborski, wikariusz w parafii pw. bł. Karoliny Kózki w Rzeszowie został kapelanem Wojskowego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy.
Niedziela sandomierska
W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Różańcowej 1 grudnia został poświęcony nowy marmurowy ołtarz.
28 listopada w auli KUL-u, w ramach przygotowań do kanonizacji Papieża Polaka, odbyło się pierwsze akademickie spotkanie papieskie zatytułowane „Jan Paweł II apostoł Bożego miłosierdzia”.
Z ks. Józefem Turoniem, kustoszem sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Radomyślu nad Sanem, rozmawia ks. Adam Stachowicz
Niedziela sosnowiecka
Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego powiększył się o kolejny obiekt czeladzką Galerię Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. 27 listopada placówka została uroczyście otwarta.
Podobnie jak w ubiegłym roku, „śpiewający Ksiądz”, Padre Pablo Edigson z Wenezueli odwiedzi w okresie świąteczno-noworocznym diecezję sosnowiecką i zaśpiewa dla swoich fanów w kilku parafiach.
Koniec roku obfituje w niezapomniane uczty duchowe, których centrum stanowi muzyka i śpiew. Rozpoczyna św. Cecylia patronka śpiewu i muzyki kościelnej, której wspomnienie przypada 22 listopada.
Niedziela świdnicka
Misje? Ale nawet nie chcę o tym słyszeć. Mniej więcej takie słowa usłyszał Leszek od swojej żony Lilianny, kiedy po raz pierwszy podzielił się tym pragnieniem.
Biskup Świdnicki wręczył nominację proboszczowi tej parafii ks. kan. Markowi Żmudzie na kapelana górników-skalników i kamieniarzy diecezji świdnickiej.
Z ks. kan. Markiem Żmudą rozmawia Tomasz Wanecki
Biblia przypomina nam, że Pan Jezus powoływał uczniów, aby głosili Słowo Boże. Z głoszenia Bożego Słowa rodzi się bowiem wiara: „Przeto wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy jest słowo Chrystusa...
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Pokrzepcie ręce osłabłe, wzmocnijcie kolana omdlałe! Powiedzcie małodusznym: Odwagi, nie bójcie się!... Oto wasz Bóg, On sam przychodzi, by zbawić was…” (Iz 35,1-6a.10) słowa te brzmią jak zachęta na drogę, na życie.
Po ponad 130 latach istnienia zakonu na świecie Rycerze Kolumba aktywnie pracują w ponad 14 tys. rad, a liczba członków niedługo przekroczy 2 mln, w tym prawie 3 tys. w Polsce.
Pod koniec tegorocznego miesiąca modlitwy za zmarłych próg dzielący nas pomiędzy doczesnością i wiecznością przekroczył ks. kan. Stanisław Włodek.
Niedziela toruńska
Podczas sobotnich uroczystości (30 listopada) 22. rocznicy powstania Radia Maryja bp Józef Zawitkowski z Łowicza wezwał do pobudki cały naród.
29 listopada na Jasnej Górze księża moderatorzy Ruchu Rodzin Nazaretańskich z niemal 25 diecezji Polski powołali Stowarzyszenie Ogólnopolskie Ruch Rodzin Nazaretańskich.
Człowiek XXI wieku jest zabiegany, zapracowany, niekiedy brakuje mu czasu, zewsząd słyszy, że w życiu liczą się zdrowie, piękna sylwetka, sukces zawodowy czy bogactwo. I tak biegnie. I szuka. I tęskni. Czego tak naprawdę pragnie? Dokąd zmierza? Czy jest szczęśliwy?
Niedziela warszawska
Po raz pierwszy w warszawskiej katedrze miała miejsce podwójna konsekracja biskupów
W sobotę 7 grudnia co najmniej godzinę przed uroczystościami katedra była pełna ludzi. Zakrystia zaś wypełniona księżmi i biskupami z całej Polski.
Dla przeciętnego warszawiaka wprowadzenie stanu wojennego było szokujące. Musiał przystosować się do czołgów i patroli, wyłączonych telefonów i godziny milicyjnej. Do pustych półek mógł przywyknąć już wcześniej.
Ideologia gender coraz szerzej wkracza do sfery życia publicznego w Polsce. Pod płaszczykiem równouprawnienia wprowadza seksualizację dzieci, promuje homoseksualizm, a przede wszystkim niszczy rodzinę.
Jeśli wydamy złotówkę na produkt wykonany w Polsce, 60 groszy wróci do polskiej gospodarki zachęcają organizatorzy akcji promocji polskich produktów, w której wzięło udział prawie sto sklepów należących do sieci Społem w Warszawie.
Niedziela wrocławska
W Trzebnicy 8 grudnia odbyła się promocja książki autorstwa ks. Ireneusza Kiełbasy „Ks. profesor PWT dr hab. Antoni Kiełbasa SDS (1938-2010) życie oraz działalność naukowa i duszpasterska”, Wydawnictwo Salwator, Kraków 2013.
Adwent to doskonała okazja, aby pomóc drugiemu człowiekowi. Jak? Na przykład włączając się w organizowaną przez ZOL w Jaszkotlu Mikołajkową Pakę dla Dzieciaka.
O bezdomnych zaczynamy myśleć kiedy zbliża się zima, a temperatura spada poniżej zera. Wiosną dla wielu problem znika. Tymczasem bezdomność to zagrożenie, przed którym wbrew pozorom stoi każdy z nas.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Słyszałeś już o „Niedzieli Radiowej”? To nowa kampania Katolickiego Radia Zamość, z którą chcemy docierać do każdego zakątka naszej diecezji.
Gdy muzyka grała, ona w sercu Panu jedynie śpiewała” pisał o św. Cecylii Jakub de Voragine, średniowieczny hagiograf. To ona od 10 lat sprawuje opiekę nad Triduum Caecilianum organizowanym w katedrze zamojskiej. Odbywa się ono od 20 do 22 listopada dla uczczenia św. Cecylii.
Poprzednią część zakończyliśmy w momencie, gdy na Sądzie ogromna rzesza wszystkich ludzi będzie oczekiwać na przybycie Sędziego. Tradycja żydowska mówiła, iż miejscem tym będzie wielka Dolina Jozafata, gdyż tylko to miejsce byłoby w stanie pomieścić tak wielką rzeszę ludzi.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Do stanu wdów konsekrowanych włączone zostały Danuta Preisner i Anna Wywiał.
To nie jest przewodnik po tym, jak w siedem dni zorganizować rodzinne przyjęcie. To propozycja dla wszystkich, którzy w komercyjnej atmosferze świąt Bożego Narodzenia zapomnieli lub nie mieli czasu, by pomyśleć o duszy…
Z ks. Piotrem Rutą rozmawia ks. Adrian Put