Reklama
KOŚCIÓŁ W LICZBACH
2
„KTÓŻ JAK BÓG…”
Papież Franciszek nie mógł nie dostrzec Lampedusy.
3
Z WATYKANU
4
ZE ŚWIATA
5
6
Z KRAJU
7
28. ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY
Słowo abp. Wacława Depo z okazji spotkania: „Rio in Częstochowa!”.
W dniach 23-28 lipca br. zapraszamy do Częstochowy wszystkich, którzy nie mogą jechać do Brazylii na 28. Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro.
8-9
DOKUMENT
11
GÓRSKA ŚMIERĆ
Ice Warriors - Lodowi Wojownicy - tak z zachwytem nazywał polskich himalaistów w latach 80. XX wieku alpinistyczny świat. Byli nimi, zdobywali - jako pierwsi i jedyni zimą - najwyższe szczyty Ziemi.
Nowa seria śmiertelnych wypadków w górach wysokich pochłonęła ludzi młodych, zdolnych, utalentowanych - i co najważniejsze, doświadczonych w wysokogórskim rzemiośle.
18-19
WAKACYJNY CYKL „NIEDZIELI": SZLAKIEM MARYI
Jadąc w Bieszczady, nie powinniśmy minąć obojętnie Haczowa, malowniczej miejscowości leżącej niedaleko Krosna nad Wisłokiem. Z wielu powodów, ale najważniejszym z nich jest tutejsze sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.
20-21
WIARA I ŻYCIE
Trwający Rok Wiary jest szczególną okazją do odkrywania i poznawania świadków wiary. W bieżącym numerze „Niedzieli” pomaga nam w tym biskup ełcki Jerzy Mazur.
Tysiące, miliony ludzi poruszają się swoimi pojazdami po drogach. Samochód jest dziś podstawowym środkiem lokomocji, bez niego nie wyobrażamy sobie już życia.
22-23
24-25
ENCYKLIKA „LUMEN FIDEI"
Ogłoszona 5 lipca 2013 r. pierwsza encyklika Papieża Franciszka „Lumen fidei” jest wspaniałym traktatem o wierze chrześcijańskiej.
26
Zawsze, gdy są jakieś okrągłe rocznice, rząd i różne media „zmuszone” są do świętowania lub chociaż odnotowania danego wydarzenia. Czasami chcieliby zapomnieć, przeoczyć, ale przeszkadza pamięć narodu.
W odpowiedzi na mój tekst o sektach i partiach otrzymałem list czytelnika na temat obecnej sytuacji Polski, w którym autor stwierdza, że w kraju dokonał się już tak głęboki przewrót moralny, iż trudno byłoby znaleźć kogoś, kto oddałby życie za Boga, Honor i Ojczyznę.
27-28
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
29
MIVA POLSKA
Czy nie jestem egoistą na drodze? Czy przestrzegam przepisów drogowych? Te i osiem innych pytań powinni dodawać do rachunku sumienia wszyscy kierujący pojazdami.
MIVA Polska, Krakowska Żegluga Pasażerska oraz Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu” zapraszają na event „MIVA pływa bliżej Rio na lądzie i wodzie”, który odbędzie się w Krakowie w dniach 27-28 lipca 2013 r. z okazji 14. Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa.
30-31
PROPOZYCJE
Polecamy miesięcznik „Moja Rodzina” z radami, jak pokonać kryzys w rodzinie oraz przezwyciężyć kłopoty finansowe matek tuż po urodzeniu dziecka. To tylko namiastka!
32
FELIETONY
Dla propagandzistów nie ma zadań niewykonalnych. Najpierw parę słów o faktach. Telewizja Trwam otrzymała koncesję na multipleks cyfrowy.
33
34-35
36
INICJATYWY
37
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Swoje propozycje na rodzinne obiady przedstawia młody utalentowany kucharz. W 2012 r. zdobył tytuł Kucharza Odkrycie Roku oraz gotował w Pałacu Prezydenckim podczas kolacji wydanej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Wchodzimy w trzecią dekadę lipca. My, którzy kochamy gorące lipcowe dni, zaczynamy myśleć, że lato powolutku bieży na spotkanie z piękną, kolorową, pachnącą dojrzałymi owocami jesienią...
38
NIEDZIELA MŁODYCH
Pielgrzymowania nigdy nie pojmie ten, kto nie postawi pierwszego kroku. Z małego doświadczenia wiem, że najtrudniej jest właśnie zacząć. Decyzja podjęcia wyprawy i próba jej realizacji - to już pielgrzymka. Resztę należy zostawić Bogu. Szlak pokaże nam bowiem o wiele więcej, niż byśmy chcieli.
39-42
Niedziela bielsko-żywiecka
Żyj i daj żyć innym. Tym nienarodzonym również. O tej prostej prawdzie przypomina strona internetowa na facebooku założona przez bielszczanina Dawida Wiecha
O powołaniu do zawodu mówił podczas Mszy św. odprawione 5 lipca w żywieckiej konkatedrze z okazji Święta Policji ks. inf. Władysław Fidelus.
Można się dzielić z bliźnimi różnymi rzeczami: można podzielić się posiłkiem, podarować ubranie, przekazać pieniądze. Ale jak się okazuje - można też się dzielić… rowerami. Na taki pomysł dobroczynności wpadł znany z ekumenicznych działań ks. Jan Byrt - pastor ewangelicki ze Szczyrku-Salmopolu.
Niedziela częstochowska
W Domu Księży Emetytów im. bł. Jana Pawła II w Częstochowie 26 czerwca br. świętowano z udziałem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, jubileusz 40-lecia posługi w tym domu Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego.
Ksiądz jest obecny w naszym życiu praktycznie od jego początku aż do końca - od sakramentu chrztu św. po sakrament chorych. Udzielane przez niego sakramenty mają umacniać nasze życie chrześcijańskie, pomagać trwać przy Chrystusie, korzystając ze świata łask, których jest On źródłem.
Podopieczni Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia pojechali w tym roku na dwa tygodnie do Olsztyna - stolicy Warmii i Mazur. Letni obóz w odległości ponad 400 km od domu - bo tyle mają do pokonania podopieczni z terenu archidiecezji częstochowskiej - to dla wielu spore przeżycie.
Jadąc z Przedborza w kierunku Sulejowa, na północnych rubieżach naszej archidiecezji, pośród pól i lasów gminy Ręczno leży wieś Bąkowa Góra.
Niedziela podlaska
Zasada gościnności jest wpisana bardzo głęboko w naszą tradycję. Niewątpliwą zasługę ma tutaj całe chrześcijańskie dziedzictwo, które ściśle łączy postawę wobec bliźniego z uszanowaniem lub brakiem szacunku wobec samego Boga.
Boćki to miejscowość, która istnieje od 1509 r., kiedy to król Zygmunt I Stary nadał Iwanowi (Iwaszce) Sapieże dobra i zezwolił na osadzenie n. Nurcem miasteczka na prawie magdeburskim. Boćki uzyskały prawa miejskie.
Tegoroczna uroczystość odpustowa Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Serpelicach była szczególna, ponieważ wypadła dokładnie w 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich bp. Antoniego Pacyfika Dydycza, który jej przewodniczył
Niedziela kielecka
Kto się zdecydował, już jest na drugiej półkuli, w Rio de Janeiro z młodzieżą całego świata. Kieleckiej młodzieży towarzyszy bp Marian Florczyk. Z naszej diecezji na ŚDM do Brazylii i spotkanie z papieżem Franciszkiem poleciało pięćdziesiąt osób.
Wierne Konstytucjom Zgromadzenia i ideałom założyciela - bł. Gwidona, od ponad 90 lat siostry kanoniczki Ducha Świętego, zwane potocznie „duchaczkami”, służą mieszkańcom chmielnickiej ziemi.
Pełne kościoły, zasłuchani ludzie, oklaski - tak wyglądał trwający od 29 czerwca do 6 lipca XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.
Niedziela małopolska
„Chrystus w Starym Mieście” tak nazywają się comiesięczne adoracje w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie. Przygotowują je, jak o sobie mówią, młodzi dorośli, bo choć część z nich jeszcze studiuje, większość już pracuje zawodowo. Wśród nich są lekarze, pracownicy uczelni, informatycy.
Przyglądam się pielgrzymom. Są w różnym wieku. Większość stanowią kobiety, ale zauważam też panów. Niektóre osoby mają przy plecakach białe muszle - rozpoznawczy znak pielgrzymów. Autokarem jedziemy do Szczaworyża. To stamtąd wyruszymy na IV etap „Niedzielnego Pielgrzymowania” Małopolską Drogą św. Jakuba w Roku Wiary.
Dr Franiszek Mróz jest mężem, ojcem, pracownikiem naukowym oraz prezesem Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych. W rozmowie z Marią Fortuną-Sudor opowiada o inicjatywie "Niedzielne Pielgrzymowanie" Małopolską Drogą św. Jakuba w Roku Wiary
Niedziela lubelska
We wszystkich parafiach naszej archidiecezji trwają zapisy na 35. Pieszą Pielgrzymkę z Lublina na Jasną Górę. Chętni mogą wpisywać się na listy w swoich parafiach do 24 lipca, a od 25 lipca, codziennie aż do wyjścia pielgrzymki 3 sierpnia, zapisy będą prowadzone w sekretariacie przed lubelską archikatedrą w godz. 10-17.
-Chcemy się modlić o światło i odwagę serca dla nas, abyśmy w czas próby zdołali przezwyciężyć niechęć, nienawiść i potrafili wytyczać szlachetne cele naszym narodom oraz chronić je przed wyborem niewłaściwych środków. - mówił abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas oficjalnej wizyty zwierzchnika ukraińskich grekokatolików abp. Światosława Szewczuka
W uroczystość św. Jana Chrzciciela parafia pw. św. Mikołaja w Zakrzówku gościła abp. Stanisława Budzika. Z pasterską wizytą łączyło się także udzielenie młodzieży sakramentu bierzmowania.
Niedziela legnicka
W piątek 26 lipca z bazyliki krzeszowskiej pod przewodnictwem Matki Bożej Łaskawej wyruszy piesza pielgrzymka przez Legnicę do Częstochowy.
Wrocławscy dominikanie świętują w tym roku 300-lecie beatyfikacji bł. Czesława Odrowąża i 50-lecie ogłoszenia go patronem miasta. Z tej okazji przygotowali jubileuszowe atrakcje. Wakacyjna wycieczka do Wrocławia może stać się okazją do odwiedzenia grobu patrona i poznania jego historii
Przychodzi niedziela, nareszcie dzień wolny (mam nadzieję, że dla większości). Można spędzić czas z rodziną. Pytanie, które zapewne często jest wówczas stawiane: co tu robić?
Niedziela łódzka
Znany kaznodzieja o. Leon Knabit był gościem kolejnego spotkania z cyklu „Dialogi młodych o wierze”. Benedyktyn z Tyńca opowiedział o swoim życiu w klasztorze, przywiązaniu do jednego miejsca, o wierze, roli kaznodziei oraz spotkaniach z ludźmi.
Z Marianną Strugińską-Felczyńską, rozpoczynającą kadencję nową prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej, rozmawia Anna Skopińska
"Krew męczenników jest nasieniem chrześcijaństwa”. Tymi słowami Tertulian wyraził przekonanie, że nawet największe prześladowania nie tylko nie spowodowały unicestwienia chrześcijaństwa, ale paradoksalnie je umocniły i przyczyniły się do jego wzrostu.
Niedziela przemyska
Przed dwoma laty odważnie rozpoczęliśmy prace budowlane, licząc na Bożą łaskę i ludzką pomoc. Bóg nas wspomagał w naszych wysiłkach, a i ludzkich rąk i pomocy finansowej nie zabrakło!
Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Hadlach Szklarskich otrzymała od metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Na tę okazję został wykonany przez Karolinę Sobolewską z Warszawy relikwiarz, który ufundował Adam Micał z Rzeszowa.
22 czerwca br. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Czarnej, w niezwykłej scenerii odbyło się kolejne, 11. już nabożeństwo ku czci św. Rity.
Wspomnienie św. Krzysztofa - patrona, choć nie tylko, kierowców, to czas na krótką refleksję. Co roku na naszych drogach ginie w wypadkach samochodowych pięć tysięcy osób, a co piąty wypadek spowodowany jest przez osobę nietrzeźwą.
Niedziela rzeszowska
W dniu 20 lipca bp Jan Wątroba dokonał uroczystego ingresu do katedry rzeszowskiej. Dzień wcześniej 19 lipca odbyła się procedura objęcia urzędu biskupa diecezjalnego.
W uroczystość współpatronów parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zgłobieniu odbyły się centralne obchody jubileuszu siedmiu wieków istnienia tej wspólnoty.
Uroczysty ingres do katedry rzeszowskiej wprowadził bp. Jana Wątrobę na urząd nowego ordynariusza diecezji. Kim jest nowy pasterz Kościoła rzeszowskiego? Człowiekiem dobrym, pokornym i posłusznym Kościołowi.
Niedziela sandomierska
Zawsze kiedy kończy się turnus oazowy, zadaję sobie pytanie: co w następnym roku? I trwa to już kilkanaście lat. Oazowe rekolekcje wakacyjne to, wbrew obiegowym opiniom, ciężka praca i odpowiedzialność.
7 lipca odbył się II Piknik Rycerski, połączony z widowiskiem upamiętniającym związki Stefana Żeromskiego z ziemią sandomierską.
W dniach od 29 czerwca do 5 lipca 34-osobowa grupa młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Sandomierskiej wzięła udział w wakacyjnym obozie w Ochotnicy Górnej.
Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Taneczny „Sanowiślaczki” istnieje od 2003 r. Do zespołu należy obecnie 70 uczniów Zespołu Szkół w Chwałowicach i Antoniowie. Założycielem, a jednocześnie kierownikiem i opiekunem zespołu, jest Ewa Kozłowska.
Niedziela sosnowiecka
Od dzisiaj wyruszam z wami w drogę, śladami błogosławionego Jana Pawła II i Benedykta XVI. Jesteśmy już blisko kolejnego etapu tej wielkiej pielgrzymki krzyża. Z radością spoglądam ku lipcowi tego roku, w Rio de Janeiro!
Po kilkudziesięciu latach wędrówki wrócił do Polski zabytkowy, drewniany krzyż - dar parafian Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach dla księdza pochodzącego z rodziny Vianneyów - fundatorów czeladzkiego kościoła. Przekazał go parafii 7 lipca Benoit Vianney.
Święto policji oficjalnie przypada 24 lipca. To data nieprzypadkowa. 24 lipca 1919 r. powołana została Polska Policja Państwowa. Niemniej jednak lokalne święta garnizonowe obchodzone są zwykle wcześniej. Tak też było w przypadku garnizonu sosnowieckiego. W Sosnowcu policjanci świętowali 8 lipca. Podczas uroczystości, jak każe tradycja, miało miejsce wręczenie odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie i stanowiska służbowe.
Niedziela świdnicka
Choć lato wszystkim kojarzy się z wypoczynkiem, leniuchowaniem i „ładowaniem akumulatorów”, to w wielu parafiach diecezji świdnickiej lipiec i sierpień to czas wytężonej pracy przy remontach - większych i mniejszych - kościołów parafialnych i filialnych.
25 czerwca w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla w Głuszycy została odprawiona uroczysta Msza św. z racji złotego jubileuszu kapłaństwa ks. prał. Józefa Molendy.
Przypomnijmy sobie, jak wygląda proces naszego nawracania się. Pierwszy krok, jaki trzeba postawić na drodze nawrócenia, żeby podjąć pokutę, to przyznanie się do grzechów, przyznanie się do winy.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Niedawno z okazji ukończenia ostatniego projektu pt. „Projekt renowacji wnętrza zabytkowej katedry św. Jakuba w Szczecinie” zwołano konferencję prasową. Przy okazji mówiono też o wszystkich wcześniejszych projektach wykonanych od 2006 r.
Św. Jan Bosko (Don Bosco) urodził się 16 sierpnia 1815 r. w Becchi – w północnych Włoszech, obecna nazwa tej miejscowości to – Castelnuovo Don Bosco.
Od dziesięciu lat tradycyjnie na początku lipca organizowane są Dni Henrykowskie – to od przedwojennej (Heinrichsdorf) i powojennej (Henrykowo) nazwy wioski.
Niedziela toruńska
Krocząc w rozważaniach za kolejnymi artykułami „Credo”, wpisanymi niejako konsekwentnie w przeżywanie roku liturgicznego, zbliżamy się z pokorą serc do tego wyznania, które zgina nam kolana: „Wierzę w odpuszczenie grzechów”.
19 czerwca 50-osobowa grupa wiernych z parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu wyruszyła autokarem na pielgrzymkowy szlak. Uczestnikiem i duchowym opiekunem był proboszcz ks. prał. Stanisław Majewski.
Ukoronowaniem tegorocznego cyklu „Spotkań z Biblią”, które odbywały się co miesiąc w parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu, były przedwakacyjne prelekcje ks. prof. dr. hab. Dariusza Koteckiego - biblisty, dziekana Wydziału Teologicznego UMK oraz ks. prof. dr. hab. Jana Perszona - teologa, wykładowcy UMK.
Niedziela warszawska
W Muzeum Wojska Polskiego można zobaczyć wystawę poświęconą gen. Władysławowi Sikorskiemu, który zginął w tajemniczej katastrofie lotniczej 70 lat temu
Św. Jan Nepomucen żył w XIV wieku, pełnił funkcję wikariusza arcybiskupa Pragi i był kanonikiem katedry św. Wita w Pradze. Jego figury można zobaczyć także w Warszawie.
Weekend na Mazowszu? Czemu nie. Krzysztof Ziemiec, znany dziennikarz telewizyjny, sporo weekendów spędził z rodziną - żoną i trojgiem dzieci - w okolicach Rawy Mazowieckiej i Białej Rawskiej. I zachęca do tego innych.
Niedziela wrocławska
Choć bł. Czesław to postać żyjąca na przełomie XII i XIII wieku, której proces kanonizacyjny toczy się od kilkuset lat, to jego kult jest wciąż żywy.
Był jednym z pierwszych dominikanów, przyjął habit z rąk samego św. Dominika.
Z Andrzejem Koflukiem, przewodnikiem PTTK, wiceprezesem Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”, człowiekiem, który odbył pieszą pielgrzymkę z Wrocławia do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela rozmawia Anna Buchar.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Niech żyje Chrystus Król! - te słowa nabierają nowego znaczenia po wejściu do polskich kin filmu „Cristiada”.
Z Eleni, która już 4 sierpnia br. zagości jako gwiazda XVIII Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym, rozmawia ks. Tadeusz Sochan
Dnia 23 czerwca br. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie odbyły się uroczystości odpustowe połączone ze wspomnieniem 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Nowogród Bobrzański może pochwalić się aż dwoma zabytkowymi kościołami - oba są zaliczane do najważniejszych zabytków naszego rejonu przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Samo miasto powstało wokół istniejącego już we wczesnym średniowieczu grodu kasztelańskiego.
W Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej od wielu już lat realizowany jest program pomocy doraźnej. Na potrzeby tego programu powołana została specjalna komisja, która przyjmuje i rozpatruje wszystkie wnioski nadsyłane do Caritas.
Tytułowy dylemat, wbrew pozorom niesofistyczny zgoła, staje się realny nie tylko w kontekście ostatnio głośnych, acz powierzchownych, pozbawionych merytorycznych przesłanek sporów wokół prawa naturalnego.