Reklama
Obserwator
6-7
12-13
Liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Mateusza Mt 10, 37-42
W Księdze Rodzaju czytamy, że Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo (por. Rdz 1, 26). Już w tym fakcie kryje się obraz miłości Boga, który jest charakterystycznym rysem istnienia człowieka. Bóg jest miłością, gdyż w Nim samym odwiecznie tworzą się relacje miłości między trzema osobami Boskimi.
Postać proroka Elizeusza wspomniana jest na kartach Ksiąg Królewskich. Jest to uczeń i następca proroka Eliasza.
Miłość do Boga i do drugiego człowieka jest wielkim wyzwaniem dla każdego z nas. Źródłem miłości jest Bóg i tylko Bóg.
Elżbieta urodziła się w Saragossie. Była córką Piotra III, króla Aragonii, i Konstancji, córki króla Sycylii. Kiedy miała 12 lat, wydano ją za Dionizego, króla Portugalii.
15-18
19
Życie Kościoła
Naszym marzeniem było i jest, aby Polska napełniła się modlitwą uwielbienia, przez którą Bóg będzie dotykał nasze społeczeństwo – mówią organizatorzy dużego wydarzenia ewangelizacyjnego ChwałaMU, którego kolejna edycja odbędzie się 8 lipca na stadionie we Wrocławiu.
20-23
Kościół i świat
Cywilizacja Zachodu ma wielki dług wdzięczności wobec chrześcijaństwa, a przede wszystkim wobec Kościoła katolickiego.
Zaczynamy mówić odważnie swoim językiem i chcemy, aby nasza prawda zaistniała – podkreślił Mariusz Pilis, twórca filmu "Historia jednej zbrodni".
24-27
30-31
36
Szlakiem sanktuariów Europy
Senna, ale pełna uroku Lewocza należy do najstarszych miast pielgrzymkowych na Słowacji. To tu nieprzerwanie od wieków ciągną pątnicy ze Słowacji, z Węgier i Polski.
40-42
Dobre rady
Hulajnogi elektryczne dają użytkownikom poczucie niezależności i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu.
Kryje w sobie prawdziwe bogactwo dobroczynnych właściwości. Ze względu na zawartość substancji odżywczych stosuje się go leczniczo.
Jestem matką nastolatków chętnie korzystających z mediów społecznościowych. Coraz częściej słyszę związane z internetem określenie patostreaming? Co ono oznacza?
44-46
Wydarzenie
Za nami największe wydarzenie gospodarcze na Pomorzu. VI edycja Forum Wizja Rozwoju zgromadziła tysiące gości, w tym liczne grono ekspertów z zakresu ekonomii, energetyki, logistyki i spraw społecznych oraz polityków, samorządowców, przedstawicieli świata nauki.
Właściwa edukacja w obszarze cyfryzacji oraz zaufanie do polskich inżynierów i technologów – to główne wnioski z konferencji „Budowanie suwerenności technologicznej Polski”, która odbyła się w jasnogórskim Bastionie św. Barbary z inicjatywy Fundacji Instytut Mediów oraz Instytutu NIEDZIELA.
47-49
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Któż nie śledził losów złączonych na dobre i na złe rodzin Kargulów i Pawlaków...
Dwukrotni zdobywcy Złotej Palmy (za Rosettę i Dziecko) i wielokrotnie wyróżniani na festiwalach filmowych Jean-Pierre i Luc Dardenne’owie powracają na ekrany z najnowszym dziełem.
Wierzyć się nie chce, ale Wolfgang Amadeusz Mozart twierdził, że nie muzyka jest najważniejsza, ale cisza zawarta między kolejnymi nutami.
50-64
Niedziela Plus
...Białystok nazywany jest Polskim Wersalem?
Trzęsące się ręce, godziny spędzane na wózku inwalidzkim, pamięć, która bez ostrzeżenia uciekła. I tak dzień po dniu. Starość. Tylko że taka trudna, niekochana.
To jest ten szczególny czas, który warto jak najlepiej wykorzystać – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. prał. Józef Drabik.
Jej droga do wspólnoty Domowego Kościoła wiodła przez oazę i udział w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę.
Jezus obdarzy was najgłębszym sensem życia – powiedział do młodzieży bp Andrzej Jeż.
Ojciec znaczy obecność – powiedział ks. Janusz Kumala, marianin.
Kiedy spotykamy się z Bożym słowem, nabieramy pewnego stylu, który proponuje Pan Bóg – podkreślił bp Damian Bryl.
Góra św. Anny to popularny cel nie tylko wycieczek krajoznawczych i miłośników historii, ale przede wszystkim licznych pielgrzymek.
Parafia bł. Karoliny Kózkówny w Tychach otrzymała szczególne relikwie pierwszego stopnia.
Niedziela bielsko-żywiecka
Czujecie odpowiedzialność za tych, którzy są naznaczeni krzyżem bólu i cierpienia. Jest w was nieocenione pragnienie niesienia pomocy tym, którzy potrzebują jej najbardziej ze wszystkich – zwrócił się do uczniów i nauczycieli bp Piotr Greger na zakończenie edycji akcji Pola Nadziei.
W poniedziałek 3 lipca w parafii św. Marcina w Jawiszowicach rozpocznie się kurs ikonograficzny masterclass.
Do sanktuarium maryjnego w Ludźmierzu na Podhalu 1 lipca po raz 12. wyruszła młodzieżowa pielgrzymka pod kierunkiem ks. Macieja Korneckiego, goprowca i wikariusza z parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej.
Niedziela częstochowska
Rozpoczynają się czuwania na Jasnej Górze w ramach nowenny miesięcy przed peregrynacją kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Tak długo, jak tu jestem, nie doznałem żadnej przykrości od parafian – mówi ks. Bogdan Ignasiak.
Od momentu, kiedy w parafii nie ma już wikariuszy, grupa ministrantów jest mi bardzo pomocna. Służą z poświęceniem i oddaniem – podkreśla ks. Grzegorz Dymek.
Niedziela podlaska
Co roku Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński organizuje rajdy, których celem jest pielęgnowanie patriotyzmu i wskazywanie na ważne wydarzenia w historii Polski. W tym roku podążają śladami armii gen. Andersa.
Wspólnota parafialna w Ugoszczy 18 czerwca świętowała jubileusz stulecia swojego istnienia.
Dziesięciu animatorów z ośmiu parafii oraz dwudziestu siedmiu ceremoniarzy z czternastu parafii zostało pobłogosławionych przez bp. Piotra Sawczuka podczas uroczystej Mszy św. celebrowanej 17 czerwca w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie.
Niedziela kielecka
Pikniki, ciasteczkowe niedziele i poważne remonty. Trzeba przyznać, że w parafii Piotrkowice-Zarzecze dzieje się.
Jak diecezjanie odkrywają postać bp. Czesława Kaczmarka? O którym biskup kielecki Jan Piotrowski powiedział: „Nigdy nie powiemy o nim za wiele”.
Jak widzą Ponidzie osadzeni w Zakładzie Karnym w Pińczowie? Można się przekonać, odwiedzając wystawę w Domu Ariańskim, w dawnej drukarni ariańskiej.
Niedziela małopolska
Idąc w tym marszu, chcemy w całemu Krakowowi, Polsce i światu powiedzieć, że jesteśmy wierni Bogu i ojczyźnie – powiedziała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.
Chcieliśmy przedłużyć to świętowanie, tak aby parafianie mogli wspólnie się uświęcać, wzrastać w Bogu – powiedział ks. Jerzy Serwin.
Jesteście świadkami wielkiej tradycji Kościoła, który chce świadczyć o Chrystusie – powiedział w Wawrzeńczycach abp Marek Jędraszewski.
Niedziela lubelska
Potrzebne jest wasze świadectwo miłości, wierności i wytrwałości – powiedział abp Stanisław Budzik do rodzin.
Tajemnica Eucharystii jest źródłem mocy Bożej w człowieku – powiedział bp Józef Wróbel.
Cud w lubelskiej katedrze wyzwolił wierzących ze strachu i powojennego przygnębienia.
Niedziela legnicka
Z całej Metropolii Wrocławskiej, a szczególnie z diecezji legnickiej, w ramach poniedziałkowych spotkań transmitowanych przez Radio Maryja i Telewizję Trwam, 19 czerwca, po raz kolejny Rodzina Radia Maryja gościła w sanktuarium w Krzeszowie.
W marcu Szkoła Podstawowa w Nowogrodźcu dołączyła do ogólnopolskiego programu „Szkoła Szkole w Syrii”, zainicjowanego przez Caritas Polska, pod honorowym Patronatem Ministra Edukacji i Nauki.
Społeczność Maciejowca, który należy do parafii w Wojciechowie, przeżywała swoją lokalną uroczystość z udziałem bp. Piotra Wawrzynka.
Niedziela łódzka
Dziś pojawiają się pątnicy, którzy traktują pielgrzymkę jako wędrówkę, wyzwanie, które warto „zaliczyć” i na tym się właściwie kończy – podkreśla ks. Bogusław Kucyk.
Jubileusz jest nie po to, by tylko rozpamiętywać przeszłość, ale by podejmować nowe wyzwania, myśląc o przyszłości – powiedział abp Grzegorz Ryś.
Jestem studentem teologii, dlatego że noszę w sobie nurtujące mnie pytania dotyczące wiary oraz duchowe doświadczenie Jezusa Chrystusa – mówi Arkadiusz ze Zduńskiej Woli.
Niedziela przemyska
Rodziny wielodzietne pokazują nam, kim jest Kościół, jaka jest jego wartość, że Kościół to rodzina rodzin – powiedział ks. Jerzy Jakubiec, kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce.
Archidiecezja W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyła się kolejna ogólnopolska pielgrzymka parafialnych zespołów Caritas.
Podczas III Oazowego Pikniku Rodzinnego wspólnota Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej cieszyła się z tego, co Pan Bóg dotychczas ofiarował i prosiła o łaski na kolejne lata.
Niedziela rzeszowska
Rzeszowscy biskupi i ponad 200 księży z diecezji rzeszowskiej 17 czerwca przeżywali w Kalwarii Pacławskiej Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.
– W 30. rocznicę koronacji, w 41. rocznicę obecności Maryi pośród nas, chcemy z wielką wiarą wołać o to, by Biała Królowa dała nam moc do wiernego pójścia za Chrystusem, do bycia solą ziemi i światłem świata, do mówienia Bogu: tak, a złu: nie – powiedział ks. dr hab. Jerzy Buczek.
Generał Sikorski, wielki polityk i żołnierz, człowiek legenda, który zginął 80 lat temu w katastrofie pod Gibraltarem, przez pewien etap życia związany był z Rzeszowem; uczęszczał do dzisiejszego I LO w Rzeszowie, miał tu nawet... kłopoty w nauce.
Niedziela sandomierska
Najważniejsze, abyście żyli w jedności z Chrystusem, byli blisko Niego. Przyjaźń z Jezusem nada sens waszemu życiu i przyniesie owoce – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz.
Na zamku Krzyżtopór odbyła się gala wręczenia diecezjalnej nagrody „Arbor bona”– Dobrego drzewa.
Do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem pielgrzymowały rodziny naszej diecezji.
Niedziela sosnowiecka
– Niech ta tragedia jeszcze bardziej zjednoczy naszą parafialną wspólnotę. Proszę o modlitwę – napisał ks. Andrzej Mróz, proboszcz parafii św. Floriana w Sosnowcu – Zagórzu.
Liturgiczna Służba Ołtarza – co dla nas oznaczają te słowa? Świadczą o tym, że Bóg posługuje się człowiekiem – powiedział bp Grzegorz Kaszak.
– Tegoroczna Strefa Zero przeszła do historii, ale wierzę, że do historii nigdy nie przejdzie jej hasło przewodnie – „Przymierze”. To coś, co zostało zasiane i wyda owoc! – podsumował lider wspólnoty Metanoia Krzysztof Demczuk.
Niedziela świdnicka
Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, były sekretarz św. Jana Pawła II, uświetnił 40. rocznicę koronacji cudownej figury Matki Bożej – Przyczyny Naszej Radości, Maryi Śnieżnej na Górze Iglicznej.
Fundacja Dobrej Muzyki po raz kolejny zaprosiła nas w muzyczną podróż, by w ten sposób ukazać piękno zakątków w pobliżu Świdnicy i różne oblicza muzyki organowej.
Dzięki młodym wokalistom uśmiech zagościł na twarzach nie tylko publiczności, ale przede wszystkim wychowanków wałbrzyskiego Domu Dziecka.<
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Spotkanie, które odbyło się w auli WT US poświęcone było koordynacji przygotowań Roku Jubileuszowego misji św Ottona.
Najwierniej na tchnienia Ducha Świętego odpowiadała i wprowadzała je w czyn Maryja – wskazał bp Henryk Wejman, odnosząc się do macierzyńskiej roli Maryi w życiu Kościoła.
Czasem jest bardzo, bardzo smutno. Nasze polskie skłócenie, wojna u przyjaciół za miedzą, poczucie beznadziejności, gdy nawet wśród wierzących Chrystusowi trudno znaleźć zgodę. Słyszę czasem: po co mi Kościół, sam spotkam się z Jezusem, gdziekolwiek.
Niedziela toruńska
Czarne damy w welonach, panowie w białych płaszczach formujący procesję. Kim są ludzie w szatach z czerwonymi krzyżami, którzy zebrali się na toruńskiej Starówce? Takie pytania z pewnością zadawali sobie mieszkańcy miasta.
Jak bardzo miłujemy Eucharystię? Czy korzystamy z możliwości jak najczęstszego jednoczenia się z Jezusem w Komunii św.? Czy doceniamy fakt, że bez ograniczeń możemy uczestniczyć we Mszach św.?
Spowiedź na polu, młodzi ludzie uwielbiający Boga, zabawa i taniec – to wszystko wydarzyło się na kolejnym Świetle w mieście.
Niedziela warszawska
O tym, czy sakramenty są dzisiaj w kryzysie, o co chodzi w pielgrzymce i dlaczego warto wyruszyć w drogę, z o. Krzysztofem Wendlikiem OSPPE rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Brat Roger z Taizé mawiał, że zmartwychwstały Chrystus czyni świętem każdy dzień człowieka. W blasku tej tajemnicy w parafii św. Kazimierza przy ul. Chełmskiej 21A, prowadzonej przez Księży Zmartwychwstańców, działa wspólnota Misterium Paschalnego.
Prace poszukiwawcze w dawnym obozie NKWD w Rembertowie prowadzono dwukrotnie: jesienią ub.r. i wiosną br. Odnaleziono szczątki ponad 30 osób. Czyje konkretnie – na razie nie wiadomo.
Niedziela wrocławska
Z okazji 25-lecia erygowania parafii św. Wawrzyńca w Wołowie, wprowadzone zostały relikwie świętego patrona, a abp Józef Kupny udzielił specjalnego papieskiego błogosławieństwa oraz odsłonił pamiątkową tablicę.
Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela jest dniem, gdy świętuje cała archidiecezja oraz miasto.
Podczas wakacji proponujemy czytelnikom "Niedzieli Wrocławskiej" cykl o roślinach biblijnych, które – choć często o tym nie wiemy – rosną w naszych ogrodach i ogródkach.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Wyjątkowe chwile spotkania z Matką Bożą w znaku Chełmskiej Ikony przeżywali mieszkańcy parafii w Trzeszczanach.
Biskup Pomocniczy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, bp Mariusz Leszczyński obchodzi srebrny jubileusz sakry biskupiej.
Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej gościło w Parafii św. Jana Chrzciciela w Potoku Górnym.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Parafia św. Jana Chrzciciela w Złotniku przeżywała jubileusz połączony z odpustem parafialnym.
Widać, że ludzie chcą uczestniczyć w rekolekcjach. Chcą słuchać o Panu Jezusie – opowiada Urszula Fajger z diakonii misyjnej.
Młodzież i dorośli – czy mimo różnicy pokoleniowej mogą się porozumieć? Jak najbardziej. Udowodniło to Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.