Reklama
z Watykanu
4
dookoła świata
5
dookoła Polski
6
na bieżąco
7
15
25 lat „Niedzieli Przemyskiej"
Tysiące maili, niepoliczona – bo i po co – liczba wydrukowanych stron, niezliczone godziny pracy autorów, redaktorów, troska kolporterów i wierni Czytelnicy – 25 lat „Niedzieli Przemyskiej” stało się faktem
18-19
świadkowie historii
Paweł Grabowski – za całokształt dokonań oraz godną naśladowania postawę życiową
Nagroda im. Jana Rodowicza „Anody” przyznawana jest za „bohaterstwo czasu pokoju”. Jej inicjatorem było Muzeum Powstania Warszawskiego w 2011 r., a patronat sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
26-27
bliżej świata - Jordania
Pompeje Wschodu, jedno z kilku najchętniej odwiedzanych miejsc w Jordanii – Dżerasz uchodzi za najlepiej zachowane rzymskie miasto na Bliskim Wschodzie
28-29
Czekają na naszą pomoc
30
liturgia tygodnia
Ewangelie opowiadające o Zmartwychwstałym wcale nie są pełne jakiegoś entuzjazmu. A przecież można byłoby się spodziewać, że pusty grób, spotkania z aniołami, którzy mówią, że Jezus żyje, czy wreszcie spotkania z samym Jezusem spowodują wybuch radości.
32-33
czekają na naszą pomoc
35
gorący temat
36-37
fakty, opinie
Nie chcemy Europy, która miesza się do każdego szczegółu życia kraju
40
z prasy zagranicznej
41
42-43
felietony
Ostatni tydzień w mediach zdominowali nauczyciele. To przecież bardzo ważny zawód.
44
pożegnanie śp. Tadeusza Szymy
Rodzina, przyjaciele i współpracownicy pożegnali na cmentarzu Rakowickim w Krakowie śp. Tadeusza Szymę – znanego dziennikarza, filmowca, krytyka filmowego, wykładowcę akademickiego, naukowca, pisarza i poetę
46
„Gloria Artis" dla współpracowników „Niedzieli"
Współpracujący z „Niedzielą” Zdzisław Sowiński oraz Jadwiga i Marek Kamińscy zostali odznaczeni medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenia wręczył minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
47
50
rodzina, poradnik
Ślad wyciśnięty na naszych sercach i duszach, łączący nas w jedno z kreślącym znaki na piasku Chrystusem, który umarł i zmartwychwstał, byśmy mogli żyć.
W tym wspaniałym czasie świętowania Zmartwychwstania wrócę na chwilę do Wielkiego Piątku. W końcu Wielkanoc (jakie to piękne!) nie oznacza braku krzyża.
52
Niedziela Młodych
Jeśli ktoś zapytałby mnie, księdza katolickiego, czy możemy w naszym życiu doświadczyć zmartwychwstania, odpowiedziałbym: Nie, nie można. Ale to wcale nie znaczy, że wiara w zmartwychwstanie jest błędem. Przeciwnie
Mówią o nich: nieoszlifowane diamenty, perły wyciągnięte z bagna. Koty, które nie idą za stadem baranów, tylko kroczą pod prąd. Swoim talentem i pasją dla Boga gromadzą coraz więcej fanów. Uwielbiają Jezusa za pomocą rapu
54-57
Europa Christi
W tym roku przypada 1150. rocznica śmierci św. Cyryla. Z tej okazji często wspominamy obu świętych – Cyryla i Metodego, Apostołów Słowian i współpatronów całej Europy. Żyli wprawdzie dawno, w IX wieku, a mimo to pozostają i dzisiaj w centrum naszej uwagi. Co decyduje o ich wielkości?
I-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Delegacje z naszej diecezji wzięły udział w dorocznym spotkaniu miłośników Szlaków Papieskich w Krakowie. – Spotykamy się, jak co roku, w historycznej kaplicy arcybiskupów krakowskich, związanej z wieloletnią obecnością, pracą i modlitwą św. Jana Pawła II.
Strumieńskie Misteria Paschalne, które parafia św. Barbary zorganizowała po raz 11, znów spotkały się z dużym zainteresowaniem wiernych. Rozpoczęła je plenerowa Droga Krzyżowa w 1. niedzielę kwietnia pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera
Dokładnie 890 km to dystans, jaki dla Jana Pawła II pokonali w dniach 6-7 kwietnia uczestnicy Integracyjnego 24-godzinnego Maratonu Pływackiego „Płyniemy do Rzymu” na basenie „Troclik” w Bielsku-Białej. Na wynik ten złożyło się 615 startów osób w różnym wieku.
Niedziela częstochowska
Na Panteonie Ziemi Krzepickiej znów zapłonęły katyńskie znicze. W kościele św. Jakuba Apostoła została odprawiona Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej.
Z s. M. Urszulą Jędryką ze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego rozmawia Ewa Oset
Jedna z najsłynniejszych figur św. Michała Archanioła z Gargano nawiedziła parafię w Zawierciu
Niedziela podlaska
Msza św. żałobna celebrowana przez bp. Tadeusza Pikusa 6 kwietnia br. w Brańsku była centralnym punktem uroczystości pogrzebowych ks. prał. mjr. Romana Wodyńskiego
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to największe katolickie święta. Warto postawiać pytanie: jak właściwie i twórczo je przeżyć?
Popłyną kajakami nie tylko po to, by miło spędzić czas. Chcą się modlić za życie zagrożone i za tych, którzy pragną potomstwa. W ten sposób pokazują, że młodych obchodzi idea obrony życia
Niedziela kielecka
19 marca utracili w pożarze wszystko. Dom, meble, ubrania. Na szczęście nie zostali sami. Ruszyła lawina pomocy. Siedmioosobowa rodzina Fąfarów z parafii św. Kazimierza w Występie będzie miała nowy dom
Przy ulicy Szkolnej w Koniecpolu, w pobliżu kościoła św. Michała Archanioła stoi zabytkowy Dom Sióstr Zmartwychwstanek. Budynek ten przekazała zgromadzeniu hrabina Alberta Potocka, która zaprosiła w 1934 r. siostry do Koniecpola, powierzając im misję prowadzenia ochronki dla dzieci.
Jak święcono pokarmy, jak obchodzono rezurekcję, jak dekorowano świąteczny stół? Informacje na ten temat, dotyczące Kielecczyzny zachowały się m.in. w pismach Oskara Kolberga i ks. Władysława Siarkowskiego.
Niedziela małopolska
Z twórcą monografii rozmawia Lucyna Ruchała.
To zaproszenie dla zwykłych ludzi, których zachęcamy do przyjścia, wierząc, że zechcą nas posłuchać i wspólnie z nami tym koncertem się modlić – mówią jednym głosem o Koncercie Wielkanocnym Mariusz Kramarz i Ernest Pikulski.
W świecie, w którym większość rzeczy jest masowych i anonimowych, produkowanych z myślą o zysku, potrzebujemy powrotu do produktów „z duszą”, które przygotował ktoś z sercem i myślą o drugiej osobie. Zwłaszcza, jeśli chodzi o chleb.
Niedziela lubelska
Z abp. Stanisławem Budzikiem rozmawiała Urszula Buglewicz.
W trzech domach lubelskiego Emaus mieszka ponad 30 osób. Większość to mężczyźni, najczęściej do niedawna bezdomni i dotknięci nałogami, niemal wszyscy po wyrokach, ze skomplikowanymi życiorysami.
Świętość polega na miłości – to tytuł konferencji zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II oraz Instytut Jana Pawła II KUL.
Niedziela legnicka
W mocy Bożego Ducha – pod takim hasłem odbył się w Legnicy wielkopostny dzień skupienia dla katechetów, połączony z III Sympozjum Katechetycznym.
Z raperem Arkadio rozmawia Monika Łukaszów.
Rozpoczęcie nowego sezonu przewodnickiego Dolnego Śląska i Opolszczyzny odbyło się w ostatnią niedzielę marca. Organizatorem tegorocznego spotkania było Koło Przewodników Terenowych i Sudeckich PTTK w Legnicy.
Niedziela łódzka
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem” (J 6,63). Wiedziała o tym patronka tego kościoła. Wiedzą o tym ci, którzy w Koronce do Bożego Miłosierdzia powierzają swoje i innych troski, zmartwienia, kłopoty, nierozwiązane sprawy.
– Nie wymagam dużo. Tylko pokój z łazienką. To wszystko, bym mógł jakoś normalnie funkcjonować – mówi niepełnosprawny 43-letni Piotr. I płacze.Trzęsą mu się sino-fioletowe, zesztywniałe z choroby, ręce. Chce żyć, bardzo. I ma nadzieję, że mu się uda.
9 i 10 kwietnia łódzka Atlas Arena tętniła życiem, pulsowała śpiewem, mieniła się barwami setek flag. Podobnie jak w ubiegłym roku na zaproszenie Metropolity Łódzkiego odpowiedziało kilka tysięcy uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej, gimnazjum i licealiści.
Niedziela przemyska
Człowiek żyje niejako w podwójnej przestrzeni – Chronosu, który przemierza z nami czas naszego istnienia, systematycznie, bez pośpiechu, ale i bez zatrzymywania się.
Z ks. Marcinem Koperskim, moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej, rozmawia ks. Zbigniew Suchy (cz. 1).
Podczas Światowych Dni Młodzieży w Denver (USA – 1993) papież Jan Paweł II skierował do młodych pamiętne słowa: „Bądźcie dumni z Ewangelii”.
Niedziela rzeszowska
Anielskie słowa uwiecznione na kartach Ewangelii wprawiły w osłupienie Marię z Magdali i inne kobiety przybyłe rankiem do Grobu Pańskiego, który okazał się pusty
Od dwóch lat sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu uczestniczy wraz z siedmioma innymi ośrodkami kultu w polsko-słowackim projekcie: „Szlak Maryjny – światło ze Wschodu”.
Do tradycji Wielkiego Postu należy w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie-Białej koncert pieśni pasyjnej.
Niedziela sandomierska
W Sandomierzu odbyło się kolejne posiedzenie Komisji głównej III Synodu Diecezji Sandomierskiej. W spotkaniu uczestniczyli bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski razem z pozostałymi członkami komisji. Spotkanie poprowadził ks. Witold Płaza, sekretarz generalny synodu
Acies to doroczne spotkanie osób zrzeszonych w Legionie Maryi. Spotkanie połączone jest z odnowieniem przyrzeczeń legionowych. Odbyły się one w kurii: Tarnobrzeg, Ostrowiec Świętokrzyski, Janów Lubelski i Koprzywnica
Z Niska, Raniżowa i Gorzyc już 5 kwietnia setki ludzi wyruszyło na trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Kościół XXI wieku”. Te kilkadziesiąt kilometrów nocą w ciszy to był nie lada wyczyn, o czym można się było przekonać, pytając tych, którzy odważyli się i poszli
Niedziela sosnowiecka
Działo się to 795 lat temu. 28 marca 1224 r. biskup krakowski Iwo Odrowąż powołał do istnienia parafię pw. św. Jakuba Apostoła w Sączowie i poświęcił kościół w Sączowie pw. św. Jakuba Apostoła
Już po raz 30. w kościele pw. św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę zbrodni katyńskiej, a po raz 9. wspominające rocznicę tragedii smoleńskiej.
W czasach współczesnych parafie i kościoły starają się o to, by mieć u siebie ten niezwykle cenny dar w postaci relikwii
Niedziela świdnicka
W 14. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II do domu Ojca rzesze wiernych z Wałbrzycha i okolic przybyły na stadion, by modlić się o pomyślność Wałbrzycha, regionu i całego kraju oraz o pokój na świecie.
Zasadniczym celem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia.
Klimat panujący we współczesnym świecie jest przesiąknięty postawą totalnego relatywizmu. Dlatego w takim właśnie świecie, jednym z podstawowych zadań ludzi wierzących jest nieustanne uzasadnianie tej nadziei, jaką daje wiara w Chrystusa.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Palmy wielkanocne robi się nadal niemal w całej Wileńszczyźnie i należą one do najpiękniejszych.
Stargardzianie 5 kwietnia br. wyruszyli na ulicę Starego Miasta, aby publicznie przeżyć nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Tak się składa, że znaczną część tegorocznego Wielkiego Postu przeżyłem w wioskach na głębokiej ukraińskiej prowincji.
Niedziela toruńska
W różnych momentach życia Bóg stawia na naszej drodze różnych ludzi. Nigdy jednak nie są to przypadkowe spotkania. Przekonał się o tym bp Andrzej Suski, który o ks. Stefanie Frelichowskim usłyszał, będąc w Rzymie. Wiele lat potem został pierwszym biskupem diecezji toruńskiej. To z jej terenu pochodził ks. Frelichowski.
Przygotowaniem do świąt wielkanocnych są dni skupienia przeżywane przez członków i sympatyków Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej oraz wiernych zaangażowanych w życie parafialne. W tym roku odbyły się w Grudziądzu, Brodnicy oraz Toruniu
Projekt Zambia 2019 to kolejna edycja wolontariatu misyjnego pod patronatem Jezuickiego Centrum Społecznego „W Akcji” oraz Biura Misyjnego Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Realizuje go Duszpasterstwo Akademickie Ojców Jezuitów „Studnia” w Toruniu
Niedziela warszawska
W pierwszą niedzielę po Wielkanocy, w Święto Miłosierdzia Bożego, Wolontariat Misyjny Salvator po raz piąty zaprasza warszawiaków, studentów oraz turystów do wspólnego Tańca Wielkanocnego
W wielu miejscach 28 kwietnia br. spotkają się czciciele Bożego Miłosierdzia
Z Anną Reczko, nauczycielem dyplomowanym i katechetką, rozmawia Artur Stelmasiak.
Niedziela wrocławska
W wigilię V Niedzieli Wielkiego Postu, z parafii pw. św. Filomeny w Gniechowicach do sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach wyruszyła I Nocna Pielgrzymka Wynagradzająca ze św. Filomeną
Do Zakładu Karnego w Wołowie wprowadził mnie kapelan więzienny, ks. Stanisław Małysa. Ksiądz zaprosił do kaplicy czterech więźniów, w tym skazanego za morderstwo
Mamy stacje benzynowe czynne 24/7, sklepy 24/7, a nawet fitness 24/7. Poznajcie Ewę i Marcina Widerów, dzięki którym mamy także Dom Modlitwy Wrocław 24/7
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Postać patrona należy łączyć z pierwszym wezwaniem. To przecież w Ewangelii czytamy o tym, że dotykał ran Chrystusa i uwierzył w Jego zmartwychwstanie, mówiąc: „Pan mój i Bóg mój”
Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej odwiedziło 7 kwietnia parafię pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Aleksandrowie
Zorganizowaliśmy ją na wzór Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, ale w nieco mniejszym wydaniu.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
To nie dla mnie. To dla wybranych – mistyków albo ludzi odrealnionych. Modlitwa kontemplacyjna mnie przeraża. Tymczasem to właśnie ona najpełniej wprowadza w rzeczywistość zamiast z niej wybijać. Jak to jest możliwe?
Prawo do doktoryzowania w zakresie językoznawstwa to krok na drodze rozwoju gorzowskiej Akademii im. Jakuba z Paradyża.
Po Niedzieli Zmartwychwstania wielu nie ma pomysłu, jak zagospodarować okres wielkanocny. Z pomocą przychodzi nabożeństwo Drogi Światła (Via Lucis).