Reklama

Niedziela Sosnowiecka

795 lat parafii Sączów

Niedziela sosnowiecka 16/2019, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

Piotr Dudała

Modlitwa to najlepsza forma podziękowania

Modlitwa to najlepsza forma podziękowania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Działo się to 795 lat temu. 28 marca 1224 r. biskup krakowski Iwo Odrowąż powołał do istnienia parafię pw. św. Jakuba Apostoła w Sączowie i poświęcił kościół w Sączowie pw. św. Jakuba Apostoła.

Przeżywany w tym roku jubileusz parafii stał się okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu i ludziom za prawie osiem wieków istnienia wspólnoty. 31 marca br. parafianie i licznie przybyli goście świętowali wyjątkową rocznicę. Najodpowiedniejszą formą podziękowania była Msza św., którą sprawował ks. Marek Sendal, proboszcz parafii. Uczestnikami liturgii byli członkowie organizacji społecznych działających na terenie parafii: OSP i KGW oraz wspólnoty modlitewne. Przybyli także członkowie Regionalnego Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Wyjątkowymi uczestnikami uroczystości byli członkowie Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino oraz miłośnicy Dróg Jakubowych i wyznawcy kultu Jakubowego, bo trzeba zaznaczyć, że sączowski kościół znajduje się na Drodze św. Jakuba – Via Regia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rys historyczny

Parafia w Sączowie erygowana została dokładnie 28 marca 1224 r. przez biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża. Niestety, oryginał aktu erekcyjnego parafii św. Jakuba Apostoła nie zachował się do naszych czasów. Jednak kopia aktu znajduje się w Archiwum Metropolitalnym w Krakowie. Pierwotny kościół drewniany zapewne z 1224 r., spalił się w XIV wieku, a następny murowany dotrwał do 1850 r., kiedy to z powodu zniszczenia został zamknięty. Nabożeństwa odprawiano wówczas w kaplicy w Ożarowicach. Restaurację kościoła podjęto w latach 1853-54 kosztem parafian. Przed kościołem wybudowano dzwonnicę. Obecny kościół wybudowano w 1872 r. staraniem proboszcza ks. Edmunda Biernawskiego z funduszów parafian, jest on murowany, jednowieżowy, w stylu neoromańskim. Został poświęcony 5 września 1875 r. przez administratora diecezji kielecko-krakowskiej bp. Tomasza Kulińskiego. W latach 1994-96 odnowiono zabytkową polichromię. W latach 1997-99 przeprowadzono prace konserwatorskie i złotnicze późnorenesansowego ołtarza głównego, czterech barokowych ołtarzy bocznych, barokowej ambony, dokonano renowacji i konserwacji barokowych organów.

Nowe wspólnoty

Do połowy XX wieku parafia przetrwała w niezmienionym składzie administracyjnym. Jednak już w latach 50. XX wieku z parafii sączowskiej zrodziły się nowe wspólnoty parafialne: w 1959 r. – parafia św. Barbary w Ożarowicach, w 1965 r. – parafia św. Stanisława Biskupa w Zendku, w 1985 – parafia św. Antoniego w Nowej Wsi, w 1989 – parafia św. Jana Chrzciciela w Tąpkowicach i w końcu w 2008 r. – parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Pyrzowicach. Obecnie do parafii św. Jakuba Apostoła w Sączowie należą: Celiny, Sączów i Myszkowice. W 1991 r. kościół w Sączowie został wpisany do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków.

2019-04-16 18:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest już parafia św. Jana Pawła II

Niedziela warszawska 36/2015, str. 5

[ TEMATY ]

parafia

Artur Stelmasiak

W ołtarzu głównym Ikona Matki Bożej Jasnogórskiej

W ołtarzu głównym Ikona Matki Bożej
Jasnogórskiej

Rok temu na Bemowie stanął krzyż. Dziś parafia św. Jan Pawła II przyciąga młode rodziny z całej okolicy

Na początku września rektorski ośrodek duszpasterski na Bemowie został przekształcony w parafię. Teraz proboszcz ma ściśle wyznaczony teren, na którym mieszkają rodziny powierzone jego duszpasterskiej trosce.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: W październiku pamiętajmy o misjonarzach

2025-10-06 09:47

[ TEMATY ]

misje

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

Październik to miesiąc misyjny, dlatego bardzo zachęcam wszystkich, aby wspomnieli, pomodlili się, czy też przywołali na pamięć misjonarzy – zachęcił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC.

Przewodniczący Episkopatu zachęcił, aby w październiku szczególnie pamiętać o misjonarzach. „Październik to miesiąc misyjny, dlatego bardzo zachęcam wszystkich, aby wspomnieli, pomodlili się, czy też przywołali na pamięć misjonarzy, którzy w naszym imieniu – jako świadkowie naszej wiary – wyjechali, by głosić ją tam, gdzie Chrystus ich posłał” – podkreślił abp Wojda.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję