Reklama
OD KORESPONDENTA „NIEDZIELI" WE WŁOSZECH
Z o. Czesławem Gadaczem OFMCap - polskim kustoszem sanktuarium Bożego Oblicza w Manoppello - rozmawia Włodzimierz Rędzioch.
4-5
Z WATYKANU
6
ZE ŚWIATA
7
8
Z KRAJU
9
LISTY DO PASTERZA
Chciałbym zapytać księdza arcybiskupa o sens obecności katechezy w szkole.
10
15 SIERPNIA - WNIEBOWZIĘCIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
Dla niektórych „wysłać kogoś do nieba” oznacza to samo, co uśmiercić. Tymczasem śmierć dla chrześcijanina jest tylko przystankiem w połowie drogi do swego przeznaczenia.
11
60. ROCZNICA ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH
Gdy odchodził na emeryturę, zapewnił o swojej więzi z Kościołem lokalnym. - Będę służył diecezji modlitwą i, według potrzeb i możliwości, posługą biskupią - zapowiedział.
18
WSPOMNIENIA KOLEGI KAROLA WOJTYŁY
W 16. rocznicę spotkania Jana Pawła II z koleżankami i kolegami z Wadowic.
19
WAKACYJNY CYKL „NIEDZIELI": SZLAKIEM MARYI
Kto wybierze się na wakacje w okolice Augustowa - niezależnie od pogody, nie będzie się nudzić. Jest co oglądać, gdzie wędrować, pływać i spacerować. Koniecznie trzeba odwiedzić sanktuarium w Studzienicznej.
22-23
FELIETON
Zrozumiałam, jak ważne jest każde życie ludzkie, najzwyklejsze. Każde życie to wszechświat - mówi siostra zakonna, misjonarka od 12 lat pracująca w Kazachstanie.
25
LITURGIA TYGODNIA
Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie”. Dzisiejsza Ewangelia przypomina nam, że mamy być ludźmi przygotowanymi na przyjście Pana. W nasze życie wpisuje się postawa czuwania. Czy jako chrześcijanin XXI wieku jestem gotowy na to, że Pan może przyjść?
28-29
FELIETONY
Ten święty kapłan jest dla nas przede wszystkim obrońcą wolności człowieka w Chrystusie i nauczycielem miłości.
31
FAKTY I OPINIE
33
34-35
EWANGELIZACJA
Organizowany od 19 lat Przystanek Woodstock w założeniu jest podziękowaniem dla wolontariuszy za ich pracę podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
36
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
37
SIERPIEŃ - MIESIĄC ABSTYNENCJI
W Polsce ok. 2-3,5 mln osób nadużywa alkoholu, w tym 600-900 tys. jest uzależnionych. Co najgorsze, liczby te ciągle rosną.
40-41
44
POD PATRONATEM „NIEDZIELI”
Nowe wydarzenie zostało wpisane w 14. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Tym razem organizatorzy poszukiwali sprzymierzeńców dla misji w Krakowie, gdzie zrodził się pomysł akcji „MIVA pływa...”.
45
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Swoje propozycje na rodzinne obiady przedstawia młody utalentowany kucharz. W 2012 r. zdobył tytuł Kucharza Odkrycie Roku oraz gotował w Pałacu Prezydenckim podczas kolacji wydanej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
46
Niedziela bielsko-żywiecka
W tym roku połowa sierpnia w naszej diecezji odznaczać się będzie szczególną intensywnością przeżywania tajemnicy świętości.
Co jakiś czas słychać w mainstreamowych mediach o pogarszającym się stanie ekosystemu i o wymierających masowo pszczołach.
Ojciec Przemysława Niemca, zawodnika włoskiej grupy kolarskiej Lampre-Merida opowiada o pasji syna.
Niedziela częstochowska
Jasna Góra powinna odnaleźć się w naszej świadomości szczególnie w Roku Wiary.
Między 23 a 28 lipca tego roku miały miejsce Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Jak naprawdę wygląda ten „festiwal wiary” od środka? Co się tam dzieje?
Oficjalnie Europejskie Forum Młodych „Rio in Częstochowa!” rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Młodzi ludzie z 27 krajów spędzili 5 dni (23-28 lipca) w naszym mieście, by dzielić się wiarą i wspólnie przeżywać Światowe Dni Młodzieży.
Niedziela podlaska
Pod koniec czerwca otrzymaliśmy długo oczekiwaną „encyklikę dwóch papieży” - „Lumen fidei”. Głęboka myśl teologiczna Benedykta XVI spotyka się tu z Franciszkową fenomenalną umiejętnością aktualizacji, czyli odniesienia problemu wiary do konkretnych sytuacji świata, w jakim żyjemy.
Dzień wspólnoty Ruchu Światło-Życie jest doświadczeniem jedności, wspólną modlitwą i dzieleniem się wiarą. 26 lipca przeżywały go oazy odbywające się w drugim turnusie.
Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa publikacja naukowa, napisana językiem przystępnym dla przeciętnego człowieka, zatytułowana „«Mowa ciała» jako szczególny wyraz dialogu małżeńskiego w świetle katechez środowych Jana Pawła II”, której autorem jest Marek Sobisz.
Niedziela kielecka
19 lipca 1943 roku, w zasadzce pod Leszczynami zginęli z rąk Niemców: sekcyjny „Orlicz” - Władysław Łubek - kapral pirotechnik. Uczestnik kampanii wrześniowej.
W Kielcach siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza spotykamy w Wyższym Seminarium Duchownym - pracujące w kancelarii i w seminaryjnej kuchni oraz posługujące w domu Księdza Biskupa.
Cenne polichromie w cysterskim kościele są tak zatarte, że trudno je odtworzyć podczas trwających właśnie prac renowacyjno-konserwatorskich. - Będziemy wdzięczni za wskazówki, być może u kogoś zachowały się stare fotografie, które pomogą odczytać treść malowideł.
Niedziela małopolska
Od ostatniego dnia Światowych Dni Młodzieży w Rio oczy milionów ludzi kierują się na Polskę, a szczególnie na Kraków.
Ks. prof. Andrzej Zwoliński, kierowniki Katedry Katolickiej Nauki Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych UPJPII, mówi o grzechu głupoty i o mądrości, która płynie z wiary.
Radio nowohuckie.PL wraz z Pallotyńską Wspólnotą Ewangelizacyjną oraz Krakowską Żeglugą Pasażerską zapraszają na rejsy ewangelizacyjne po Wiśle.
Niedziela lubelska
W kościele pw. Świętej Rodziny na lubelskich Czubach (al. Jana Pawła II) trwa 17. Międzynarodowy Festiwal Organowy. We wszystkie środy lata, a nawet jeszcze we wrześniu można zupełnie za darmo nasycić serca wspaniałą muzyką.
Plany budowy kościoła w dzielnicy Wieniawa w Lublinie pojawiły się tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jednak z ich realizacją trzeba było czekać niemal 100 lat.
Bitwa pod Mostami rozegrała się 18 lipca 1863 r. W 150. rocznicę zwycięskiej bitwy stoczonej przez powstańców z Moskalami w miejscu chwały stanął pomnik.
Niedziela legnicka
Tegoroczne, jubileuszowe, XX Spotkanie Młodych będzie miało miejsce w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu.
Wystawa pt. „Zaczarowany Świat Dziadków do Orzechów” to imponująca kolekcja pani Doroty Latawiec, mieszkanki Rudnej, nauczycielki z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II.
Cisza, zieleń i oszałamiające widoki - tak najkrócej opisałabym atrakcje turystyczne Świętej Góry w Králíkach. I jeszcze coś... Duży, barokowy kompleks klasztorny, z cudownym wizerunkiem Matki Bożej.
Niedziela łódzka
Zakon Rycerzy Kolumba jest bratnią organizacją mężczyzn o zasięgu globalnym. Działają m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, a od 2011 r. w Łodzi przy parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Setną rocznicę konsekracji kościoła parafialnego świętowali wierni z parafii pw. św. Benedykta i św. Anny w Srocku
Już po raz szósty działająca przy kościele Księży Jezuitów w Łodzi grupa Iskra Bożego Miłosierdzia zaprasza 28 września o godz. 15 do wyjścia na skrzyżowania miast, miasteczek i wsi i wspólną modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego.
Niedziela przemyska
Zmagania o uratowanie dzieci, które z oznakami zespołu Downa żyją w łonach matek, i zdecydowane przeciwstawienie się metodzie in vitro zrodziło „urzędowy” pogląd, że Kościół to siedlisko wsteczności i zacofania.
Ci, którzy nie mogli wyjechać na Światowe Dni Młodzieży z Papieżem Franciszkiem do Rio de Janeiro w Brazylii mogli spotkać się w Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku nad Jeziorem Solińskim na „Rio w Bieszczadach”.
Gdy sięga się po jakiekolwiek wspomnienia uczestników zrywów narodowych, można zauważyć, że ci wszyscy ludzie w dalszym swoim życiu starają się realizować zasadę „umarli zobowiązują żyjących”.
Niedziela rzeszowska
Człowiek rodzi się, żyje i umiera na ziemi, ale ziemia nie jest jego ostatecznym przeznaczeniem.
Ordynariusz diecezji rzeszowskiej mówi o swoich oczekiwaniach związanych z objęciem diecezji.
Nie bądźmy bardziej papiescy niż Papież. Nie mówmy, że co prawda papież Franciszek powiedział, co powiedział, ale w gruncie rzeczy chciał powiedzieć coś innego.
Niedziela sandomierska
Czas wakacji sprzyja rodzinnym wyjazdom, pielgrzymowaniu do głównych i lokalnych sanktuariów Polski, a także innych atrakcyjnych miejsc, o których słyszeliśmy, że warto je odwiedzić, zobaczyć, poznać.
Poszczególne grupy zawodowe mają swoje święta oraz sposób na ich przeżywanie. 24 lipca jest dniem, w którym w całej Polsce, świętują funkcjonariusze Policji Państwowej.
Sandomierzanie uczcili bohaterskich żołnierzy 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, którzy w ramach Akcji „Burza” stoczyli ciężką bitwę z Niemcami pod Pielaszowem 30 lipca 1944 r.
Niedziela sosnowiecka
Gorący, lipcowy wieczór, ostatni piątek miesiąca. Wierni przyciągani siłą Matki Bożej podążają w kierunku Jaroszowca, gdzie w sanktuarium rodzin naszej diecezji króluje Ta, która wszystko rozumie.
Ks. Mirosław Jadłosz opowiada o pracy i codziennym życiu w Ziemi Świętej.
Niepełnosprawny w naszym kraju nierzadko ma poczucie wykluczenia społecznego, napotyka np. na tzw. bariery architektoniczne, które dodatkowo utrudniają jego codzienne funkcjonowanie.
Niedziela świdnicka
Z ks. dr. Arkadiuszem Chwastykiem – wikariuszem sądowym (oficjałem) Sądu Biskupiego w Świdnicy – rozmawia Julia A. Lewandowska
Już od trzech lat młodzież z Pszenna ratuje ginące polskie cmentarze na Ukrainie, jednak po raz pierwszy przyjechali do Nowej Uszycy.
Ilekroć czytamy lub słuchamy fragmentu Ewangelii o powołaniu celnika Mateusza, tylekroć uświadamiamy sobie, że Chrystus powoływał do grona swoich najbliższych uczniów ludzi zwyczajnych, często grzeszników, ludzi niejednokrotnie nielubianych przez otoczenie.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Zaśnięcie Dziewicy i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny należą zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie do najbardziej starożytnych świąt maryjnych.
Dysponujemy dużą liczbą relacji pielgrzymów, którzy odbyli wędrówkę do grobu apostoła św. Jakuba Starszego w hiszpańskiej Composteli. Podkreślają oni piękno przebytej drogi i głębokie przeżycia duchowe pozostające na zawsze w pamięci pątników.
Powinienem tam być już wielokrotnie, ale zdarzyło się dopiero teraz – pojechałem do Pudliszek w gminie Krobia. Otóż tę sławną fabrykę założył Stanisław Fenrych, rodzony brat mojego dziadka Tadeusza.
Niedziela toruńska
Lipiec to tradycyjnie już od kilku lat czas przeżywania rekolekcji przez członków wspólnot Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Toruńskiej.
Tegoroczne obchody uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel przyciągnęły do klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych w Łasinie większą niż przed laty grupę czcicieli Maryi i szkaplerza oraz przyjaciół klasztoru.
Ks. Marek Bałwas mówi m.in. o tym, co jest jego skarbem...
Niedziela warszawska
Figura Matki Bożej Loretańskiej odwiedziła już większość parafii diecezji warszawsko-praskiej.
Katarzyna Utracka, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego, opowiada o jego różnych tajemnicach.
– Stolica to moje miasto – mówi jedna z najbardziej znanych polskich aktorek i z uśmiechem dodaje. – Chyba mogę tak powiedzieć, skoro od 74 lat mieszkam w Warszawie.
Niedziela wrocławska
Latem sekty zbierają prawdziwe żniwo, głównie wśród osób młodych, ale nie tylko.
Ks. Piotr Szydełko, miliczanin, kanonik regularny laterański mówi o swoim powołaniu oraz jednoznacznych skojarzeniach związanych z białą sutanną.
Wrocławska metropolia od początku istnienia stanowi ważne centrum kultu maryjnego.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Aktualność tych słów piosenki „Alibabek” przez 28 lat potwierdzają władze samorządowe gmin - Stary Dzików i Obsza.
W Radrużu i - dwa tygodnie później - w Cieszanowie odbyły się 2 duże plenerowe imprezy, będące efektem realizacji projektu „Szlak Jana III Sobieskiego parasolowym produktem rozwoju regionalnego Polski Wschodniej”.
Podczas tegorocznych Dni Lubaczowa odbyła się sesja na temat społeczeństwa obywatelskiego. W wystąpieniach zwrócono uwagę na możliwość aktywnego działania organizacji pozarządowych.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Na przełomie lipca i sierpnia z naszej diecezji wychodzi piesza pielgrzymka. Grupy gorzowskie wyruszyły z katedry 31 lipca. 2 sierpnia na pątniczy szlak wyszły grupy zielonogórskie. Również 2 sierpnia swoją pielgrzymkę zainaugurowały grupy głogowskie. Najdłużej jednak idą pielgrzymi z... Kostrzyna nad Odrą.
Szprotawa, niewielka miejscowość w powiecie żagańskim, położona nad rzekami Bóbr i Szprotawa. Niespełna trzynastotysięczne miasto proponuje zwiedzającym wiele zabytków i ciekawych miejsc.
Ks. Aleksander Werstler przybliża dzieło Ruchu Rodzin Nazaretańskich.