Reklama
5-8
temat numeru
Od czterech lat Tydzień Biblijny rozpoczyna się aktem Narodowego Czytania Pisma Świętego w każdym kościele parafialnym w Polsce.
Wobec pasma ludzkich niewierności Bóg zawsze okazuje się wierny danemu słowu.
10-15
100. rocznica urodzin
Papież Polak przypominał katolickim politykom, że powinni stać na straży zasad naturalnego prawa moralnego, natomiast wszystkich, niezależnie od przynależności partyjnej, przekonywał, że polityka to służba dla osiągnięcia wspólnego dobra.
Jan Paweł II szedł na peryferie świata, zawsze z miłością i miłosierdziem.
16-17
punkt widzenia
Obywatelski projekt „Zatrzymaj aborcję” trafił do dalszych prac w sejmowych komisjach. Niestety, posłowie nie zdecydowali się, by od razu skierować projekt do drugiego czytania.
Wprowadzamy kolejną aplikację do kontrolowania rozwoju koronawirusa w Polsce. Technologie dają większe szanse na walkę z epidemią – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
22-23
26
moim zdaniem
Mamy prawo oczekiwać, że władze zagwarantują nam maksimum bezpieczeństwa podczas wyborów.
30
niedziela z kulturą
Czy można zmarnować komuś życie, a nawet doprowadzić kogoś do śmierci komentarzem lub złośliwym wpisem na Facebooku czy innym portalu społecznościowym?
Czterysta inicjatyw w 15 lat – to lapidarne podsumowanie aktywności fundacji Studium Culturae Ecclesiae z rejonu archidiecezji wrocławskiej, która w bieżącym roku obchodzi jubileusz 15-lecia działalności w dziedzinie kultury.
32-41
dobre rady
Przepis na zdrową zupę
Wiosną w naszych ogrodach i na balkonach zaczynamy uprawiać warzywa i zioła. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby cieszyć się dobrymi plonami?
42
moim zdaniem
W czasie grozy i niepewności Chrystus Zmartwychwstały przychodzi do zmartwionego człowieka ze słowami: Zmartwychwstałem i zawsze jestem z wami.
Po wojnie komuniści mieli usłużnych ludzi od kultury, którzy swą wiedzę wykorzystali do tego, by sprawniej pozbawić Polaków dostępu do literatury pięknej.
44-45
prasa zagraniczna
46
NIEDZIELA NA PODBESKIDZIU
Pierwszy raz w historii naszej diecezji liturgie Triduum Paschalnego były sprawowane bez udziału wiernych. Dlatego przypominamy paschalne nauczanie naszych pasterzy
W ostatnim czasie mocno do mnie przemawiają słowa wiersza ks. Jana Twardowskiego: „Nie ma na ziemi sytuacji bez wyjścia/ kiedy Bóg drzwi zamyka – to otwiera okno”. Epidemia koronawirusa, kwarantanna z całą pewnością nas zamknęły na wiele możliwości. Ale jak się okazuje, tym samym otwarły się nowe przestrzenie wyrażania swojej wiary.
47
NIEDZIELA CZĘSTOCHOWSKA
Obecność Boga w słowie nabiera w dzisiejszej trudnej rzeczywistości szczególnego znaczenia.
Jak domy pomocy społecznej radzą sobie w czasie pandemii?
48
Kącik dla dzieci
50-51
NIEDZIELA KIELECKA
Niemal jako pierwsi, bo już 13 marca, ruszyli z pomocą, docierali z paczkami, reagowali na prośby i interwencje przez cały Wielki Post. Nadal czynią to po świętach. Pandemia trwa, potrzeb nie ubywa.
50
NIEDZIELA LEGNICKA
Kieruję słowa podziękowania i otuchy dla całej społeczności Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Jeleniej Górze: pacjentów i personelu z kierownictwem na czele. Dziękuję przybywającym wolontariuszom świeckim i duchownym. W szczególny sposób dziękuję księdzu rektorowi naszego seminarium wraz z alumnami, siostrom zakonnym i wszystkim, którzy ochoczo odpowiedzieli na tę sytuację potrzeby.
Przyłącz się do Dziecięcego Różańca Nadziei. Pomódl się i zrób rysunek dla chorych na koronawirusa – apeluje dyrektor legnickiej Caritas ks. Robert Serafin.
51
NIEDZIELA LUBELSKA
Nauczyciele religii, podobnie jak ich koledzy matematycy czy poloniści, musieli podjąć pracę zdalną.
52
53
54
Niedziela z kulturą
55-61
NIEDZIELA PRZEMYSKA
Przyjeżdżających do stolicy archidiecezji wita krzyż na wzgórzu. To swoistego rodzaju testament śp. Tadeusza Sawickiego, który jako prezydent miasta w ten sposób chciał oddać Przemyśl opiece Bożego Miłosierdzia
Nasi misjonarze piszą, że koronawirus dotarł już do Afryki. Wierni modlą się słowami, które warto uczynić własnymi.
55
NIEDZIELA RZESZOWSKA
W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, jak w 15 dekanatach naszej diecezji, ks. Zbigniew Irzyk, dziekan dekanatu Jasło-Wschód, wyruszył na ulice Jasła z Najświętszym Sakramentem.
Jakie działania pomocowe podejmuje Caritas Diecezji Rzeszowskiej w czasie pandemii?
Diecezjalna Caritas od 18 marca br. udostępniła swoje konto na zbiórkę na cel pomocy seniorom i osobom potrzebującym oraz na pomoc w leczeniu.
56
NIEDZIELA SANDOMIERSKA
Bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Rezurekcji odprawionej w katedrze sandomierskiej.
57
NIEDZIELA SOSNOWIECKA
To były wyjątkowe święta Zmartwychwstania Pańskiego dla Domu Zakonnego Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, i to nie za sprawą koronawirusa, ale Okna Życia, które funkcjonuje przy klasztorze.
Zdarzyło się, że klasztor eremitów odwiedził jakiś wysoki dygnitarz państwowy. Współbracia byli zdania, że wypadałoby, aby dla zbudowania niecodziennego gościa, opat zechciał krótko przemówić.
58
NIEDZIELA - KOŚCIÓŁ NAD ODRĄ I BAŁTYKIEM
Już od 20 lat przedstawiciele parafii partnerskich w Międzyzdrojach i niemieckim Heringsdorfie spotykają się przed Wielkanocą, aby dokonać wymiany świec paschalnych. W tym roku nie było inaczej.
Tajemnicy przejścia z doczesności do wieczności 13 kwietnia 2020 r. w wieku 70 lat dotknął w całej pełni śp. ks. kan. Krzysztof Rostkowski.
59
NIEDZIELA - GŁOS Z TORUNIA
Sytuacja społecznej kwarantanny i powszechnej izolazji zmienia wiele rzeczy – ale nie zwalnia nas ze zgłębiania Pisma Świętego i bycia we wspólnocie.
61
NIEDZIELA WARSZAWSKA
Wierni diecezji warszawsko-praskiej modlą się Nowenną Pompejańską o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
Caritas Archidiecezji Warszawskiej pilnie poszukuje osób do pracy w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Hospicjum Stacjonarnym przy Krakowskim Przedmieściu
62
NIEDZIELA WROCŁAWSKA
W kaplicy szpitalnej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu jest nowa monstrancja. Szpitalna adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie pandemii ma wyjątkowe znaczenie.
W czasie walki z pandemią Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu we Wrocławiu zainaugurował projekt solidarności w walce z koronawirusem #UNITYvsCOVID-19.
63
Niedziela z kulturą
64
NIEDZIELA ZAMOJSKO-LUBACZOWSKA
Część seniorów w związku z epidemią woli nie wychodzić z mieszkań. Z pomocą wychodzi Caritas – w rejonowych biurach trwa akcja przygotowywania paczek z żywnością.
64
NIEDZIELA - ASPEKTY. KATOLICKIE PISMO DIECEZJI ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ
Najważniejsze w naszej posłudze jest niezmienne – podjęcie walki o życie duchowe pacjenta. W ostatnim czasie mogłem wysłuchać wielu głębokich spowiedzi, a uśmiech przekonuje o potrzebie bycia pośród chorych – mówi ks. Tomasz Duszczak.
65
niedziela liturgiczna
Jakże różni się Piotr, którego spotykamy dziś, od Piotra, którego znamy z opisu męki Jezusa. Dziś bez lęku przemawia on do Żydów. Nie tak jak w noc pojmania, kiedy to uciekł przed stawianymi mu pytaniami.
Katolicki kanon (z języka greckiego: „reguła postępowania”) Pisma Świętego, czyli spis wszystkich ksiąg, które należą do Starego i Nowego Testamentu, liczy 73 teksty (46 to Stary Testament, a 27 – Nowy). Jego ostateczny kształt został potwierdzony podczas Soboru Trydenckiego 8 kwietnia 1546 r., w odpowiedzi na rodzący się szeroko rozumiany protestantyzm.
Nowy Testament wspomina łamanie chleba kilkanaście razy. Teksty te można podzielić na kilka grup. Pierwszą z nich stanowią fragmenty, w których jest mowa o ustanowieniu Eucharystii.
Katarzyna Benincasa urodziła się 25 marca 1347 r. w Sienie (Włochy). Zmarła 29 kwietnia 1380 r. w Rzymie
Gdy Jezus był kuszony na pustyni i potrzebował ziemskiego pokarmu, odrzucił pokusę zamiany kamieni w chleb, bo przecież nie samym chlebem żyje człowiek.
III-VIII