Reklama
edytorial
Ostatnio miałam okazję znaleźć się pośród zgromadzonej na Jasnej Górze licznej rzeszy członków Zakonu Rycerzy Kolumba – największej światowej braterskiej organizacji katolików świeckich, skupiającej prawie dwa miliony mężczyzn
Zwracam się do Was w czasie, kiedy finalizujemy przygotowania Kongresu Ruchu „Europa Christi” 2018. To wielkie międzynarodowe wydarzenie chrześcijańskie, na które zaprosiliśmy przedstawicieli ze wszystkich kontynentów: Europy, Afryki, Azji, Ameryki i Australii.
3
z Watykanu
4
dookoła świata
5
dookoła Polski
6-7
8
seniorzy razem
9
temat numeru: 40. rocznica wyboru Jana Pawła II
40 lat temu – 16 października 1978 r. kard. Karol Wojtyła został papieżem. Pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra, który nie pochodził z Włoch. Kard. Stanisław Dziwisz opowiada o tych wyjątkowych, historycznych chwilach.
10-14
„Tajemnice konklawe 1978” to najnowsza książka Jacka Moskwy. Autor przez prawie 16 lat był korespondentem polskich środków społecznego przekazu w Rzymie i Watykanie. Jest współautorem rozważań Drogi Krzyżowej, którą Jan Paweł II odprawił w 2002 r. w rzymskim Koloseum
Uroczysty jubileusz 40-lecia rozpoczęcia pontyfikatu Papieża Polaka kieruje uwagę nie tylko na samego św. Jana Pawła II, ale też na jego rodziców
15
temat numeru: 40. rocznica wyboru Jana Pawła II
Wybór kard. Karola Wojtyły, metropolity krakowskiego, na papieża 16 października 1978 r. był wyjątkowym wydarzeniem w Polsce, ale też na świecie. Papież „z dalekiego kraju”, pierwszy od ponad 450 lat nie-Włoch, pierwszy Słowianin, Polak, najmłodszy papież od półtora wieku. Miał wówczas 58 lat. Przyjął imię Jan Paweł II. Skierował do świata aktualne do dziś przesłanie: „Nie lękajcie się!”.
Jan Paweł II całkowicie ufał Bogu. Wydawało się, że do szaleństwa ufa Bogu. Potrafił powiedzieć swoim życiem: „Jezu, ufam Tobie”. Kiedy wszystko się udaje w życiu, to łatwo powiedzieć takie słowa. Ale kiedy wszystko po kolei jest odbierane, to już nie.
Sanktuarium św. Jana Pawła II w dniach 16-22 października br. będzie szczególnym miejscem spotkania z osobą i dziełem Papieża Polaka. Kustosz jego krakowskiego „domu” – ks. Mateusz Hosaja zaprasza do wspólnego świętowania 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na następcę św. Piotra
16-19
14 października 2018 XVIII Dzień Papieski
Hasło tegorocznego XVIII Dnia Papieskiego: „Promieniowanie ojcostwa” – to nawiązanie do dramatu autorstwa Karola Wojtyły i zachęta do sięgnięcia po dzieła Papieża Polaka.
20-21
temat numeru: 40. rocznica wyboru Jana Pawła II
Wystawą „Nasz Papież”, zorganizowaną pod auspicjami abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, i pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, pragniemy dotrzeć do współczesnego człowieka.
22-24
14 października 2018 kanonizacja Pawła VI
Z okazji kanonizacji Pawła VI z Vanną Tagliaferro, matką Amandy, która miała się nie urodzić, rozmawia Włodzimierz Rędzioch
28-29
14 października 2018 kanonizacja abp. Oscara Romera
W historii zdarzali się ludzie, dla których Ewangelia sprowadzała się jedynie do wysterylizowanej i stroniącej od kontrowersji teorii wyjaśniającej sens świata. Najlepiej by jeszcze było, gdyby owa „ewangeliczna” teoria miała neutralny społecznie odcień. Takich ludzi nie brakuje również dzisiaj.
30
31
liturgia tygodnia
Czytanie ze starotestamentowej Księgi Mądrości zaleca mądrość jako skarb najcenniejszy. Nie przychodzi ona łatwo ani nie jest rezultatem tylko osobistego wysiłku, lecz jest darem Boga, o który trzeba wytrwale prosić.
32-33
Konkurs: połączyła ich Polska
Polski przywódca narodowy Górnego Śląska, wicepremier w rządzie Wincentego Witosa, publicysta, związany z chrześcijańską demokracją
34
felieton
Wielka polityczna zmiana roku 2015 miała wiele przyczyn bardzo konkretnych, od dobrego zorganizowania obozu Jarosława Kaczyńskiego po przechodzące w cynizm wypalenie ekipy Donalda Tuska.
35
fakty I opinie
Zbliża się 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W Polsce i poza jej granicami odbywa się wiele uroczystości jubileuszowych.
40
z prasy zagranicznej
41
felietony
Eurofanatycy się rozsierdzili. Tym razem chyba na serio.
44-45
rządowe programy
Na temat nowego rządowego programu – „Czyste powietrze” – z Pawłem Sałkiem, doradcą prezydenta RP Andrzeja Dudy ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju – rozmawia ks. Jacek Molka
46-47
Charles Aznavour - natchniony geniusz
48
bliżej świata - Rosja
49
rodzina - poradnik
Nikt z nas nie byłby tym, kim jest, gdyby na jakimś etapie swojego życia nie spotkał nauczyciela, który przemówił do jego serca. Człowieka inspirującego, zachęcającego do działania, podbudowującego, który w odpowiednim momencie wsparł nas radą lub dobrym słowem
50
Niedziela Młodych
Kiedyś ludzie poznawali się na wiejskich zabawach lub prywatkach. Później rozpoczęła się era Internetu i portali randkowych. Także tych katolickich. Jednak okazało się, że wirtualny świat jest bardzo ubogi i pojawia się coraz większa potrzeba organizowania spotkań w realu. W różnych miejscach różnie bywa. Okazuje się, że aby to zmienić, potrzeba niewiele
Wyrażenie bliskości wobec młodzieży, a także wlanie w ich serca nadziei, by ich życie mogło się rozwijać w sposób godny, wsłuchanie w głos młodych i ich problemy – to główne zadania XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego tematem jest „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Synod trwa w Watykanie od 3 do 28 października 2018 r.
54-56
Rogaliki z powidłami śliwkowymi idealne do kawy lub herbaty. Świetnie smakują nawet na drugi i kolejny dzień
58-67
Europa Christi
My autorzy niniejszej Deklaracji, w poczuciu odpowiedzialności za dobro wspólne – naszą Ojczyznę, Polskę, świadomi wyzwań współczesności, w imię wspólnie wyznawanych wartości i idei, których fundamentem jest chrześcijańska koncepcja prawdy i wolności, w trosce o rozwój i przyszłość Narodu polskiego i polskich Rodzin, powołujemy do życia Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin (ZChR)
Z dr. Bogusławem Rogalskim – prezesem Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin i jednym z liderów Ruchu „Europa Christi” – rozmawia Paweł Nowicki
Nie słyszałem, aby ktokolwiek badał, które z przykazań najmocniej tkwi przeciętnemu człowiekowi w pamięci. Ale gotów jestem pójść o zakład, że w takim badaniu dziesiąte przykazanie byłoby wymieniane najrzadziej, jeśli w ogóle
Gospodarka polega na wytwarzaniu i wymianie dóbr, a zarówno wytwarzanie, jak i wymiana wymagają dla swojej skuteczności porozumienia
II-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
W dwóch miejscach diecezji modlono się o świętość rodzin i uświęcenie duchowieństwa – na Matysce (609 m n.p.m) w dekanacie radziechowskim i w Cieszynie.
O nowym programie przygotowania młodych do przyjęcia sakramentu bierzmowania z ks. Piotrem Hoffmannem rozmawia ks. Piotr Bączek.
Konserwatorzy zabytków dokonali nowych odkryć w kościele Wniebowzięcia NMP w Bestwinie. W większości są to przedstawienia świętych.
Niedziela częstochowska
Tak nazwano ludzi, którzy w sposób szczególny byli związani z osobą św. Jana Pawła II i żyli w czasie jego pontyfikatu. To przede wszystkim jego uczniowie, studenci, przyjaciele. Bo przecież Papież z Krakowa był człowiekiem serdecznym, prostym, pełnym przyjaźni.
Z Arturem Warzochą, senatorem Prawa i Sprawiedliwości oraz kandydatem na prezydenta Częstochowy, rozmawia ks. Jacek Molka.
Młodzi, radośni i zaangażowani. Zdolni i pełni pasji. Są jak niezwykły, żywy pomnik, budowany przez Polaków wdzięcznych św. Janowi Pawłowi II.
Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez reklam. Multimedialne ekrany, słupy ogłoszeniowe i wielkie bilbordy zapraszają nas do sklepów, kin i innych ważnych miejsc.
Niedziela podlaska
„Uroczysta inauguracja roku akademickiego to dzień wyruszenia w nową drogę” – takimi słowami ks. Tadeusz Syczewski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie przywitał gości, którzy 3 października br. zgromadzili się w gmachu drohiczyńskiej uczelni.
W Sokołowie Podlaskim w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II Caritas Diecezji Drohiczyńskiej 22 września br. bp Antoni Pacyfik Dydycz otworzył i poświęcił nowy Ogród Niepodległości.
Pod hasłem ,,Wolni w Duchu Świętym” odbył się 6 października br. w Siemiatyckim Ośrodku Kultury 25. Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej ,,Śpiewajmy Panu” Podlasie 2018.
Niedziela kielecka
Uroczyste „Te Deum laudamus” zabrzmiało w sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin podczas jubileuszowej Eucharystii sprawowanej z okazji 60-lecia parafii.
Modlitwa o pokój w Ziemi Świętej, promocja i przybliżanie miejsc świętych w Jerozolimie, historii i działalności bożogrobców, konferencje, odczyty, projekcje filmowe i wystawy towarzyszyły zorganizowanym po raz piąty Dniom Jerozolimy, które odbywały w Miechowie w dniach 15 i 16 września.
W święto Edukacji Narodowej 14 października obchodzimy Dzień Papieski. Hasło tegorocznego Dnia jest zaczerpnięte z literackiego dziedzictwa papieża Polaka.
Niedziela małopolska
Czy św. Jan Paweł II jest nadal żywy i obecny wśród nas? Co z jego nauczania zabraliśmy do swego życia? 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową to okazja, aby się nad tym zastanowić...
20 tys. odpowiednio dobranych roślin: drzew, krzewów, kwiatów oraz tony kamieni, żwiru i kruszywa użyto do stworzenia obrazu przedstawiającego postać Papieża Polaka, bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, a także bazylikę św. Piotra w Watykanie.
„Młodzi, nie lękajcie się świętości! Wzbijajcie się na wysokie szczyty” – zachęcał św. Jan Paweł II, patron Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), która kontynuuje dzieło życia wielkiego Papieża.
Niedziela lubelska
Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej jest obecne na terenie parafii Kłodnica Dolna już od 100 lat.
Niedziela 23 września to zwieńczenie wizytacji kanonicznej w parafii pw. św. Małgorzaty w Olchowcu, którą przeprowadził bp Józef Wróbel.
Lublin ma po Krakowie drugą pod względem długości ulicę imienia Jana Pawła II, dłuższą nawet o pół kilometra od alei w Warszawie.
Niedziela legnicka
Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej rozpoczęło uroczyście nowy rok akademicki i nowy rok formacji.
Uroczystą Eucharystią w kościele parafialnym w Olszynie, pod przewodnictwem ks. dziekana Bogusława Wolańskiego, młodzież klas VI, VII i VIII rozpoczęła kolejny etap przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
Spotkanie Młodzieży Szkół Salezjańskich Inspektorii Wrocławskiej tym razem odbyło się w Lubinie. W spotkaniu uczestniczyło blisko 170 uczniów m.in. z Poznania, Wrocławia, Tarnowskich Gór i Lubina.
Niedziela łódzka
Być może potrzebowałem paliusza, by zrozumieć o co chodzi w jarzmie – jarzmem jest człowiek, jest osoba. Kiedy to jarzmo jest ciężkie i staje się nie do uniesienia?
Trwający w Łodzi dwa dni I Kongres św. Faustyny zakończyły procesja do katedry z relikwiami świętej, którą poprowadził abp Stanisław Gądecki, i uroczystość wręczenia paliusza Metropolicie Łódzkiemu.
Niedziela przemyska
W miejscu urodzenia patrona Polski św. Andrzeja Boboli, w Strachocinie, w sobotę 15 września 2018 r. odsłonięto i poświęcono monument upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Z ks. prał. Bartoszem Rajnowskim, kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, rozmawia ks. Zbigniew Suchy (cz. 2).
Przed ośmioma laty Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rada Szkół Katolickich wystąpiły z bardzo ważną inicjatywą pn. Tydzień Wychowania Katolickiego.
Niedziela rzeszowska
Obchody Dnia Papieskiego wpisały się już na stałe w kalendarz najistotniejszych wydarzeń w bardzo wielu miejscowościach naszej Ojczyzny i we wszystkich parafiach Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce.
40 lat minęło od dnia, kiedy świat usłyszał „Habemus Papam!” – „Mamy Papieża!”. Papieża Świętego. Papieża Wielkiego. Papieża Słowian. 40 lat temu wołał: „Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”. 40 lat trwa ta niezwykła historia.
16 października br. będziemy obchodzić 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jubileusz ten chcemy uświetnić przypomnieniem o kilku miejscach, które dla św. Jana Pawła II miały znaczenie szczególne.
Niedziela sandomierska
Na początku października, tak jak rozpoczęcie roku akademickiego przeżywają studenci, zainaugurowano rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu.
Pod koniec września podczas kolejnej konferencji z cyklu „Solidarni z Rodziną” pochylano się nad zagadnieniem wychowania patriotycznego w rodzinie i w szkole. Była to również okazja do wdzięczności za życie i długoletnią posługę na rzecz rodzin śp. Aliny Kowalskiej.
Jednym z dzieł, któremu patronuje Papież Polak, jest Sandomierska Rodzina Szkół im. św. Jana Pawła II.
Niedziela sosnowiecka
14 października już po raz 18. przeżywać będziemy w całej Polsce Dzień Papieski.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Sosnowcu zostali zaproszeni do Warszawy na finałową galę wieńczącą 9. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy...”, poświęconego zbrodni katyńskiej.
Parafia św. Barbary w Sosnowcu jest jedną z najstarszych i najliczniejszych wspólnot na terenie miasta. – 29 września przeżywała 110. rocznicę swojego istnienia.
Niedziela świdnicka
Dzień 17 września 1939 r. zapisał się dla wielu Polaków jako jeden z najtragiczniejszych w ich życiu.
Na Zamku Książ, w salach wystawienniczych Wałbrzyskiej Galerii BWA, od 23 września do 18 listopada czynna jest okolicznościowa wystawa otwarta z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pt. „Polonia. Symbol tradycji – znak nowoczesności – Duch – Nadzieja – Naród – Zwycięstwo”.
W Księdze Powtórzonego Prawa znajdują się następujące słowa: „Słuchaj, Izraelu, i pilnie tego przestrzegaj, aby ci się dobrze powodziło i abyś się bardzo rozmnożył, jak ci przyrzekł Pan, Bóg ojców twoich”.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
2 października kolejny rok akademicki 2018/2019 rozpoczął Wydział Teologiczny (WT) Uniwersytetu Szczecińskiego (US).
Towarzystwo Przyjaciół Dziecka w przyszłym roku będzie obchodziło stuletnią służbę polskim dzieciom – wspomina Zygmunt Pyszkowski, prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego TPD.
Z diakonem stałym Robertem Marszałkiem rozmawia ks. Robert Gołębiowski.
Niedziela toruńska
Zbiorowymi mogiłami bezimiennych ofiar zamordowanych przez niemieckiego okupanta usiana jest polska ziemia. Wiele takich mogił znajduje się na terenie diecezji toruńskiej.
W waszych środowiskach i bez względu na to, gdzie znajdziecie się potem – bądźcie świadkami Jezusa Chrystusa – zachęcał bp Wiesław Śmigiel młodzież, zgromadzoną u stóp Matki Bożej Częstochowskiej.
W 1978 r. w kościele pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu spotkało się kilku szaleńców Bożych, którzy zapragnęli wraz ze współmałżonkiem pogłębiać wiarę i wspólnie kroczyć do Ojca, wybierając formację w kręgu Domowego Kościoła.
Niedziela warszawska
Ponad czterdzieści tysięcy młodych osób z całej Polski uwielbiało Boga na stadionie PGE Narodowym.
Rozmowa z Michałem Guzkiem, dziennikarzem i prezesem Fundacji Chrześcijańskie Granie.
Św. Jan Paweł II, jako zwierzchnik Kościoła katolickiego oraz przywódca państwa Watykan, łączył funkcje duszpasterskie, czuwał nad przekazem dogmatycznym, ale równocześnie działał na poziomie dyplomacji i polityki. Czy jego pontyfikat zmienił świat?
Niedziela wrocławska
W dniu liturgicznego wspomnienia św. Teresy od Dzieciątka Jezus, 1 października w parafii pod jej wezwaniem na wrocławskich Osobowicach bp o. Jacek Kiciński udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.
Marsz kapeluszy, targi senioralne, potańcówki, koncerty, igrzyska sportowe, konkursy, warsztaty, spotkania, prelekcje, akademia zdrowia, festiwal filmowy i wreszcie Bal Seniora – w sumie blisko 200 wydarzeń w 24 dni!
Próbuję od lat, bo zapisuję wszystkie rozmowy z nim, ale nie da się opisać 95 lat życia człowieka na kilku stronach gazety.
Średnio raz w tygodniu ustawiamy się w kolejce. To tu, to tam; z tymi czy z innymi ludźmi. W zależności od miejsca podejmowane są tematy rozmów.
Lista powodów do wszelkich odmian smutku i narzekania w gronie seniorów zdaje się nie mieć końca. A co ze spisem powodów do uśmiechu i autentycznej radości?
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Październikowe dni skłaniają do refleksji. Przypominają wydarzenia i osoby, które wpisują się złotymi literami w historię Kościoła i naszej Ojczyzny. Jedną z takich osób jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko, którego w rozmowie z ks. Krzysztofem Hawro wspomina ks. Stanisław Małkowski.
W parafii pw. św. Michała Archanioła w Soli odbyły się (30 września) uroczystości odpustowe ku czci Patrona, poprzedzone koncertem patriotycznym zespołu Przyjaciele.
Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej i 25. Drużyna Harcerska w Łukawcu 21 września były organizatorem uroczystości poświęconych jubileuszowi 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Uroczystość poprzedziła Msza św. w intencji ojczyzny odprawiona przez bp. Tadeusza Lityńskiego.
Z bp. Adamem Dyczkowskim rozmawia Kamil Krasowski.
Powstała w 2016 r. z okazji Światowych Dni Młodzieży. Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA to portal ogólnopolski, ale jego korzenie są w naszej diecezji.