Reklama
z Watykanu
4
dookoła świata
5
dookoła Polski
6-7
z Jasnej Góry
8
#ZatrzymajAborcję
9
temat numeru: Dzień Patrona Dziennikarzy
Z abp. Wacławem Depo – metropolitą częstochowskim, przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski – rozmawia Lidia Dudkiewicz
10-11
24 stycznia - wspomnienie liturgiczne św. Franciszka Salezego
W 2018 r. po raz 52. przeżywamy w Kościele Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Temat tegorocznego orędzia Ojca Świętego Franciszka zdumiewa swoją aktualnością nie tylko na areopagach świata, ale również w Polsce: „«Prawda was wyzwoli» (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju”.
11
temat numeru: Dzień Patrona Dziennikarzy
Czwartą władzą nazywa się tradycyjnie, jeszcze niedawno nawet bardzo często, środki społecznego przekazu albo mówiąc krócej – media. Odnoszę jednak wrażenie, że dziś mówi się o tym znacznie rzadziej niż 15, 10, a nawet 5 lat temu.
Przybysze z całej Europy podkreślają, że Polska jest dziś krajem, w którym panuje największa wolność prezentowania swoich opinii, dyskusji i wymiany poglądów. Podczas gdy w większości europejskich krajów szaleje tyrania politycznej poprawności, pojmowanej jako wykładnia neomarksistowskich frazesów i złudzeń, w Polsce – pomimo wielu interwencji Adama Michnika oraz TVN – nie udało się zakneblować wolnych ludzi.
12-15
Rok Niepodległości - 1918 - 2018
Konkurs pod patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości
16-17
w promieniowaniu świętości Ojca Pio
Beata Grzyb jest przewodniczką w sanktuarium w San Giovanni Rotondo – w miejscowości, w której przez ponad 50 lat żył św. Ojciec Pio. W specjalnym wywiadzie dla „Niedzieli” mówi o cudzie w swoim życiu.
22-23
Franciszek w Chile i Peru - 15-22 stycznia 2018
Guzmán Carriquiry Lecour urodził się w Urugwaju, w Montevideo. W swoim kraju pracował jako prawnik i wykładał na uniwersytecie. Od wielu lat jego życie związane jest jednak z papieżami i Stolicą Apostolską
24-26
1. rocznica śmierci Heleny Kmieć
Gdy rok temu jechałam z grupą dziennikarzy na pogrzeb śp. Heleny Kmieć, trudno było mi się pogodzić z tym, co się stało w Boliwii, w Cochabambie, dokąd wolontariuszka udała się na misje
Na pierwszą rocznicę śmierci wolontariuszki Heleny Kmieć powstała książka „Helenka poszła do Nieba”. Sam tytuł książki to słowa bp. Jana Zająca, wujka Helenki. Podkreśla on fakt, że mocno w to wierzą ci, którzy na drogach swojego życia spotkali tę zwyczajną, a jednak niezwykłą dziewczynę.
27-29
wiara i życie
31
liturgia tygodnia
W języku greckim mamy dwa słowa na określenie czasu: „chronos” i „kairos”. „Chronos” odnosi się do czasu, który jest mierzony w sekundach, godzinach i latach. W „kairosie” chodzi nie tyle o rozciągłość i miarę, ile o sens, wyzwania danego czasu.
32-33
prezent na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
Piękny prezent przed tegorocznym Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan ofiarował nie tylko katolikom, ale i całej polskiej ekumenii Instytut Badań Nauczania Papieskiego przy Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego w Kamieniu Śląskim. Wydał on bowiem księgę ks. prof. Zygfryda Glaesera pt. „Ekumenizm w nauczaniu papieży po Soborze Watykańskim II”.
34
felieton
Rozpoczął się nowy rok, niezwykły. Rok 2018. Będzie on niezwykły nie tylko ze względu na wzmożony dotyk wielkiej historii, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Walczyły o nią i pracowały, by stała się silną i zasobną, kolejne pokolenia.
35
36-37
fakty, opinie
Statystyki spożycia alkoholu są alarmujące. Bo choć zmienia się sposób spożycia, to tzw. ryzykowne picie – prowadzące do uzależnienia – dotyczy coraz szerszej grupy społeczeństwa.
40
z prasy zagranicznej
41
felietony
Mamy nowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego i przed nami kolejny etap naprawy Polski. Jarosław Kaczyński 10 stycznia br. przed Pałacem Prezydenckim zaapelował o zaufanie i stanowczym głosem dodał optymizmu wszystkim zaniepokojonym: – Ufajcie, że idziemy w tym samym kierunku, że ten kierunek nie ulegnie najmniejszej zmianie. Proszę was o zaufanie.
– Panie sąsiad, niech mi pan powie, czy Błaszczak był w wojsku? – na ulicy zaczepił Niedzielę sąsiad z kamienicy. – Przecież to jest cyrk. Niby premier Szydło najlepsza, a się ją odwołuje. Potem pojawia się Morawiecki, który zmienia ministrów Szydło.
Na ponad 160 programów pomocowych ONZ-etu żaden „nie służył pomocą chrześcijanom”.
42-43
Niespokojni Nadzieją to działająca przy Bractwie Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski na Jasnej Górze i pod patronatem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, grupa dla panien w wieku od 25 do 40 lat, a także kawalerów w wieku od 25 do 45 lat pragnących znaleźć dobrego męża i dobrą żonę oraz zawrzeć sakramentalny związek małżeński.
46-47
rodzina - poradnik
Zgodnie z przytoczonym w tytule frazeologizmem początki zwykle nie kojarzą nam się z czymś łatwym.
Noc jest męską porą. Bóg lubi mówić wtedy mężczyźnie ważne rzeczy. Tak było np. z Samuelem. W Pierwszej Księdze Samuela Bóg wezwał młodego chłopca do słuchania. Do bycia Jego uczniem. I działo się to właśnie nocą. Pamiętacie też pewnie nocną rozmowę Jezusa z Nikodemem.
48
Niedziela Młodych
25 stycznia w Kościele wspominamy jedno z najważniejszych nawróceń. W drodze do Damaszku Szaweł, prześladowca chrześcijan, zostaje powalony na ziemię. Po cudownym objawieniu, odkryciu, że Jezus żyje, zmienia system operacyjny swojego życia
Choć do święta dziennikarzy jeszcze sporo czasu, to my dziś na tapetę wrzucamy właśnie dziennikarstwo. Bo powód jest konkretny – za kilka dni, we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona mediów, papież Franciszek tradycyjnie ogłosi orędzie na 52. Dzień Środków Społecznego Przekazu.
50-53
55
kibice na Jasnej Górze
56
w przestrzeni publicznej
Najlepszy”: polski film, który mnie bardzo zaskoczył. Odtwórcą głównej roli jest Jakub Gierszał, którego bardzo, bardzo podziwiam. Jest to młody aktor o ogromnym talencie, ale także o wielkiej pracowitości, który zawsze nadaje swoim bohaterom bardzo osobisty rys. Pewnie go Państwo pamiętają z „Sali samobójców”.
57
Trudno się oprzeć wrażeniu, że na przełomie roku Polacy żyli Turniejem Czterech Skoczni. Zainteresowanie nakręcał, oczywiście, nasz sympatyczny skoczek z podzakopiańskiego Zębu Kamil Stoch. Wygrał w cuglach, a niemal wszyscy Polacy bili mu brawo.
58-67
Niedziela bielsko-żywiecka
Dokładnie cztery lata od święceń biskupich i ingresu do bielskiej katedry św. Mikołaja diecezja dziękowała za osobę i posługę pasterską bp. Romana Pindla.
Po raz drugi przyznano Nagrodę św. Maksymiliana Marii Kolbego. W tym roku otrzymała ją elżbietanka z Cieszyna s. Jadwiga Urszula Wyrozumska – założycielka Stowarzyszenia Zespół Teatralny przy parafii św. Elżbiety w Cieszynie.
Po raz szósty parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu zaprosiła na „Pogórskie kolędowanie”. Tym razem odbyło się 7 stycznia z udziałem 3 zespołów.
Niedziela częstochowska
Warto przypomnieć zapowiedź Chrystusa, że musi odejść do Ojca. Te słowa naszego Pana były jakoby warunkiem zesłania Ducha Świętego.
Instytucja babci i dziadka daje przywilej cieszenia się małym człowiekiem, nie ponosząc na co dzień trudów związanych z opieką nad nim.
Ferie to upragniony czas dla dzieci, ale nie zawsze dla rodziców, którzy muszą ten czas dobrze dzieciom zagospodarować.
Niedziela podlaska
Już po raz dziesiąty przedstawiciele szkół Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego przybyli do Drohiczyna, aby w świątecznej aurze spotkać się z księdzem biskupem.
Uczniowie ze szkół podstawowych i z gimnazjum w parafii św. Jana Chrzciciela w Sadownem już po raz 17. włączyli się w Ogólnopolską Akcję Kolędników Misyjnych.
Mroźną zimą rozpoczynał się na naszych ziemiach 1918 rok. Przede wszystkim był on postrzegany jako kolejny rok Wielkiej Wojny – I światowej.
Niedziela kielecka
Tuż po odzyskaniu niepodległości przez Polskę siostry sercanki tworzyły zręby przedszkolnej opieki i oświaty. Wychowały wiele pokoleń, prowadząc katechezę i dbając o duchową formację dzieci i młodzieży.
Kilka wieków temu w Sieciechowicach, małej miejscowości w pobliżu Krakowa, na nocleg zatrzymał się król Polski Stanisław August Poniatowski. Towarzyszył mu jego brat, prymas Michał.
Czy to pożyteczne narzędzie duszpasterskie warte kontynuacji, co jest najważniejsze podczas wizyty kapłana w domach parafian, a czego może brakuje, nad czym należałoby (wspólnie) popracować, aby doroczna wizyta duszpasterska w naszych domach, potocznie zwana kolędą, spełniła swój cel?
Niedziela małopolska
Za zgodą Metropolity Krakowskiego w Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy kapłani mogli odprawić Mszę św. za migrantów i wygnańców. Eucharystię wg specjalnego formularza sprawowano w tym dniu w wielu kościołach i kaplicach Małopolski.
Figurka małego Jezusa wywyższona przy ambonie i ołtarzu ukazuje, że i od Dzieciątka możemy się sporo nauczyć.
To już jest fakt. W Polsce przybywa osób starszych. W samej Małopolsce żyje ok. setki stulatków! Babcie i dziadkowie to dziś szczególna grupa wiekowa, której trudno nie dostrzec.
Niedziela lubelska
Po domach naszej archidiecezji wędrują Kolędnicy Misyjni, którzy głoszą radość Bożego Narodzenia i spieszą z pomocą dzieciom w Syrii i Libanie, cierpiącym z powodu wojny.
Na pl. Litewskim w Lublinie 11 stycznia odsłonięto i poświęcono nowy pomnik Nieznanego Żołnierza, który w swojej formie nawiązuje do pomnika z 1925 r.
To już tradycja, że w pierwsze dni roku w Domu Spotkania w Lublinie gromadzą się osoby związane z Caritas Archidiecezji Lubelskiej i Akcją Katolicką.
Niedziela legnicka
Przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP), odwiedzili 3 stycznia br. biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.
Daj siebie innym” – to nadal aktualne przesłanie śp. Marka Kotańskiego, które przyświeca organizatorom corocznej adwentowej zbiórki darów dla podopiecznych Domu Samotnych Matek w Pobiednej w Górach Izerskich.
W uroczystość Objawienia Pańskiego w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze wystąpił Sudecki Chór Rogów Myśliwskich.
Niedziela łódzka
Na 25 metrach poczekalni punktu pomocy charytatywnej łódzkiej Caritas od stycznia ubiegłego roku w sezonie zimowym działa ogrzewalnia.
Najpiękniejsze kolędy z różnych stron świata w wykonaniu artystów sceny polskiej i zagranicznej wysłuchali w łódzkiej Atlas Arenie uczestnicy koncertu „Betlejem w Łodzi”. Drugie już wielkie kolędowanie odbyło się 13 stycznia.
W ramach wymiany uczniowie zaangażowani w projekt edukacyjny Rodzina Polonijna – Razem dla Edukacji pt. „Powstańcy Polski i Litwy w walce o niepodległość ojczyzny” na przełomie maja i czerwca udadzą się z rewizytą na Litwę.
Niedziela przemyska
W historii naszej Ojczyzny exodus rodaków powodowany był różnymi okolicznościami – zawieruchy dziejowe i wojenne, zsyłki, poszukiwanie lepszego losu. Polacy wyjeżdżali też za chlebem, natomiast obecnie, motywy finansowe są niemal wyłączną racją wyjazdów za granicę.
Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
W kaplicy zamku Książąt Sapiehów 30 grudnia ub. r. uroczyście rozpoczęto II Krasiczyńskie Dni Staropolskiego Obyczaju.
Niedziela rzeszowska
Z bp. Janem Wątrobą, ordynariuszem diecezji rzeszowskiej, rozmawia Iwona Kosztyła.
Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki odebrał w Rzeszowie odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.
Kościół wspomina św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara – patrona diecezji rzeszowskiej 19 stycznia. Święty kilka lat swojego życia spędził w Rzeszowie – swe kroki często kierował do kościoła Świętego Krzyża oraz do Matki Bożej Rzeszowskiej.
Niedziela sandomierska
W parafii św. Barbary w Staszowie odbyło się spotkanie opłatkowe Domowego Kościoła, rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie, oraz wspólnot diecezjalnych zatroskanych o właściwe funkcjonowanie małżeństw i rodzin
Lubimy podsumowania i bilanse. Czas przedświąteczny w Diecezjalnej Caritas obfitował w różnorakie zbiórki, szczególnie żywności.
Pierwsze w nowym roku spotkanie Sandomierskiej Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II odbyło się w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.
Niedziela sosnowiecka
Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, a 22 stycznia to święto wszystkich dziadziusiów. Dla nich każdy wnuk to powtórka z młodości, jakby czas cofnął się dwadzieścia lat
6 stycznia w Domu św. Józefa z Pasterzem Kościoła sosnowieckiego na spotkaniu opłatkowym spotkali się członkowie Wspólnoty Mamre, działającej na terenie naszej diecezji.
Z ks. dr. Pawłem Pielką – diecezjalnym duszpasterzem ds. ekumenizmu, tuż przez rozpoczynającym się 21 stycznia Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan rozmawia Piotr Lorenc.
Niedziela świdnicka
Greckie słowo „Logos” (łac. ratio), które tłumaczymy na język polski na „Słowo”, posiada dwa znaczenia.
List Barnaby” jest jednym z najstarszych dokumentów chrześcijańskich, powstałym między rokiem 70 a 130.
Już w niedzielę po Objawieniu Pańskim (w tym roku na drugi dzień) na nowo mamy zatrzymać się nad wydarzeniem chrztu Pańskiego.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Jest już tradycją Kościoła szczecińsko-kamieńskiego, że w pierwszym dniu nowego roku Pasterz metropolii docenia całokształt szlachetnej postawy niektórych osób czy instytucji, wyróżniając je Dyplomem Benemerenti.
Początek roku to również czas podsumowań i refleksji o czasie, który został zamknięty w starym roku.
Kiedykolwiek jestem na gostyńskiej Świętej Górze, schodzę do podziemia, by pomodlić się przed grobem sługi Bożego ks. Wawrzyńca Kuśniaka (1788 – 1866), służącego Bogu i ludziom w tym samym czasie, co święty ks. Jan Maria Vianney w Ars we Francji
Niedziela toruńska
W tym roku przypada 68. rocznica śmierci sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka (1865 – 1950).
Aula mieszcząca się w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu 7 stycznia wypełniła się po brzegi gośćmi z różnych stron diecezji toruńskiej. Stało się to za sprawą koncertu kolęd w wykonaniu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu
W bieżącym roku przypada 105. rocznica urodzin bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Jest to dobra okazja, aby przybliżyć jego najbliższą rodzinę oraz kilka myśli błogosławionego o swoich najbliższych.
Niedziela warszawska
– Trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Czym dla prawosławnych jest ten szczególny okres?
Na Światowe Dni Młodzieży w Panamie uda się ok. 200 młodych osób z archidiecezji warszawskiej. Część z nich na spotkanie z Papieżem popłynie statkiem.
W czasach II Rzeczpospolitej weterani powstania styczniowego byli traktowani, jak dziś Żołnierze Wyklęci. Przywracano im honory i otaczano estymą bohaterów narodowych
Niedziela wrocławska
Decyzją Sejmu od marca 2018 r. sklepy będą czynne w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W kolejnym roku w ostatnią niedzielę miesiąca i niedziele przedświąteczne.
O dialogu chrześcijan, sąsiedztwie z muzułmanami, śladach Chrystusa poza Ziemią Świętą i Pani Libanu – Tej, którą czczą chrześcijanie i muzułmanie – z biblistą i podróżnikiem ks. prof. Mariuszem Rosikiem
Słońce powinno świecić, drzewo powinno dawać cień a karuzela z aniołami powinna kręcić się nieustannie – tak dobro wchodzi między ludzi.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Rozpoczynający się tydzień, skłania do refleksji. Na progu tego tygodnia chciałbym zaproponować głębsze przemyślenie słów Jezusa Chrystusa, wypowiedziane w Wieczerniku, podczas Modlitwy Arcykapłańskiej.
Już po raz dziewiąty, na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury, odbył się finałowy koncert laureatów Festiwalu Kolęd i Piosenek Świątecznych Gaudium
Niepełnosprawni są wśród nas. Nie wszystko jest dla nich na wyciągnięcie ręki. Nie oznacza to jednak, że świat zamknął się przed nimi. Każdy z nas, jeżeli tylko ma szczere chęci i możliwości, może to zmienić. Oto jeden z przykładów
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Zielonej Górze 13 stycznia odbył się kolejny pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem.
Jechał z Gorzowa na spotkanie z kapłanami do Gubina. Nie dojechał. Zginął w wypadku samochodowym w Przetocznicy na trasie Skąpe–Sycowice. 22 stycznia przypada 32. rocznica tragicznej śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty – kapłana, który odcisnął piętno w historii i pamięci naszego Kościoła diecezjalnego
Już za kilkanaście tygodni rozpocznie się faza plenarna naszego synodu diecezjalnego. Czego osobiście oczekuje Pani od synodu?