Reklama
z Watykanu
4
5
z ostatniej chwili
Pierwszych tygodni roku premier Ewa Kopacz nie zaliczy do udanych. Na przełomie starego i nowego roku kompromitacja goniła kompromitację, ale i potem wcale nie było lepiej. A wszystko tuż przed uroczystymi obchodami pierwszych stu dni rządu albo tuż po nich
Można było się spodziewać zwycięstwa Kamila Stocha, podwójnego mistrza olimpijskiego z igrzysk w Soczi w plebiscycie na najlepszego polskiego sportowca
Poprzedzający finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy skandal związany z niechęcią organizatorów do dziennikarzy zadających trudne pytania pokazał także stan środowiska dziennikarskiego
7
z Polski
W warszawskiej klinice przebywa ciężko chory abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.
9
świat • papież Franciszek na Sri Lance i Filipinach
W pierwszą tegoroczną pielgrzymkę papież Franciszek udaje się do dwóch różnych krajów Azji. Oprócz przynależności kontynentalnej łączy je to, co łączy wszystkich ludzi na ziemi – potrzeba nadziei. Tę może dać tylko Chrystus.
10-11
świat • troski Noblistów • mówi laureatka Pokojowej Nagrody Nobla
W grudniu 2014 r. laureaci Pokojowej Nagrody Nobla spotkali się po raz 14., by dyskutować o problemach współczesnego świata i próbować znaleźć ich rozwiązanie.
Z Shirin Ebadi – pierwszą muzułmańską laureatką Pokojowej Nagrody Nobla – o Iranie rządzonym przez ajatollahów rozmawia Włodzimierz Rędzioch
12-13
temat numeru: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan • mówi kard. Kurt Koch
Z kard. Kurtem Kochem – odpowiedzialnym w Watykanie za dialog ekumeniczny o jego perspektywach w wymiarze polskim i globalnym rozmawia ks. Robert Biel
14-15
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan • 18-25 stycznia 2015
Co trzeci mieszkaniec Ziemi jest chrześcijaninem. Jesteśmy wspólnotą liczącą ponad dwa miliardy dwieście milionów wyznawców Chrystusa. To wyjątkowa wspólnota, choć niedoskonała. Podzielona i prześladowana.
16-17
„Pawełki" w Zakonie Paulinów
Czy wy wiecie, jak się nazywają ci ojcowie i bracia w białych habitach, co tu się najwięcej kręcą po Jasnej Górze? Nazywają się paulini, synowie św. Pawła Pustelnika. Synowie św. Pawła Pustelnika i sami pustelnicy – aleśmy im urządzili pustelnię!
Św. Jan Paweł II, 15 sierpnia 1991 r.
18-19
24 stycznia – święto dziennikarzy
Z Marcinem Maruszakiem – prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy – rozmawia Marian Salwik
20-21
słowo do dziennikarzy
Słowo Przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP do dziennikarzy
23
30-lecie Centrum Formacji Misyjnej
W ich oczach widać determinację. Są młodzi, pełni entuzjazmu, ciekawi świata i życzliwi ludziom. Chcą służyć. Unikają słowa: „powołanie”, raczej deklarują, że pragną z dala od Ojczyzny dawać świadectwo Chrystusowi. Pochodzą z różnych stron Polski.
24-26
prezentacje
Orędzie na Światowy Dzień Pokoju obchodzony 1 stycznia 2015 r. otwiera najnowszy numer polskiego wydania „L’Osservatore Romano”.
W 2013 r. minęło 25 lat, od kiedy bp Jan Ozga wyjechał jako misjonarz do Kamerunu. Z okazji ćwierćwiecza jego pracy misyjnej powstała książka „Bóg pamięta o Afryce”, która jest zapisem dialogu Biskupa z pisarzem i publicystą Czesławem Ryszką.
27
wiara i życie
Zamiast kupować kolejne bmw, postanowiłem zrobić z moimi pieniędzmi coś pożytecznego. Przez całe życie byłem egoistą i teraz chcę zacząć dawać.
31
liturgia tygodnia
Często w niepewności życia pytamy, jak uczniowie Jana: Gdzie jesteś, Panie Jezu, gdzie Cię znajdziemy, „gdzie mieszkasz”?
32-33
felieton
Kilka miesięcy temu podczas posiedzenia Sejmu pełnomocnik komitetu „Stop pedofilii” Mariusz Dzierżawski zaczął z trybuny parlamentarnej czytać napisaną obscenicznym językiem instrukcję, jak się onanizować. Jego wypowiedź została przerwana przez ówczesną marszałek Sejmu Ewę Kopacz.
35
fakty • opinie
Na pomoc ze strony obecnej ekipy rządowej nie można liczyć, bo przyjdzie albo za późno, albo nie w takiej formie, jaka się należy
38
z prasy zagranicznej
39
40-41
Zapamiętałam słowa sprzed kilku dni, wypowiedziane przez mężczyznę w sile wieku, wykształconego polskiego przedsiębiorcę, człowieka, który kiedyś zaoferował finansową pomoc w realizacji jednego z moich filmów, a teraz zadzwonił do mnie z życzeniami świąteczno-noworocznymi i powiedział: „Musimy się modlić za polskie społeczeństwo, niestety, jest bardzo głupie”.
42
felietony
Grecki topielec trzyma za szyję Niemcy i to kanclerz Merkel zdecyduje, czy uwolnić się z tego objęcia, czy po raz kolejny próbować wyciągnąć go z wody.
Każdemu, kto twierdzi, że pakiet onkologiczny Arłukowicza ma sens, radzę wybrać się choćby do Centrum Onkologii na warszawskim Ursynowie
43
101. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy
Migracja stała się we współczesnym świecie zjawiskiem szeroko rozpowszechnionym. Obejmuje zarówno kraje pochodzenia migrantów, jak i kraje tranzytowe oraz docelowe
44-45
fenomen kabaretu „Dudek"
Z Janem Kobuszewskim – aktorem nie tylko komediowym – rozmawia Wojciech Dudkiewicz
46-47
rodzina • poradnik
Mówiliśmy o bitwie, mówiliśmy o polu walki. Jednak w walce najważniejszy jest cel. Jeśli nie wiesz, o co walczysz, to rezultat nie ma znaczenia. Jeśli gubisz z oczu cel, to twoje zwycięstwa przestaną cię cieszyć i już dłużej nie będą budowały twojego charakteru.
Już po raz 19. wręczono nagrodę im. sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – ojca rodziny. 8 stycznia podczas konferencji, która odbyła się w sali senackiej Politechniki Krakowskiej, ogłoszono, że tegorocznym laureatem wyróżnienia jest dr inż. Jacek Pulikowski.
48
Niedziela Młodych
Oficjalny hymn XXXI Światowych Dni Młodzieży w Krakowie
Nasze serca będą przeorane tą pieśnią. To nie piosneczka, łatwa i przyjemna, lecz tekst mocny Słowem Bożym „żywym, skutecznym i ostrzejszym niż wszelki miecz obosieczny, przenikającym aż do rozdzielenia duszy i ciała, stawów i szpiku, zdolnym osądzić pragnienia i myśli serca” (por. Hbr 4, 12)
Chcecie wiedzieć, jak powinni bawić się chrześcijanie? Internet pełen jest tzw. dobrych rad.
50-53
ponad granicami
W grudniu 2014 r. Miya Jankowski, uczennica kl. VI katolickiej szkoły Notre Dame w East Stroudsburg, w stanie Pensylwania, zyskała rozgłos i uznanie nie tylko w USA, ale również w Polsce. A wszystko za sprawą krótkiego, półtoraminutowego filmu, który jej mama Aleksandra Jankowski umieściła na Facebooku
Położony w zachodniej Ukrainie, a zamieszkały przez górali pochodzenia rusko-wołoskiego region Karpat Wschodnich, obejmujący m.in. pasmo Czarnohory, to wyjątkowo malownicza kraina, w której do dziś przetrwały archaiczne zwyczaje i obrzędy ludowe.
54
56
różne
Bartek urodził się we wrześniu 2013 r. Cierpi na małogłowie, spastyczność czterokończynową i epilepsję. Wymaga pełnej rehabilitacyjnej opieki, sprzętu rehabilitacyjnego oraz nierefundowanych kosztownych zabiegów – co wiąże się z wydatkami.
57
Niedziela bielsko-żywiecka
W uroczystość Objawienia Pańskiego, w pierwszej świątyni diecezji bielsko-żywieckiej dziękczynną Liturgię z udziałem kilkudziesięciu kapłanów celebrowali wraz z biskupem ordynariuszem Romanem Pindlem biskup pomocniczy Piotr Greger i biskup senior Tadeusz Rakoczy.
Swoimi akcjami wspierają chorych, niepełnosprawnych i najuboższych. Członkowie koła charytatywnego działającego w Zespole Szkół nr 1 w Łodygowicach tym razem wystawiali „Opowieść wigilijną” w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach.
Paweł F. Nowakowski, autor książki „Maryja. Biografia Matki Bożej”, spotkał się w bielskim lokalu „Wieniawa” ze swoimi czytelnikami, aby przybliżyć kulisy pracy nad książką oraz nakreślić główne wątki tej ponad 300-stronicowej publikacji
Niedziela częstochowska
Jak chyba nigdy przedtem jesteśmy dziś świadkami wyjątkowego kultu młodości, siły i tężyzny fizycznej. Gdy oglądamy programy telewizyjne, przeglądamy gazety, zauważamy, że młodość i związane z nią piękno fizyczne mają bezwzględny priorytet.
O kim mowa? O kolędnikach misyjnych z parafii w... Strzelcach Wielkich. W tym roku, w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, na potrzeby dzieci w Indiach zebrali aż 4180 zł.
W sanktuarium pasyjno-maryjnym na Kalwarii w Praszce trwa wzmożone duchowe i materialne przygotowanie do koronacji koronami papieskimi cudownego wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia.
Niedziela podlaska
Mieszkańcy miasta i gminy Kosów Lacki kolejny raz pokazali, że mają otwarte serca na drugiego człowieka. Z inicjatywy Urzędu Miasta i Gminy Kosów Lacki, Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego została przeprowadzona akcja zbiórki żywności, która trwała w dniach 6-14 grudnia 2014 r. w sklepach: Gama, Groszek, Polomarket.
Zgodnie z dwudziestoletnią tradycją 3 stycznia w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz służb różnych szczebli z biskupem drohiczyńskim Tadeuszem Pikusem. Obecny był także inspirator tych spotkań biskup senior Antoni Dydycz
18 grudnia 2014 r. w Bielsku Podlaskim na pl. Jana Pawła II przy miejskim ratuszu odbyło się przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Tegorocznym hasłem akcji były słowa św. Jana Pawła II: „Zacznijcie dzieło pokoju w sobie, byście sami napełnieni pokojem mogli nieść pokój innym”
Niedziela kielecka
Agnieszka Dziarmaga
Koszycki kościół pw. św. Marii Magdaleny nie jest stary, wybudowany został pod koniec XIX wieku. Jednak kryje w sobie skarb, który przetrwał pożary, wojny i grabieże. To łaskami słynący obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie to efektowny, godny podziwu projekt ponad podziałami, ale skomplikowany.
Niedziela małopolska
W niedzielę Chrztu Pańskiego, 11 stycznia br., do sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach przybyli przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016, wolontariusze, koordynatorzy rejonowi i dekanalni, liderzy i członkowie Komitetów Parafialnych.
Na początku lutego po raz pierwszy w pełnym składzie będzie obradować Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich. Wśród wybranych do niej z różnych części świata osób jest była premier i była ambasador Polski w Watykanie – Hanna Suchocka, która niedawno gościła w Krakowie, uczestnicząc w sympozjum „Ochrona praw dziecka w Kościele”.
Było sobotnie przedpołudnie, gdy dotarłam do Brzeska, gdzie w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym im. Jana Pawła II spotkałam grupę młodzieży, która przygotowywała się do niedzielnego występu.
Niedziela lubelska
Wraz z nadejściem zimy Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej w Stróży wzmogło swoją pracę na rzecz potrzebujących.
Z Agnieszką Beszłej, liderką Wspólnoty Guadalupe, o lubelskich Dniach Guadalupiańskich rozmawiają Ewa i Tomasz Kamińscy
Przed laty był korespondentem „Niedzieli Lubelskiej”, a od chwili jej powstania zawsze jest wiernym czytelnikiem. Z rozrzewnieniem wspomina chwilę, gdy kiedyś zadzwonił telefon i głos redaktor Urszuli Buglewicz oznajmił o zwycięstwie w konkursie poetyckim.
Niedziela łódzka
Nasz Pan Jezus Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy modlił się za swoich uczniów: „Ojcze, „nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał»”
Z Henrykiem Frasiakiem, kierownikiem Księgarni Archidiecezjalnej, rozmawia Anna Skopińska
Niedziela przemyska
Na południu Polski, wśród wzniesień i lasów tej pięknej okolicy uzdrowiskowej, w pierwszych latach międzywojennych, powstał nowy szpital i klasztor Braci Bonifratrów. Miejscowy proboszcz ks. Józef Rafa nie był zadowolony z działalności świeckiego bractwa opiekuńczego, które umieścił w wybudowanym przez parafię w 1902 r. budynku.
Przedszkole na Osiedlu „Rycerskie” w Klubie Osiedlowym „Salezjańskie” prowadzone przez Katolickie Stowarzyszenie Rodzin działa już od 19 grudnia 1995 r. – od dnia poświęcenia go i otwarcia przez śp. bp. Stefana Moskwę. W tym okresie cieszyło się niezmiennym powodzeniem u rodziców.
Wykładał w słynnym Collegium Nobilium; był uczestnikiem słynnych obiadów czwartkowych „u króla Stasia”... Dzięki księżnej Izabelli Lubomirskiej, która sprowadziła go do swojej biblioteki w zamku, został proboszczem i jej bibliotekarzem w Łańcucie. Kilka lat później został proboszczem w Jarosławiu, a później pierwszym bibliotekarzem słynnego Ossolineum we Lwowie
Niedziela rzeszowska
O kolędach powiedziano i napisano już wiele. Także o pastorałkach, tych uroczych obrazkach, gdzie wół i osioł, Panna z Dzieciątkiem, św. Józef, Trzej Królowie i pasterze… A wszystko w rytmach smętnych kujawiaków, dostojnych polonezów, skocznych mazurków.
Z ks. Józefem Trelą, misjonarzem w Kazachstanie, rozmawia Marian Salwik
Za wieloletnią ofiarną posługę kapłańską ks. kan. Franciszek Podolski, były proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Lubli otrzymał diecezjalne odznaczenie „Bene Merenti”, przyznane przez bp. Jana Watrobę.
Niedziela sandomierska
Młodzież zrzeszona w Ruchu Światło-Życie, od 2 do 6 stycznia w Tarnobrzegu, w budynku Gimnazjum nr 2 oraz w ośrodku oazowym „Golgota” przy parafii św. Barbary przeżywała warsztaty wokalno-instrumentalne, które poprowadzili: Piotr Pałka i Sebastian Iwanowicz.
Taki tytuł nosi wystawa, którą można oglądać do 23 stycznia w parafii Trójcy Świętej w Stalowej Woli.
Niedziela sosnowiecka
Chórzystki z zespołu „Campanelli” traktują śpiewanie bardzo poważnie, co owocuje doskonałymi, wysmakowanymi koncertami. Mogli się o tym przekonać wierni z parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sosnowcu-Kazimierzu Górniczym. 6 stycznia chór przybył do sosnowieckiej parafii na zaproszenie ks. proboszcza Dariusza Kujawy CR.
Rodzina Pospieszalskich wystąpiła z koncertem kolęd w świątyni św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Koncert odbył się 29 grudnia 2014 r. po Mszy św. celebrowanej przez bp. Grzegorza Kaszaka.
Przed zbliżającym się Dniem Babci i Dziadka nasze myśli biegną ku nim, bo nawet w życiu dorosłym brakuje nam ich ciepła, troski i miłości. Wydawało się, że nigdy nie odejdą, bo od zawsze byli z nami, zastępując niejednokrotnie rodziców.
Niedziela świdnicka
Wierni z całej diecezji świdnickiej licznie uczestniczyli w Mszach św. dziękczynnych za 2014 r. i wypraszających wszelkie łaski i błogosławieństwo w nowym 2015 roku. Eucharystiom sprawowanym w katedrze przewodniczył ordynariusz bp Ignacy Dec.
Centralnym tematem dzisiejszej Ewangelii jest miłość nieprzyjaciół. Jest to nowe i najtrudniejsze przykazanie, jakie na ziemi ogłosił Syn Boży.
Wielkie wzruszenie i radość towarzyszyły Mszy św. odpustowej odprawionej 28 grudnia w wałbrzyskiej parafii Świętej Rodziny na Białym Kamieniu. Tradycyjne imieniny parafii połączono bowiem z wyjątkowym wydarzaniem, jakim było wprowadzenie do tej jednej z najmłodszych świątyń naszej diecezji relikwii św. Jana Pawła II.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W dniach od 29 grudnia 2014 r. do 2 stycznia 2015 r. w Pradze odbyło się coroczne, ekumeniczne spotkanie wspólnoty Taizé. Do stolicy Czech przybyło ponad 30 tys. młodych ludzi.
W 2014 r. środowisko żołnierzy kresowych Armii Krajowej Szczecina pożegnało swego najstarszego wiekiem oficera – porucznika Aleksandra Zajkowskiego, pseudonim „Grot”.
Nie wszyscy paulini na świecie pełnią swoje duszpasterstwo na Jasnej Górze; macie także inne klasztory, domy zakonne, inne zadania i w Polsce, i poza Polską.
Niedziela toruńska
Wszelkie bariery zanikają: na spotkaniu Taizé wszyscy tworzymy jedną, wielką wspólnotę, w której się bawimy i modlimy.
Trud systematycznej, wytężonej formacji we wspólnocie wydał w ich życiu wspaniałe owoce. Świadczy o tym miłość małżeńska, która w miarę upływu lat coraz bardziej jaśniała; świadczą o tym wspaniale wychowani syn i córka oraz założone przez nich rodziny; świadczy postawa w latach 80., kiedy za ówczesne zaangażowanie w „Solidarność” przyszło zapłacić cenę represji (utraty pracy);
Toruński Wieczór Kolęd przeszedł już do historii. Stało się świąteczną tradycją wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Kiedy wszystkie miejsca w Sali Mieszczańskiej Ratusza zostały zajęte, rozpoczął się wyjątkowy wieczór kolęd.
Niedziela warszawska
Dziewięciodniowa Nowenna poprzedza koronację obrazu Matki Bożej Dobrej Śmierci w kościele seminaryjnym.
Z Danutą Baszkowską, założycielką i prezesem Stowarzyszenia „Effatha”, rozmawia Artur Stelmasiak
Mówiono o nim, że w Polsce powojennej jest ostatnim przedwojennym kabaretem. Dokładnie 50 lat temu Kabaret Dudek rozpoczął działalność, a 40 lat temu ją… zakończył.
Coraz więcej warszawiaków interesuje się ikonopisaniem. Wielu z nich można spotkać na wykładach w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Właśnie rozpoczyna się nowy semestr.
Niedziela wrocławska
Mniszki Benedyktynki Sakramentki z wrocławskich Pawłowic 10 stycznia uroczyście przekazały Siostrom Benedyktynkom z Wołowa jubileuszową Biblię, która w Roku Życia Konsekrowanego peregrynuje po klasztorach archidiecezji wrocławskiej.
Otwartość i gotowość do współpracy z osobami świeckimi – tak mówią o swoim charyzmacie i działalności. O wrocławskiej wspólnocie Ojców Redemptorystów opowiadają (połączeni nie tylko wspólną zakonną misją, ale i więzami krwi) proboszcz parafii NMP Matki Pocieszenia o. Damian Simonicz oraz duszpasterz akademicki o. Mariusz Simonicz.
Od ponad 30 lat w Polsce wspierają osoby z niepełnosprawnością intelektualną w małych domach pomocy i warsztatach pracy. Prowadzą edukację dzieci i młodzieży. We Wrocławiu mają dwa domy oraz zespół mieszkań chronionych. Mowa o wspólnocie L’Arche.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Świątynia w Ulhówku budowana w trudnych dla Polski czasach, podczas stanu wojennego. Cegiełka po cegiełce rękami parafian pięła się ku górze…
Słowa bł. Karola de Foucauld potwierdzają swoim świadectwem wiary i służby Małe Siostry Jezusa w Machnowie Starym. Międzynarodowe zgromadzenie zakonne, kontemplacyjne, habitowe
Światło z Betlejem.
60 lat minęło od święceń kapłańskich ks. inf. Jana Jagodzińskiego. Zapraszamy na drugą część rozmowy z Księdzem Infułatem. Rozmawia Łukasz Kot.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Z ks. dr. Dariuszem Gronowskim, autorem książki „Bp Wilhelm Pluta. Biografia”, rozmawia Katarzyna Jaskólska.
Gościeszowice to niewielka miejscowość położona w województwie lubuskim w gminie Niegosławice. Znajduje się tu gotycki kościół, który wzniesiono pod koniec XIII wieku, a w nim ołtarz, który zdaniem historyków oddaje charakter warsztatu pewnego nieznanego artysty – tzw. Mistrza Ołtarza z Gościeszowic.
Kalendarz to gruba książka, bo mniej niż 365 kartek liczyć nie może. Mam przed sobą kalendarz na 2015 r. Wertuję puste kartki, niezapisane żadnymi, miłymi czy przykrymi, zdarzeniami. Nowe dni nowego roku. Notuję, kreślę wersy, stare też wracają.