Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Rodzinne kolędowanie w Sosnowcu

Niedziela sosnowiecka 3/2015, str. 6

[ TEMATY ]

koncert

kolędowanie

Maciej Łydek

Rodzinne kolędowanie Pospieszalskich w Sosnowcu

Rodzinne kolędowanie Pospieszalskich w Sosnowcu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rodzina Pospieszalskich wystąpiła z koncertem kolęd w świątyni św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Koncert odbył się 29 grudnia 2014 r. po Mszy św. celebrowanej przez bp. Grzegorza Kaszaka.

Koncertowanie Pospieszalskich na scenach całej Polski miało swój początek w ich domu rodzinnym. Rodzeństwo wraz z rodzicami tworzyło 11-osobową orkiestrę. Z biegiem lat to tradycyjne, rodzinne śpiewanie rozwinęło się. Wnosili do niego klasyczne, muzyczne wykształcenie, rockowy temperament oraz fascynacje muzyką folkową i jazzem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Kiedy 20 lat temu postanowiliśmy utrwalić rodzinne kolędowanie na płycie, oryginalność aranżacji sprawiła, że program był kilkakrotnie rejestrowany dla TVP, a kolędy z tego krążka weszły na stałe do świątecznego repertuaru stacji radiowych. Zagraliśmy także wiele koncertów zapraszając do współpracy inne muzyczne rodziny – Steczkowskich, Sojków i Trebuniów. Przed laty to właśnie na naszych koncertach debiutował góralski kwartet, znany obecnie jako „Zakopower” – powiedział Jan Pospieszalski, prowadzący koncert kolęd w Sosnowcu.

Reklama

Dziś Pospieszalscy nadal grają z dziećmi, ale to są już zawodowi muzycy, grający z rodzicami w różnych zespołach. Większość opanowała grę na kilku instrumentach, stąd raz gra orkiestra dęta, za chwilę jazzowy band, a potem orkiestra kameralna. Tak więc w kościele św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu zabrzmiały po raz kolejny najpiękniejsze pastorałki i kolędy w autorskich opracowaniach, od wysmakowanych klasycznych wersji, przez folkowe klimaty, do żywiołowych jazzowych i rokowych aranżacji.

W trasę koncertową z kolędami wyruszył także doskonale znany w naszej diecezji zespół „New Life’m”. Muzyków mogliśmy usłyszeć 4 stycznia w kościele św. Brata Alberta w Sosnowcu. – Kolędy śpiewane przez „New Life’m” mają w sobie coś, co sprawia, iż cała widownia śpiewa wspólnie z zespołem. Każdy występ jest zachęceniem do śpiewania, a kolędowanie daje poczucie ogromnej mocy, poczucie potencjału, jaki daje wspólnota. Dlatego wybraliśmy się na koncert całą rodziną, mimo że warunki atmosferyczne, delikatnie mówiąc, nie były najlepsze – powiedział Karol Ligęza, obecny na koncercie z żoną i dwójką dzieci.

„New Life’m” znany jest nie tylko z kolędowania. Rozgłos przyniosła mu współorganizacja Strefa Chwały Festiwal. Szczególnym wydarzeniem w życiu zespołu jest koncert „Jednego Serca, Jednego Ducha” w Rzeszowie.

2015-01-16 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykłe przedstawienie o drodze do Boga

[ TEMATY ]

jasełka

kolędowanie

przedstawienie

Ks. Kazimierz Hanzlik

Jasełka w Kalnej.

Jasełka w Kalnej.

W parafii św. Antoniego w Kalnej w oryginalny sposób dzieci wystawiły jasełka.

– Bogu dziękujemy za to, co możemy czynić z miłości dla Tego, który przyszedł, aby utrwalić tę miłość w naszych sercach. Dostrzegamy Jezusa, który przychodzi, aby nadać sens naszym dniom, by ukazać perspektywę wieczności, do której zdążamy. Tej refleksji sprzyjało odbywające się po rocznej przerwie w kościele wspaniałe kolędowanie, które rozpoczęło się jak zwykle pięknymi jasełkami pt. „A Jezus czeka w stajence” – mówi proboszcz ks. Kazimierz Hanzlik.
CZYTAJ DALEJ

Festiwal Życia w Kokotku - „Pan jest pasterzem moim” w wersji techno i głębokie duchowe przeżycia

2025-07-13 15:56

[ TEMATY ]

Festiwal Życia

Festiwal Życia w Kokotku

fot. Grzegorz Szpak/Mat.prasowy

Najpierw poruszająca modlitwa na wieczorze uwielbienia w piątek, a w sobotę potężna impreza na koncertach Dżemu i Skytecha z niespodziewanym udziałem C-Boola. Zakończony właśnie katolicki Festiwal Życia jest dobitnym dowodem na to, że młodzież chce w Kościele szukać Boga i… życia.

Niebo przez cały tydzień płakało nad Kokotkiem, ale nie przeszkodziło to w emocjonującym dokończeniu Festiwalu Życia – największego katolickiego festiwalu dla młodzieży w Polsce, który od poniedziałku do niedzieli zgromadził ponad półtora tysiąca młodych ludzi na polu namiotowym, a kolejne tysiące dołączały w wybrane dni i na wieczorne koncerty.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina będzie miała nowego premiera? Zełenski złożył propozycję

2025-07-14 15:02

[ TEMATY ]

Ukraina

Wołodymyr Zełenski

nowy premier

PAP/EPA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że zaproponował wicepremierce Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu i znacząco zmodyfikowała jego prace. Swyrydenko pełni obecnie funkcję pierwszego wicepremiera Ukrainy, kieruje też resortem gospodarki.

Zełenski poinformował o tej propozycji na Telegramie po spotkaniu z polityk.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję