Reklama
To była serdeczna i udana wizyta tak kard. Stanisław Dziwisz podsumował „Ad limina apostolorum” biskupów polskich w Rzymie
Księża biskupi ze wszystkich polskich diecezji w dniach 1- 8 lutego 2014 r. pielgrzymowali do Rzymu w ramach wizyty „Ad limina apostolorum”. Modlili się w rzymskich bazylikach, rozmawiali z Ojcem Świętym Franciszkiem, relacjonując sytuację Kościoła w naszej Ojczyźnie, brali udział w ważnych spotkaniach w urzędach watykańskich. „Niedziela” towarzyszyła naszym biskupom w tym ważnym wydarzeniu.
1-2
AD LIMINA APOSTOLORUM
Pozdrawiam każdego z Was i Kościoły partykularne, które Pan powierzył Waszemu ojcowskiemu kierownictwu. Dziękuję abp. Józefowi Michalikowi za jego słowa, a zwłaszcza za zapewnienie mnie, że Kościół w Polsce modli się za mnie i za moją posługę.
„Niedziela” towarzyszyła polskim biskupom podczas wizyty „Ad limina apostolorum”, przekazując na swoich łamach i w Internecie na www.niedziela.pl relacje z audiencji poszczególnych grup biskupów u papieża Franciszka oraz z wizyt w urzędach watykańskich, a przede wszystkim spotkań modlitewnych przy grobach Apostołów i w rzymskich bazylikach.
Po rozmowach z księżmi biskupami oraz przyglądaniu się z bliska ich wizycie w Rzymie można podsumować „Ad limina” trzema słowami: Wiara Papa/Papà Tematy.
Wypowiedź abp. Józefa Michalika na półmetku wizyty „Ad limina apostolorum” polskich biskupów
Z abp. Wacławem Depo metropolitą częstochowskim, przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP rozmawia ks. Paweł Rytel-Andrianik.
4-12
Z WATYKANU
13
14
ZE ŚWIATA
15
27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA
W kontekście nasilenia ataków na chrześcijan przypomnijmy, że Chrystus domaga się od nas ożywienia naszej wiary. Nauka i przykład żywej wiary Jana Pawła II pobudzają nas do głębszej refleksji na ten temat
16
Z POLSKI
17
RÓŻANIEC ZA OJCZYZNĘ
O Jasnogórskiej Rodzinie Różańcowej z Zofią Chmielewską rozmawia ks. Ireneusz Skubiś
Głęboka cisza obejmuje każdego, kto opuszczając tętniące miejskim życiem ulice Bolonii, przekroczy progi kościoła św. Dominika.
Daj znak, że jesteś z nami. Zadeklaruj chęć wspólnej modlitwy wyślij maila na adres: rozaniec@niedziela.pl lub SMS na numer 515 082 923
List apostolski o Różańcu „Rosarium Virginis Mariae” papieża Jana Pawła II jest jednym z ważniejszych dla zrozumienia jego pontyfikatu.
Świadectwo modlitwy różańcowej.
Jak się modlić na różańcu?
21-28
WIARA I ŻYCIE
Braterstwo, które jest podstawą pokoju, kultura spotkania, która powinna przeciwstawić się kulturze odpadów, bezinteresowna miłość i radość płynąca z wiary to cechy wyróżniające chrześcijanina, które wskazuje w swoich wypowiedziach papież Franciszek.
Ponoć gdy pewnego razu Seneka skończył swój wykład, zwrócił się do słuchaczy: „Czy są pytania?”. Były.
31
LITURGIA TYGODNIA
Nie bez powodu dzisiejsza liturgia Słowa rozpoczyna się od tekstu nazwanego bardzo wymownie: „Wymagająca wolność”.
32-33
MISJONARZE I MISJONARKI MATKI BOŻEJ POCIESZENIA
W Roku Wiary nakładem Wydawnictwa Missio-Polonia przy PDM ukazała się książka bł. ks. Józefa Allamano zatytułowana: „Takimi bądźcie. Misyjna duchowość i pedagogia”.
34
W OBRONIE NORMALNEJ RODZINY
Encyklika „Evangelium vitae” Jana Pawła II miała charakter wyjątkowo proroczy. Była przestrogą przed „wojną przeciw życiu” w skali planety.
38
FELIETONY
W Niemczech toczy się ożywiona debata na temat eutanazji. W tym kontekście przypomina się opinii publicznej, że w czasach Hitlera setki tysięcy osób zostały zamordowane jako „ludzkie istoty niegodne życia”.
Tak, według popularnej pieśni, mieli mieć ludzie, którzy zamiast pracować i oszczędzać, obijali się i oddawali złym nałogom. Polska rzeczywistość jest jednak okrutna: los przewidziany w pieśni czeka ludzi ciężkiej, wieloletniej pracy. Oni właśnie będą mieć coraz gorzej, bo system emerytalny w Polsce jest zły, nadto grozi mu krach nie później niż za 7-8 lat.
39
40-41
PROSTO I JASNO
Obradujący 4 lutego br. w Strasburgu Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której ujął się za dyskryminowanymi w krajach UE lesbijkami, gejami, osobami biseksualnymi, transseksualnymi i interseksualnymi, nazywanymi skrótowo LGBTI.
42
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
43
FAKTY I KOMENTARZE
Zaczęło się w 1950 r. Pięć lat po drugiej wojnie światowej francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman wydał deklarację nazywaną od jego nazwiska „deklaracją Schumana”.
46
52-53
54-55
LISTY DO „NIEDZIELI"
56
58
Niedziela bielsko-żywiecka
Niedziela częstochowska
Skąd biorą się okrucieństwa, krzywdy ludzkie, prześladowania? Pan Jezus powiedział, że zło i grzech pochodzą z ludzkiego serca, z wnętrza człowieka.
Władze miasta podsumowały rok swojej pracy podczas gali, którą zorganizowano w Filharmonii Częstochowskiej 17 stycznia 2014 r.
Czy to, co planują aktualnie włodarze Częstochowy w Kiedrzynie, to celowe niszczenie tej dzielnicy, a pośrednio i walka z Kościołem, czy może raczej układy polityczno-biznesowe, wszak wybory już tuż-tuż, bo w październiku?
Niedziela podlaska
To już 1000. wydanie tego pięknego tygodnika. Patrzymy dzisiaj z wielką troską na pierwsze numery „Niedzieli Podlaskiej” i z wdzięcznością zwracamy się do redaktorów, współpracowników, kolporterów i czytelników.
Serdecznie i gorąco pozdrawiam wszystkich Czytelników „Niedzieli”, zwłaszcza edycji podlaskiej, i chcę podkreślić wyjątkową zasługę czcigodnego ks. inf. Ireneusza Skubisia, dawnego i obecnego redaktora naczelnego „Niedzieli”.
1000. numer „Niedzieli Podlaskiej” to okazja zarówno do wspomnień, jak i pewnych podsumowań. Rozmowa z pierwszym i kolejnmi redaktororami odpowiedzialnymi „Niedzieli Podlaskiej” .
Wartości, zasady, reguły… słowa te są skwapliwie usuwane ze słownika „postępowego człowieka”, a jeśli się je przywołuje, to raczej w kontekście czegoś, co już dawno powinno trafić do lamusa.
Niedziela kielecka
Monografia wieloautorska zatytułowana „Kościół Komunia i Dialog. Księga Pamiątkowa ofiarowana Księdzu Biskupowi Kazimierzowi Ryczanowi w 75. Rocznicę urodzin” ukazała się w serii wydawniczej Kieleckiej Biblioteki Studiów Teologicznych.
Urodzony i wychowany w diecezji kieleckiej w Lelowie (woj. śląskie) był jego piewcą, monografistą, miłośnikiem. Ksiądz diecezji częstochowskiej, wpisał się także w historię diecezji kieleckiej.
„Szukamy cudów, a dla nas cudem jest to, że dziś młodzi pośród całego tego zgiełku, atrakcji, jakie niesie im świat, możliwości i dróg, potrafią usłyszeć głos Pana Boga” mówią Księża Pallotyni z Ośrodka Powołań „Apostoł” w Świętej Katarzynie.
Niedziela małopolska
oprosiliśmy kard. Stanisława Dziwisza, by podzielił się swoimi wrażeniami ze spotkania z papieżem Franciszkiem. Metropolita Krakowski podkreślił, że Ojciec Święty przyjął polskich biskupów z ogromną życzliwością i zrozumieniem dla problemów duszpasterskich Kościoła w Polsce.
To istotny czynnik jednoczący naród. Wartość, o którą należy dbać. Część dziedzictwa; materialnego i niematerialnego. Język ojczysty. Dla nas polski.
Niewielka kaplica na skarpie. Tu Maryja wysłuchuje modlitw okolicznych mieszkańców i przyjezdnych, wyprasza zdrowie oraz inne łaski. Miejscowi wierzą, że to właśnie Ona opiekuje się ich wioską i sprawia, że dzieją się cuda.
Niedziela lubelska
Niedziela legnicka
„Ad limina Apostolorum” to przepisana prawem kanonicznym relacja z życia wiary lokalnego Kościoła, składana przez biskupa diecezjalnego, co pięć lat biskupowi Rzymu, czyli papieżowi.
Świętość jest na ogół przyjmowana jako coś niezwykłego, niedostępnego i nadzwyczajnego. Przekonanie to utwierdzone jest w powszechnie używanym powiedzeniu: „nie jestem świętym”.
Ostatnie nasze rozważanie zostało zatytułowane: sens narodzenia Jezusa: Słowo i Pokarm. Jezus przyszedł na świat, by stać się dla nas pokarmem. Nie chodzi oczywiście o pokarm powszedni, ale na życie wieczne.
Niedziela łódzka
Niedziela przemyska
Miejsce jest piękne, ale najbardziej wyjątkowi są ludzie. Tutaj człowiek się umacnia i odnajduje sam w sobie
Niedziela rzeszowska
Niedziela sandomierska
Niedziela sosnowiecka
Caritas diecezji sosnowieckiej, jako instytucja charytatywna, wszystkie uzyskane pieniądze przeznacza na pomoc osobom potrzebującym dzieciom, rodzinom, ludziom samotnym, schorowanym, niepełnosprawnym. Po pomoc zgłasza się do Caritas coraz więcej potrzebujących. Pracownicy Caritas sami podejmują nowe dzieła charytatywne.
Mówi, że Polskę nosi w sercu, że to kraj, który zajmuje w nim miejsce szczególne, kraj, w którym „zakochał się od pierwszego wejrzenia”. I nie jest to miłość bez wzajemności…
W dzisiejszej rzeczywistości wielkim problemem jest kryzys więzi małżeńskiej z jego konsekwencjami w postaci rozwodów (rozwodami kończą się zarówno małżeństwa z kilkuletnim, jak i wieloletnim stażem). Bardzo dużo jest małżeństw niesakramentalnych... Kościół stara się otaczać swoją troską wszystkich tych, których dotykają wspomniane problemy
Niedziela świdnicka
Sięgając do Słownika Teologii Biblijnej, możemy odnaleźć takie słowa: „Woda jest przede wszystkim źródłem i potęgą życia, bez niej ziemia jest wysuszoną pustynią, krainą głodu i pragnienia, a żyjącym na niej ludziom i zwierzętom grozi niechybna śmierć”. Trudno się z tym nie zgodzić.
Nietypowa, bo żywa lekcja historii z udziałem Żołnierzy Światowego Związku Żołnierzy AK miała miejsce w Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie. Wszystko za sprawą wystawy „Zachować pamięć Katyń 1940”, którą od 29 stycznia można oglądać w siedzibie gimnazjum.
Dekalog, fundament życia moralnego jednostki, społeczeństwa i wszystkich narodów. Dziesięć Bożych Słów.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Tradycyjnie 2 lutego w Święto Ofiarowania Pańskiego, a w naszej bogatej w treści historycznej tradycji w dzień Matki Bożej Gromnicznej, swój powrót do źródeł powołania zakonnego przeżywają wszyscy, którzy poświęcili swoją posługę wypełnieniu charyzmatu zakonnego.
W dniu 11 lutego 1858 r.: maleńka wioska na południu Francji, ciemność rozbłyska światłem nadziei: „«poszłam na brzeg Gawy zbierać chrust z dwiema innymi dziewczynkami…, zobaczyłam Panią ubraną na biało.
W niedzielę 19 stycznia w sali parafialnej na terenie kościoła św. Kazimierza Królewicza w Policach miała miejsce projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Michała Kondrata pt. „Jak pokonać szatana?”. Po seansie odbyło również spotkanie z autorem
Każdy chciałby prowadzić szczęśliwe życie. W dzisiejszym skomplikowanym świecie, kluczem do tego są odpowiednie wskazówki, programy, wytyczne oraz gotowość stosowania się do nich.
Niedziela toruńska
Dziś oddajemy do rąk Czytelników 1000. numer „Głosu z Torunia”. To znaczy, że pismo gości w domach i instytucjach 19 już lat.
„Głos z Torunia” edycja diecezjalna toruńskiej „Niedzieli” przyjęła taki tytuł, gdy zaczynaliśmy tę cenną współpracę.
Niedziela warszawska
Nowa ewangelizacja i troska o rodzinę to kluczowe motywy przesłania Papieża Franciszka do polskich biskupów w czasie zakończonej już wizyty ad limina apostolorum. Ojcu Świętemu zależy by iść z Ewangelia do wszystkich ludzi, nie czekając aż oni przyjdą do Kościoła mówi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski
Gdzie przebiega granica, której przekraczać nie wolno? Nie ma takiej granicy, a przekonał się o tym o. Kazimierz M. Lorek, proboszcz parafii Ojców Barnabitów na Stegnach, której przybył nowy sąsiad: sklep monopolowy.
Mazowsze musi brać pożyczki, aby wesprzeć rozwój innych regionów kraju. Żadne inne województwo w Polsce nie jest tak dotkliwie obciążone tzw. „janosikowym”
Niedziela wrocławska
Na Dolnym Śląsku jest wiele miejsc wartych odwiedzenia. Jest też baza ośrodków rekolekcyjno-wypoczynkowych, gdzie można się zatrzymać.
Zimowy wyjazd na ferie to okazja do ewangelizacji.
8 dni trwała wizyta polskich biskupów w Watykanie ad limina Apostolorum. Spotkania z Ojcem Świętym oraz jego współpracownikami w Kurii Rzymskiej przypomniały o najważniejszych wyzwaniach stojących przed Kościołem w Polsce.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
„Więź z człowiekiem prowadzi nas do więzi z Bogiem, a więź z Bogiem prowadzi nas na nowo do człowieka.
Parafia pw. św. Michała Archanioła jest trzecią parafią pod względem liczby wiernych w Zamościu. Liczy ich ponad 10,5 tys.
26 stycznia br. w Biłgoraju odbyło się spotkanie Rodziny Radia Maryja. Jej przedstawiciele przybyli do Biłgoraja z różnych stron naszej diecezji. Spotkanie rozpoczęło się w kościele pw. św. Jerzego.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Swoje doroczne rekolekcje przeżywali w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie nadzwyczajni szafarze Komunii św. naszej diecezji.
Wraz z całym Kościołem 27 kwietnia będziemy przeżywali podwójną kanonizację papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Każda kanonizacja to wielkie wydarzenie w życiu kościelnym.
Z panią Dorotą z Nowogrodu Bobrzańskiego, która miała rzadki rodzaj guza mózgu i dostąpiła łaski uzdrowienia, rozmawia Aleksandra Bąk