Reklama
„KTÓŻ JAK BÓG…”
Każdy, kto obejrzał polski film Ryszarda Bugajskiego „Układ zamknięty”, przeżywa prawdziwy wstrząs.
3
3 MAJA 2013 NA JASNEJ GÓRZE
Tegoroczne uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostały połączone z modlitwą o pokój na świecie.
4-5
8
Z KRAJU
9
Z WATYKANU
10
ZE ŚWIATA
11
14-15
PIELGRZYMKA POLSKICH BOŻOGROBCÓW DO OJCZYZNY ZBAWICIELA
Ziemia Święta to najświętsze miejsce na świecie, gdzie niebo spotkało się z ziemią przez Wcielenie Syna Bożego. To kolebka chrześcijaństwa, świadek wydarzeń zbawczych. Tutaj również narodził się Kościół, wspólnota ludzi wierzących w Chrystusa
16-19
20-21
12 MAJA - WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE
Co oznacza wniebowstąpienie Jezusa i wyznawana przez nas wiara: „...wstąpił do nieba, siedzi po prawicy Ojca…”? Czym jest niebo, do którego wstąpił Chrystus? Jakie ma to dla nas znaczenie?
23
12 MAJA - WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE
Jedni widzą w nim jedynie metaforę ludzkich pragnień, inni ostateczne spełnienie nadziei. Choć niesamowicie trudno wyobrazić sobie niebo, z punktu widzenia wiary jest ono nie mniej realne niż otaczająca rzeczywistość.
Zazwyczaj w Biblii mowa jest o niebie w liczbie mnogiej, czyli o niebiosach, poczynając już od Księgi Rodzaju, gdzie czytamy, że Pan Bóg stworzył „niebiosa” (oczywiście, mam na myśli tekst oryginalny, czyli w języku hebrajskim).
24-25
16 MAJA - WSPOMNIENIE ŚW. ANDRZEJA BOBOLI
Męczennik za wiarę św. Andrzej Bobola wspominany jest w liturgii 16 maja. To patron nie tylko m.in. archidiecezji wileńskiej czy łomżyńskiej, ale i całej Polski.
26
WIARA I ŻYCIE
Książka, na którą czekaliśmy od ponad dwudziestu lat, jest jedną z najpiękniejszych i najlepszych biografii św. Franciszka z Asyżu, jakie do tej pory powstały, i stanowi wspaniały przykład wielkiej książki historycznej.
27
28-29
NOWENNA FATIMSKA TRWA
Obecność Maryi w tajemnicy Boga jest dogmatem, darem, zbawczą pomocą na drogach człowieka i ludzkości. Jest tajemnicą Jej obecności w Niebie i Jej wędrówki na ziemię poprzez objawienia w różnych częściach świata.
30
ZAPOWIEDZI
W Mediolanie w 2012 r. podczas VII Światowego Spotkania Rodzin Ojciec Święty Benedykt XVI przypomniał, że rodzina jest powołana, by stawać się obrazem Boga w świecie.
31
PROSTO I JASNO
Zdymisjonowanie Jarosława Gowina ze stanowiska ministra sprawiedliwości to ruch obrazujący prawdziwe oblicze premiera Donalda Tuska.
32
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
33
MARSZAŁEK SENATU RP DO PRZEWODNICZĄCEGO KEP
Czy zasada niezależności i autonomii Państwa i Kościoła (art. 1 Konkordatu) polega na milczeniu Kościoła?
36-37
38-39
Mówi dr Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
- Sama działalność charytatywna, samo nakarmienie, danie pieniędzy na dłuższą metę do niczego nie prowadzi. To pozwala zaspokoić głód, ale ten wróci następnego dnia. Trzeba rozwiązań kompleksowych, które odwołują się do fundamentalnych wartości - mówi ks. Henryk Kowalski, proboszcz z Zawiercia, który od wielu lat pracuje z bezrobotnymi.
39-40
SPOTKANIE W AULI „NIEDZIELI"
Powszechne skojarzenia, które budzi nazwisko ks. Piotra Skargi, to: „Kazania Sejmowe”, obraz Jana Matejki oraz modlitwa za Ojczyznę - przypomniana przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1987 r.
42
FELIETONY
Jak wyczytałem na stronie internetowej Press.pl, Kamil Durczok, prowadzący i redaktor naczelny „Faktów” TVN, jest dziennikarzem telewizyjnym, któremu Polacy ufają najbardziej. „Press” podaje, że odpowiednie badania o nazwie European Trusted Brands 2013 przeprowadził Reader’s Digest.
43
44
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Przepis pochodzi z programu „Herbaciarnia”, emitowanego w katolickim Radiu VIA w Rzeszowie.
46
NIEDZIELA MŁODYCH
Z Łukaszem Bęsiem, przy okazji premiery jego nowej płyty zatytułowanej „Antidotum”, rozmawia Agnieszka Chadzińska
47-50
Niedziela bielsko-żywiecka
Podczas Diecezjalnego Dnia Powołań Kapłańskich i Zakonnych, 27 kwietnia w kościele św. Floriana w Żywcu-Zabłociu, o roli księdza we współczesnym świecie mówił podczas kazania ks. Kamil Kaczor, który jest członkiem diecezjalnego zespołu ds. powołań.
27 kwietnia w auli bielskiego LO im. Kopernika odbyła się uroczysta gala podsumowująca 13. edycję Przeglądu Pieśni Patriotycznej
Opowiem wam historię o kobiecie niezwykłej. Kobiecie pełnej charyzmy i wielkiego zaufania, a jednocześnie twardo stąpającej po ziemi. Opowiem o elżbietance, siostrze Rafale Włodarczyk (lat 82).
Niedziela częstochowska
Data 13 maja 1917 r. zapisała się mocno w historii Kościoła katolickiego oraz w historii wielu narodów. Tego dnia po raz pierwszy ukazała się trojgu dzieciom w portugalskiej Fatimie Matka Najświętsza.
Przyszłość świątyni i parafii ma na pierwszym miejscu ukazywać piękno dobrego pasterza - św. Wojciecha. Niech Matka Boża i św. Wojciech wypraszają nam łaskę usłyszenia głosu Dobrego Pasterza Jezusa Chrystusa.
Niedziela podlaska
13 kwietnia w auli bł. ks. Jerzego Popiełuszki Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie odbyło się sympozjum naukowe pod hasłem: „Wiara i kultura, razem czy osobno?”. Spotkanie poprzedziła uroczysta Msza św. w kościele pw. bł. Edwarda Detkensa, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz
W czwartek 25 kwietnia w Siemiatyczach odbyła się 3. Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, w której uczestniczyli niepełnosprawni podopieczni placówek oświatowych z województw podlaskiego i mazowieckiego.
Kolejny Wieczór Wiary w Drohiczynie odbył się dzięki życzliwości ks. prał. prof. dr. hab. Tadeusza Syczewskiego - rektora WSD w Drohiczynie oraz kleryków.
Niedziela kielecka
Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie - wyjątkowa w skali kraju placówka Caritas kieleckiej 13 kwietnia obchodził jubileusz 20 lat funkcjonowania.
Nie robiły nic niezwykłego. Od początku mieszkały w skromnym domu obok kościoła, modliły się, katechizowały, przez jakiś czas prowadziły ochronkę dla dzieci, zajmowały się zakrystią, ogrodem, pomagały na plebanii.
Z jakimi sylwetkami księży spotykamy się w kanonie literatury polskiej i światowej na przestrzeni różnych epok? Jak zagraniczna i polska literatura przedstawia kapłaństwo, powołanie, życie duchownych w czasach współczesnych?
Niedziela małopolska
Czasem tyle wystarczy, by uratować czyjeś życie. Od roku mamy możliwość, by złożyć podpis pod inicjatywą obywatelską, która ma szansę zmienić oblicze nie tylko Europy, ale i świata. Bo tam, w Afryce i Azji, prywatne instytucje współfinansowane m.in. z naszych pieniędzy (podatków do kasy unijnej) zabijają dzieci, przeprowadzając aborcje.
Rozpoczęły się matury. To ważny czas dla każdego młodego człowieka, który ma do pokonania kolejny krok w dorosłość. Zdającym egzamin dojrzałości w sukurs przychodzą ojcowie pijarzy, którzy w sposób szczególny i zorganizowany modlą się za tegorocznych abiturientów.
Ciepły i przytulny dom, spokój i miłość - które dziecko nie pragnie tego najbardziej? Aby mogło tak być, potrzebna jest obecność tej, bez której decyzji żaden człowiek nie miałby szansy na życie i miłość.
Niedziela lubelska
Scena wniebowstąpienia Pana Jezusa, zwięźle opowiedziana przez św. Łukasza, jest podsumowaniem całej Ewangelii” (Łk 24,50-53).
„Katyń… ocalić od zapomnienia” to program, który ma na celu uczczenie pamięci bohaterów zbrodni katyńskiej przez posadzenie 21.857 dębów pamięci. Na terenie Lublina znajdują się 54 dęby, posadzone przez szkoły, uczelnie, parafie, instytucje.
Z ks. dr. Zbigniewem Wójtowiczem, na temat ewangelizacji ulicznej prowadzonej przez wspólnoty neokatechumenalne, rozmawia Urszula Buglewicz
Niedziela legnicka
W bieżącym roku przypada 96. rocznica objawień skierowanych przez Matkę Bożą do trójki dzieci w Fatimie. Powoli zbliżamy się do jubileuszu 100-lecia, który przypadnie w 2017 r. Niech to będzie okazją do zastanowienia się czy przesłanie Maryi z Fatimy jest dziś jeszcze znane i doceniane, czy też zagubiło się w wirze wydarzeń współczesnego świata.
Coraz częściej odnosimy wrażenie, że szczególnie twórcy serwisów informacyjnych manipulują przekazem, tak aby został odczytany w pewien ściśle określony sposób, a tym samym, by wywołał określone reakcje.
Manipulowanie dziećmi przez zabawki, gry i kreskówki to temat konferencji o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą zabawki, gadżety oraz filmy przeznaczone dla dzieci i nastolatków.
Niedziela łódzka
W dniu 25 kwietnia Kościół obchodzi świąteczne wspomnienie św. Marka Ewangelisty. Jest to także dzień imienin abp. metropolity łódzkiego Marka Jędraszewskiego.
Ojciec Święty Jan Paweł II na spotkaniach z młodzieżą mówił: „Jesteście moją nadzieją, jesteście nadzieją Kościoła”. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest wychowanie młodych ludzi dla przyszłości rodzin, Kościoła i społeczeństwa. Warto więc postawić pytanie: jaka jest wiara młodych ludzi? Jakie są motywy ich wiary?
Czy dzieci z miasta widziały żywą krowę? A łany falujących na wietrze zbóż? Czy wciągały pełną piersią zapach skoszonej trawy? Wyprawy na wieś to coraz częściej niedostępne doświadczenia dzieci z miejskich blokowisk.
Niedziela przemyska
Przywiezione z Mościsk na Ukrainie relikwie św. Joanny Beretty Molli przez miesiąc odwiedziły kilka parafii archidiecezji przemyskiej. Swoją wędrówkę zakończyły w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żurawicy.
To są chyba najważniejsze pytania człowieka... Pytania o życie... Pytania o śmierć... Pytania o wieczność... Są one zawsze bardzo ważne, czasem aż niepokojące.
Harcmistrzyni Izydora Kossowska urodziła się 10 maja 1883 r. we Lwowie. Tam też rozpoczęła naukę w szkole powszechnej. Dyplom magistra biologii z fizyką uzyskała na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w 1906 r.
Niedziela rzeszowska
Czternasta pielgrzymka Czytelników „Niedzieli” do Włoch rozpoczęła się 17 kwietnia, rano, w kościele Chrystusa Króla w Rzeszowie, gdzie wędrujących żegnał i błogosławił na drogę biskup rzeszowski Kazimierz Górny.
Kościół rzeszowski szczyci się 18 miejscami szczególnego kultu Maryi. 4 z nich to sanktuaria zatwierdzone na prawie papieskim.
Wszyscy widzieli korupcję, wszyscy słyszeli słowa korumpowanej (byłej już) posłanki o możliwości „kręcenia lodów” i bynajmniej nie chodziło o lody włoskie. Jednak sąd uznał ostatnio, że owszem, jest ona odpowiedzialna… moralnie.
Niedziela sandomierska
Dzień Otwartej Furty, to ogromne przedsięwzięcie ewangelizacyjno-powołaniowe jakiego już po raz trzynasty podjęło się Wyższe Seminarium Duchowne (WSD) w Sandomierzu.
27 kwietnia odbyła się 16. Ogólnopolska Pielgrzymka Domowego Kościoła (DK) do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Od św. Józefa do św. Floriana. Cechowa i ludowa sztuka sakralna” – to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu w Zamku Kazimierzowskim.
Niedziela sosnowiecka
Do wakacji jeszcze daleko, ale już ruszyła akcja promująca Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę.
Kilkaset osób należących do Żywego Różańca, z 42 parafii, wzięło udział 27 kwietnia w diecezjalnej pielgrzymce wspólnoty do bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej
W niedzielne popołudnie, 28 kwietnia, ulicami Będzina przeszedł III Marsz dla Życia i Rodziny Diecezji Sosnowieckiej. W tym roku towarzyszyły akcji słowa: „Liczy się prawda”! Było to prawdziwe święto życia i rodziny!
Niedziela świdnicka
Czym jest kryzys wiary, jak się przed nim chronić i co to znaczy być dojrzałym chrześcijaninem? – w rozmowie z ks. dr. Markiem Dziewieckim, psychologiem.
Anna Rypień zajmuje się artystycznym malarstwem ściennym. Niegdyś artystka uczyła plastyki w stoszowickiej szkole. Dziś postanowiła spróbować swoich sił, realizując własne pasje związane z pracą zawodową.
Chrześcijanie powinni zastanawiać się nad tym, co zrobić, żeby Ewangelia Chrystusa była w parafii bardziej, lepiej słyszana, żeby głoszenie Bożego Słowa było skuteczniejsze.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus przez 40 dni ukazywał się Apostołom, zorganizował ich i przygotował na przyjęcie Ducha Świętego, którego przyjście było początkiem Kościoła świętego.
26 kwietnia br. w Widuchowej miało miejsce spotkanie z Anną Golędzinowską, byłą modelką.
Z Maciejem Wojewódką – koordynatorem akcji społecznej „Wyalienowani rodzice czytają dzieciom” – rozmawia Joanna Szubstarska
Niedziela toruńska
Nasz Pan Jezus Chrystus wstąpił do nieba; podążajmy tam sercem razem z Nim. Św. Augustyn
Od 5 kwietnia w polskich kinach możemy zobaczyć film „Cristiada” opowiadający historię prześladowań, jakich doświadczyli katolicy w lewicowym Meksyku
Ujawniły się w całej pełni u kleru i ludu: przywiązanie do Kościoła, walka solidarna o najświętsze dobra, ofiarność i cierpliwość wielka w ciężkich utrapieniach Ks. Alfons Mańkowski
Niedziela warszawska
W tłumie wiernych pielgrzymujących do Wilanowa na Święto Dziękczynienia będzie przeszklona trumna z relikwiami św. Andrzeja Boboli.
Z Jerzym Zalewskim, reżyserem, twórcą filmu „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”, rozmawia Wojciech Dudkiewicz.
Gdy komuniści wystawili ciało Andrzej Boboli jako eksponat muzealny w Moskwie, szybko przekonali się o skuteczności Świętego. Ludzie zaczęli modlić się przed relikwiami tuż obok Kremla
Niedziela wrocławska
Wielu autorów rozpisuje się o trudnościach we właściwym przeżywaniu pierwszej Komunii św. przez dzieci. Przeszkodą są zaliczenia niezrozumiałych formułek i modlitw, przymiarki strojów, konkurujące z pragnieniem przyjęcia Pana Jezusa prezenty.
Po prezentacji na łamach wrocławskiej „Niedzieli” katolickich szkół ponadgimnazjalnych przyszedł czas, by postawić kolejny krok na edukacyjnej drodze i przedstawić ofertę, z jaką do przyszłych studentów wychodzi Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu.
Pięknie położone na skraju lasu i pogrążone w ciszy - Święte Wzgórze na Osobowicach z figurą Matki Bożej - to miejsce niezwykłe, które zachęca do refleksji i kontemplacji.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Lubaczowska konkatedra, 21 kwietnia, otrzymała od Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa w Krakowie relikwiarz z relikwiami ich założyciela i patrona św. Zygmunta Gorazdowskiego.
W Niedzielę Dobrego Pasterza, w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie odbyło się Regionalne Spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci.
Do stacji kolejowej w Mrozach 28 lutego 1943 r. przybył transport liczący 1064 osoby wysiedlone z Zamojszczyzny w ramach zbrodniczej polityki niemieckiego okupanta. Wśród wysiedlonych znajdowało się 462 dzieci poniżej 10. roku życia.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Beatyfikacja ks. prał. Luigiego Novarese, związanego z Głogowem została zaplanowana na 11 maja br. Uroczystości beatyfikacyjne odbędą się w Rzymie w Bazylice św. Pawła za Murami.
Pierwsza Komunia św. to wydarzenie doniosłe dla rodziców i dzieci. Bezpośrednie przygotowania do tej majowej uroczystości trwają przez cały rok. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa Pierwsza Komunia św. przyjmowana była łącznie z chrztem i bierzmowaniem.
Muzeum Etnograficzne w Ochli nie zawiodło, organizując po raz kolejny plenerową majówkę z rodziną. Warsztaty, regionalne wyroby i główna atrakcja - zespół folklorystyczny „Biskupianie” z Krobi przyciągnęły mnóstwo gości, których nie odstraszyła nawet niepewna pogoda.