Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Z misją wśród górali

O. Leopold Tempes odegrał ważną rolę w historii góralszczyzny.

[ TEMATY ]

broszura

Rok Górali w Województwie Śląskim

o. Leopold Tempes

Monika Jaworska

Wnętrze broszury.

Wnętrze broszury.

Dobiegł końca Rok Górali w województwie śląskim. W związku z tym podejmowano szereg inicjatyw pod patronatem „Niedzieli”. Została wydana również okolicznościowa broszura poświęcona o. Leopoldowi Tempesowi i jego misji wśród górali Beskidów, ze wstępem proboszcza parafii Dobrego Pasterza w Istebnej ks. Tadeusza Pietrzyka.

Siłą Istebnej jest tradycja, u której źródła znajduje się zarówno przywiązanie mieszkańców do wiary, jak i spuścizna po wołoskich przodkach. Na przestrzeni 400-letniej historii wsi na jej losy i rozwój wpływ mieli wybitni duszpasterze, jak przybyły w 1716 r. jezuicki misjonarz Leopold Tempes – pisze ks. proboszcz w słowie wstępnym.

Historię życia i działalności jezuity przybliża ks. dr Tomasz Chrzan. Podkreśla, że osoba ks. Leopolda jest z wdzięcznością wspominana w miejscach, gdzie działał, zwłaszcza w Trójwsi Beskidzkiej. A w kościele Dobrego Pasterza znajduje się obraz autorstwa Ludwika Konarzewskiego juniora, przedstawiający nauczającego misjonarza, oraz belka z pierwotnego kościoła na wejściem z datą 1721. Obraz znalazł się na okładce darmowej publikacji, która trafiła do parafii naszej diecezji, zwłaszcza na terenach góralskich. Jest bogato ilustrowana zdjęciami z wydarzeń w Istebnej i przedmiotów sakralnych związanych z o. Tempesem.

Reklama

Możną ją nadal znaleźć w parafiach diecezji.

Broszurę wydano staraniem Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej we współpracy z Diecezją Bielsko-Żywiecką, w ustanowionym przez Sejmik Województwa Śląskiego Roku Górali w Województwie Śląskim. Znajdują się w niej również odnośniki do mediów społecznościowych diecezji i biskupów. Wydanie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

2022-02-08 21:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małopolskie świątynie - dla turysty i pielgrzyma

[ TEMATY ]

broszura

kościoły Małopolski

Monika Jaworska

Okładka broszury.

Okładka broszury.

Do parafii naszej diecezji trafiła 4. część broszury pt.: „Diecezja bielsko-żywiecka. Dla turysty i pielgrzyma”.

To kontynuacja poprzednich publikacji z tą różnicą, że 4. część przewodnika przybliża czytelnikowi kościoły znajdujące się w małopolskiej części diecezji oraz wskazuje miejsca i obiekty, jakie warto zobaczyć w danej miejscowości.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

"A przed maturą pojedziemy na Jasną Górę"

2023-01-31 23:21

Adobe Stock

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej zaprasza wszystkich maturzystów na Pielgrzymkę na Jasną Górę. Więcej o tym wydarzeniu opowiada ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Pielgrzymka jest doskonałą okazją, aby prosić o opiekę Matkę Bożą na czas pisania egzaminu dojrzałości. - Przez jakiś czas słychać było powiedzenie: „Chcesz zdać maturę, jedź na Jasną Górę”. My nie traktujemy pielgrzymki jako jakiegoś amuletu, który ma pomóc maturzystom w zdaniu matury, bo wszystko zależy od tego, ile pracy włożą w przygotowanie. Nie mam jednak wątpliwości, że Boże wsparcie oraz opieka Matki Bożej jest w tym czasie potrzebna - zaznacza ks. Rozpędowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję