Reklama

Niedziela w Warszawie

Sierpień z Rodziną Honoracką

Aniołowie przypomnienia

To jedyne żeńskie zgromadzenie w Polsce, a drugie na świecie, którego charyzmatem jest pomoc duszom cierpiącym w czyśćcu.

Niedziela warszawska 35/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Siostry Wspomożycielki Dusz Czyśćcowych

Archiwum sióstr wspomożycielek

Przed domem generalnym Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych w Sulejówku

Przed domem generalnym Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych w Sulejówku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspomożycielki Dusz Czyśćcowych są bezhabitowym zgromadzeniem, żyjącym duchowością franciszkańską. Założył je w Zakroczymiu 10 listopada 1889 r. bł. Honorat Koźmiński przy współudziale m. Wandy Olędzkiej.

Urzeczywistnianie charyzmatu zgromadzenia o. Honorat widział przez szczególne apostolstwo i misję. Chciał, aby siostry otwierały człowieka na to, że celem każdego z nas jest życie wieczne. – W pierwszych ustawach zgromadzenia pisał, że siostry wspomożycielki mają być aniołami przypomnienia, iż największym skarbem, drogocenną perłą dla każdego człowieka jest życie wieczne – mówi „Niedzieli” s. Irena Złotkowska, przełożona generalna sióstr wspomożycielek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na ratunek duszom w czyśćcu

Charyzmat siostry realizują także przez szerzenie katolickiej nauki o czyśćcu. Od 40 lat prowadzą Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym, które zrzesza ponad 30 tys. członków. Powstało jako odpowiedź na liczne prośby kierowane do zgromadzenia ze strony osób świeckich, zainteresowanych współpracą w zakresie niesienia pomocy duszom cierpiącym w czyśćcu.

– Był to ruch oddolny, który powoli się rozrastał. Były organizowane dni skupienia i rekolekcje. Księża zaczęli zapraszać do parafii i w ten sposób dołączali nie tylko członkowie indywidualni, ale też powstały grupy parafialne – opowiada s. Irena.

Reklama

W Polsce Apostolstwo działa we wszystkich 49 diecezjach. Jest około 150 grup parafialnych, a około 10 tys. członków jest zrzeszonych także na Białorusi. Są też grupy m.in. na Litwie, Łotwie i w Erytrei. Członkowie indywidualni są praktycznie na wszystkich kontynentach. Wśród członków Apostolstwa są osoby wszystkich stanów życia, także kapłani i siostry zakonne.

Aby dołączyć do Apostolstwa, najlepiej napisać do sióstr, korzystając z informacji na stronie www.apdc.wspomozycielki.pl. Otrzymamy akt ofiarowania oraz pakiet materiałów formacyjnych. Członkowie Apostolstwa mogą również korzystać ze specjalnych rekolekcji, na których pogłębia się tematykę związaną z rzeczami ostatecznymi, głównie z czyśćcem, życiem wiecznym. Podejmowane są też tematy dotyczące życia duchowego, Słowa Bożego, które mają na celu formację duchową. Siostry pomagają również osobom po stracie najbliższych w przeżyciu czasu żałoby, służąc w swoich domach rekolekcyjnych.

Z miłości do Jezusa

Charakterystyczną cechą duchowości wspomożycielek związanym z realizacją charyzmatu jest to, że całe swoje życie siostry oddają dla dusz czyśćcowych. Siostry mogą składać akt heroicznej miłości za dusze w czyśćcu cierpiące, który polega na tym, że wszystkie swoje radości, modlitwy, prace, cierpienia, odpusty które siostry mogą uzyskać na ziemi, oddają dla ratowania dusz w czyśćcu.

– To jest osobisty rys naszej duchowości, włączania naszego życia w ofiarę odkupieńczą Jezusa. Celem każdej z nas jest miłość do Jezusa Chrystusa Odkupiciela, który oddał swoje życie, aby każdy człowiek miał życie wieczne – wyjaśnia s. Irena. Ta miłość, którą oddaje zawołanie „wszystko dla czyśćca”, ma przenikać umysł i serce każdej siostry.

Reklama

Duchowość wspomożycielek wyraża się umiłowaniem ukrytej obecności Jezusa w Eucharystii.

Szczególnym czasem specjalnych modlitw za zmarłych jest dla sióstr każdy poniedziałek i listopad. Miłość do Chrystusa Odkupiciela znajduje wyraz w zgromadzeniu także przez kult Najświętszego Serca Jezusowego, któremu oddaje się każda siostra. Specjalną miłość i cześć odbiera u wspomożycielek Maryja Matka Miłosierdzia i Opiekunka dusz czyśćcowych. W Święto Opieki Matki Bożej Miłosierdzia czczą Ją jako główną patronkę Zgromadzenia. Jest to także rocznica powstania zgromadzenia. Innymi patronami są św. Józef i św. Franciszek z Asyżu.

Apostolstwo

Wspomożycielki troszczą się o to, by sposób ich życia i apostolstwa był przeniknięty duchem Biedaczyny z Asyżu. Uwzględniając potrzeby obecnego czasu w swojej posłudze spełnianej wobec innych, starają się być świadkami życia wiecznego. Przybliżają katolicką naukę o życiu wiecznym i sposobach niesienia pomocy wobec tych, którzy już od nas odeszli przekraczając bramę śmierci, także przez publikacje, książki, broszury i artykuły w prasie katolickiej. Zachęcają wiernych, by wspomagali zmarłych ofiarą Mszy św., modlitwą, jałmużną i odpustami. Niosą pomoc osobom starszym, bliskim śmierci i dzieciom prowadząc Dom Pomocy Społecznej, przedszkole, a także przez pracę katechetyczną i formacyjną.

Odczytać Boży plan

Reklama

Wspomożycielki pracują od niedawna na misjach – na Kubie, gdzie posługują, przygotowując dorosłe osoby do przyjęcia sakramentu bierzmowania, katechizując i pomagając w pracy misjonarzom.

– Na Kubie ludzie są bardzo zainteresowani naszym charyzmatem niesienia pomocy duszom w czyśćcu. Jeśli są katolikami, coś wiedzą na temat wiary katolickiej i spotkali Jezusa, to pytają, jak jeszcze bardziej Go poznać i jak jeszcze bardziej pomóc zmarłym. Dzwonią do nas i proszą, żebyśmy poszły z nimi na cmentarz pomodlić się za zmarłych – opowiada s. Anna Pękowska, która od trzech lat pracuje na Kubie.

Misjonarka podkreśla, że najpiękniejsze na drodze powołania zakonnego jest pozwolić się prowadzić Słowu Bożemu. – Ile razy czytam Jego Słowo, tyle razy pokazuje mi ono coś nowego i widzę, że jeśli z wiarą wgłębiam się w Boże Słowo, to jestem z Bogiem bardzo blisko. To jest piękne, że Bóg każdego dnia mnie zaskakuje – zaznacza s. Anna i dodaje, że choć człowiek może sobie zaplanować dzień, to i tak Bóg pokaże mu swój plan i wskaże, jak On chce, aby dany dzień przeżyć. – Zawsze ten Boży plan jest cudowny i skłania do radości oraz wdzięczności za Jego nowe pomysły w moim życiu – przyznaje s. Anna.

Najpiękniejsze spotkanie

Siostry wspomożycielki swoim świadectwem życia przypominają światu, że życie każdego człowieka nie kończy się na ziemi, ale ma swój cel, którym jest zjednoczenie z Bogiem w wieczności.

– Aspekt wertykalny naszego życia, czyli odniesienie go do Boga, jest niezwykle ważny. Dzisiaj dużo mówi się o tym, jak być dobrym człowiekiem, a niekoniecznie, jak być dobrym chrześcijaninem. Zapominamy o tym, co przyniósł nam Jezus Chrystus, że jesteśmy zbawieni, powołani do wieczności, że życie nasze – jak mówi św. Paweł – zmienia się, ale się nie kończy – podkreśla s. Irena i dodaje, że w tym właśnie zakorzeniona jest nasza chrześcijańska nadzieja.

Mamy głosić zbawienie i uświadamiać sobie i innym, że każdy człowiek jest powołany do zjednoczenia z Bogiem. Nasza wiara to nie tylko wymiar wertykalny, ziemski, ale to Dobra Nowina, która pozwala nam ufać, że po przekroczeniu bramy śmierci, czeka nas najważniejsze wydarzenie w naszym życiu, spotkanie z Jezusem, który oddał za nas swoje życie byśmy mogli osiągnąć jego pełnię w niebie.

2022-08-23 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Stanisława Biskupa Męczennika

[ TEMATY ]

nowenna

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Nowennę do św. Stanisława Biskupa Męczennika odmawiamy między 29 kwietnia a 7 maja lub w dowolnym terminie.

Pragnę w tej dzisiejszej nowennie przypominać sobie opatrznościowego męża, świętego Stanisława, który był biskupem Kościoła krakowskiego, który przez swoje świadectwo życia i męczeńskiej śmierci stał się na całe stulecia rzecznikiem ładu moralnego w Ojczyźnie, który był i nadal jest tej Ojczyzny Patronem.
CZYTAJ DALEJ

Cała prawda o konklawe

2025-05-04 13:28

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Red

Dawno nie czytałam tak dobrej książki, jak „Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich” autorstwa ks. dr. Przemysława Śliwińskiego. Znajdziemy tu naprawdę wszystko, co dotyczy procesu wyboru następcy Świętego Piotra. Lektura pozwala też lepiej zrozumieć, dlaczego konklawe jest zagadką, najbardziej skrywaną tajemnicą w dziejach.

W kaplicy Sykstyńskiej, w której 7 maja zbierze się 135 kardynałów elektorów, trwają ostatnie przygotowania do wyboru następcy Franciszka. Hierarchowie zostaną faktycznie odizolowani od świata zewnętrznego. Jak podaje aciprensa.com, będą mogli mieć przy sobie jedynie… okulary, aparaty słuchowe i laski! (sic!). Nic więcej. Powstała też watykańska mapa obszaru zastrzeżonego…
CZYTAJ DALEJ

Życie ze ściśniętym sercem

2025-05-05 08:00

[ TEMATY ]

felieton (Łódź)

Adobe Stock

Wczesna jesień 2019 r. Sala kolumnowa Łódzkiego Domu Kultury zajęta po brzegi. Trwa spotkanie z kandydatami na senatorów, z dwóch łódzkich okręgów. Prof. Dominik Sankowski i mec. Marek Markiewicz (popierani przez Prawo i Sprawiedliwość) walczą o głosy. Znani, lubiani, wybitni w swoich profesjach. Walczą o głosy – ale czyje? Wraz z kilkoma przyjaciółmi rozglądam się po sali i nagle coś nas zaczyna niepokoić… Wokół widać same znajome twarze! Znamy tych ludzi – lepiej lub gorzej – od dawna (m.in. ze spotkań takich jak to). To oczywiste, że wszyscy oni oddadzą głosy na Markiewicza lub Sankowskiego. Mimo, że nastrój jest świetny, przychodzi nam do głowy dobrze znana myśl, smutna i deprymująca: Przekonani przekonują przekonanych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję