Inicjatywa ta, zorganizowana przez Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Zdrowia przy współpracy z Krajowym Duszpasterstwem Służby Zdrowia i Chorych, jest wyrazem głębokiego szacunku i pamięci o tej wyjątkowej osobie, której życie było pełne poświęcenia na rzecz chorych i potrzebujących.
Błogosławiona pielęgniarka
Bł. Hanna Chrzanowska, pielęgniarka i działaczka charytatywna, beatyfikowana w 2018 roku, zasłynęła z niezwykłej troski o chorych, sieroty, zwłaszcza dzieci oraz ze swego zaangażowania w środowisko pielęgniarskie. W 1937 roku przyczyniła się do założenia Katolickiego Związku Pielęgniarek Polskich. Jej działalność była nieodłącznie związana z wiarą – starała się o upowszechnienie zwyczaju sprawowania Mszy św. w domach chorych oraz ich odwiedzin z wizytą duszpasterską. Wprowadziła również innowacyjne rozwiązania w opiece środowiskowej nad chorymi, wyznaczając standardy nowoczesnej opieki medycznej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
archiwum prywatne
Relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej
Dzisiaj bł. Hanna jest uznawana za wzór i inspirację dla pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, lekarzy i całego personelu medycznego. Jak podkreślił ks. kan. Andrzej Walerowski, Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia, jej współpraca z kard. Karolem Wojtyłą była istotna dla wielu inicjatyw na rzecz środowiska medycznego oraz chorych.
Peregrynacja
Reklama
- Peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej w diecezji świdnickiej jest nie tylko okazją do modlitwy w intencji chorych i pracowników służby zdrowia, ale także do refleksji nad wartością służby najsłabszym. W jej trakcie, relikwie nawiedzą szpitale, hospicja, domy pomocy społecznej oraz inne placówki medyczne, stając się źródłem duchowego wsparcia dla wielu – wyjaśnił ks. Walerowski.
archiwum prywatne
Ks. Damian Mroczkowski z relikwiami bł. Hanny w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Dzierżoniowie
Do tej pory peregrynacja odbyła się w siedmiu miejscach naszej diecezji, począwszy od Specjalistycznego Szpitala im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Zachęcamy pracowników służby zdrowia, osoby chore i cierpiące, duszpasterzy i osoby życia konsekrowanego do włączenia się w modlitwę przy relikwiach błogosławionej. To wyjątkowy czas, kiedy wiara i służba zdrowia łączą się w jednym, wspólnym duchowym doświadczeniu, przynosząc nadzieję i ukojenie tym, którzy najbardziej tego potrzebują.
Szczegółowy plan peregrynacji
Szpital – ksiądz odpowiedzialny - data peregrynacji
1. Szpital dr Alfreda Sokołowskiego Wałbrzych (o. Bogusław Śmierciak) 6-9 stycznia
2. Hospicjum Stacjonarne Wałbrzych (ks. Sebastian Makuch) 9-12 stycznia
3. Szpital im. dr Alfreda Sokołowskiego przy ul. Batorego i szpital ginekologiczny przy ul. Paderewskiego w Wałbrzychu (ks. Grzegorz Kupczyk) 12-17 stycznia
4. Szpital Powiatowy Dzierżoniów (ks. Józef Błauciak) 17-19 stycznia
5. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Dzierżoniów (ks. Damian Mroczkowski) 19-22 stycznia
6. Szpital Rejonowy Kłodzko (ks. Krzysztof Doś) 22-24 stycznia
7. Dom Opieki Szalejów Górny (ks. Grzegorz Todorowski) 24-26 stycznia
8. Specjalistyczne Centrum Medyczne Polanica-Zdrój (ks. Wojciech Dąbrowski, ks. Mateusz Matusiak) 26-30 stycznia
9. Szpital Bystrzyca Kłodzka (ks. Andrzej Ćwik, ks. Wojciech Iwanicki) 30 stycznia – 2 lutego
Reklama
10. Szpital św. Antoniego Ząbkowice Śląskie (ks. Dawid Fiołek) 2-5 lutego
11. Szpital Nowa Ruda (ks. Wojciech Sznajder) 5-7 lutego
12. Hospicjum Caritas Świdnica (ks. Jan Gargasewicz) 7-10 lutego
13. Szpital „LATAWIEC” Świdnica (ks. Edward Szajda) 10-13 lutego
14. Dom Księży Emerytów (ks. Łukasz Kowalczuk) 13-17 lutego
15. Katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy (ks. Marcin Gęsikowski) 17-18 lutego