- Przyjeżdżamy na Jasną Górę, żeby wyrazić naszą pamięć o św. Janie Pawle II i chcemy pokazać, że mamy go w sercu - powiedział Maksymilian Szypta z Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Głojscach.
Kamila Przybyło ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Wodzisławiu Śląskim zaznaczyła, że dla niej to wielka duma trzymać w rękach sztandar szkoły z wizerunkiem papieża Polaka. Jej koleżanka z klasy Zuzia Fidela zauważyła, że dla niej Święty Patron jest autorytetem i osobą „wielopokoleniową”, bo jak tłumaczyła potrafił rozmawiać z młodymi i osobami starszymi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- To bardzo duże przeżycie zobaczyć tłumy ludzi, których łączy św. Jan Paweł II. Jestem tutaj pierwszy raz i chciałem poznać Sanktuarium, które papież odwiedzał. - On zrobił dużo dobrego dla Polski i Kościoła i właśnie tej głębokiej wiary chciałbym się od niego uczyć – powiedział z Adam Oleksy ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Wodzisławiu Śląskim.
Z kolei Maciej Augustyniak ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Jana Pawła II w Skierniewicach zaznaczył, że święty jest dla niego inspiracją w każdej życiowej sytuacji.
Reklama
- Pamiętamy o ważnych rocznicach związanych z naszym patronem, takim jak dzień wyboru św. Jana Pawła II na papieża, jego rocznicę urodzin, czy śmierci, ale są też ogólnopolskie inicjatywy, które nas jednoczą - powiedział Jan Rychlicki, przewodniczący Społecznej Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Dodał, że dzięki zebranym środkom wybudowali szkołę w Togo w zachodniej Afryce i, że cały czas pojawiają się placówki, które obierają sobie za patrona właśnie papieża Polaka.
Zauważył, że mottem ich spotkania tradycyjnie jest hasło Dnia Papieskiego. W tym roku: „Cywilizacja życia” i jak tłumaczył jest ono przypomnieniem nauczania św. Jana Pawła II, który apelował o ochronę życia od poczęcia, do naturalnej śmierci. - Cywilizacja, tempo życia, świat wartości, który przeżywa kryzys nie pomaga młodym w wyborze bezpiecznej drogi do zbawienia, dlatego teraz bardzo ważne zadanie stoi przed pedagogami, aby o tym co ważne przypominali - mówił.
Mszy św. przed jasnogórskim Szczytem przewodniczył i kazanie wygłosił bp Marek Solarczyk, opiekun duchowy Rodziny Szkół Papieskich. Kaznodzieja przypomniał, że w 16 października mija 45 rocznica wyboru na Stolicę Piotrową św. Jana Pawła II, który prosił, żebyśmy się „nie bali otworzyć drzwi naszych serc dla Chrystusa” i to jest bardzo aktualne dziś, tak, jak hasło tegorocznej pielgrzymki, zaczerpnięte z Dnia Papieskiego: ”Cywilizacja Życia”. – To wielka zachęta do wdzięczności Bogu za dar życia – mówił bp Solarczyk.
Kaznodzieja przypomniał też postać bł. Carlo Acutisa. – Jako bardzo młody człowiek odznaczał się wrażliwością i odpowiedzialnością. Deklarował, że zrobi wszystko, by każdego dnia być blisko Boga i, że dla niego „Eucharystia jest autostradą do nieba”. Ten młody chłopak dawał świadectwo, że Bóg jest. Wam też tego życzę, abyście dla innych byli świadectwem – zachęcał duszpasterz Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II.
Celem Rodziny skupiającej społeczność szkolną, która za patrona wybrała sobie papieża z Polski jest integracja uczniów oraz propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II. Idea zrodziła się w 1998 r. w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu. Rodzinne współdziałanie daje możliwość wspólnego pogłębiania wiary, stwarza różne płaszczyzny wymiany doświadczeń i umożliwia poznawanie regionalnych kultur. Obecnie coraz liczniej powstają diecezjalne Rodziny Szkół Jana Pawła.