Reklama

Przyszłość Hiszpanii - w wierze

Niedziela Ogólnopolska 46/2010, str. 6-7

Dobrochna Banaszkiewicz

Figura św. Jakuba z sanktuarium w Santiago de Compostela

Figura św. Jakuba z sanktuarium w Santiago de Compostela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włodzimierz Rędzioch: - Podczas swojej wizyty apostolskiej w Hiszpanii Ojciec Święty Benedykt XVI odwiedzi sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela i konsekruje katedrę Świętej Rodziny w Barcelonie. Jakie jest znaczenie symboliczne tych miejsc dla Kościoła hiszpańskiego?

Reklama

Kard. Antonio Cañizares Llovera: - Są to dwa bardzo ważne miejsca dla Hiszpanii. Pierwsze z nich - Santiago de Compostela - to nasze chrześcijańskie korzenie: według tradycji, to właśnie św. Jakub przyniósł Ewangelię do Hiszpanii. Naszego kraju nie da się zrozumieć bez wiary chrześcijańskiej. Można próbować ją wykreślić, odciąć nasze apostolskie korzenie, ale wtedy przestałby on być tym, czym jest. Stałby się czymś innym, ale nie Hiszpanią o tożsamości naznaczonej wiarą w Jezusa Chrystusa, którą przyniósł nam właśnie św. Jakub. Poza tym historia Hiszpanii jest związana silnie z osobą Apostoła: Jej jedność z Europą ukształtowała się i została utrwalona dzięki „Camino de Santiago” (Szlakowi św. Jakuba), dzięki pielgrzymkom do grobu Apostoła. Wszystkie ważne wydarzenia naszej historii zawsze są mocno związane ze św. Jakubem, którego nazywamy Santiago.
Natomiast kościół Świętej Rodziny w Barcelonie, który zostanie konsekrowany przez Papieża - poza oczywistym przywoływaniem rzeczywistości związanej z rodziną, kamieniem węgielnym, na którym oparta jest budowla społeczeństwa hiszpańskiego - pokazuje, jak wiara dająca życie naszemu narodowi trwa i jest w stanie wyrażać się w dziełach sztuki tak wspaniałych i jedynych w swoim rodzaju, jak ta świątynia ekspiacyjna. Gdy Papież dokona konsekracji kościoła, będzie w nim można oddawać cześć Panu Bogu i głosić, że to On jest Bogiem. W tej wierze - której wyrazem jest kult św. Jakuba oraz ta świątynia - jest nasza przyszłość. Stąd właśnie waga wizyty Papieża, która będzie dla nas utwierdzeniem w wierze i nadziei.
Jestem głęboko przekonany, że to historyczna podróż. Ojciec Święty w tym czasie będzie ożywiał Kościół w Hiszpanii i dodawał mu odwagi. Będzie dodawał odwagi wszystkim Hiszpanom, bez względu na to, czy są wierzący, czy nie. Tym bardziej że przybywa w odpowiednim momencie.

- Jeszcze do niedawna o niektórych krajach europejskich - Polsce, Malcie, Irlandii - mówiło się jako o krajach katolickich, podkreślając fundamentalną rolę religii katolickiej w tworzeniu ich tożsamości narodowej. Mówiło się również o katolickiej Hiszpanii. Ale dzisiaj Hiszpania stała się pionierem sekularyzacji, materializmu i relatywizmu. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie: Jak to możliwe, że w czasie zaledwie jednego pokolenia Hiszpania odcięła się od swych korzeni chrześcijańskich i zlaicyzowała się tak radykalnie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- To prawda, że Hiszpania bardzo się zmieniła w ciągu ostatnich czterdziestu lat. Włączyła się całkowicie w nurt kultury dominującej w Europie i na całym świecie, którą charakteryzuje sekularyzacja i relatywizm. Najbardziej należy się bać nie tyle zeświecczenia społeczeństwa, ile wewnętrznej sekularyzacji Kościoła, która jest bardzo silna. Mimo to nie patrzę na przyszłość bez nadziei, wręcz przeciwnie. Wierzę w korzenie i fundamenty chrześcijańskie, na których zbudowane jest nasze społeczeństwo, a przede wszystkim - w wiarę Kościoła, której wyrazem jest życie, entuzjazm oraz siła ewangelizacyjna wiernych i środowisk kościelnych. Dlatego uważam, że wiara będzie znowu w stanie wywierać wpływ na przyszłość naszego kraju.

- Jaka jest obecna kondycja Kościoła katolickiego w Hiszpanii?

Reklama

- Kościół w Hiszpanii musi odzyskać pewność siebie lub raczej bezgraniczną wiarę w to, co go ożywia, a co nie jest niczym innym jak tylko samym jestestwem Boga, w którym pokłada swą ufność i ma oparcie. Uważam, że Kościół w Hiszpanii może patrzyć z wielką nadzieją na swoją przyszłość, gdyż ma wielkie możliwości ewangelizacyjne i daje świadectwo wielkiego miłosierdzia, tak bardzo godne uwagi i ważne w obecnej sytuacji kryzysu ekonomicznego. Podejmuje też wiele interesujących inicjatyw na polu duszpasterstwa młodzieży, obrony życia i rodziny oraz wolności edukacji. Ma on dużo większą władzę moralną niż starają się to przedstawiać niektóre nurty opiniotwórcze.

- Socjalistyczy rząd Hiszpanii, który nie potrafi przeciwdziałać poważnym problemom ekonomicznym kraju, skupia całą swoją politykę na radykalnej ideologii opartej na wymuszonej sekularyzacji społeczeństwa, na antyklerykalizmie, na ponownym wznoszeniu podziałów, które w zeszłym wieku doprowadziły do okrutnej wojny domowej, na rewizjonizmie historycznym, na demonizacji adwersarzy politycznych, na sojuszach z regionalnymi ruchami autonomicznymi. W jaki sposób ta radykalna polityka rządu ogranicza działanie Kościoła w Hiszpanii?

Reklama

- Nie byłbym takim pesymistą w ocenie działań obecnego rządu. Wiadomo, że od kilkudziesięciu lat ruch socjalistyczny na całym świecie stara się przede wszystkim doprowadzić do wielkiej zmiany kulturowej - powstania nowego społeczeństwa; dlatego ukierunkował swoje działania w dużym stopniu na to, gdzie ta zmiana miałaby największe znaczenie: a więc na rodzinę, edukację, środki masowego przekazu, relatywizujące i pobłażliwe prawodawstwo itp. Dzieje się tak zarówno w Hiszpanii, jak i poza nią. Cała ta „rewolucja” kulturowa, oprócz relatywizmu, przewiduje także propagowanie laickiej mentalności. Jednocześnie trzeba przyznać, że od 1982 r. hiszpańskie rządy były w tego typu działaniach bardzo skuteczne. Hiszpania bardzo się zmieniała, a na te posunięcia rządu nie było właściwej odpowiedzi. W każdym razie trzeba przyznać, że Hiszpania nie jest całkowicie zsekularyzowana i że ma chrześcijańskie zasoby, które - chociaż może nieco osłabione - mają jeszcze moc, co możemy zauważyć w wielu dziedzinach. Mimo to potrzebna jest większa żywotność w całym Kościele - w jego członkach i wspólnotach - aby z całą siłą i zaufaniem podjąć nową ewangelizację.

- Dzisiaj wszystkie hiszpańskie siły antykatolickie przypuściły nowy atak przeciwko Kościołowi i roli, jaką pełni religia katolicka w społeczeństwie: Ma temu służyć dokument o wolności religijnej, który m.in. wykreśla istniejący przepis o klauzurze sumienia (działanie w zgodzie z własnym sumieniem), oraz ustawa o laickości państwa, która pod pretekstem oddzielenia państwa od Kościoła chce usunąć religię katolicką w sferę prywatną, by w ten sposób zniknęła z życia publicznego. Jak to możliwe, że w świecie, który na nowo odkrywa wartości religijne i niezastąpioną rolę Kościoła w społeczeństwie, Hiszpania premiera Zapatero idzie w przeciwnym kierunku?

- Trzeba przyznać, że na razie nie ma żadnego nowego dokumentu czy ustawy o wolności religijnej, a sam rząd twierdzi, że nie jest specjalnie zainteresowany nową ustawą w tej kwestii. W chwili obecnej jest wiele problemów ekonomicznych i socjalnych, którym trzeba stawić czoło, tak więc nie powinniśmy się skupiać na innych sprawach, które chociaż są bardzo ważne, w tym momencie nie są priorytetowe.

- Biskupi hiszpańscy często powtarzają, że poważny kryzys ekonomiczny w Hiszpanii ma swe źródło również w utracie wartości, w braku szacunku do życia od jego początku, w negacji transcendentalnego wymiaru egzystencji ludzkiej, w odrzuceniu Boga. Czy zgadza się Ksiądz Kardynał z tym stwierdzeniem?

Reklama

- Zgadzam się z taką oceną sytuacji: Źródłem światowego kryzysu ekonomicznego - jak twierdzi Benedykt XVI np. w encyklice „Caritas in veritate” - jest pierwotny kryzys moralny, upadek człowieczeństwa. Hiszpania nie jest wyjątkiem i być może doświadcza jeszcze bardziej tego kryzysu, ponieważ naznaczona jest relatywizmem. Niestety, z tym kryzysem się nie walczy i nie podejmuje się działań, które powinny się skupiać na wychowaniu społeczeństwa oraz ponownym ubogaceniu go w wartości moralne. Przy czym wychowanie musi się opierać na autentycznej prawdzie o człowieku i dobru wspólnym, na wartościach, które są w nas głęboko zakorzenione, i na chrześcijańskich prawdach, które są naszą historyczną podporą.

- Jedną z cech systemów totalitarnych jest chęć wzmocnienia kontroli nad edukacją, która w związku z tym przestaje służyć autentycznemu wychowaniu, a zaczyna być narzędziem indoktrynacji młodych pokoleń. Wydaje się, że także w dzisiejszej Hiszpanii programy edukacyjne są wyrazem lewicowych poglądów propagujących nowy rodzaj antropologii, która stoi w sprzeczności z chrześcijańską wizją człowieka. Programy tzw. wychowania obywatelskiego, szeroko traktujące o życiu seksualnym, dyskryminacja nauczania religii, usuwanie symboli chrześcijańskich, a także ignorowanie świąt kościelnych - to wszystko oznacza, że chce się uformować „nowego człowieka”, który odpowiadałby ideologicznej wizji radykałów rządzących Hiszpanią. Jak można się przeciwstawić tym ideologicznym wypaczeniom hiszpańskiego systemu edukacyjnego?

- Istniejący już przedmiot „wychowanie obywatelskie” oraz „wychowanie seksualne”, które niedługo ma być wprowadzone do szkół, są prawdziwym nieszczęściem dla naszego kraju. Igra się z ogniem nowych ideologii, jak np. ideologia gender, i niestety uważam, że w tej grze możemy się poparzyć - czego skutki są już widoczne. Zmiana systemu edukacyjnego w Hiszpanii jest konieczna. To sprawa, którą należy jak najszybciej rozwiązać, jeśli nie chcemy, żeby nasze obecne problemy pogłębiły się jeszcze bardziej. Jest to zadanie dla wszystkich, również dla Kościoła i szkół katolickich, które powinny dawać alternatywę dla nauczania państwowego, alternatywę opartą na wymaganiach wychowawczych Ewangelii, nauczaniu papieży oraz zaleceniach Konferencji Episkopatu Hiszpanii. Episkopat podejmuje wiele działań, aby zapewnić wyższą jakość edukacji, której nieodłącznym elementem jest pokazanie chrześcijańskiej wizji człowieka w celu odkrycia nowego człowieczeństwa. Szkoła powinna się stać miejscem nowej ewangelizacji, której celem jest wielkie dzieło odnowy ludzkości, formowanie „nowych ludzi” w prawdzie i mądrości Ewangelii, przekazywanie miłości i nadziei, dzięki którym można zbudować nowe społeczeństwo kierujące się dobrem wspólnym, a co za tym idzie, dobrem każdego z nas.

Z języka hiszpańskiego tłumaczyła Dobrochna Banaszkiewicz

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela świdnicka 28/2016, str. 5

[ TEMATY ]

św. Jan z Dukli

Autorstwa Jan Matejko - fragment, Domena publiczna, commons.wikimedia

Św. Jan z Dukli

Św. Jan z Dukli
Święty Jan z Dukli urodził się na galicyjskiej ziemi, na przełęczy Karpackiej, w Dukli w 1414 r. Został dobrze wychowany przez bogobojnych rodziców. Rodzice posłali go do szkół w Krakowie. Jako młodzieniec otrzymał od Boga powołanie kapłańskie i zakonne. Wstąpił do Zakonu Franciszkanów Konwentualnych. Został wyświęcony na kapłana. Pracował w Krośnie i we Lwowie. Pod wpływem św. Jana Kapistrana przeniósł się do franciszkanów obserwantów, czyli bernardynów. I tu zasłynął jako kaznodzieja, wytrwały spowiednik, szerzyciel czci do Męki Pańskiej i Matki Bożej. Pod koniec życia stracił wzrok. Umarł w uroczystość św. Michała Archanioła, w środę 29 września 1484 r. Jan Paweł II kanonizował go 10 czerwca 1997 r. w Krośnie. Relikwie jego spoczywają w Dukli. Św. Jan z Dukli jest patronem diecezji przemyskiej. Co to znaczy, że jest naszym patronem? jakie wnioski z tego wynikają dla nas? Wynikają z tego dwa główne zadania. Po pierwsze, mamy uznać, że św. Jan jest naszym niebieskim opiekunem i orędownikiem. Stąd też winniśmy mu polecać często sprawy naszego życia. Drugie zadanie, jakie mamy wobec naszego patrona w niebie – to naśladować go w życiu. Każdy święty zostawia nam swoje chrześcijańskie życie jako testament do realizowania. Wszyscy jesteśmy zobowiązani ten testament rozpoznać i go wypełniać w kontekście naszego powołania, czyli inaczej mówiąc: jesteśmy zobowiązani do naśladowania naszych świętych. Pytamy się dzisiaj na nowo, jakie przesłanie zostawił nam św. Jan z Dukli, w czym go winniśmy naśladować? By odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy do modlitwy: „Boże, Ty obdarzyłeś błogosławionego Jana z Dukli, kapłana, cnotami wielkiej pokory i cierpliwości, spraw, abyśmy naśladując jego przykład, otrzymali podobną nagrodę”. Św. Jan z Dukli wyznawał wiarę nie tylko w swoich kazaniach, ale przede wszystkim swoim życiem. Jak wyznajesz wiarę jako ojciec, jako matka, żona, mąż, dziecko, synowa, zięć? Czy Bóg zajmuje w twoim życiu pierwsze miejsce? Jeżeli w życiu Pan Bóg jest naprawdę na pierwszym miejscu, to wszystko się właściwe układa. Wiarę wyznajemy nie tylko w kościele, na modlitwie, ale całym swoim życiem. Dzisiaj, Bogu dzięki, nie prześladują nas za wiarę. Nie idziemy do więzień, nie zwalniają nas z pracy. Nie mamy niepokoju o konsekwencje naszego świadczenia o wierze.
CZYTAJ DALEJ

Ostrzeżenie RCB: intensywne opady deszczu w 10 województwach

2025-07-08 09:16

[ TEMATY ]

ostrzeżenie

deszcz

alert

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

intensywne

opady

10 województw

Adobe Stock

Alert RCB. Ostrzeżenie przed ulewami

Alert RCB. Ostrzeżenie przed ulewami

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców 10 województw, w którym ostrzega przed intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu. Zaleca śledzenie komunikatów pogodowych i słuchanie poleceń służb. Po południu zaczną też obowiązywać ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami deszczu.

Komunikat o treści: „Uwaga! 08-10.07 prognozowane intensywne, nawalne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe” RCB wysłało do odbiorców przebywających na obszarze woj. łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego (powiaty: janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Lublin, łukowski, opolski, puławski, radzyński, rycki), opolskiego (powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, oleski, prudnicki, strzelecki, kluczborski, nyski, Opole, opolski), podkarpackiego (powiaty: dębicki, jasielski, kolbuszowski, Krosno, krośnieński, mielecki, niżański, ropczycko-sędziszowski, stalowowolski, strzyżowski, Tarnobrzeg, tarnobrzeski), podlaskiego (powiaty: kolneński, Łomża, łomżyński, zambrowski) i warmińsko-mazurskiego (powiaty: działdowski, nidzicki, piski, szczycieński).
CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się Festiwal Życia w Kokotku. Z Archidiecezji Wrocławskiej jest ok. 150 młodych

2025-07-08 22:37

mat. prasowy

W Kokotku rozpoczął się Festiwal Życia. Współorganizatorem wydarzenia jest także Archidiecezja Wrocławska oraz ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Bierze w niej udział kilkaset młodych ludzi z całej Polski, w tym około 150 osób z Archidiecezji Wrocławskiej. 

- Są dwie duże grupy z naszej archidiecezji. Jedna 65-osobowa z Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży i druga około 50-osobowa z ks. Tomaszem Zalwowskim z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siechnicach. Dodatkowo są osoby, które przyjechały indywidualnie - podkreśla ks. Piotr Rozpędowski, zaznaczając, że Festiwal cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, a wszystkich uczestników wydarzenia jest o 300 więcej niż rok temu. Tegorocznym bohaterem wydarzenia jest Mojżesz, jako człowiek nadziei. - Jego osoba komponuje się świetnie z Rokiem Jubileuszowym. On pełen nadziei wędrował przez 40 lat przez pustynię. Okazuje się, że dla wielu młodych jest to postać nieznana, pomimo tego, że to jest tak bardzo ważna postać biblijna. Widać, że są bardzo zaciekawieni jego osobą i z zainteresowaniem słuchają przygotowanych konferencji - mówił ks. Rozpędowski, dodając: - Do wyboru jest kilkadziesiąt warsztatów, które mają pomóc młodym rozwinąć swoje talenty. A zajęcia są różne, od szycia przez paintball, tematy związane z Biblią, czy szkoła modlitwy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję