Audiencja Generalna
Katecheza o św. Gertrudzie Wielkiej
Postaci i dokonaniom św. Gertrudy Wielkiej - doskonale wykształconej niemieckiej benedyktynki i wielkiej mistyczki z XIII wieku - poświęcił swą katechezę Benedykt XVI w czasie audiencji generalnej 6 października w Watykanie. Było to kolejne nauczanie papieskie w ramach cyklu o wybitnych kobietach w Kościele europejskim okresu średniowiecza.
Św. Gertruda Wielka z Helfty urodziła się 6 stycznia 1256 r. w nieznanej bliżej rodzinie w Turyngii. W piątym roku życia została powierzona opiece sióstr benedyktynek, u których zdobyła wykształcenie humanistyczne i teologiczne. Jej charakter cechowały zdecydowanie i siła przekonania. Była osobą pokorną, stającą w prawdzie, niezwykle pobożną. W 1281 r. niespodzianie przeżyła duchową wizję spotkania z Chrystusem. To wydarzenie otworzyło długi łańcuch doświadczeń, które uczyniły z niej jedną z największych mistyczek chrześcijańskich. Powołanie, odkryte przez studia humanistyczne, prowadziło ją w kierunku teologii i reguły monastycznej i miało jeden cel - apostolstwo. Podejmowała je z odwagą, głosząc prawdy wiary z prostotą, jasnością i przekonaniem. Jej sformułowania trafiały zarówno do teologów, jak i do zwykłych pobożnych osób. Chętnie zgłębiano jej pisma. Zmarła w wieku 45 lat. - Naśladujmy jej wiarę, uczmy się od niej umiłowania Chrystusa i Kościoła - zachęcał Ojciec Święty.
Siewca wyszedł siać
Benedykt XVI naucza
Kościół jest katolicki, bo wzywa każdego człowieka, by doświadczył nowego życia w Chrystusie. Misja jest zatem naturalnym następstwem istoty Kościoła, posługą jedności, którą Chrystus pragnie zrealizować w swym ukrzyżowanym ciele. Nasuwa to refleksję, że powodem osłabnięcia ducha misyjnego są nie tyle ograniczenia i braki w zewnętrznych formach działalności misyjnej, ile raczej zapominanie o tym, że misję musi ożywiać coś głębszego - mianowicie Eucharystia. Jako obecność bosko-ludzkiej miłości Jezusa Chrystusa, stale zakłada ona wychodzenie Jezusa do ludzi, którzy stają się Jego członkami, którzy sami stają się Eucharystią. Aby zatem podjęta w Ameryce Łacińskiej Misja Kontynentalna była naprawdę skuteczna, musi wychodzić od Eucharystii i prowadzić do Eucharystii.
Do biskupów z Brazylii, 4 października 2010 r.
Rodzina jest fundamentem, ponieważ to w niej kiełkuje w duszy ludzkiej pierwsze poczucie sensu życia. Zapuszcza ono korzenie dzięki związkom z mamą i tatą, którzy nie są właścicielami życia swoich dzieci, ale raczej pierwszymi współpracownikami Boga przekazującymi życie i wiarę.
Podczas spotkania z młodzieżą na Sycylii, 3 października 2010 r.
Ksiądz naznaczony jest pieczęcią kapłaństwa Chrystusa, by uczestniczyć w Jego funkcji jedynego Pośrednika i Odkupiciela. Na mocy tej podstawowej więzi otwiera się przed kapłanem ogromne pole posługi duszom dla ich zbawienia w Chrystusie i w Kościele.
Podczas spotkania z duchownymi na Sycylii, 3 października 2010 r.
Konferencja o ŚDM
Nadzieja dla Hiszpanów
W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej zaprezentowano 5 października program i cele najbliższego Światowego Dnia Młodzieży, które odbędzie się w sierpniu 2011 r. w Madrycie.
Arcybiskup Madrytu kard. Antonio María Rouco Varela zaznaczył, że spotkanie w Madrycie będzie miało na celu zbliżenie do Chrystusa i Kościoła Kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, zwrócił uwagę na fakt, że Benedykt XVI kładzie nacisk na to, aby spotkanie młodych katolików z całego świata nie miało jedynie charakteru festynu, dlatego integralną jego częścią są przygotowania.
Przypuszcza się, że będzie to największe pod względem liczebnym spotkanie spośród ŚDM, które odbywały się do tej pory w Europie.
Na blogach piszą
Kiedy Nobel dla Michnika? Tak, tak - to nie żart. W świetle ostatnich, coraz bardziej kompromitujących decyzji komitetu noblowskiego należy poważnie rozważyć taką kandydaturę. W zeszłym roku pokojowego Nobla otrzymał Barack Obama, człowiek, który dopiero co objął fotel prezydenta USA. Nie może się on poszczycić żadnymi wielkimi dokonaniami na rzecz światowego pokoju, jednak nagrodę dostał. Czy zatem komitet docenił jego poglądy? Poglądy takie, jak promocja homoseksualizmu czy też pełna legalizacja aborcji, i to nawet w najbardziej drastycznych i brutalnych metodach. Obama, którego coraz bardziej dosyć mają już obywatele USA. Ja zawsze uważałem, że pokojową nagrodę powinien otrzymać ktoś, kto broni życia, a nie ktoś, kto je odbiera.
Narodowiec 1906
Rok Chopinowski w całej pełni. Wszyscy ulegają jego magii, wszyscy przyłączają się do promocji naszego geniusza. Ostatnio postanowiło go promować również Ministerstwo Ochrony Środowiska z ministrem Andrzejem Kraszewskim na czele. Pan minister tak bardzo pokochał Chopina, że postanowił go przybliżyć gościom swojego urzędu i obdarować albumem. Nie chodziło mu jednak o byle jakie nagrania; zapragnął czegoś ekskluzywnego, wyjątkowego, dlatego też sięgnął po album „Chopin - nastroje kompozytora”, wydany w limitowanym i numerowanym nakładzie, którego cena jednostkowa wynosi 220 zł. W dzisiejszych, ciężkich dla budżetu czasach pan minister wykazał się wyjątkową gospodarnością i wynegocjował dla ministerstwa jednostkową cenę hurtową dla zakupu 20 albumów w wysokości 200 zł.
To, że do albumu dołączona jest płyta z muzyką Chopina, nagrana przez córkę ministra - Katarzynę Kraszewską, jest całkowicie dla sprawy nieistotne.
Blog całkiem z przypadku
Papieski list
Uznanie dla duszpasterskich inicjatyw Kościoła katolickiego na Białorusi, podjętych z okazji 300. rocznicy konsekracji katedry w Mińsku, wyraził Papież w liście nominacyjnym do kard. Jozefa Tomko. 86-letniego słowackiego purpurata, emerytowanego prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, Benedykt XVI mianował swoim specjalnym wysłannikiem na obchody rocznicowe.
Katedrę mińską wzniesiono na początku XVIII wieku jako kościół tamtejszego kolegium Jezuitów. Świątynię konsekrował w 1710 r. biskup wileński Konstanty Brzostowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu