Reklama

Niedziela Świdnicka

40. rocznica koronacji figury Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości

Abp Mieczysław Mokrzycki. Przyprowadzajcie tu z sobą innych

Metropolita Lwowa, były sekretarz św. Jana Pawła II, uświetnił 40. rocznicę koronacji cudownej figury Matki Bożej na Górze Iglicznej - Przyczyny Naszej Radości.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

abp Mieczysław Mokrzycki

góra Igliczna

św. Jan Paweł II

ks. Grzegorz Umiński

Kustosz sanktuarium w procesji wejścia niesie figurę Matki Bożej - Przyczyny Naszej Radości.

Kustosz sanktuarium w procesji wejścia niesie figurę Matki Bożej - Przyczyny Naszej Radości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralnym puntem jubileuszowych obchodów była Msza święta przed sanktuarium, pod przewodnictwem Metropolity Lwowskiego, w asyście biskupów ze Świdnicy oraz licznie przybyłych kapłanów na czele z kustoszem ks. Wojciechem Iwanickim.

Wspólna intencja

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Witając przybyłych na uroczystość gości, bp Marek Mendyk przybliżył historię tego świętego miejsca, które słynie z cudów, oraz zapowiedział intencję Mszy świętej, jaką była prośba o sprawiedliwy pokój na Ukrainie. Temat pokoju poruszył w swojej homilii arcybiskup. - Stając na tym świętym dla nas katolików wzniesieniu, pragnę wyrazić radość z faktu, że w czterdziestą rocznicę koronacji, czczonej przez dziesięciolecia figury Matki Bożej, mogę przybyć tutaj ze Lwowa. Ten swój pobyt traktuję jako pielgrzymkę pokoju, przynosząc na tę górę, pragnienie milionów ludzi, którym zabrano radość i bezpieczeństwo – mówił 18 czerwca abp Mokrzycki, podkreślając, że przybywa prosić Maryję, Przyczynę Radości, aby stanęła w obronie skrzywdzonych i swoją macierzyńską troską przyczyniła się do zakończenia wojny. Dziękując bp Markowi za wielką życzliwość i umożliwienie tej pielgrzymki Metropolita Lwowa chciał, aby jego wizyta była uwielbieniem Boga, za dar Matki, która wszystko rozumie i ogarnia swoim wstawiennictwem wszystkich.

Przyprowadzać do Maryi

Reklama

Były sekretarz papieża Polaka przypomniał jego słowa wygłoszone 21 czerwca 1983 roku we Wrocławiu podczas koronacji maryjnej figury. „Pragnę wyrazić radość, że wśród jasnogórskiej pielgrzymki jest mi dane ukoronować cudowną figurę Matki Bożej Śnieżnej, która w Sudetach króluje i hojnie rozdaje swe łaski: szczególna Opiekunka ludzi dotkniętych chorobą oczu, niewiast pragnących potomstwa, turystów i sportowców - Przyczyna Naszej Radości” – cytował św. Jana Pawła II, zachęcając do przychodzenia do Matki i przyprowadzania wraz z sobą innych. - Biskupi – kapłanów i osoby życia konsekrowanego. Duszpasterze – powierzonych im wiernych. Rodzice – swoje dzieci. Nauczyciele – swych podopiecznych. Pracodawcy – swych pracowników. A rządzący niech prowadzą do Matki Naród, który Ją wybrał na swoją Królową – wymieniał.

Przejaw wdzięczności

- Ta góra jest święta nie dlatego, że tutaj jest nasza świętość, ale dlatego, że tutaj jest świętość Matki i Syna. A my przychodzimy, aby z tej świętości zaczerpnąć jakąś maleńką łaskę dla siebie, bo to nie my wyrządzamy łaskę Maryi i Jezusowi, ale to Oni widząc naszą wiarę udzielają nam łaski, o którą prosimy – akcentował Metropolita Lwowa, przypominając, że Jezus wielekroć powtarzał do proszących Go – Niech ci się stanie według twojej wiary.

- Koronacja jest jednym z głównych przejawów czci względem Matki Najświętszej. Maryja posiada godność królewską, jest Królową, ponieważ jest Matką Chrystusa Króla. Maryja raduje się chwałą nieba jako Królowa całego świata. Aby uczcić tę godność Maryi powstał zwyczaj ozdabiania królewskimi koronami figur i wizerunków Maryi otaczanych wyjątkową czcią. Koronacja jest w pierwszym rzędzie przejawem synowskiej wdzięczności i miłości ludu Bożego względem Maryi, która swą macierzyńską opieką otacza ludy i narody. Jest również wezwaniem do wdzięczności za otrzymane za Jej pośrednictwem łaski i dobrodziejstwa Boże – podkreślił abp Mokrzycki, zachęcając aby to dziękczynienie w czterdziestą rocznicę koronacji było nie tylko znakiem wdzięczności, ale znakiem naszego uczciwego, chrześcijańskiego życia.

Szczególny prezent

Reklama

Na zakończenie Mszy świętej bp Marek Mendyk ponowił akt poświęcenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, natomiast abp Mokrzycki przekazał na ręce biskupa świdnickiego perłowy różaniec papieża św. Jana Pawła II. Tego dnia na przybyłych pielgrzymów czekał ciepły posiłek, a podsumowaniem jubileuszowych uroczystości był koncert Moniki Kuszyńskiej, byłej wokalistki zespołu Varius Manx.

Przypomnijmy, że sanktuarium przygotowywało się do jubileuszu koronacji, przez nowennę, która trwała od listopada do maja. Każdego miesiąca, na wspólnych modlitwach obecny był zawsze jeden biskup ze Świdnicy, a w ostatnim czasie, do tronu Maryi pielgrzymowali wierni wraz duszpasterzami z poszczególnych dekanatów.

Więcej o sanktuarium na Górze Iglicznej.

diecezja świdnicka

 

diecezja świdnicka

 

diecezja świdnicka

 

diecezja świdnicka


2023-06-18 21:00

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz do młodych: inspirujcie się przykładem Karola Wojtyły

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

św. Jan Paweł II

flickr.com/archidiecezjakrakow

Jego życie wcale nie było łatwe. Był naznaczony cierpieniem – od młodości, do ostatniego dnia. Ale mówił do nas, że cierpienie ma sens i że tak trzeba żyć, żeby to ostateczne przejście z tego świata do wieczności było piękne, żeby przyniosło szczęście w tamtym świecie – mówił kard. Stanisław Dziwisz do bierzmowanej młodzieży w parafii Przemienienia Pańskiego w Brzeziu, w której rozpoczęto przygotowania do obchodów 100-lecia budowy kościoła i 50-lecia jego konsekracji.

Witając metropolitę krakowskiego seniora w parafii rodzice kandydatów do bierzmowania wyrazili nadzieję, że ten sakrament ustrzeże ich dzieci przed złem, pomoże odnaleźć dobrą drogę, pozwoli ukazywać, że Bóg jest miłością. – Wierzymy, że nasi bierzmowani bracia i siostry, będą świadczyć całym swoim życiem, że Boża miłość to okazywanie szacunku innym, fascynacja dobrem i stanowcza odmowa złu – mówił jeden z ojców.
CZYTAJ DALEJ

Moja kumpela św. Faustyna - wyjątkowe świadectwo Grzegorza Czerwickiego!

[ TEMATY ]

Faustyna

św. Faustyna Kowalska

Grzegorz Czerwicki /fb.com

Prezentujemy wyjątkowe świadectwo Grzegorza Czerwickiego, którym podzielił się na swoim profilu w mediach społecznościowych. To m.in. właśnie poprzez tą Świętą Bóg ocalił życie byłego więźnia.

Chcę się podzielić z Wami jedną historią, dość niezwykłą i osobistą, która jest dla mnie szczególnie ważna akurat dziś...
CZYTAJ DALEJ

Kard. Mamberti: jak Faustyna trzeba zawierzyć całkowicie Bogu

2025-10-06 09:16

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

św. Faustyna Kowalska

Vatican News

Święta Faustyna uczy, że zaufanie Bogu jest jedynym sposobem wypełnienia powołania i że nie zazna ludzkość spokoju, dopóki nie zwróci się z ufnością do Miłosierdzia Bożego – przypomniał kard. Dominique Mamberti w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w rzymskim kościele Ducha Świętego, w rocznicę śmierci św. siostry Faustyny Kowalskiej, w dniu, w którym wypada jej liturgiczne wspomnienie.

Na uroczystości w rzymskim kościele, w którym szczególnie oddaje się cześć Bożemu Miłosierdziu, obecnych było wielu wiernych, przybyłych, aby oddać cześć zmarłej 5 października 1938 roku polskiej świętej, apostołce Bożego Miłosierdzia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję