Reklama

Watykan

Watykan: kierowca wtargnął na teren Stolicy Apostolskiej, służby otworzyły ogień

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w czwartek po godzinie 20 przy Bramie św. Anny - wejściu na teren Watykanu, które pozostaje najdłużej otwarte w godzinach wieczornych.

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

Monika Książek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czwartek po godzinie dwudziestej, przy Bramie św. Anny pojawiło się auto, którego kierowca próbował przedostać się na teren Watykanu. Zatrzymany przez pełniących przy wejściu wartę Gwardzistów Szwajcarskich ze względu na brak odpowiednich zezwoleń, kierujący pojazdem pozornie zaniechał próby wjazdu, jednak po krótkich manewrach z dużą prędkością ruszył w kierunku wjazdu i sforsował najpierw posterunek kontrolny Gwardii Szwajcarskiej, a następnie znajdujący się w odległości kilkunastu metrów punkt kontrolny Żandarmerii Watykańskiej. Pełniący wartę funkcjonariusz Żandarmerii Watykańskiej oddał strzały w kierunku opon samochodu, jednak pomimo tego, że auto zostało trafione w lewy przedni błotnik, kontynuowało szarżę.

W wyniku szybkiej interwencji służb, natychmiast została zamknięta brama, poprzez którą można przedostać się na tyły Bazyliki św. Piotra, Placu św. Marty oraz do Ogrodów Watykańskich - tzw. Portone di Zecca. Auto wjechało jednak na Dziedziniec św. Damazego (Cortile di San Damaso)- parking, z którego można wejść m.in. na teren Pałacu Apostolskiego - a jego kierowca, który samodzielnie opuścił pojazd, został natychmiast aresztowany przez żandarmów. Najpierw został on przebadany przez lekarzy watykańskiej służby zdrowia, a następnie osadzony w celi aresztu na terenie Watykanu. U około czterdziestoletniego mężczyzny lekarze stwierdzili poważne zaburzenia psychomotoryczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-05-19 07:30

Oceń: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stolica Apostolska uregulowała zasady współpracy ze świeckim wymiarem sprawiedliwości w Polsce (pełne teksty dokumentów)

Nuncjatura Apostolska w Warszawie przekazała biskupom na prośbę Konferencji Episkopatu Polski szczegółowe regulacje dotyczące zasad współpracy ze świeckim wymiarem sprawiedliwości w zakresie postępowań dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich oraz przekazywania dokumentacji procesowej. Poniżej publikujemy pełne teksty „Wskazań dotyczących współpracy ze świeckim wymiarem sprawiedliwości” oraz „Uwagi Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych”.

Dokumenty te wskazują na potrzebę współpracy podmiotów kościelnych z państwowym wymiarem sprawiedliwości i przewidują możliwość udostępniania władzom sądowniczym dokumentów postępowań toczących się w diecezjach czy zakonach. Wskazują też na potrzebę poszanowania zasady autonomii i niezależności kanonicznego porządku prawnego oraz przypominają o międzynarodowym statusie Stolicy Apostolskiej. W związku z tym, od momentu kiedy postępowanie kanoniczne zostało przekazane do odpowiedniej kongregacji watykańskiej i prowadzone jest z jej delegacji, to udostępnienie akt procesowych może nastąpić na drodze wniosku o międzynarodową pomoc prawną.
CZYTAJ DALEJ

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie przeszkadza złu?

2025-04-11 20:30

[ TEMATY ]

Katechizm

dobro

zło

Katechizm Wielkopostny

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie – dlaczego Bóg nie przeszkadza złu, skoro wie i może wszystko?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Youcat – katechizm Kościoła katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa na ulicach Legnicy

2025-04-12 09:00

ks. Waldemar Wesołowski

Rozpoczęło się w sanktuarium św. Jacka - miejscu Cudu Eucharystycznego, które jest również kościołem stacyjnym w czasie trwającego Roku Jubileuszu 2025.

Nabożeństwie przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, obecny był bp Piotr Wawrzynek, kilkunastu księży, siostry zakonne, harcerze oraz kilkuset wiernych z legnickich parafii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję