Reklama

Święty, który zamieszkał wśród trędowatych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty Benedykt XVI kanonizował 11 października 2009 r. belgijskiego misjonarza o. Damiana (Józefa de Veustera) ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Każdy, kto poznał wypełnione do końca ewangelicznym heroizmem życie belgijskiego zakonnika z hawajskiej wyspy Molokai, nie miał wątpliwości, że był on człowiekiem wyjątkowym. Idąc za głosem Chrystusa, wybrał dla swej kapłańskiej posługi miejsce wśród trędowatych, których skazano za życia na powolne umieranie w odosobnionych, przeklętych miejscach. Chcąc zorganizować w miarę normalne warunki egzystencji ludzi dotkniętych najstraszniejszą chorobą, jaką zna ludzkość, stał się jednym z nich.

Droga do świętości

Kiedy czytamy biografię belgijskiego Apostoła Trędowatych - Józefa de Veustera, znanego z zakonnego imienia Damian, który urodził się w 1840 r. w wielodzietnej rodzinie we flamandzkim miasteczku Tremelo, widzimy obraz człowieka, który konsekwentnie zmierza ku świętości. Idąc w ślady starszego brata Pamfila, wstąpił do Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi i Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu Ołtarza, przyjął święcenia kapłańskie i wyjechał na misje, by głosić Chrystusową Ewangelię na Hawajach. Widzimy, jak młody, pełen gorliwości zakonnik przezwycięża wszelkie trudności, by stać się prawdziwym sługą Chrystusa. Już na misjach, mając 33 lata, o. Damian podejmuje odważną decyzję wyjazdu na wyspę Molokai, gdzie na półwyspie Kalaupapa znajdowała się kolonia trędowatych, ludzi skaznych na przerażającą wegetację w bólu, upokorzeniu i opuszczeniu. Jak piszą biografowie, o. Damian, nie tracąc energii, a nawet humoru, próbuje obudzić swych nieszczęsnych współbraci do życia, wprowadza ład, przywraca poczucie sensu i rozwija życie religijne. Dla swoich podopiecznych jest lekarzem, nauczycielem, ojcem i duszpasterzem. Całkowicie oddany, jak pasterz, który pamięta o każdej z powierzonych sobie owiec, pozostaje wśród swoich przyjaciół do końca, by ostatecznie powiedzieć: „Jestem trędowaty już nie tylko z chęci utożsamienia się ze swoimi przyjaciółmi o zdeformowanych twarzach”. W końcu bowiem najstraszniejsza ze znanych chorób dopada i jego. Jak inni, nie może już opuszczać wyspy Molokai, naznaczony bezlitosnym piętnem trądu. Przez sześć ostatnich lat żyje i wraz z innymi powoli umiera jako trędowaty, wśród trędowatych - dopełniając swej ostatecznej ofiary dla powierzonych mu braci. Swoje dorastanie do świętości wyraża w pełnych zaufania i miłości listach, w których - świadom swej nieuchronnie zbliżającej się śmierci z powodu bezlitośnie postępującego trądu - chwali Pana Boga za Jego dzieła, aby z całkowitym oddaniem skończyć swój ostatni list słowami: „Totus Tuus”...
Powołanie o. Damiana nie było dziełem przypadku. Wyrastało z głębokiej religijnej tradycji rodzinnej i kszałtowało się w atmosferze całkowitego zaufania Bogu. Warto zauważyć, że czworo spośród jego rodzeństwa wstąpiło na drogę życia zakonnego. Najstarsza siostra Eugenia zmarła na tyfus, zajmując się chorym dzieckiem, natomiast najmłodsza siostra zaraziła się i zmarła, niosąc pomoc chorym w czasie epidemii cholery.
Przykład heroicznych cnót belgijskiego zakonnika, przyjaciela trędowatych, wciąż budzi nasze sumienia i wzywa do nawrócenia. Bo prawdziwe miłosierdzie rodzi się ze spotkania z Chrystusem w tym, który jest opuszczony, odrzucony, chory, ubogi, który potrzebuje naszej pomocy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tajemnice ludzkiego cierpienia

Kiedy dziś mówimy o trądzie, mamy świadomość, że ta straszna choroba nie jest już groźna dla tych, którzy opiekując się chorymi, dysponują odpowiednimi antybiotykami. Od ponad dwudziestu lat trąd bowiem jest chorobą uleczalną, choć późno rozpoznany i leczony powoduje trwałe okaleczenia. O. Damian pracował w latach, kiedy nikt, oprócz najodważniejszych zakonników, nie miał odwagi zbliżać się do trędowatych. Każdy chory, którego opatrywał, leczył i pielęgnował belgijski zakonnik, był dla niego w każdej chwili śmiertelnym zagrożeniem. Mimo to nie bał się iść do wynędzniałych nieszczęśników, nie bał się opatrywać ich cuchnących ran. Jego przykład stał się dla wielu późniejszych apostołów trędowatych źródłem głębokiej inspiracji do budowania ludzkich warunków dla tych, których świat ludzi zdrowych za życia spisywał na straty. Wśród ludzi, którzy poszli w ślady o. Damiana, byli: o dziesięć lat młodszy polski jezuita o. Jan Beyzym, pracujący na Madagaskarze, Matka Teresa opiekująca się trędowatymi w Kalkucie, a także Raoul Follereau, który skrzętnie ukrywany problem trądu dotykającego mieszkańców najuboższych rejonów ukazał jako jedno z najpilniejszych zadań dla cywilizowanego świata.
Znany z kart Pisma Świętego trąd stał się w naszej kulturze symbolem cierpienia, które nas zadziwia, przeraża. Wobec cierpienia stawiamy pytania, na które nie możemy znaleźć odpowiedzi. Sam Jezus Chrystus nie formułuje żadnej teoretycznej odpowiedzi, ale łącząc cierpienie z miłością, czego symbolem jest ofiara krzyżowa, uczy nas, jak mamy się wobec cierpienia zachować. Nawet wtedy, gdy nie można było leczyć trędowatych, można ich było zawsze kochać, pielęgnować i chronić przed dodatkowymi cierpieniami z powodu panicznego lęku ludzi zdrowych, którzy izolowali i wykluczali ze swego otoczenia nieszczęśników zarażonych bakterią zidentyfikowaną w 1873 r. przez norweskiego naukowca Armauera Hansena.

Przykład, który wciąż inspiruje

O. Damian jest wzorem miłości, która mocą zbawczego dzieła Chrystusa wznosi nas na wyżyny świętości. W czasach szerzącego się egoizmu, pogardy dla człowieka, który często nic nie znaczy na giełdzie dóbr doczesnych, który z tych czy innych powodów znalazł się na marginesie życia społecznego, belgijski zakonnik z wyspy Molokai pozostaje wiernym świadkiem żywej obecności Chrystusa, który przychodzi, aby nikt „nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3, 16).
Papież Jan Paweł II podczas swojej drugiej pielgrzymki do Belgii - 4 czerwca 1995 r., wynosząc o. Damiana na ołtarze, przypomniał, że jego bezgraniczna miłość przyniosła owoce dla całego Kościoła. To był i jest prawdziwy, odważny świadek miłości Bożej, gotowy w imię Chrystusa oddać swoje życie za tych, do których posyła nas sam Jezus.
Przykład o. Damiana jest tylko ilustracją ogromnej pracy Kościoła katolickiego na rzecz najbardziej potrzebujących. Przez całe stulecia powszechnie wykluczani z życia rodzinnego i społecznego ludzie chorzy na trąd mogli liczyć tylko na najodważniejszych misjonarzy, tych, którzy potrafili w zniszczonej twarzy trędowatego dostrzec tajemnicę ludzkiego bytu, stworzonego na obraz i podobieństwo Boże. I nawet najbardziej zagorzali wrogowie Kościoła muszą pochylić czoła przed wielką pracą misjonarzy pracujących z narażeniem swojego życia na rzecz najbiedniejszych z biednych. Z wielkim uznaniem o pracy misjonarzy wśród trędowatych mówią muzułmanie i wyznawcy innych religii. Ich praca stanowi dla nich także źródło inspiracji i prawdziwego dialogu ludzi dobrej woli.
Inicjator obchodzonego od 57 lat Światowego Dnia Trędowatych - Raoul Follereau odwiedzał wyspę Molokai, która stała się symbolem miłości zdolnej przezwyciężyć paniczny lęk przed trądem. Modlił się nad grobem o. Damiana, czerpiąc z jego przykładu siłę dla swojej misji na rzecz trędowatych. I kiedy razem z m. Eugenią ze Zgromadzenia Matki Bożej od Apostołów obmyślał plan wiosek dla trędowatych, które miały powstać w miejscu upiornych leprozoriów na skraju laguny Abidżanu na Wybrzeżu Kości Słoniowej, rodzącej się idei przyświecał przykład o. Damiana, który umarłym za życia - jak się mówiło o trędowatych - przywracał nadzieję, godność i smak życia.
Na koniec pozwolę sobie na osobistą refleksję. Jeśli dziś zastanawiam się, dlaczego pewnego dnia z całym entuzjazmem włączyłem się w pracę ruchu Follereau na rzecz trędowatych, to jest w tym również zasługa o. Damiana. Kiedy jeszcze byłem w szkole średniej, uczestniczyłem w organizowanych przez o. Stanisława Stefanka spotkaniach formacyjnych w poznańskim domu Chrystusowców. Wtedy obejrzałem poruszający film o belgijskim zakonniku w białym habicie. Obraz młodego, zdrowego, uśmiechniętego zakonnika wśród odartych z wszelkiej ludzkiej godności trędowatych pozostał dla mnie na długie lata niedościgłym wzorem świętości, która nie buja w obłokach, ale chodzi po ziemi i na dodatek ma bardzo ludzką twarz. O. Damian pozwala nam zrozumieć realizm i konkretność świętości, która urzeczywistnia się w spotkaniu z drugim człowiekiem w obecności Miłosiernego Jezusa.

2010-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Family News Service

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Cud słońca, którego świadkami były dziesiątki tysięcy ludzi. Małe dzieci, którym w odległej portugalskiej wiosce objawiała się Maryja. Matka Boża przekazała im trzy tajemnice fatimskie. Dwie z nich zostały upublicznione w 1941 roku, trzecia zaś na ujawnienie czekała aż do 2000 roku. Te fakty są powszechnie znane. Ale co właściwie wydarzyło się na wzgórzach w środkowej Portugalii 105 lat temu? I jakie znaczenie ma to dla Kościoła w XXI wieku? Mija właśnie 105 lat odkąd trojgu pastuszkom ukazała się Matka Boża.

CZYTAJ DALEJ

43. rocznica zamachu na Jana Pawła II

2024-05-12 22:59

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

43 lata temu, 13 maja 1981 roku, miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie, o godz. 17.19 uzbrojony napastnik Mehmet Ali Agca, oddał w stronę Ojca Świętego strzały.

Wybuchła panika, a papieża, ciężko ranionego w brzuch i w rękę natychmiast przewieziono do kliniki w Gemelli, gdzie rozpoczęła się kilkugodzinna dramatyczna walka o jego życie. Cały świat w ogromnym napięciu śledził napływające doniesienia. Wszyscy zadawali sobie pytanie, czy Jan Paweł II przeżyje. Dziś miejsce zamachu na papieża upamiętnia płytka w bruku po prawej stronie przy kolumnadzie Placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do kościoła podczas nabożeństwa

2024-05-13 23:53

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

40-latek wszedł z nożem do kościoła w Czaplinku, gdy odbywało się nabożeństwo pierwszokomunijne. Mężczyzna został zatrzymany. Był pijany. W organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu – poinformowała PAP w poniedziałek oficer prasowa KPP w Drawsku Pomorskim asp. Karolina Żych.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, ok. godz. 17.45 w kościele w centrum Czaplinka (woj. zachodniopomorskie).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję