Reklama

Niedziela Świdnicka

„Solidarność” na Górze Iglicznej

W sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej zainaugurowano obchody rocznicy Sierpnia ’80. Pielgrzymi przybyli z całego Dolnego Śląska.

[ TEMATY ]

Solidarność

góra Igliczna

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

św. Jan Paweł II

ks. Wojciech Iwanicki

Ryszard Wyszyński

Procesja wiernych z relikwiami na Górę Igliczną

Procesja wiernych z relikwiami na Górę Igliczną

42. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” i 50. rocznica święceń kapłańskich ks. Jerzego Popiełuszki - została uświetniona 20 sierpnia Mszą świętą z wprowadzeniem relikwii błogosławionego kapelana „Solidarności” i świętego papieża Polaka oraz instalacją drewnianego krzyża z wyjątkową zawartością.

Gospodarze i goście

W pielgrzymce na Górę Igliczną uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a wśród nich: posłanki do Parlamentu Europejskiego Beata Kempa i Anna Zalewska, poseł na Sejm RP Andrzej Melak, przedstawiciele rodziny bł. ks. Jerzego PopiełuszkiGrażyna Siemion, siostrzenica księdza, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ ”Solidarność” we Wrocławiu - Kazimierz Kimso, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych - Tadeusz Łozowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzylesie – Krzysztof Rusinek. Przewodnicząca Rady Oddziału Powiatu Kłodzkiego ZSZZ „Solidarność” przypomniała, że w latach 70, to właśnie w okolicach Góry Iglicznej spotykali się działacze walki o niepodległość. – Dziś, gromadząc się tu po raz 26 dziękujemy napotkane dobro, siły i nadzieje – mówiła Barbara Janowicz.

Dziękczynną Eucharystię sprawował ks. kustosz Wojciech Iwanicki, wraz z ks. prał. Edmundem Szarkiem z Warszawy i ks. kan. Tadeuszem Farysiem - kapelanem Związku NSZZ „Solidarność”, stowarzyszeń górniczych dawnego regionu wałbrzyskiego.

Ryszard Wyszyński

Hołd relikwiom bł. ks. Jerzego oddaje siostrzenica Grażyna Siemion

Hołd relikwiom bł. ks. Jerzego oddaje siostrzenica Grażyna Siemion

Święty i błogosławiony

Mszę świętą poprzedziła uroczysta procesja różańcowa, z wniesieniem relikwiarzy obu świętych oraz drewnianego krzyża, w asyście leśników i sygnalistów myśliwskich, pielgrzymów z Warszawy, pocztów sztandarowych dolnośląskiej Solidarności z Wrocławia i Wałbrzycha. W wygłoszonej homilii ks. Iwanicki przypomniał historyczną obecność kard. Karola Wojtyły na Ziemi Kłodzkiej oraz jego późniejsze nauczanie papieskie o „Solidarności” zawarte w dokumentach, przemówieniach i homiliach.

Reklama

Ryszard Wyszyński

Kapłan odniósł się także do postaci i męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przypominając i rozważając wymowę jego życiowego zawołania „Zło dobrem zwyciężaj”. - Jak się patrzy na życiorysy bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Jana Pawła II, to widać, że ich świętość była mocno osadzona w codzienności życia. Nie unosili się 5 cm nad ziemią, ale cierpieli, walczyli ze swoimi słabościami, zmagali się z przeciwnościami. Byli księżmi z krwi i kości – mówił ks. Iwanicki, dodając, aby jak najwięcej czerpać z idei „Solidarności”.

Ryszard Wyszyński

Dary z Warszawy

Kustosz maryjnego sanktuarium otrzymał od Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki replikę sutanny, w której został wyłowiony z tamy na Wiśle męczennik oraz medal „Zło dobrem zwyciężaj”, który wręczono również uhonorowanym gościom. Na zakończenie Mszy św. ks. Iwanicki otrzymał urnę z ziemią z grobu ks. Popiełuszki i poświęcił krzyż z fragmentem trumny błogosławionego. Wszystkie te święte pamiątki po kapelanie „Solidarności” zostały przywiezione z Warszawy jako dar dla miejscowego sanktuarium.

Ryszard Wyszyński

Po uroczystości pielgrzymi oraz wszyscy pozostali goście zostali zaproszeni na piknik w pobliskiej Marianówce.

Ryszard Wyszyński

2022-08-20 22:59

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Solidarność

[ TEMATY ]

Solidarność

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki

Z okazji czterdziestej rocznicy powstania Solidarności Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki zrealizowało obszerne wywiady ze świadkami sierpnia 1980 roku oraz wydarzeń późniejszych. Andrzej i Joanna Gwiazdowie, Seweryn Jaworski, Zofia Romaszewska czy też zwykli robotnicy, pracownicy Huty Warszawa przedstawiają szereg nieznanych faktów i istotnych opinii dotyczących wydarzeń sprzed czterdziestu lat.

Drogi wszystkich wspominających ważny i dramatyczny czas Solidarności splotły się w jakiś sposób z osobą księdza Jerzego Popiełuszki. Niektórzy, tak jak Andrzej Gwiazda czytali w więzieniu jego kazania, inni, jak Andrzej Binduga wspominają jego udział w rozprawach sądowych, inni jeszcze, jak Seweryn Jaworski, aktywnie doradzali duszpasterzowi w sprawach społecznych czy politycznych.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

2023-01-07 14:36

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Środa, 1 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego się modlimy?

2023-02-02 08:08

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Dlaczego modlimy się? Z czego to wynika? Co wspólnego ma z tym wszystkim Izrael? S. Magdalena Radko CHR opowiada o swojej osobistej drodze do Boga. O tym jak to się stało, że trafiła do Niego. Siostra nakierowuje na nową perspektywę postrzegania modlitwy.

Pragnienie jest początkiem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję