Reklama

Niedziela Lubelska

Ks. Adam Lewandowski - odnowiciel katedry i parafii

Ks. Mieczysłąw Puzewicz

Ks. Adam Lewandowski

Ks. Adam Lewandowski

Ksiądz Adam Lewandowski służy w lubelskiej archikatedrze od 25 lat.

Katedra pełni w diecezji funkcję stolicy, jest miejscem najważniejszych wydarzeń dla Kościoła lokalnego, w jej murach pisze się historia. Wyjątkowa rola przypada proboszczowi parafii katedralnej, opiekującego się siedzibą biskupa diecezji. Ostatnie 25 lat w naszej archikatedrze funkcje tę niezwykle owocnie pełnił ks. Adam Lewandowski.

Lublin z katedrą

Świątynia katedralna w Lublinie konsekrowana została ponad 400 lat temu jako kościół jezuitów. Obok, z inicjatywy Piotra Skargi, wybudowano kolegium zakonne, które przez wiele lat stanowiło główny ośrodek naukowy na Lubelszczyźnie. Awans do roli katedry kościół jezuicki zawdzięcza dwóm okolicznościom. Najpierw, w 1805 r. została utworzona diecezja lubelska, później do Lublina przeniósł się jej biskup. Najstarszy w mieście kościół św. Michała Archanioła, naturalnie pretendujący do siedziby biskupstwa, popadł jednak w ruinę i został zburzony, stąd wybór okazałej świątyni pojezuickiej na główną siedzibę nowej diecezji. Parafia przy katedrze erygowana została w 1832 r. Budynek archikatedry ucierpiał mocno od kilku pożarów, trafiły weń również niemieckie bomby w czasie wojny.

Dyrygent przy renowacji

Ćwierć wieku temu do parafii archikatedralnej zawitał ks. Adam Lewandowski, wcześniej proboszcz górniczej parafii św. Barbary w Łęcznej. Od razu stanął przed kilkoma nieznanymi sobie wcześniej wyzwaniami. Pierwszym była organizacja życia religijnego w starzejącej się i wyludniającej dzielnicy Lublina, następnym - jako kustosza sanktuarium - ożywienie kultu Matki Bożej Płaczącej. Trzecie zadanie, wymagające talentów rekonstruktorskich, polegało na renowacji podniszczonego budynku. - Pilnym problemem było zastopowanie osuwania się murów na skarpie. Było to możliwe dzięki pierwszemu milionowi złotych, przekazanych na ten cel przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Jeszcze w ubiegłym wieku odrestaurowaliśmy kaplicę Matki Bożej i prezbiterium - wspomina kapłan. Z pomocą w odnowie katedry ruszyła cała diecezja; corocznie jedna taca ze wszystkich parafii wzbogacała fundusz remontowy. Było to hojne wsparcie. Prace nabrały rozmachu po uzyskaniu dotacji unijnej, blask odzyskała historyczna zakrystia, ołtarz główny, skarbiec, organy i dach. Ks. Adam Lewandowski doskonale realizował się w roli dyrygenta umiejętnie dobierającego współpracowników świeckich i duchownych; słusznie zasługuje na tytuł odnowiciela.

Reklama

Razem ze świeckimi

Nowy wymiar duszpasterstwa ks. Adam Lewandowski zaczął od współpracy ze świeckimi. Trafnym pomysłem okazały się grupy sąsiedzkie, zainicjowane po spotkaniach w czasie kolędy. Zbierają się raz na dwa miesiące, aby rozważać Słowo Boże i wspólnie planować życie parafii. - W takich grupach uczyłem się słuchać ludzi. Stawialiśmy sobie pytania o to, co zrobimy razem. Udało nam się także napisać wspólnie „List do Parafian” - mówi ks. Lewandowski. Te więzi ze świeckimi widać w dynamicznym funkcjonowaniu parafialnej Caritas; sami wierni znajdują najbardziej ubogich i potrzebujących wsparcia. A pomoc bywa niebagatelna, niekiedy sięga 100 tys. zł rocznie.

Parafia katedralna naznaczona jest śladami świętych i błogosławionych. W świątyni modlili się m.in. św. Jan Paweł II, bł. kard. Stefan Wyszyński. Z terenu tej parafii pochodzi jedyna błogosławiona urodzona w Lublinie, niepokalanka s. Marta Kazimiera Wołowska. Dzięki staraniom ks. Lewandowskiego w katedrze znajdziemy piękny obraz męczennicy.

Długie 25 lat pasterzowania ks. Adama Lewandowskiego zaowocowało odkryciem piękna archikatedry, ożywieniem kultu świętych i pięknymi więziami pomiędzy duchownymi i świeckimi.

2022-08-17 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Biskup spadochroniarz kościelnym delegatem na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2024 w Paryżu

2022-09-27 16:57

[ TEMATY ]

ksiądz

Igrzyska w Paryżu 2024

Igrzyska Olimpijskie

Paraolimpiada

Marteriał prasowy

Francuski biskup Emmanuel Gobilliard został delegatem Stolicy Apostolskiej na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2024 w Paryżu. Aby watykańscy sportowcy mogli uczestniczyć w olimpiadzie, potrzebne jest jeszcze stworzenie krajowego komitetu olimpijskiego, a to jest możliwe, gdy co najmniej pięć dyscyplin zostało przyjętych do międzynarodowych federacji.

Watykańska reprezentacja mogłaby wziąć udział w kolejnych igrzyskach, zaplanowanych na 2028 rok w Los Angeles. Sprawy te będą omawiane podczas sympozjum na temat sportu, jakie odbędzie się w Watykanie 29-30 września z udziałem papieża Franciszka i przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha. Obecny tam będzie również bp Gobillard.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję