Ukochane piosenki o Matce... Wśród nich: „Na drogę życia”, „Matczyne ręce”, „Serce Matki”, „Pieśń o Matce”, „Matko moja, ja wiem”...
Dzisiaj zamieszczam ocaloną od zapomnienia „Kołysankę Matki”. Jej autorem jest Emanuel Schlechter, twórca najsławniejszej piosenki lwowskich batiarów Szczepka i Tońka - „Tylko we Lwowie” - piosenki rozpoczynającej w każdą niedzielę o godz. 10.10 audycję „Lwowskiej Fali” w Radiu Katowice i piosenek, także serdecznych: „Lwowska kołysanka”, „My dwaj obacwaj”, „Serce batiara”, „Czy tutaj mieszka panna Agnieszka”, „Co bez miłości wart jest świat?”, „Jest jedna jedyna”, „Zakochany złodziej”. „Kołysanka Matki” to bardzo osobista piosenka Schlechtera. Emanuel Schlechter, promieniujący radością Lwowiak, został zamordowany przez Niemców w obozie zagłady. Jego serce żyje w jego piosenkach... „Kołysankę Matki” ofiarowuję dzisiaj wszystkim Matkom.
A na moim obrazie - „Macierzyństwo” jest moja żona Alicja i córeczka Agnieszka. Przemija czas. Miłość Matki nie przemija.
Przypominam o naszym Wieczorze - „O Matce pieśń to pieśń przez łzy, to pieśń bez słów...” - w Dniu Matki 26 maja o godz. 17 w sali widowiskowej częstochowskiego Liceum im. J. Słowackiego przy al. T. Kościuszki 8. Miałem szczęście zapowiedzieć ten Wieczór w audycji „Lwowskiej Fali” w Radiu Katowice, w rozmowie z Panią Redaktor Danutą Skalską. Mówiliśmy o naszych Wieczorach, o miłości do Lwowa i o zbliżającym się XIII Światowym Zjeździe i Pielgrzymce Kresowian na Jasną Górę w dniach 30 czerwca - 1 lipca. Z radością przyjąłem propozycję „Lwowskiej Fali” poprowadzenia 30 czerwca Wieczoru przy ognisku - wspólnego śpiewania ocalonych od zapomnienia, ukrytych pod sercem piosenek. Dam mu tytuł: „W hołdzie Macierzy i Kresom”.
Zapraszam na recital fortepianowy uczniów Ogniska Muzycznego Konsonans: Janusza Markowskiego, ucznia Liceum im. H. Sienkiewicza, uczestnika naszych Wieczorów, i Wojciecha Roguli, ucznia Gimnazjum im. Armii Krajowej - we wtorek 29 maja o godz. 18 w częstochowskiej Galerii Malarstwa „Gaude Mater” przy ul. Dąbrowskiego 1. W programie utwory: J. S. Bacha, K. F. E. Bacha, L. van Beethovena, F. Chopina, M. K. Ogińskiego, J. Paderewskiego, C. Debussy’ego, G. Meuniera i F. Burgmüllera. Wstęp wolny.
„Kołysanka Matki” 1938 r.
Słowa i muzyka: Emanuel Schlechter (1906-43)
Pamiętam, choć minęło wiele lat,
Jak matka kołysała mnie,
Śpiewała: Aj lulu, aj lulu, mój królu,
Pamiętaj o matce swej,
W radości i w bólu, aj lulu, mój królu,
Pamiętaj o matce swej.
Siedziała nieraz przy mnie całą noc
I nikt nie mógł oderwać jej.
Nuciła: Aj lulu, aj lulu, mój królu,
Pamiętaj o matce swej,
W radości i w bólu, aj lulu, mój królu,
Pamiętaj o matce swej.
A potem, kiedy starszy byłem już,
Tuliłem się do kolan jej,
A ona jak dawniej: Aj lulu, mój królu,
Pamiętaj o matce swej,
W radości i w bólu, aj lulu, mój królu,
Pamiętaj o matce swej.
I dziś, choć już uciekło wiele lat,
Gdy czasem mi jest ciężko i źle,
To słyszę: Aj lulu, aj lulu, mój królu,
Pamiętaj o matce swej,
W radości i w bólu, aj lulu, mój królu,
Pamiętaj o matce swej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu