W Kościele katolickim 6 stycznia przypada uroczystość Objawienia Pańskiego nazywana także Epifanią lub świętem Trzech Króli. W wielu miastach uroczystość świętowana jest w formie orszaku trzech królów – barwnego pochodu, w czasie którego przedstawiane są sceny biblijne. Tym razem wydarzeniu będzie towarzyszyło hasło "Kłaniajcie się królowie!".
Do uczestników wydarzenia prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wystosowali przesłanie opublikowane przez organizatorów wydarzenia – Fundację Orszak Trzech Króli.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Para prezydencka zwróciła uwagę, że hasło tegorocznego orszaku "Kłaniajcie się królowie!" nawiązuje nie tylko do biblijnej sceny pokłonu trzech mędrców, ale również do koronacji księcia Bolesława – syna Mieszka I na króla Polski w 1025 r. w Gnieźnie.
"Pierwsza polska intronizacja czyniąca z monarchy pomazańca bożego miała wówczas doniosłe znaczenie zarówno polityczne, jak i duchowe. Młode, kształtujące się wtedy państwo zamanifestowało całej Europie i światu swoją suwerenność i wolę niepodległości" – wskazała para prezydencka.
Podziękowała organizatorom orszaków za dostrzeżenie tego wydarzenia.
Reklama
"Pokłon Bolesława Chrobrego w gnieźnieńskim prezbiterium symbolizował pokorę, postawę służby, a przede wszystkim uznanie boskiego pochodzenia wszelkiej zwierzchności i władzy. Niech te dwa obrazy (...) będą tegorocznym orędziem pokoju i jedności dla wszystkich Polaków i całego chrześcijańskiego świata" – napisał prezydent Duda wraz z małżonką.
Orszaki trzech królów 2025 odbędą się w kilkuset miastach w Polsce i na świecie.
Święto Objawienia Pańskiego jest jednym z pierwszych, które ustanowił Kościół – (w III w. w Kościele wschodnim, a w IV w. w Kościele zachodnim).
Według Ewangelii św. Mateusza za panowania w Judei króla Heroda do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się tam król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii (Niemcy).