Reklama

Niedziela Sandomierska

Nie utraćcie otrzymanego daru

- Życzę wam przyszli kapłani, życzę całemu naszemu prezbiterium i sobie, abyśmy zajęli się poważnie i od zaraz naszą wiarą. Tak łatwo ją bowiem utracić – mówił bp Nitkiewicz w trakcie święceń kapłańskich.

2022-06-19 16:56

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Uroczystej Eucharystii połączonej z obrzędem święceń kapłańskich przewodniczył Biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz. Po odczytaniu słów Ewangelii kandydatów do święceń przedstawił ks. Rafał Kułaga, rektor seminarium, zaświadczając o odpowiednim ich przygotowaniu do pełnienia posługi prezbitera. Biskup Nitkiewicz przytoczył w homilii spostrzeżenia diakonów, mających przyjąć święcenia kapłańskie na temat katechezy w szkole. Powstały ona na prośbę Biskupa Ordynariusza w oparciu o wcześniejsze opinie młodzieży, a także własne doświadczenia. Diakoni podkreślali, że „nie chcą zakładać maski i odgrywać roli księdza, a być kimś innym”. Dostrzegali także potrzebę bliskiej relacji z Chrystusem oraz budowania więzi z wiernymi.

- Modlę się gorąco, a wraz ze mną cały Kościół Sandomierski, aby te szlachetne zamiary były konsekwentnie i bez zbędnej zwłoki realizowane. To jednak zależy od odpowiedzi na pytanie, które Jezus Chrystus stawia apostołom w dzisiejszej Ewangelii: „A wy za kogo mnie uważacie?” Kim dla ciebie jestem? Chodzi w gruncie rzeczy o fundament wiary. Bez wiary w Bóstwo Chrystusa oraz bez braku żywej, osobistej relacji z naszym Panem i Bogiem, upadną wszelkie konstrukcje, które usiłujemy wznosić. Nastąpi katastrofa, wszystko zawali się wcześniej czy później, przygniatając nas samych oraz innych. To samo dotyczy braku wiary w Eucharystię. Zachowanie wobec Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, sposób odprawiania Mszy św., adoracja lub jej brak są najlepszym miernikiem stanu naszej wiary – powiedział kaznodzieja, przywołując prefekta domu papieskiego kardynała Raniera Cantalamessę. Zacytował jego słowa, że lepiej „nie udowadniać przez jakiś czas niczego nikomu, lecz skupić się na pogłębianiu swojej wiary. Przyswoić ją sobie mocniej, zatroszczyć się o korzenie wiary w głębi naszego serca”.

- Życzę wam przyszli kapłani, życzę całemu naszemu prezbiterium i sobie, abyśmy zajęli się poważnie i od zaraz naszą wiarą. Tak łatwo ją bowiem utracić. A bez wiary posługiwanie kapłańskie nie ma sensu i byłoby zwykłym oszustwem. Dzisiaj jednak wyznajemy razem z Piotrem Apostołem, że Jezus Chrystus jest Mesjaszem Bożym, naszym Panem i Zbawicielem – podkreślił biskup.

Reklama

Po homilii kandydaci do święceń złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi. Następnie śpiewem litanii do Wszystkich Świętych wzywano pomocy orędowników przed gestem nałożenia rąk oraz modlitwą konsekracyjną, które były najważniejszymi momentami święceń kapłańskich. Nałożenie stuły i ornatu, obrzęd namaszczenia rąk, przekazanie kielicha i pateny do sprawowania Eucharystii oraz pocałunek pokoju dopełniły i wyjaśniły obrzędy święceń. Na zakończenie Mszy Świętej Biskup Ordynariusz wręczył neoprezbiterom nominacje do parafii, w których podejmą pracę duszpasterską.

Nowi kapłani to: ks. Konrad Bąk z parafii św. Wojciecha w Grębowie, ks. Piotr Biernacki z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, ks. Paweł Kania z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ćmielowie, ks. Paweł Kida z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Majdanie Łętowskim, ks. Paweł Klusek Paweł z parafii Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, ks. Mateusz Kobylarz z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowosielcu, ks. Damian Surowiec z parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim, ks. Adrian Trybulski z parafii Św. Stanisława Biskupa w Racławicach, ks. Bartosz Wawrzkiewicz z parafii Św. Stanisława Biskupa w Osieku.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia - codzienne rozważania na lipiec

2022-06-30 09:20

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Miesiąc lipiec zawsze był w tradycji Kościoła poświęcony czci Krwi Chrystusa, co podkreślali również w swoich różnych przemówieniach i kazaniach ostatni papieże, m.in. św. Jan XXIII, św. Jan Paweł II, Benedykt XVI. Natomiast dzień 1 lipca był uroczystością liturgiczną dla całego Kościoła, aż do reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II, który połączył tę uroczystość z uroczystością Bożego Ciała i dlatego od tej pory obchodzimy uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej.

Jednakże duchowa Rodzina Krwi Chrystusa, do której należy kilka zgromadzeń zakonnych (m.in. Misjonarze Krwi Chrystusa, Adoratorki Krwi Chrystusa, Misjonarki Krwi Chrystusa) oraz wiele świeckich wspólnot (m.in. Wspólnota Krwi Chrystusa, Stowarzyszenie Krwi Chrystusa), ma ten przywilej, że każdego roku dnia 1 lipca obchodzi uroczystość odpustową Przenajdroższej Krwi Chrystusa. Stąd poprzez te zgromadzenia zakonne oraz wiele grup świeckich jest również dzisiaj rozpowszechniane to nabożeństwo do przenajdroższej Krwi Chrystusa, szczególnie w miesiącu lipcu, w którym odmawia się litanię do Krwi Chrystusa, nazywaną „nabożeństwem lipcowym” (analogicznie do nabożeństwa majowego i czerwcowego).

CZYTAJ DALEJ

Odkrycia w Osieku

2022-07-06 21:03

[ TEMATY ]

konserwacja kościoła

konserwacja ołtarza

Ks. dr Szymon Tracz

Wyjątkowy obraz w Osieku.

Wyjątkowy obraz w Osieku.

Podczas konserwacji ołtarza głównego w drewnianym kościele św. Andrzeja Apostoła w Osieku odkryto nową warstwę obrazu ze sceną Zwiastowania NMP.

Do Osieka powróciła po konserwacji ambona, którą już w czerwcu można było podziwiać na ścianie zabytkowego kościoła. Udało się również dokończyć konserwację ołtarza głównego, która przyniosła różne niespodziewane odkrycia. Podczas prac na strukturze ołtarza, konserwatorzy odsłonili pierwotną dekorację malarską naśladującą cesarki porfir.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję