Reklama

Niedziela Świdnicka

Wambierzyce. Gdy jubileusze świętujemy...

… to wtedy dłużej żyjemy. Słowami przysłowia przywitał w Wambierzycach obchodzących swój jubileusz 45-lecia kapłaństwa duchownych pierwszy biskup świdnicki.

[ TEMATY ]

Wambierzyce

jubileusze kapłańskie

ks. Stanisław Panewski

ks. Edward Szajda

Ks. Grzegorz Umiński

W drugiej ławce, kapłani - jubilaci z diecezji świdnickiej. Ks. prał. Edward Szajda oraz ks. kan. Stanisław Panewski.

W drugiej ławce, kapłani - jubilaci z diecezji świdnickiej. Ks. prał. Edward Szajda oraz ks. kan. Stanisław Panewski.

Przewodnicząc wspólnej Mszy św. modlił się o zdrowie i potrzebne łaski dla jubilatów. Na początku wygłoszonej 21 maja w Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin homilii bp Ignacy przypomniał, że Kościół zachęca do świętowania jubileuszy, które są czasem refleksji nad życiem, ale też rozliczenia z Panem Bogiem.

Bóg jest dobry

– Chcemy Panu Bogu podziękować za wszystko, co otrzymaliśmy od niego. To dobry czas, by sobie uświadomić wielkie rzeczy, które nam Pan uczynił. Wiemy, że czczona w tym miejscu Matka Boża potrafiła te rzeczy zauważyć w swoim życiu i dlatego w modlitwie u św. Elżbiety powiedziała: „bo wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”. I choć w życiu codziennym nie zawsze je zauważamy, to czas rocznic, jubileuszy, jest dobrą okazją, by uświadomić sobie jak dobry jest Bóg. Pamiętajmy, że obdarzył nas nie tylko życiem biologicznym, dał nam dobrych rodziców, którzy nas dobrze wychowali, ale też obdarzył nas powołaniem kapłańskim i towarzyszy przez całą drogę naszej posługi – przypominał. Dodał, że jubileusze nie są obchodzone po to, żeby się czymś pochwalić czy pokazać, ale po to, by Panu Bogu podziękować za to wszystko, co przekazał przez kapłańską posługę. Zachęcał do powrotu pamięcią do rodzinnego domu, czasów dzieciństwa i drogi powołania, która dopełniła się we wrocławskim seminarium.

ks. Grzegorz Umiński

Szafirowi jubilaci u stóp Wambierzyckiej Pani

Szafirowi jubilaci u stóp Wambierzyckiej Pani

Opuściliście gniazda rodzinne i przybyliście do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, by podjąć drogę do kapłaństwa. Spotkaliście tam ks. rektora w osobie ks. prof. Józefa Majki. Waszym wicerektorem był ks. Tadeusz Rybak, późniejszy biskup pomocniczy, a następnie pierwszy biskup legnicki. Po sześcioletnich studiach teologicznych oraz po seminaryjnej formacji ascetycznej i duszpasterskiej, 21 maja 1977 roku z rąk abp. Henryka Gulbinowicza otrzymaliście święcenia kapłańskie i po prymicjach wyruszyliście na żniwo Pańskie, podejmując posługę księży wikariuszy w różnych parafiach - wspominał bp Ignacy.

Dalsze świętowanie

Tego samego dnia biskup senior odwiedził parafię św. Jadwigi Śląskiej w Gilowie, gdzie proboszcz ks. Grzegorz Jakuszewski świętował srebrny jubileusz. W poniedziałek natomiast udał się najpierw do Wałbrzycha, gdzie 34 rocznicę świętowali: ks. Babuśka Marek, ks. Bordjakiewicz Marek, ks. Krasnowski Mirosław, ks. Mucha Ryszard, ks. Mundziakiewicz Marek, ks. Pita Tadeusz, ks. Rak Wiesław, ks. Sowiński Mirosław, ks. Studenny Czesław, ks. Wichrowicz Zbigniew i ks. Wierzbicki Janusz. Popołudniu natomiast pojechał do Borowic, gdzie swój jubileusz 35-lecia święceń obchodził rocznik bp. Marka Mendyka. Wśród świętujących kapłanów znaleźli się: ks. Sławomir Białobrzeski, ks. Edward Czarny, ks. Jan Gargasewicz, ks. Wiesław Mróz, ks. Ryszard Pasieka, ks. Stanisław Piskorz, ks. Edward Rostkowski, ks. Stanisław Saryczew, ks. Daniel Słowik i ks. Zdzisław Wojtowicz. Tam również wygłosił okolicznościową homilię wspominając kolejne etapy drogi powołania jubilatów.

2022-05-25 00:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mokrzeszów. Czas na kapłańską emeryturę

[ TEMATY ]

Mokrzeszów

ks. Stanisław Panewski

archiwum prywatne

Ks. kan. Stanisław Panewski podczas Mszy św. dziękczynnej za 23 lata posługi w Mokrzeszowie

Ks. kan. Stanisław Panewski podczas Mszy św. dziękczynnej za 23 lata posługi w Mokrzeszowie

Po 23 latach duszpasterskiej posługi w parafii Św. Jadwigi Śląskiej w Mokrzeszowie, na zasłużoną, proboszczowską emeryturę odszedł ks. kan. Stanisław Panewski.

W ostatnią niedzielę marca parafianie i mieszkańcy Mokrzeszowa złożyli podziękowania odchodzącemu na emeryturę proboszczowi. – Jesteśmy wdzięczni za każdą odprawioną Mszę św., wygłoszone kazania i udzielone sakramenty. Za trud, pracę i włożone serce, aby nasza świątynia i jej otoczenie były coraz piękniejsze – dziękowali przedstawiciele wspólnot parafialnych, życząc przede wszystkim Bożego błogosławieństwa i łaski zdrowia, które w oczach współczesnego świata jest miarą szczęścia, optymizmu i radości.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Otwierający specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika” – śląskiego kapłana, profesora nauk teologicznych, poety i publicysty - wykład „Teologia. Czym jest?” to unikalna okazja do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Organizatorem wykładów jest Teologia Polityczna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję