Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Chcą być jeszcze lepszymi naśladowcami Chrystusa

W sobotnie przedpołudnie, 23 kwietnia, kilkudziesięciu kandydatów na lektorów i ceremoniarzy przeżywało swój dzień skupienia.

[ TEMATY ]

Świdnica

służba liturgiczna

ks. Krzysztof Ora

kurs lektorski

paulini Świdnica

kurs ceremoniarski

ks. Wojciech Oleksy

Hubert Gościmski

Jednym z punktów dnia skupienia była konferencja wygłoszona przez ks. Wojciecha Oleksego.

Jednym z punktów dnia skupienia była konferencja wygłoszona przez ks. Wojciecha Oleksego.

Pierwszym punktem był egzamin składający się z części ustnej i pisemnej, podczas którego przyszli ceremoniarze starali się zaprezentować z jak najlepszej strony. Wśród nich był Patryk Gaładyn z parafii katedralnej.

– Na początku musiałem wykazać się znajomością Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego, następnie musiałem zaprezentować umiejętność obsługi mszału. Ostatnim elementem były zagadnienia związane z podawaniem mitry i pastorału – opisuje Patryk. – Egzamin nie był dla mnie skomplikowany, najlepiej czuję się po części związanej z obsługą mszału. Teraz już tylko czekam na najważniejszy moment, czyli na błogosławieństwo do posługi ceremoniarza – dodaje.

Dać świadectwo

Gdy część egzaminowa została zakończona, do kandydatów na ceremoniarzy dołączyli przyszli lektorzy i wspólnie przeszli do parafii św. Józefa przy ul. Kotlarskiej. Na samym początku wysłuchali tematycznej konferencji wygłoszonej przez ks. Wojciecha Oleksego z wałbrzyskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Jednym z aspektów, na który kapłan zwrócił uwagę, było dawanie świadectwa postawą swojego życia.

– Lektorami czy ceremoniarzami nie jesteście tylko w kościele, jak chciałby dzisiejszy świat. Warto więc zastanowić się nad tym, jakim jestem dzisiaj świadkiem tego, co czytam i w czym biorę bliski udział. Czy mam w sobie odwagę do tego, aby przyznać się przed innymi, że w kościele służę samemu Bogu? – pytał zebranych, akcentując również, że dzięki tej posłudze inni słyszą Słowo Boże i mogą jak najlepiej przeżywać Eucharystię.

Uczestnictwo w pełni

Następnie ks. Krzysztof Ora zaprosił Huberta, jednego z ceremoniarzy posługującego na co dzień w parafii katedralnej, i poprosił go o świadectwo.

– Znajduję się bardzo blisko kapłana, dlatego mi zależy na tym, by wówczas jak najczęściej być w stanie łaski uświęcającej. Dzięki temu nie tylko służę księdzu pomocą, ale mam wyjątkową możliwość przeżycia Eucharystii w pełni. Jeżeli uczestnictwo w liturgii jest dla nas głębokim doświadczeniem duchowym, to wówczas żadna sytuacja nas nie zaskoczy – mówił.

Reklama

Chęć podążania za Jezusem

Dzień skupienia miał przede wszystkim wymiar duchowy, dlatego chwilę później wszyscy odmówili koronkę do Najświętszego Serca Pana Jezusa, po której nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu. Centralnym punktem była Eucharystia, której przewodniczył ks. Krzysztof Ora.

– Niezależnie od tego, czy zostaniecie powołani do funkcji lektora czy ceremoniarza, nie zapominajcie o wierności Chrystusowi. Nie tylko przy ołtarzu, ale w każdej okoliczności życia. Miejcie w sobie chęć podążania za Jezusem, bądźcie świadkami konsekwencji wyboru. Jeżeli dzisiaj wypowiecie kolejne słowo na drodze wiary, to za nim powinny pójść kolejne. I pomimo tego, czy będzie Wam na duszy radośnie, czy smutno, nadal będziecie chcieli stawać się jeszcze lepszymi naśladowcami Chrystusa – życzył w homilii ks. Krzysztof przyszłym lektorom i ceremoniarzom.

Na koniec odbyła się próba generalna przed majową Mszą świętą, podczas której bp Marek Mendyk udzieli tym członkom Służby Liturgicznej błogosławieństwa powołującego ich do pełnienia funkcji lektora lub ceremoniarza.


2022-04-24 22:51

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość porusza się na dwóch nogach

Niedziela łódzka 49/2017, str. I

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Ks. Paweł Kłys

Dzień Jedności Służby liturgicznej Archidiecezji Łódzkie

Dzień Jedności Służby liturgicznej
Archidiecezji Łódzkie

Biskupstwo jest służbą. Kapłaństwo jest służbą. Diakon też jest sługą. Wasza obecność przy ołtarzu, to też służba, bo ministrant to ten kto służy, posługuje, pomaga – mówił bp Ireneusz Pękalski do zgromadzonych w archikatedrze ministrantów, lektorów i ceremoniarzy z całej archidiecezji. Wigilia uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata to dla nich Dzień Jedności Służby Liturgicznej.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: Śmiertelna ofiara wybuchu gazu; pod gruzami może być jeszcze jedna osoba

2023-01-27 13:57

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Ratownicy przeszukujący rumowisko powstałe po wybuchu gazu na probostwie w katowickiej dzielnicy Szopienice odnaleźli pod gruzami ciało jednej z dwóch poszukiwanych osób; zgon potwierdził już lekarz. Trwają poszukiwania drugiej kobiety, która mogła być w budynku w chwili eksplozji. Z gruzów uratowano psa.

"Około godziny 12.30 strażacy odnaleźli w gruzowisku ciało jednej z osób, następnie lekarz stwierdził zgon (...). Akcja ratunkowa jest kontynuowana. Dalej poszukujemy jednej osoby. Wierzymy głęboko, że albo odnajdziemy ją żywą, albo nie znajdziemy tam już nikogo, a ta osoba znajdzie się w innym miejscu" - powiedział na miejscu akcji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ferie po łódzku

2023-01-27 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Podczas zimowej przerwy od nauki, salezjańskie Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi przy ul. Wodnej 36, zorganizowało „Ferie po łódzku”. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego: świetlicy środowiskowej „Iskierka Przyjaźni Dominika” i klubu środowiskowego „Źródło”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję