Reklama

Niedziela Częstochowska

Brońmy krzyża przed całym światem

Pod krzyżem Chrystusa jest miejsce dla wszystkich udręczonych, poniżanych, cierpiących i zabitych przez wieki aż do dzisiaj – mówił w homilii Wielkiego Piątku bp senior Antoni Długosz.

Uroczysta Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek 15 kwietnia w częstochowskiej archikatedrze Świętej Rodziny zgromadziła wiernych, by mogli uczcić krzyż jako znak męki Boga i swojego zbawienia.

Uroczystościom przewodniczył bp senior Antoni Długosz, który w ciszy leżał przez jakiś czas krzyżem na posadzce świątyni, zanim przystąpił do następnych czynności liturgicznych.

W dalszym ciągu celebracji została odśpiewana Ewangelia wg św. Jana, po której celebrans wygłosił homilię. 

Reklama

– Spójrzmy na Odkupiciela całego świata (…), torturowanego do końca, by odpokutować wszystkie rodzaje ludzkich grzechów – tym apelem bp Długosz rozpoczął swoje rozważania. Potem przywołał świadka męki Zbawiciela – relikwię Całunu Turyńskiego, którą często nazywa się Piątą Ewangelią pisaną krwią.

Następnie homileta zwrócił uwagę na zasadność częstego rozważania Męki Pańskiej jako miłej Bogu czynności. – Wielkie nabożeństwo do Męki Pańskiej miała św. Faustyna, która niejedną noc spędziła na rozważaniu tajemnic krzyża – wskazywał biskup na autorytet świętej jako argument, by nie unikać rozmyślań dotyczących bolesnych chwil Pana Jezusa. – W Wielki Piątek adorując krzyż, wyznawajmy Jezusowi: Panie, Ty widzisz, krzyża się nie lękam, nie wstydzę się, krzyż Twój całuję i pod nim klękam – tłumaczył wiernym jego znaczenie hierarcha.

W dalszej części przywoływał przykłady walki z symbolem chrześcijaństwa. Opowiedział historię prawosławnego księdza z czasów ZSRR i współczesnej stewardesy, której zabroniono nosić krzyżyk. Na zakończenie homilii bp Długosz uzmysłowił wiernym, że pod krzyżem Chrystusa jest miejsce dla wszystkich udręczonych, poniżanych, cierpiących i zabitych przez wieki aż do dzisiaj. – Każdy wiek ma swój Wielki Piątek – zaznaczył. 

Po homilii odmówiono uroczystą modlitwę powszechną. Wśród intencji pojawiła się modlitwa za boleśnie doświadczaną Ukrainę. Następnie przed ołtarz wniesiono zasłonięty suknem krzyż, a celebrans stopniowo go odsłaniał. Po adoracji krzyża nastąpiła Komunia św.

Wielkopiątkową uroczystość zakończyło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

2022-04-15 23:42

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: Chrystus przed śmiercią obdarzył nas dwoma darami: Eucharystią i swoją Matką

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Pieta w katedrze świdnickiej

Pieta w katedrze świdnickiej

Tuż przed swoim śmiercią na krzyżu Pan Jezus przekazał nam dwa dary. Tym darem była Eucharystia, i w Wielki Piątek otrzymaliśmy kolejny dar, którym była Maryja, Matka Jezus i nasza – mówił biskup Ignacy Dec, przewodnicząc Liturgii Męki Pańskiej w katedrze świdnickiej.

Podczas homilii kaznodzieja zwrócił uwagę, że Eucharystia była ostatnim darem Jezusa dla nas przed jego śmiercią. W Wielki Piątek, słuchając opisu męki Pana Jezusa z Ewangelii św. Jana, możemy powiedzieć, że był jeszcze jeden dar, który Jezus nam przekazał i to tuż przed swoim skonaniem na krzyżu. Tym darem była Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

[ TEMATY ]

sukces

skazany

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że system przeznaczony jest dla tych, którzy nie są sprawcami najcięższych przestępstw, nie są mocno zdemoralizowani, lecz popełnili w życiu błąd, który mają szansę naprawić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję