Reklama

Kościół

Bp Piotrowski: życie konsekrowane jest żywym spotkaniem z Jezusem Chrystusem

Życie konsekrowane w jego różnych realnych formach nie jest tylko przetrwaniem, ale żywym spotkaniem z Jezusem Chrystusem, powołaniem do posłuszeństwa Jemu każdego dnia i pokonywania różnych niespodzianek mocą Ducha Świętego – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj w godzinach dopołudniowych siostry zakonne, zakonnicy, członkinie instytutów świeckich, konsekrowane dziewice, wdowy i wdowcy oraz pustelnicy spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach w kaplicy św. Kazimierza - na wspólnej modlitwie i konferencji, a potem na Eucharystii w kieleckiej bazylice. Natomiast 2 lutego święto będzie przeżywane w parafiach. Ofiary zebrane na tacę podczas Mszy św. w tym dniu przeznaczone są na zakony klauzurowe.

W wygłoszonej dzisiaj homilii biskup kielecki nawiązywał do istoty życia konsekrowanego, jego łączności z Jezusem, trwaniu we wspólnocie i na Eucharystii.

Przypomniał, że życie konsekrowane jest głęboko zakorzenione w nauczaniu i przykładzie Jezusa - jest darem Boga Ojca udzielanym Kościołowi mocą Ducha Świętego, nawiązał także do myśli św. Jana Pawła II o życiu konsekrowanym zawartych w adhortacji Vita Consecrata, mówił również o Bożym powołaniu i zbyt częstym zagłuszaniu głosu Boga. – Nie wszyscy słyszymy głos Boga i powołanie, bo zbyt dużo jest hałasu świata różnej natury – mówił bp Piotrowski, zauważając „prześmiewcze i obraźliwe” komentarze wobec tych, którzy noszą habit.

Reklama

- Pan powołuje, aby pójść za Nim i być świadkiem (…), aby poprzez nasze osoby tym darem został ogarnięty inny człowiek, zwłaszcza tam, gdzie prowadzone są dzieła miłosierdzia, wychowania, nie mówiąc już o misyjnych – podkreślał biskup kielecki. – Jedynym godnym modelem do naśladowania jest Osoba Jezusa Chrystusa, bowiem tylko z Nim możemy odnieść zwycięstwo i pokonać szatana – zaznaczył. Zachęcał także do trwania we wspólnocie, bo w „pojedynkę człowiek jest bezsilny”. – Tam, gdzie jest wspólnota i zjednoczenie, tam rodzą się dobre owoce – mówił biskup, zwracając szczególną uwagę na znaczenie Eucharystii i komunii, która „wyprowadza z zaborczej miłości własnej”.

Po wysłuchaniu Słowa Bożego i homilii osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w 1997 r. papież Jan Paweł II. Jest on obchodzony w święto Ofiarowania Pańskiego.

2022-01-29 14:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Duch Święty jest duszą każdego życia wspólnotowego

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Graziako

„Jako dusza mistycznego ciała, Duch Święty jest duszą każdego życia wspólnotowego. Sprawia, że słowo i przykład życia w tym, co dotyczy miłości braterskiej, staje się głosem działającym w sercu” – mówił abp Stanisław Gądecki do osób konsekrowanych, zgromadzonych w poznańskiej katedrze. Metropolita poznański przewodniczył Mszy św., połączonej z odnowieniem przyrzeczeń zakonnych osób konsekrowanych, z okazji XXII Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali przełożeni posługujących na terenie archidiecezji poznańskiej zgromadzeń i instytutów zakonnych oraz bp senior Zdzisław Fortuniak, bp pomocniczy Grzegorz Balcerek i bp pomocniczy Damian Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy Speed Dating

2023-02-04 15:48

Chrześcijańska Szkoła Tańca Amen

Chrześcijańska Szkoła Tańca „Amen” z Wrocławia organizuje dla wierzących osób samotnych w wieku 25-35 lat przestrzeń do spotkania i bliższego poznania i zaprasza na Chrześcijańskie Szybkie Randki.

Na uczestników czeka dzień pełen wrażeń, wartościowych spotkań i dobrej zabawy. – To już druga edycja chrześcijańskich szybkich randek – pierwszą organizowaliśmy jeszcze przed pandemią – mówi Mateusz Zapart, organizator wydarzenia i założyciel Chrześcijańskiej Szkoły Tańca „Amen”. – Zaplanowaliśmy kilka godzin, by uczestnicy mogli się lepiej poznać. 15 mężczyzn i 15 kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat będzie ze sobą rozmawiać podczas paneli rozmów. Przy stolikach będą czekać partnerki, a partnerzy zmieniać się co kilka minut i przeprowadzać krótkie rozmowy zapoznawcze. Pytania zostały przygotowane przez nas, a uczestnicy poznają je dopiero w trakcie speed datingu. To oczywiście pytania o rzeczy najważniejsze, takie jak wiara, wyznawane wartości, zainteresowania czy podejście do życia. Szybkie randki pomagają przełamać nieśmiałość, blokadę przed pierwszym krokiem i w bezpiecznej przestrzeni odważyć się zadać pytanie i poznać drugą osobę. Potem łatwiej pójść już na prawdziwą randkę – tłumaczy Mateusz Zapart.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję