Wspólną modlitwę wyznawców religii monoteistycznych zorganizowano w bielańskiej uczelni w 35. rocznicę zainicjowanego przez św. Jana Pawła II spotkania różnych wyznań i religii w Asyżu.
- Miałem możliwość uczestniczenia w modlitwie w 2003 r. ze św. Janem Pawłem II. Pamiętam, jakim zainteresowaniem cieszy się ta inicjatywa i jakie ma znaczenia dla świata i dla nas wszystkich – powiedział witając uczestników abp Jerzy Pańkowski, rektor ChAT i dodał, że szczególnie dzisiaj słowa „wojna”, „prześladowania”, „cierpienie człowieka”, kiedy brak jest zainteresowania losem drugiego człowieka często stają się tematem powszechnym, który nas dotyka, ale na który nie zawsze mamy wpływ.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Abp Pańkowski zwrócił uwagę, że bardzo ważny jest pokój zewnętrzny, pokój na świecie, pokój militarny. Ale wizja modlitwy o pokój zawsze zakłada także pokój wewnętrzny. - Gdybyśmy wszyscy mieli w naszym wnętrzu pokój, nie byłoby wtedy niepokoju na zewnątrz. Gdybyśmy mieli pokój w naszych sercach, który jest zawsze rezultatem ogromnej pracy i wysiłku, wtedy byśmy pracowali inaczej na rzecz pokoju na zewnątrz. Największym i najsilniejszym narzędziem w tej pracy jest modlitwa – podkreślił gospodarz spotkania.
Reklama
W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele wyznań chrześcijańskich: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Karol Babi, zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Łukasz Ostróżka z Kościoła Ewangelicko-Augsuburskiego, reprezentujący bp. Jerzego Samca, ks. mitrat dr Toroteusz Sawicki z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, reprezentujący abp. Sawę, prawosławnego metropolitę warszawskiego i całej Polski oraz Magdalena Wolnik, przedstawicielka wspólnoty Sant’Egidio. Wyznawców islamu reprezentował imam Jabbar Koubaisy, a wyznających judaizm – rabin Michael Schudrich. Obecni byli także Hanna Machińska, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich i przedstawiciel prezydenta Warszawy.
Każdy z przedstawicieli poszczególnych religii, wyznań oraz wspólnot odczytał fragment psalmu 62 w języku polskim „Nie pokładajcie ufności w przemocy ani się łudźcie na próżno rabunkiem”, a następnie odmówił modlitwę w swoim języku: hebrajskim, arabskim, łacińskim, staro-cerkiewno-słowiańskim i oczywiście polskim.
Symbolem modlitewnego spotkania były liście drzewa oliwnego ułożone w kształt rozety katedry w Asyżu, gdzie zaczęło się pierwsze spotkanie międzyreligijne. Krąg rozety to krąg wiecznej, nieustającej modlitwy o pokój.
Współorganizatorem międzyreligijnej modlitwy o pokój było Centrum Myśli Jana Pawła II. Patronatem wydarzenie objęła Polska Rada Ekumeniczna i kard. Kazimierz Nycz.