Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bogato ilustrowana broszura o męczenniku trafiła do parafii

Najpierw do parafii w diecezji bielsko-żywieckiej trafiły broszury – o św. Melchiorze Grodzieckim oraz przewodnik po obiektach sakralnych. Obecnie została wydana broszura pt. „Święty Jan Sarkander i jego czasy”. Opracowanie zawiera liczne fotografie związane z osobą św. J. Sarkandra, zwłaszcza zdjęcia obiektów i miejsc w Skoczowie, mieście narodzenia Świętego.

[ TEMATY ]

św. Jan Sarkander

broszura

informator

Monika Jaworska

Fragment okładki broszury o św. J. Sarkandrze.

Fragment okładki broszury o św. J. Sarkandrze.

Zwraca uwagę grafika na okładce autorstwa Eweliny Szulik. Grafika pochodzi z publikacji ks. Antoniego Młoczka: „Witaj nowy dniu”. Ukazuje kapłana trzymającego monstrancję – to nawiązanie do ks. Sarkandra, który w procesji z monstrancją wyszedł na przedmieścia Holeszowa naprzeciw lisowczykom, by pokazać im, że miasto jest katolickie.

Broszura składa się z dwóch części. Pierwsza, to słowo ks. proboszcza Witolda Grzomby z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, który zachęca do odwiedzenia Skoczowa.

Mieliśmy wielkie plany, by uczcić naszego rodaka, współpatrona diecezji w czterechsetną rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Niestety epidemia uniemożliwiła nam przeżycie tego czasu tak, jak sobie wyobrażaliśmy. Bóg zechciał, byśmy ten czas przeżyli inaczej. Jedną z inicjatyw, które pomimo trudności i obostrzeń dane nam było zrealizować, jest wydanie niniejszego informatora poświęconego św. Janowi Sarkandrowi – pisze ks. W. Grzomba.

Reklama

Druga część, to opracowanie ks. Tomasza Chrzana, ukazujące historię życia św. J. Sarkandra. – Ojciec Święty nazwał męczennika znakiem obecności Boga i jego wierności pośród sprzecznych kolei historii – przypomina ks. T. Chrzan.

Prócz tego w publikacji znalazły się linki do mediów społecznościowych diecezji oraz profili biskupów, a także kody QR dla użytkowników smartfonów, dzięki którym szybko będą mogli wejść na stronę internetową bądź profil facebookowy diecezji.

Informator wydano staraniem Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej we współpracy z Diecezją Bielsko-Żywiecką, w Roku św. J. Sarkandra ustanowionym przez Sejmik Województwa Śląskiego na wniosek bp. Romana Pindla. Opracował ją sekretarz bp. R. Pindla ks. Piotr Góra. Wydanie publikacji dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

O publikacji pisaliśmy w numerze 2. Niedzieli na Podbeskidziu na 10 stycznia 2021 r.

2021-01-15 14:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kompendium wiedzy o męczenniku ze Skoczowa

[ TEMATY ]

książka

męczennik

św. Jan Sarkander

cegiełka

Monika Jaworska

Książka o św. Janie Sarkandrze

Książka o św. Janie Sarkandrze

– Żyjemy w trudnych czasach walki z Kościołem i próby burzenia podstaw europejskiej cywilizacji opartej na chrześcijańskich korzeniach - mówi historyk ze Skoczowa Halina Szotek, autorka książki pt. „Patron św. Jan Sarkander” wydanej w roku jubileuszowym 400-lecia śmierci i 25-lecia kanonizacji św. Jana Sarkandra. Publikację opracowała na bazie materiałów, jakie przygotowywała na „Spotkania z Historią” odbywające się w Parafialnym Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie w ramach cyklu: „Rok św. Jana Sarkandra 2020”.

Świadkowie, tacy jak nasz patron św. Jan Sarkander, nawet po 400 latach wciąż są nam potrzebni, by świadczyć o konieczności posiadania zasad i umiejętności ich obrony, nawet gdyby trzeba zapłacić za to cenę najwyższą – zauważa Halina Szotek.

CZYTAJ DALEJ

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna”?

Pytanie czytelnika:
Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna” i by móc przyjąć Komunię św.?

CZYTAJ DALEJ

Papież do zwierzchników religijnych z Ukrainy: „Jestem blisko was i stale modlę się za Ukrainę”

2023-01-27 19:44

[ TEMATY ]

papież

Ukraina

religie

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Jestem blisko was i modlę się za was – zapewnił Franciszek delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), którą przyjął na audiencji 25 stycznia w bocznej salce Auli Pawła VI w Watykanie. Papież najpierw wręczył swym gościom tekst przygotowanego wcześniej orędzia, a następnie wygłosił do nich zaimprowizowane przemówienie.

Oto jego treść:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję