Kolejną parafią, którą nawiedzamy, jest parafia pw. Najświętszej Rodziny w Szczecinie-Płoni. Została erygowana 28 czerwca 1957 r. Pierwszym proboszczem w parafii został ks. Bronisław Janowski, który podjął się trudu organizacji struktur parafialnych i duszpasterstwa. Posługę tę pełnił do 1961 r. W latach 1961-75 urząd proboszcza piastował ks. Tadeusz Szczepaniak, angażując się całym sercem w duszpasterstwo. W 1975 r. posługę proboszcza zaczął pełnić ks. Kazimierz Metryka, który dbał o kościół parafialny i powierzony lud. Posługę proboszcza pełnił do 1986 r. Na jego miejsce przybył ks. dr Piotr Kurałowicz. Angażując się w posługę w parafii, pracował do 1990 r. Jego następcą został ks. Marian Żechowski, który pełnił tę funkcję w latach 1991-92. W latach 1992-93 urząd proboszcza sprawował ks. Wiesław Dyk, profesor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, kapłan wielkiej życzliwości i optymizmu. Od 1993 r. proboszczem został ks. dr Tadeusz Dyk, który tę funkcję sprawował do 1997 r., kiedy został proboszczem nowo utworzonej parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Płoni. W latach 1997-2009 proboszczem był ks. Mariusz Koluczek, kapłan bardzo serdeczny, który został mianowany następnie proboszczem w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie. W Płoni zastąpił go ks. Dariusz Grygowski, który kontynuuje działania poprzednika. Jest życzliwy i otwarty na drugiego człowieka. Posługa kapłańska również w tej parafii wydała owoce, ponieważ z tej wspólnoty pochodzi ks. Andrzej Stolarski.
Parafią chronologicznie młodszą jest parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rurzycy. Powstała 31 grudnia 1986 r. Pierwszym jej proboszczem został ks. Józef Walewicz, który tę posługę pełnił do 1988 r. Podjął się organizacji struktur parafialnych. W 2010 r. odszedł do Pana. W latach 1989-90 posługę proboszczowską sprawował ks. Jan Szewc. W 1989 r. wikariuszem substytutem był ks. Roman Dutko. W latach 1990-91 proboszczem został ks. Marek Kosiński. Od 1991 r. urząd proboszcza piastował ks. Krzysztof Goławski, młody kapłan, który odszedł do Pana w 1992 r. po ośmiu latach kapłaństwa. Następcą został w latach 1992-95, po raz drugi, ks. Marek Kosiński. W latach 1995-2001 proboszczem parafii był ks. Modest Markiewicz. W 2001 r. proboszczem mianowany został ks. Jerzy Brocławik, kapłan radosny i życzliwy, który w 2008 r. został proboszczem w parafii pw. św. Wojciecha w Barlinku. W 2008 r. proboszczem został ks. prał. Jan Jermak, który kontynuuje dzieło poprzedników, darząc parafian radością i optymizmem.
25 grudnia 1987 r. powstała wspólnota parafialna pw. Przemienienia Pańskiego na rozbudowującym się osiedlu w Załomiu. Dzieła tworzenia nowej wspólnoty podjął się wspominany już ks. Czesław Wich, proboszcz parafii dziekańskiej w Dąbiu. Posługę tę pełnił do 1989 r. W latach 1989-91 organizacją parafii zajmował się ks. Andrzej Rasiński, a od 1991 r. kolejny proboszcz - ks. Roman Dutko. W 1997 r. zmienił go na urzędzie ks. Zbigniew Tyszkiewicz. W latach 1998-2010 proboszczem był ks. kan. Marek Piotrowski, który angażował się całym sercem w powadzone dzieło. W 2010 r. został przeniesiony do parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej Dębnie. W posłudze proboszcza zastąpił go ks. Piotr Leśniak, dotychczasowy wikariusz bazyliki archikatedralnej, kapłan obdarzony wspaniałym głosem, uświetniający wiele uroczystości diecezjalnych. Już widać owoce posługi kapłańskiej i modlitwy parafian w nowych powołaniach: s. Moniki Kingi Banaś CSDS oraz s. Mai Alicji Ciesielskiej OP.
W 1991 r. w Dąbiu powstała druga parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Dzieła tworzenia nowej parafii podjął się ks. prał. Andrzej Pastuszak, dzięki któremu już w grudniu 1993 r. został poświęcony kościół parafialny. Posługę proboszcza pełnił do 1995 r. W latach 1995-2010 proboszczem był ks. kan. Marek Kosiński, który dokończył wszelkie prace i sprawy związane z powstaniem nowej parafii. Zdynamizował duszpasterstwo, zwłaszcza neokatechumenalne, ponieważ od pierwszych lat kapłaństwa związany jest z tym ruchem. W 2010 r. nowym proboszczem został ks. kan. Marian Szostak, dotychczasowy proboszcz parafii w Witkowie. Jest on również odpowiedzialny za pewne zadania zlecone przez Arcybiskupa Metropolitę. W posłudze wspiera Księdza Proboszcza wikariusz ks. Andrzej Grochowski. Posługa kapłańska w tej parafii zaowocowała jednym powołaniem zakonnym - s. Marii Wiktorii Górskiej OSC.
1 lipca 1997 r., we wspomnienie św. Ottona, została erygowana parafia pw. św. Franciszka z Asyżu. Parafia została wyodrębniona z parafii pw. Najświętszej Rodziny. Pierwszym i dotychczas jedynym proboszczem tej parafii jest ks. dr Tadeusz Dyk, kapłan radosny i otwarty, profesor Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
Najmłodszą parafią w dekanacie jest parafia św. Tomasza Apostoła w Załomiu. Zadania organizacji owej parafii podjął się ks. Zbigniew Tyszkiewicz, który spełniał posługę proboszcza w latach 1998-2001. Dzieło budowy nowego kościoła i zabudowań parafialnych podjął nowy proboszcz ks. Marek Maciążek. Dzięki jego wielkim zabiegom zostały nałożone przez abp. Andrzeja Dzięgę korony na figurę Matki Bożej Fatimskiej, pobłogosławione przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Księdza Proboszcza w posłudze pasterskiej wspiera ks. Paweł Płaczek, student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu