Najtrudniejszym etapem w życiu jest wzrastanie ku człowieczeństwu, ale także wzrastanie ku chrześcijaństwu. Ważna wówczas jest asystencja, czyli spotkanie młodego człowieka z kimś, kto w tej drodze potowarzyszyłby mu, kimś bardziej doświadczonego - innymi słowy - wychowawcą. Jego obecność to w procesie dojrzewania sprawa niezwykle istotna - mówi Maria Rudawska, która pracuje w krakowskim Saltromie (Salezjański Ruch Troski o Młodzież). - Z taką właśnie ideą związana jest nasza działalność. Chcemy być z młodymi ludźmi i stworzyć im dobre warunki do wzrastania.
Początki
Saltrom został powołany w 1981 r. przez Księży Salezjanów, którzy zapragnęli nieść różnoraką pomoc dzieciom i młodzieży. W 1992 r. Saltrom stał się stowarzyszeniem prowadzącym działalność wychowawczą, a 13 lat później uzyskał statut organizacji pożytku publicznego. Osoby zaangażowane w działalność stowarzyszenia pragną tworzyć rzeczywistość, która byłaby odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnej - zwłaszcza dzieci i młodzieży.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Misja i cel
Reklama
Misją Saltromu jest wychowanie młodych ludzi do właściwego działania w społeczeństwie, wspieranie ich w realizowaniu pasji i pomoc w organizacji czasu wolnego w oparciu o system wychowawczy stworzony przez ks. Jana Bosko. Wszystko to służy nadrzędnemu celowi, jakim jest wychowanie dobrego obywatela i chrześcijanina, a przez to wsparcie rodzin w pełnieniu ich podstawowych funkcji. Do Saltromu mogą przychodzić dzieci w wieku lat 6-13 i młodzież w wieku 14-19 lat. Tu spędzą kreatywnie swój wolny czas. Z pomocy tej mogą skorzystać młodzi z całego Krakowa i okolic.
Dzieci, które przychodzą do Saltromu, dostają w ciągu dnia ciepły posiłek i słodki podwieczorek. Prócz tego osoby, które są w trudnej sytuacji bytowej, mogą otrzymać pomoc w formie darów żywnościowych wydawanych 4 razy w miesiącu. Warto wspomnieć, że w Saltromie działa też wielu wolontariuszy.
Działalność
Dzieci i młodzież zgłaszające się do Saltromu mogą skorzystać m.in. z oratorium dla młodzieży, programu „Korepetycje za jeden uśmiech” (są to bezpłatne, indywidualne lekcje dla uczniów podstawówek, gimnazjum lub liceum z wszystkich przedmiotów, a korepetytorami są licealiści lub studenci), z poradni psychologicznej (otwartej dla wszystkich dzieci z ośrodka i osób czy rodzin postronnych, pragnących z niej skorzystać), z programu dożywiania (w porozumieniu z Bankiem Żywności), wyjazdów wakacyjnych i zimowych, świetlicy Świat Dziecka oraz Yacht Clubu. W ramach tej ostatniej oferty możliwe jest zrobienie patentu żeglarskiego.
W ciągu wakacji Saltrom organizuje wiele turnusów (w tym roku odbyło się ich 20 i wzięło w nich udział prawie tysiąc uczestników) oraz bezpłatne półkolonie. W Saltromie można także odbyć praktyki studenckie oraz zrobić kursy (m.in. wychowawcy kolonijnego). Nową inicjatywą jest stworzenie kafejki internetowej dla dzieci i młodzieży
Obecnie trwają zapisy do świetlicy „Świat Dziecka”, do oratorium oraz na tańce (hip-hop, jazz, taniec towarzyski).
System wychowawczy ks. Bosko
Reklama
Dla założyciela Salezjanów ważny był system prewencyjny, czyli uprzedzający. Opiera się on na trzech głównych filarach: miłości, rozumie i religii. Nie istnieje w nim przymus zewnętrzny. Pod uwagę brany jest potencjał dobra i rozumu, tkwiący w każdym człowieku. - W tej wolności i byciu obok bardzo ważny jest dialog - mówi Maria Rudawska. - Pomagamy więc dzieciom zarówno przez organizowanie im czasu i proponowanie różnych zajęć, jak i przez naszą obecność, indywidualne podejście do każdego, rozmowę. Zwłaszcza gdy widzimy, że dziecko jest np. smutne.
Współpracownicy
Saltrom współpracuje z wieloma instytucjami, m.in. z Don Bosco, Salosem, Fundacją „Wawel z Rodziną”, RUaH, Paganini, Fundacją „Ale Heca”, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących oraz uczelniami: Krakowską Akademią, Uniwersytetem Pedagogicznym, Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Wychowania Fizycznego. Działalność ośrodka wspierają: MOPS, UMK, Narodowa Agencja Rozwoju Edukacji i Kultury, Bank Żywności, firmy: Lobo, Bahlsen, Rolnik, Herbapol, Lemarto, U Jędrusia, Euro Trade, Combi - Hand 2 i fundacje: Fortis Banku, BRE Banku oraz Banku Zachodniego „Dziecięcych Uśmiechów”.
Plany
Saltrom pragnie nawiązywać współpracę z różnego rodzaju organizacjami oraz doskonalić i rozszerzać działalność, by dotrzeć do jak największej liczby osób, które będą mogły rozwijać swój potencjał. Wszyscy, którzy chcieliby włączyć się w to dzieło, jako uczestnicy czy wolontariusze: wychowawcy lub korepetytorzy, są jak najbardziej mile widziani.
Informacje o działalności Saltromu dostępne są na stronie