Reklama

W wolnej chwili

Pamięci dr. Władysława Biegańskiego

Wydana w tym roku książka "Doktor Władysław Biegański - polski Hipokrates", to kolejny tom dokumentujący działania Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego upamiętniający postać, pracę naukową i zasady etyczne wielkiego częstochowianina dr. Władysława Biegańskiego, o którym już 100 lat temu Władysław Tatarkiewicz napisał, że była to piękna postać polskiego uczonego, który nie ubiegał się o zaszczyty, a szukał uczciwie i bez zastrzeżeń prawdy, był człowiekiem tytanicznej pracy.

W książce zebrano materiały z obchodów 100-lecia śmierci Doktora podczas uchwalonego przez Senat RP Roku Władysława Biegańskiego. Książka przypomina wydarzenia jubileuszu m. in.: otwarcie w siedzibie Senatu RP biograficznej wystawy dr. Biegańskiego, modlitwę przy grobie Doktora na cmentarzu Kule w Częstochowie, poświęcone dr. Biegańskiemu Jasnogórskie rozważania apelowe abp. Wacława Depo - metropolity częstochowskiego, jubileuszową galę w Filharmonii Częstochowskiej z wystąpieniem inauguracyjnym prof. Mariana Zembali i dr. Łukasza Kulaka "Światło w medycynie, pamięci doktora Władysława Biegańskiego". Książka zawiera również zbiór materiałów z zorganizowanej w Częstochowie konferencji naukowej pt. "Doktor Władysław Biegański i jego epoka. Filozofia i etyka w medycynie wczoraj i dziś".

Dr Biegański urodził się w Grabowie n. Prosną, studia medyczne ukończył w w Warszawie. Przez rok pracował w głębi Rosji, a zgromadzone oszczędności przeznaczył na dalsze studia w Berlinie i Pradze. W 1883 r. w wieku 26 lat, osiadł w Częstochowie i temu miastu poświęcił resztę życia, z wielkim oddaniem lecząc pacjentów, pracując naukowo i działając społecznie.

Zgromadzony w książce dorobek konferencji to blisko 20 wykładów, które wygłosili m. in. ks. prof. Tadeusz Biesaga, prof. Ryszard W. Gryglewski, prof. Jerzy Jurkiewicz, prof. Andrzej Kierzek, prof. Romuald Krajewski, dr Juliusz Sętowski, prof. Janusz Skalski, dr Kazimierz Szałata, dr n. med. Wanda Terlecka, prof. Jerzy Woy-Wojciechowski. Autorzy wykładów przypomnieli medyczny dorobek naukowy "profesora bez katedry" - jak nazywano Biegańskiego, a także jego dorobek w zakresie etyki i filozofii, który był tak znaczący, że nazwano go ojcem deontologii lekarskiej.

Reklama

Ks. prof. Tadeusz Biesaga przypomniał w wykładzie jeden z aforyzmów o etyce lekarskiej dr Biegańskiego: "Medycyna urodziła się z niedoli, a rodzicami jej chrzestnymi były: miłosierdzie i współczucie. Prof. Grzegorz Opala podkreślił we wstępie, że wiele poglądów zawartych w "Myślach i aforyzmach" jest aktualnych i dzisiaj, kiedy szybkiemu postępowi medycyny zagrażają dehumanizacja i depersonalizacja w kontakcie z chorym. Natomiast prof. Jerzy Jurkiewicz postawił w swoim wykładzie ważne pytanie: Czy współczesny lekarz jest świadomy tego, że pozycja i godność zawodu opierała się przez 2500 lat na zasadzie: Nie zabijam nigdy, pomagam zawsze?

Książka wydana pod redakcją Beaty Zawadowicz, to kolejny dowód pamięci częstochowskiego środowiska medycznego o jednym z najwybitniejszych polskich lekarzy przełomu XIX i XX wieku, który był także filozofem, pedagogiem i społecznikiem, przedstawicielem tzw. polskiej szkoły filozoficzno-lekarskiej. Warta jest zauważenia, nie tylko ze względu na treść i bogaty zbiór dokumentalnych fotografii, ale także z uwagi na fakt, że powstała przy społecznym zaangażowaniu wielu osób zafascynowanych postacią dr Biegańskiego.

2020-08-26 11:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Senat upamiętnił lekarza i społecznika Władysława Biegańskiego

[ TEMATY ]

dr Władysław Biegański

Fot. z książki "Dr Władysław Biegański - Częstochowianin stulecia"

Dr Władysław Biegański

Dr Władysław Biegański

Fotografie ilustrujące życie prywatne, fragmenty rękopisów i książek z zakresu medycyny i filozofii składają się na wystawę poświęconą lekarzowi, humaniście i społecznikowi Władysławowi Biegańskiemu. Wystawę w Senacie otworzył w środę marszałek Stanisław Karczewski.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję