Centralne obchody XIV edycji Dnia zaplanowano w tym roku w stolicy archidiecezji Gagnoa w środkowo-południowej części kraju, ale ze względu na panującą obecnie pandemię koronawirusa nie mogły się one odbyć. Zamiast tego ks. Siwa wezwał do większej troski o szacunek dla godności każdej osoby, a więc także więźnia oraz o zwrócenie większej uwagi na warunki panujące w tych placówkach. Jest to nawiązanie do hasła tegorocznego Dnia, które akcentuje właśnie te dwa elementy.
Reklama
Duszpasterz zwrócił uwagę, że warunki panujące w miejscowych więzieniach urągają godności ludzkiej, np. ich przeludnienie, w niektórych placówkach brakuje nawet latryn. Wyraził uznanie dla wysiłków podejmowanych przez rząd w celu poprawy tej sytuacji, ale dodał, że są one niewystarczające. Podkreślił, że skazani "winni znajdować się rzeczywiście w miejscu, służącym ich poprawie".
Zazwyczaj w ramach obchodów Dnia przedstawiciele Kościoła odwiedzają więźniów w całym kraju, dają im paczki z żywnością, ale w tym roku było to niemożliwe z powodu pandemii. Ks. Siwa zaapelował więc o solidarność, wzywając chrześcijan i ludzi dobrej woli do wspierania skazanych, nadając jednocześnie więzieniom bardziej ludzkie oblicze.
W kontekście walki z koronawirusem prezydent kraju Alassane Ouattara ułaskawił 8 kwietnia 1000 więźniów i zmniejszył długość odbywania kary dalszym 1004 osobom.
Na terenie Wybrzeża Kości+ Słoniowej znajdują się 34 więzienia i obiekty poprawcze, w których przebywa łącznie 16,8 tys. skazanych. Największym i najbardziej znanym w kraju jest Ośrodek Poprawczy i Zatrzymania w Abidżanie, zaprojektowany na półtora tysiąca osób, tymczasem przebywa tam 7,4 tys. więźniów, z których 2141 to osoby zatrzymane prewencyjnie.