50 lat istnieje parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kielcach znana z licznych dzieł charytatywnych i społecznych. Miały one szansę rozwinąć się w takim wymiarze z kilku powodów, ale i dlatego, że idea budowy nowego kościoła napotykała wciąż nowe trudności.
Dla młodych i dla ubogich
Reklama
Ks. prał. Edward Skotnicki jest proboszczem parafii od 20 lat, mianowanym przez ówczesnego bp. Stanisława Szymeckiego, z zaleceniem budowy nowego kościoła. Pierwszy i jedyny, dotąd funkcjonujący kościół, wzniesiony z materiałów pozostałych po niemieckich barakach, był zbyt mały i raczej prowizoryczny. Niestety, sprawa budowy została zablokowana na długi czas, a energia duszpasterzy została skierowana na inne dzieła.
Najpierw powstała apteka z darów, potem kuchnia dla ubogich (1989 r.). Obawy, że nie będzie miał kto z niej korzystać, okazały się zbyteczne. W 1990 r. było to 300 osób dziennie, w kolejnych latach 500, 700, 800, nawet do 1000 osób. Kuchnia przy ul. Urzędniczej funkcjonowała 9 lat. Na kanwie tej działalności, celem pozyskiwania funduszy na prace charytatywne, powstała Fundacja Gospodarcza św. Brata Alberta. Z czasem przejęła prowadzenie kuchni, a także, realizując prężną działalność gospodarczą, odkupiła od „Cefarmu” budynek przy ul. Siennej 5, rozbudowała go i wyremontowała. Dzięki temu uzyskano bardzo dobre warunki do prowadzenia noclegowni, kuchni dla biednych i innych usług. Ośrodek nosi nazwę Przytuliska im. Jana Pawła II. Z noclegowni w sposób stały korzysta ok. 100 osób, kuchnia wydaje ok. 600 posiłków dziennie (ostatnio nieco mniej, gdyż w pobliżu jest jadłodajnia miejska „11.30”).
Analogiczny kierunek działalności duszpasterskiej to troska o dzieci i młodzież. W tym celu powstała Konferencja Stowarzyszenia św. Wincentego á Paulo. Od połowy lat 90. Konferencja prowadziła kolonie „Lato z Bogiem”, w szczytowym okresie obejmując opieką na czas wakacji ok. 2 tys. dzieci i młodzieży. Z czasem ta liczba się zmniejszyła, ze względu na konkurencyjność innych ofert i trudności w pozyskiwaniu sponsorów. Na bazie tego typu działalności zrodziła się myśl powołania Katolickiego Domu Dziecka, co zaowocowało zakupem posesji przy ul. Cedro Mazur 19 i jej poważną adaptacją. Praktyka życia spowodowała, że konieczna okazała się zmiana profilu. Dziś, z dużym powodzeniem, w placówce funkcjonuje Dzienny Ośrodek Socjoterapii „Rafael”. Dziełem stowarzyszenia są także dwa kolejne ośrodki „Rafaela”: przy ul. Wikaryjskiej i przy parafii w Białogonie. Ośrodki te m.in. kontynuują prowadzenie kolonii dla dzieci.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Oferta duszpasterska
Obok duszpasterstwa masowego, które jest ważnym nurtem w funkcjonowaniu tej typowo miejskiej, liczącej 9, 5 tys. osób parafii, istnieje duszpasterstwo skierowane do grup wspólnotowych.
Tutaj najwcześniej powstała oaza młodzieży i oaza rodzin, która kilkanaście lat temu zapoczątkowała Drogę Krzyżową na Karczówkę. Od początku istnienia przy parafii miało swą siedzibę diecezjalne Rycerstwo Niepokalanej. Jest także wspólnota Odnowy w Duchu Świętym, neokatechumenat, grupy AA, odbywają się spotkania Instytutu Chrystusa Króla. Od początku istnienia parafii posługują w niej siostry dominikanki, realizując liczne i poważne dzieła, m.in. prowadząc Specjalny Ośrodek Wychowawczy. Wspólnoty modlitewne „margaretki” praktykują stałą modlitwę w intencji kapłanów.
Wierni chętnie uczestniczą m.in. w Koronce do Miłosierdzia Bożego, w Nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz w specyficznym dla tej parafii Nabożeństwie do Matki Bożej Królowej Pokoju.
Charakterystyczny wątek duszpasterski to liczne akcenty patriotyczne w życiu wspólnoty parafialnej, zapoczątkowane jeszcze przez poprzednika ks. W. Świądra. W całej swojej historii tutejszy kościół był na cenzurowanym, a w stanie wojennym był stale inwigilowany. Powodem były liczne spotkania i koncerty o charakterze wolnościowym, patriotycznym, z udziałem wielu znamienitych gości. Od 20 lat jest tu odprawiana Msza św. za ojczyznę (w drugie piątki miesiąca o godz. 18). Ksiądz Prałat jest także kapelanem i honorowym członkiem Światowego Związku Żołnierzy AK - i słynie z mocno zaangażowanych homilii. - Czynię to w sposób świadomy, w przekonaniu, że rola Kościoła w Polsce była i jest wyjątkowa. Czynię to w poczuciu wspólnej odpowiedzialności za losy kraju. Znamy przecież sylwetki kapłanów, którzy w pełni angażowali się w ten nurt życia, m.in.: H. Kołłątaj, St. Staszic, St. Konarski, a w naszych czasach Prymas Tysiąclecia kard. St. Wyszyński, J. Popiełuszko. i wielu, wielu innych. Boli mnie wrogość wśród rodaków - mówi ks. E. Skotnicki.
Przy parafii w 1988 r. został także reaktywowany Klub Inteligencji Katolickiej, którego prezesem jest Ksiądz Proboszcz.
Rosną mury nowego kościoła
Idea kościoła z prawdziwego zdarzenia jest niemal równoległa z początkami historii parafii. Już ks. A. Michalski, proboszcz w latach 1944-83, usiłował kupić plac naprzeciw drewnianego kościoła, ale miasto przejęło tę działkę pod budowę bloków. W tej sytuacji w rachubę wchodził tylko obecny plac, na którym już wyrosły mury. Było to jednak karkołomne przedsięwzięcie - starania o lokalizację w tym miejscu trwały od lat 80. i były ostro oprotes-towane. Trzeba było wielu zabiegów, cierpliwości i modlitwy, aby uporać się z tymi trudnościami. - Jeśli ostatecznie udało się je pokonać i rozpocząć budowę, to uważam to za pierwszy cud dokonany przez wstawiennictwo Matki Bożej Królowej Pokoju. Dlatego też wznosimy sanktuarium ku Jej czci - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz.
Budowa trwa 4 lata i obecnie jest na etapie sklepień. Odsłonięte wnętrze już dzisiaj prezentuje się imponująco. Autorem projektu są Witold i Tomasz Kowalscy, a realizuje go firma „Geolbud”.
Prace budowlane potrwają ok. 2 lata. W nowych murach odbywały się już uroczystości parafialne (poświęcenie placu, krzyża, fundamentów). Podczas peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej jest przewidziane nawiedzenie budującej się świątyni - 6 września 2007 r.