Główne uroczystości ku czci św. Stanisława, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej odbędą się 12 maja w Krakowie. Mszy św. z udziałem Episkopatu Polski i tysięcy wiernych przewodniczyć będzie abp John Myers z USA, a homilię wygłosi prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Gerhard Ludwig Müller. Kard Stanisław Dziwisz podkreśla, że „procesja z Wawelu na Skałkę zawsze miała w historii naszej Ojczyzny charakter zarówno święta kościelnego, jak i patriotycznego i narodowego".
W ramach przygotowania do uroczystości w Katedrze Wawelskiej, przy grobie św. Stanisława, odprawiana była tradycyjna Nowenna. W przeżywanym w Kościele Roku Wiary w czasie trwania Nowenny uczestnicy prosili o dar autentycznego nawrócenia do Chrystusa, rozbudzenia w wiernych aspiracji do wyznawania wiary z odnowionym przekonaniem, ufnością i nadzieją, a także o owoce kończącej się w Archidiecezji Krakowskiej Peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. Siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II i o dar rychłej kanonizacji papieża Polaka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przed uroczystością św. Stanisława, w sobotę 11 maja z Wawelu na Skałkę przejdzie Akademicka Droga Światła z udziałem młodzieży i studentów archidiecezji krakowskiej.
Reklama
Dzień później na Skałce odbędą się centralne uroczystości św. Stanisława. W tym roku Mszy św. przy ołtarzu Trzech Tysiącleci przewodniczyć będzie abp John Myers z USA, a homilię wygłosi abp Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Uroczysta procesja z Wawelu do klasztoru ojców paulinów na Skałkę wyruszy o godz. 9.00.
W procesji co roku uczestniczą przedstawiciele Episkopatu Polski. Obecni są biskupi z archidiecezji krakowskiej, a także z innych krajów, przedstawiciele wszystkich stanów, stowarzyszeń, bractw i instytucji krakowskich, Kawalerowie Maltańscy, rycerze i damy Grobu Pańskiego, członkowie Zakonu Szpitalnego św. Łazarza oraz profesorowie, rektorzy wyższych uczelni i uczniowie szkół katolickich.
W procesji uczestniczą również przedstawiciele władz Krakowa i województwa małopolskiego, politycy, przedstawiciele gmin Małopolski i dziesiątki tysięcy wiernych w tradycyjnych strojach ludowych. W barwnych kontuszach występują członkowie Bractwa Kurkowego. Obecni są harcerze, policja, straż pożarna i wojsko.
W procesji tradycyjnie niesione są relikwie świętych i błogosławionych archidiecezji krakowskiej, m. in. św. Stanisława, św. Brata Alberta, św. Faustyny i św. Jacka oraz bł. Jana Pawła II.
Tegoroczne krakowskie uroczystości ku czci św. Stanisława będą odbywały się z intencją, „aby gorliwe zaangażowanie w dzieło nowej ewangelizacji przenikało życie parafialne, społeczne i polityczne”.
„Niech jak najliczniejszy udział w procesji ku czci św. Stanisława, głównego Patrona Polski będzie świadectwem naszej dojrzałej wiary i patriotyzmu. Zjednoczmy się we wspólnej modlitwie o pomyślność dla naszej Ojczyzny” – apeluje kard. Dziwisz.
Okazją do dziękczynienia będą także przypadające na ten rok jubileusze kapłańskie. Kard. Stanisław Dziwisz i bp Jan Zając, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach obchodzić będą 50-lecie, a bp Grzegorz Ryś 25-lecie kapłaństwa. Natomiast jubileusz ćwierćwiecza sakry biskupiej będzie obchodził bp Jan Szkodoń. Metropolita krakowski prosi, by ten czas jubileuszów służył modlitwie całej archidiecezji krakowskiej o nowe, liczne i święte powołania do służby w Kościele.