Ostatnia kongregacja kardynałów przed konklawe odbyła się dziś w Watykanie. Uczestniczyło w niej 152 purpuratów. O jej przebiegu poinformował dziennikarzy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi.
Przemawiało na niej 28 członków kolegium kardynalskiego, co oznacza, że w ciągu dziesięciu kongregacji zanotowano 161 wypowiedzi. Mówiono zarówno o profilu nowego papieża i oczekiwaniach wobec niego, jak i o sytuacji Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), zwanego bankiem watykańskim, jego włączeniu w międzynarodowy system kontroli transakcji finansowych, współpracy w Moneyval itp. Sprawy te przedstawił kard. Tarcisio Bertone, przewodniczący komisji kardynalskiej, nadzorującej IOR.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wylosowano także na kolejne trzy dni trzech kardynałów asystentów kamerlinga Kościoła. Zostali nimi: kard. Antonios Naguib (z grona kardynałów biskupów), kard. Marc Ouellet (z grona kardynałów prezbiterów) i kard. Francesco Monterisi (z grona kardynałów diakonów). W razie potrzeby kolejna trójka pomocników kamerlinga zostanie wylosowana podczas konklawe.
Wprawdzie byli jeszcze chętni do zabrania głosu, lecz w głosowaniu zdecydowaną większością zdecydowano o nieodbywaniu kolejnej kongregacji, aby elektorzy mieli czas przygotować się do rozpoczynającego się jutro konklawe.
Reklama
Dziś o godz. 17.30 przysięgę zachowania w tajemnicy przebiegu konklawe złoży na ręce kamerlinga Kościoła, kard. Bertonego, około 90 osób z personelu pomocniczego konklawe. Ich listę otwiera sekretarz Kolegium Kardynalskiego, abp Lorenzo Baldisseri i mistrz ceremonii papieskich, prał. Guido Marini. W gronie tym są też inni papiescy ceremoniarze, asystenci kardynałów, którzy tego wymagają ze względu na stan zdrowia, zakonnicy i zakonnice z zakrystii, spowiednicy, lekarze i pielęgniarki, osoby pracujące w kuchni i zajmujące się sprzątaniem w Domu św. Marty - gdzie będą mieszkać kardynałowie - kierowcy autobusów dowożących ich stamtąd do Kaplicy Sykstyńskiej, a także strzegący ich bezpieczeństwa gwardziści szwajcarscy i żandarmi watykańscy.
Ks. Lombardi poinformował, że jutro o godz. 10.00 w bazylice św. Piotra wszyscy kardynałowie obecni w Rzymie odprawią po łacinie Mszę św. w intencji wyboru papieża (Missa Pro Eligendo Romano Pontifice). Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano. On też wygłosi po włosku homilię. W liturgii mogą uczestniczyć wszyscy chętni, którzy zmieszczą się w bazylice.
Po południu, o 16.30 z Kaplicy Paulińskiej wyruszy procesja do Kaplicy Sykstyńskiej. Kardynałowie elektorzy uroczyście wejdą w niej na konklawe. Na początku iść będą najmłodsi nominacją kardynałowie diakoni: James Harvey i Giuseppe Versaldi, na końcu zaś najstarszy nominacją kardynał biskup Giovanni Battista Re, który będzie przewodniczył ceremonii pod nieobecność dziekana i wicedziekana Kolegium Kardynalskiego, którzy po ukończeniu 80. roku życia utracili prawo udziału w konklawe. Procesji towarzyszyć będzie śpiew Litanii do Wszystkich Świętych i hymn do Ducha Świętego „Veni Sanctae Spiritus”.
Reklama
W Kaplicy Sykstyńskiej kard. Re będzie przewodniczył złożeniu przysięgi przez elektorów, którzy zobowiążą się do zachowania tajemnicy obrad. Każdy z nich kolejno podejdzie do otwartej księgi Ewangelii i wypowie odpowiednią formułę. Następnie mistrz ceremonii papieskich wypowie tradycyjną formułę: „Extra omnes”, po której wszyscy nieupoważnieni do obecności na konklawe opuszczą Kaplicę Sykstyńską. Wówczas kardynałowie przystąpią do pierwszego głosowania. Po spaleniu kart do głosowania i wspólnym odmówieniu Nieszporów wrócą na kolację i nocleg do Domu św. Marty.
Gdy któryś z kardynałów otrzyma wymagane dwie trzecie głosów, podejdzie do niego kard. Re i zapyta czy przyjmuje wybór i jakie imię dla siebie wybiera. W trakcie spalania kart do głosowania, nowy Biskup Rzymu uda się do tzw. pokoju łez, w którym założy papieskie szaty. Gdy wróci do Kaplicy Sykstyńskiej przyjmie hołd posłuszeństwa od wszystkich kardynałów elektorów i wraz z nimi będzie się modlił. Na zakończenie zostanie odśpiewane „Te Deum”, po czym kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran przejdzie na środkowy balkon bazyliki św. Piotra, skąd ogłosi wybór papieża. W drodze na balkon nowy Biskup Rzymu zatrzyma się na adorację Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Paulińskiej. Gdy ukaże się ludziom zgromadzonym na Placu św. Piotra, udzieli swego pierwszego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” (Miastu i Światu).
Ks. Lombardi powiedział, że termin Mszy św. inaugurującej pontyfikat nowego papieża zależy od tego, kiedy zakończy się konklawe. Nie musi się ona odbyć w niedzielę, ale może zostać odprawiona w jakikolwiek dzień tygodnia - zaznaczył dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.