Reklama

Polska

Nuncjusz apostolski w Polsce spotkał się z paulistami

Trzeba być, aby potem działać. Trzeba najpierw zatroszczyć się o siebie, o swoją duchową kondycję, aby potem móc służyć innym, według charyzmatu, który jako zgromadzenie otrzymaliście - powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Giudo Filipazzi do paulistów, zgromadzonych w Warszawie na swojej interkapitule.

2025-10-17 18:59

[ TEMATY ]

pauliści

Nuncjusz Apostolski

@Vatican Media

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Giudo Filipazzi.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Giudo Filipazzi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przełożeni poszczególnych prowincji i regionów, obecnego w 31 krajach świata Towarzystwa Świętego Pawła oraz członkowie zarządu generalnego z Rzymu, przybyli do Warszawy, aby podsumować to, co od ostatniej kapituły generalnej udało się im osiągnąć, oraz podzielić się refleksjami i podjętymi w ciągu ostatnich trzech lat decyzjami. Mają one pomóc paulistom wypełnić zadania powierzone im przez XI Kapitułę Generalną zgromadzenia, która odbyła się w 2022 roku w Ariccia we Włoszech. Podczas spotkania w Warszawie pauliści przygotowują się także do odnowy swoich konstytucji zakonnych.

Solidarność z cierpiącymi z powodu wojny

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreśla ks. Domenico Soliman przełożony generalny zgromadzenia: „spotkanie w Warszawie odbywa się w momencie, gdy na Ukrainie, w Palestynie i wielu jeszcze innych miejscach na świecie, szuka się sposobów przywrócenia pokoju. Pobyt w kraju sąsiadującym z pogrożonej w wojnie Ukrainie, powinien odzwierciedlać nasze pragnienie dzielenia się z ludzkością orędziem nadziei i budowaniem relacji z każdym naszym bliźnim”.

Wrażliwość na kultury i narody

Reklama

Podczas Mszy św. sprawowanej 16 października w kaplicy centrum konferencyjnego barnabitów w Warszawie, abp Antonio Guido Filipazzi przypomniał paulistom dwie ważne postacie, będące liturgicznymi patronami dnia. Św. Jadwigę Śląską, która łączy w sobie tradycję dwóch narodów, niemieckiego i polskiego oraz św. Jana Pawła II, który to we wspomnienie św. Jadwigi w 1978 został wybrany papieżem. Te dwie postacie, jak podkreślił nuncjusz, powinny być dla paulistów, działających w różnych krajach świata i na różnych kontynentach, okazją do jeszcze większej wrażliwości na kultury i narody, do których jest się posłanymi.

Troska o osobisty rozwój

Abp Filipazzi przypomniał spotkanie św. Jana Pawła II z paulistami uczestniczącymi w ich kapitule generalnej w 1980 roku. Wtedy to papież Polak zachęcał duchowych synów św. Pawła Apostoła i bł. Jakuba Alberionego do troski o osobisty rozwój duchowy, aby potem móc bardziej efektywnie służyć ludziom.

Interkapituła rozpoczęta 10 października 2025, potrwa do 20 października 2025. W Towarzystwie Świętego Pawła interkapituły odbywają co trzy lata, i przypadają zawsze w połowie kadencji pomiędzy dwoma kapitułami generalnymi, które to m.in. wybierają przełożonego generalnego.

Oceń: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nuncjusz apostolski abp Filipazzi złożył wizytę w Sekretariacie KEP

[ TEMATY ]

Nuncjusz Apostolski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Antonio Guido Filipazzi

Abp Antonio Guido Filipazzi

W środę 20 grudnia nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi złożył swoją pierwszą wizytę w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

W siedzibie Sekretariatu KEP Nuncjusza Apostolskiego powitali m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, sekretarz generalny Episkopatu bp Artur G. Miziński, zastępca sekretarza ks. prał. Jarosław Mrówczyński oraz rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Parafianie kupili defibrylator AED. Po niedzielnej Mszy św. odbył się pokaz

2025-10-20 08:51

[ TEMATY ]

Msza św.

parafianie

Gorzów Wlkp.

defibrylator AED

pokaz używania

FB/Parafia pw. Trójcy Świętej w Gorzowie Wlkp.

Parafianie w Gorzowie Wlkp. zakupili defibrylator AED

Parafianie w Gorzowie Wlkp. zakupili defibrylator AED

W parafii pw. Trójcy Świętej w Gorzowie Wielkopolskim po niedzielnej Mszy św. 19 października odbył się pokaz używania defibrylatora AED. Urządzenie, zakupione ze środków zebranych przez parafian, umieszczono w ogólnodostępnym miejscu na ścianie plebanii. Celem inicjatywy było pokazanie, że każdy może uratować życie, gdy liczą się sekundy.

Sposób korzystania z defibrylatora zaprezentowali druhna Martyna Łukaszewska i druh Grzegorz Jaskiewicz z Harcerskiej Grupy Ratowniczej „Gorzów Wielkopolski”. Pomysł zorganizowania pokazu zrodził się po zakończonej parafialnej zbiórce na zakup urządzenia. Wikariusz parafii, ks. Michał Gławdel, wyjaśnił, że był to „dar serca” - duchowa odpowiedź na wezwanie do konkretnej troski o życie i wspólnotę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję