Reklama
W auli redakcyjnej Niedzieli 14 stycznia br. spotkało się blisko 80 uczniów, finalistów konkursu. Przybyli wraz z nauczycielami, niektórzy z rodzicami. Przyjechali w większości spoza Częstochowy, a podjęty przez nich trud jest świadectwem zasadności organizowania tego typu spotkań. Są one okazją do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń, czasem również do nawiązania bliższej znajomości, może współpracy.
Od kilku już lat oprawę artystyczną „Niedzielnych” finałów konkursowych przygotowuje zespół „Sonare”, działający przy Szkole Podstawowej nr 47 w Częstochowie. Członkami grupy są dzieci z klas od II do VI, a jej opiekunkami Alicja Błażejowska i Dorota Komorowska. Obie Panie są autorkami scenariusza, muzyki, tekstów piosenek, scenografii, dekoracji i kostiumów. W tym roku ich zadanie było wyjątkowe. Postać Świętego Męczennika jest trudna do pokazania, zwłaszcza w utworze dramatycznym, granym przez tak młodych aktorów. I tym razem jednak Zespół wykazał się ogromną wrażliwością, i - mimo młodego wieku - dojrzałością artystyczną. Retrospektywna scena obozowa, kiedy Maksymilian Kolbe zgłasza się na śmierć za więźnia Gajowniczka, wywołała niejedną łzę. Młodzi widzowie, przygotowani pracą przy tworzeniu gazetki, znali historię życia i męczeńskiej śmierci Świętego, jednak możliwość konfrontacji wyobrażeń z teatralnym jej odtworzeniem musiała wzbudzić refleksje.
Część artystyczna poprzedziła moment nagrodzenia zwycięzców, którzy z wielkim wzruszeniem odbierali dyplomy i wyróżnienia z rąk redaktora naczelnego Niedzieli ks. inf. Ireneusza Skubisia. Ksiądz Infułat w słowie do młodych wspominał swoje spotkanie z zakonnikami z Niepokalanowa, którzy pamiętali o. Maksymiliana.
Warto podkreślić, że konkurs był naprawdę trudny. Wymagał nie tylko dużej wiedzy, ale i zmysłu artystycznego. Trzeba było przecież zilustrować gazetkę i wykazać się oryginalnymi pomysłami. Szczególnie więc dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy podjęli się tego zadania i zdopingowali uczniów do pracy. Mamy nadzieję, że udział w konkursie zostawi trwały ślad w pamięci zarówno młodych, jak i starszych jego uczestników, oraz będzie zachętą do podjęcia następnych inicjatyw, które zrodzą się w Niedzieli.
Zwycięzcy konkursu
I miejsce ex aequo:
Szkoła Podstawowa nr 47 w Częstochowie,
Gimnazjum Publiczne w Działoszynie,
Pomóż w rozwoju naszego portalu
II miejsce:
Zespół Szkół w Konarach
III miejsce ex aequo:
Zespół Szkół Samorządowych w Pątnowie,
Gimnazjum Publiczne w Truskolasach.
***
II miejsce w konkursie zajęli uczniowie II klasy Szkoły Podstawowej w Konarach (par. Kłomnice), których katechetą jest ks. Sławomir Porębski. O swoim udziale i wykonanej pracy powiedzieli:
Monika: „Konkurs podobał mi się, był bardzo ciekawy”;
Dawid: „Naszą pracę wykonywaliśmy na lekcjach religii”;
Justynka: „Wszystko było łatwe, bo trudności było bardzo mało”;
Bartek: „Pomagał nam trochę nasz fajny Ksiądz”;
Agnieszka: „Nasz album przygotowywaliśmy ponad miesiąc”;
Gosia: „Czasem niektórych bolały ręce, bo jeszcze nie piszemy zbyt szybko”;
Karolinka: „Spodobał mi się ten Maksymilian; miał takie dobre serce”;
Ks. Sławomir: „Jestem mile zaskoczony, że naszej klasie przyznano II nagrodę. Jest to wyróżnienie nie tylko dla klasy, ale i dla całej szkoły”.
Finalistów wysłuchał ks. Paweł Maciaszek